Kabin memuru olmak istemem çok mu abes?

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.761
18.716
26 yaşında, yeni evli, devlette çalışan bir İngilizce öğretmeniyim. Prestijli bir üniversitede eğitim alanında burslu olarak yüksek lisans yaptım, tez aşamasındayım. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok seçkin okulda staj yaptım. İngiltere'deki seçkin bir üniversiteden dersler aldım. Gel gör ki bu kadar eğitim ve donanımı bir devlet okulunda yeterince kullanamıyorum. İnanılmaz derecede sıkılıyorum işimden. Öğrencilerimi çok seviyorum, fakat akademik düzeylerinin inanılmaz düşük olması, devlette çalışan bir öğretmenin yükselme ve kariyer fırsatı olmaması, nerdeyse 70 yaşına gelmiş işini sevmeyen ve çocuklara hiçbir şey vermeyen insanlarla aynı ortamda bulunuyor olmak beni çok sıkıyor. Şükürsüz olmak istemiyorum, şimdi burda atanamayan onca öğretmen var muhabbeti yapılacak ama inanın benim aldığım eğitim devlet okulunda sadece köreliyor. Kendimi geliştiremiyor olmak, dahası kişisel gelişimimin kariyerime hiçbir faydası olmayacağını bilmek beni mutsuz ediyor.

Öte yandan kabin memurluğu üniversite son sınıftan beri inanılmaz ilgimi çeken bir meslek dalı. Forumlarda devamlı thy nin mülakat süreçleriyle ilgili bilgiler okurdum. Bir havacılık forumuna üyeydim ve orda aktiftim. Üni bittikten hemen sonrA Emirates havayolunun mülakatlarına girdim. Bilenler bilir, dünyadaki en iyi hava yollarından biridir ve mülakat süreçleri inanılmaz meşakkatlidir. Yüzlerce kişinin içinden son 20 ye kaldım ama heyecanım sebebiyle elendim. O süreçte thy alım yapmıyordu. Uzunca bir süre thy nin mülakatlarını bekledim, tam alımlar başladı, İngilizce sınavına davet aldıım gün yüksek lisansı kazandığımın haberi geldi ve o zaman eğitim daha ağır bastı benim için. Mülakatın olduğu gün ben başka şehre taşındım ve yksek lisans kaydımı yaptırdım.

Okul bitti-tabii tez uzadı-evlendim, tekrar memlekete taşındım ama kabin memurluğu hayalim hala geçmedi. Şimdi internet sitesinde kaibn memuru alım ilanını görünce eski anılarım depreşti. Sizce şansımı denemem çok mu abesle iştigal olur? Kamuda bir iş thy de çalışmak için bırakılır mı? İngilizce mezunu olduğum için nerdeyse arkadaşlarımın yarısı orda kabin memuru ve inanılmaz yüksek rakamlar alıyorlar. 5.yılını tamamlayan ve amirlik eğitimi alan bir arkadaşımın civarının 7bin tl den yüksek olduğunu biliyorum, ikramiyeler de cabası. Çok iyi ingilizcem var, insanlarla iletişimim kuvvetli ve öğretmenlikten hoşnut değilim şu anda. Sizce saçmalıyor muyum? Samimi fiikirlerinize ihtiyacım var...

çok mantıklısın bence ben olsam denerim şansımı memurluk öyle ahım şahım değil artık

ailemin yönlendirmesiyle kpss ye girdim aslında. ünideyken öğretmen olmak en son seçenekti benim için. ama okul bittikten sonra emirates mülakatında elenince, özel sektörde part time çalıştığım iki işte çok yorulunca özel sektörün çok yorucu olduğuna dair fikirler oluştu kafamda. Yüksek lisansı da çok yoğun ve zor br bölümde yapınca devlette mğretmenlik, boş zaman resmen nimet gibi geldi. Ama şu an hiç de öyle gelmiyor...

Kabin memuru ne oluyor? Bildiğimiz hostes mi?
Öyleyse bence abes hakkaten 26 yaşında evli bir bayan için.

Ama mesleğini sevmeyen kesinlikle öğretmenlik yapmamalı. Özel sektörde ingilizcenizle başka bir iş düşünmez misiniz?

Bilmşyorum, farklı bir iş de olabilir elbette ama kabin memurluğu hep içimde kalacak gibi hissediyorum.

Ben okurken kabin memuru olacaginiza ikna oldum.
Evlilik hayatinizi etkiler mi o konuda bi fikrim yok fakat umarim gonlunuzden gecen olur.

zor olacağı kesin. ama evliyken bu işi yapan bir arkadaşım var. güzel bir düzen oturttular şu anda. eşim pek istemiyor ama benim yıllardır bu mesleğe olan ilgimi biliyor. ısrar edersem anlayışla karşılayacaktır.

Bilmşyorum, farklı bir iş de olabilir elbette ama kabin memurluğu hep içimde kalacak gibi hissediyorum.
Ya uçmak ne kadar yorucu, bunu en az benim kadar biliyorsunuzdur. Hadi onu geçtim, bu kadar iyi eğitimim var diyorsunuz, seviyesiz insanların size uçakta özel hizmetçileri gibi davranmasını kaldırır mısınız?

20 nin başlarında olsa, 2-3 sene hem heves hem kenara para atmak için bir derece anlarım da, bu kadar eğitim, birde evde sizi seven bir eş varsa, tekrar abes diyorum. :KK66:

Bir ben karşı çıktım galiba...

Kabin memuru tanıdığım yok ama tabiki evlilerde çalışıyor ve ücretleri çok çok iyi,duyduğum kadarıyla izin günleride çok.iki mesleğin de getirisi götürüsü illaki olacak,hayata bir kez geliyoruz insan neyi istiyorsa onu yapmalı diye düşünüyorum.devlet garanti iş diyenlerden değilim

Okadar eğitim almışsınız kabin memurluğu sizce değer mi başka bir açıdan bakılınca uçakta garsonluk yapıcaksınız..sizin gibi kültürlü bir kadına kurumsal şirketlerde yöneticiliği yakıştırdım tabii benimkide bir hayal :)
Hakkınızda hayırlısı...

Ben de bayılıyorum kabin memurluğuna

Üniden sonra 2 yıl da olsa hosteslik yapmak isterim, içimde kalmaması için

Hatta seversem, hostes olarak da kalırım.

Bence başvur bi. Belki geçemeyeceksin o da belli değil sonuçta her şey olabilir. Geçersen, iyice düşünüp kararını tam olarak verirsin.

Hem geri dönüşsüz birşey de değil. Hostesliği bırakıp, tekrar özelde yada devlette öğretmenliğe devam edebilirsin..

Hostes olma merakını hiç anlayamamışımdır. Bildiğin garsonluk. Şu cafeye garson ol desen burun kıvırırlar, hostes ol diyince atlıyorlar. İlginç. İsterse 15000 tl maaş olsa kimseye hizmet edemem, çöpünü filan almam önünden ben şahsen.

Bu kadar donanımlı olup kabin memuru olmak bana mantıklı gelmedi
Hem düzeniniz de değişecek, mesai saatleri değişik o işin sanırım.Gül gibi mesleğin var diyeceğim ama o da seni mutlu etmiyor,yanlış karar vermezsin inş.

X