Kafamda deli sorular ? Özellikle öğretmenler bakabilir mi ?

Ya ilk defa birinden olumlu bir şey duydum. Branşınız neydi ?
Ben tarih eşim matematikçiydi.
İki farklı kurumsal kurumdaydık.
Ama biz dershane döneminde çalıştık, 2015te atandık.
Eşim çok yoğundu mesela, 50 saat derse dahi girdiği olurdu.
Ama hem öğrenciler hevesliydi, hem iş arkadaşlarımız kafa dengiydi. Yönetimle sorun yaşadık tabii ama devlette de bazen sorun oluyor yönetimle. Bu iş hayatının getirdiği bir zorluk.

Öyle bir çevrem yok maalesef branş da değilim veremem. Ünideyken veriyordum kadın 3 saatlik 15 tl veriyordu.
Hala özel ders diyorum ,
Yanlış yol izlemiş olabilirsiniz.
Özel ders ile bir çok avantajınız olur.
5 öğrenci yeter size ,
Günlük 10 saate yakın KPSS çalışma süreniz olur.
Tercih sizin tabiki.

Sinif ogretmeniysen ozel egitim sertifikasi alsana. Cok isini gorur
Kesinlikle ...bu sene destek eğitim odası çalışması için ilçede özel eğitim sertifikası da olan sınıf ve anasınıfı ogretmeni bulamadık

Hala özel ders diyorum ,
5 öğrenci yeter size ,
Tercih sizin tabiki.
Çevrem yok ki hiç özel ders verebileceğim keşke olsa. Bir keresinde özel ders icin bir adam benimle buluşmak istedi neyse anlastik ettik diyorum tam sonra bana bir yerlerden tanidik gelince sosyal medyadan bakındım farkettim ki adam bana önceden beri takıntılıymış. Kimisi az ücret verir kimisi sapık çıkar. Öyle iyi ailelere denk gelemedim.
Ben tarih eşim matematikçiydi.
İki farklı kurumsal kurumdaydık.
Ama biz dershane döneminde çalıştık, 2015te atandık.
Eşim çok yoğundu mesela, 50 saat derse dahi girdiği olurdu.
Ama hem öğrenciler hevesliydi, hem iş arkadaşlarımız kafa dengiydi. Yönetimle sorun yaşadık tabii ama devlette de bazen sorun oluyor yönetimle. Bu iş hayatının getirdiği bir zorluk.
Yoğunluğu göze aldım çünkü ücretli de yapsam 1 saat gidis 1 saat dönüs üstüne kendime gelme sürem olacak. Hic maas alamam sorununuz oldu mu ? Geç yattigi falan ? Bir de idaretle hangi anlamlarda sorun yaşadiniz

Kesinlikle ...bu sene destek eğitim odası çalışması için ilçede özel eğitim sertifikası da olan sınıf ve anasınıfı ogretmeni bulamadık
Onun kursunu sadece meb açıyor maalesef. Bazen yilda bir bazen üc bazen de hiç açmıyor bu sene bir kere açmış onda da ben kacırdım

Hala özel ders diyorum ,
5 öğrenci yeter size ,
Tercih sizin tabiki.
Yaşadığım yerde -anasinifi çocuğuna - günde 4 saat bakicinin kendi evinde 800tl ye bakılıyor..kendi evinde okul çıkışı etüt verse ödev yaptirsa gene ucrerli öğretmenlik maaşını cikarir

Merhaba, bende sınıf öğretmeniyim henüz yeni atandım. İnşallah sende en kısa zamanda Gönlünce bir yere atanırsın 🤲🏻🥰

Ailenle kalıp KPSS çalışacak olsan ücretli öğretmenlik yap derdim. Çünkü çalışma saatleri çok uygun ve tüm yaşamsal ihtiyaçlar aile evinde karşılandığı için alınan maaş kitap masraflarını ve bir takım ihtiyaçlarını karşılar. Diğer arkadaşlarında belirttiği gibi alınan ücret çok az. Ben geçen sene 4. Sınıflara ücretli öğretmenlik yapmıştım ve branş dersleri olduğu için aylık aldığım ortalama maaş 1400-1500 arasıydı. Belki artmıştır yeni durumdan haberim yok maalesef. Sigorta da yarım yatıyor zaten biliyorsun sende. Birde o maaş ile uzak yola git gel seni çok hırpalar. Bir de Sıkıntılı bir müdüre denk gelirsen İYEP konusunda sorun yaşayabilirsin, bana ücretlisin deyip vermemişlerdi mesela. Fakat anladığım kadarıyla aile ile kalmak istemiyorsun. O zaman sana önerebileceğim Özel okul olur. Kurumsal ve adı duyulmuş bir yerde çalışırsan maaş yatması konusunda sorun olacağını düşünmüyorum. Çevremde Özelde çalışan arkadaşlarım oldu maaşla ilgili bir sorum yaşamadılar. Olumsuz söyledikleri tek şey çalışma saatlerinin uzunluğu. Normal devlet gibi 3’te değilde 6 civarı çıkıyorlar, ayrıca cumartesi günleri de gidiyorlardı.
Yani demek istediğim Eğer aile evinde olmayı düşünmüyorsan başka bir şehirde Hangi maaş ile idare edebilirsin kabataslak bir hesaplama yap, Eğer ücretli öğretmen maaşı bana yeter diyorsan KPSS çalışmaya daha fazla vaktin kalsın diye onu seç. Ama maaş bana yetmez diyorsan kurumsal bir özel okulla görüş.
Bir de şunu tekrar belirteyim ben haftada 30 saat girmediğim için maaşım azdı, sen daha alt sınıflara düşersen 2000 lira civarı alırsın diye düşünüyorum. Hakkında hayırlısı inşallah. 🌼

Birde şimdi aklıma geldi, evi tuttuktan sonra ücretli öğretmenlik için civar okullardaki müdürlerle görüşüp öğretmen eksiği var mı onu öğren. Eksik varsa rica edip ismini falan bırak, onlar milli eğitime sizin isminizi vererek Ücretli için ayarlayabiliyorlar. Bir arkadaşım bu şekilde ücretli öğretmenlik yapmıştı. Bende onu gördükten sonra bir müdürle konuşup isim bırakmıştım fakat şansıma öğretmen tayin olup gelmişti, bende gidememiştim ☺️ Bu da aklında bulunsun.

Çevrem yok ki hiç özel ders verebileceğim keşke olsa. Bir keresinde özel ders icin bir adam benimle buluşmak istedi neyse anlastik ettik diyorum tam sonra bana bir yerlerden tanidik gelince sosyal medyadan bakındım farkettim ki adam bana önceden beri takıntılıymış. Kimisi az ücret verir kimisi sapık çıkar. Öyle iyi ailelere denk gelemedim.
Yoğunluğu göze aldım çünkü ücretli de yapsam 1 saat gidis 1 saat dönüs üstüne kendime gelme sürem olacak. Hic maas alamam sorununuz oldu mu ? Geç yattigi falan ? Bir de idaretle hangi anlamlarda sorun yaşadiniz

İlk çalıştığım yerde yaşamıştım sorun ama sonrasında köklü isim yapmış bir yerdeydim maaş sorunu yaşamadım. Gecikme de şöyle tabiiki devlet gibi aynı gün olmuyordu. Bir hafta maaş haftasıydı bizim 1-7 arası yatardı. Genelde 5inden geçe kalmazdı.
Yönetimle de izin, fazla ders, izin günü gibi sorunlar yaşadık.
Şunu göze almak lazım, çocuk odaklı oluyorlar. Çocuklar sevmezse, şikayet ederse barındırmazlar. Her sene çocuklara sorulur öğretmenler yazılı olarak, öğrenciden iyi puan alan öğretmen seneye de anlaşma yapar. Yada yönetimle zıt giden anlaşma yapamaz.
Özelde prosedür biraz daha çocuk odaklı. Patronunuz var çünkü.
Atanmak en güzeli tabii. Şu an kadrolu devletteyim en rahatı.
Hiç ücretli çalışmadım ben. Ama okulda gördüğüm arkadaşlarımın maaş anlamında düşük aldıkları. Sigorta dahi yarım yatar. Yani diğerinde iyi anlaşırsanız, çocuklarınız sizi severse hak kaybınız daha az olur, maaşınız daha iyi olur.

Hala özel ders diyorum ,
5 öğrenci yeter size ,
Tercih sizin tabiki.
O o kadar kolay değil ama. Ankara İstanbul hariç şehirlerde özel ders düşük para getiriyor.
Biz ankarada 5 sene önce saati 120 tl ye verirdik en düşük. Şimdi Eskişehirdeyiz, burda öğretmenler grup yapıyorlar üç kişi fln anca öyle 150 topluyorlar. Veliler de haliyle tek çocuk 100 tl vermiyor.
Benim eşim 12 yıllık öğretmen. 8 yıl Ankarada gayet piyasanın iyi öğretmenlerindendi iyi para kazanırdı ama şu an bu şehirde kazanamıyor pek. Hem adını yeni şehirde duyuramadı, hem de grup yapması gerekiyor.
Grup yapabilmesi için de bir öğretmenin dershaneyle özel okulla bağlantısı olması lazım. Devlette çalışan yada hiç çalışmayan bir öğretmen çocuk bulamaz.

Özel okulda çalışmaltansa üceetli öğretmenlik daha iyi. Çalılma saatiniz az ve belli olacak. Ek ders haftalık 30 saat desenz çarpı 16.5 tl. 495 lira aylık 2bin tl ve sigorta olacak.bu parayla kira falan zor olur. Şu anda yaşadığınz yerden gidiş geliş yapacaksınız iyi. Ayrıca ders kpss çalışma imkanımız olur.özel okullar daha çok yoruyor

Ozel bir kurumda calisin derim.Madem ayri yasamak istiyorsunuz.Ucretli ogretmenlik maasi malesef cok düşük. Arkadasim maksimum 2100'ü gördüm diyordu.Her şeyden de kesinti yapıyorlar. Ozel kurumlarda maas ne kadar bilmiyorum ama bu sene okulumuza ilk atamayla geken arkadas bir sene ozel kurumda calismis ve cok rahatmis.Oyle kurumsallaşmis bir yer de degil ustelik.İs yuku fazla olsa da icine sine sine ogretmenlik yaparsin. Sana da tecrube olur.Bes sene calisip atanan arkadaslarim da var üstelik. Onlar da memnun olduğunu ama devlet kurumunda çalismanin daha saglma oldugunu dusundukleri icin atanmislar.

Uzun yıllardır eşim de ben de özel öğretim kurumlarında görev yapıyoruz ve maaş-ortam anlamında ciddi sıkıntılar yaşamadık.
Eşim matematik öğretmeni-zümre başkanı,
Ben okul öncesi öğretmeniyim,
son 10 yıldır idareci kadrosunda çalışıyorum.
İkimiz de farklı pek çok kurumda çalıştık.
Maaş/zam konusu tamamen performansla ve idareyle/veliyle kurduğunuz ilişkinin kalitesiyle orantılı.
Ben her 5 yılın sonunda kurum değiştirdim.
Özel okulların mesleki anlamda ve insan ilişkilerinde kişiyi çok geliştirdiğini düşünüyorum.
Ücretli öğretmenlik için tek söyleyeceğim tanıdık bir okul/ilçe şube müdürü yoksa
o iş zor.

Birde şimdi aklıma geldi, evi tuttuktan sonra ücretli öğretmenlik için civar okullardaki müdürlerle görüşüp öğretmen eksiği var mı onu öğren. Eksik varsa rica edip ismini falan bırak, onlar milli eğitime sizin isminizi vererek Ücretli için ayarlayabiliyorlar. Bir arkadaşım bu şekilde ücretli öğretmenlik yapmıştı. Bende onu gördükten sonra bir müdürle konuşup isim bırakmıştım fakat şansıma öğretmen tayin olup gelmişti, bende gidememiştim ☺️ Bu da aklında bulunsun.
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için çok açıklayıcı olmuş 🌿 ev bulma sıkıntım yok neresi çıkarsa oraya yakın tutarım,küçük şehirde merkezde zaten yer olmuyor diğerlerine de git gel yapmayı düşündüğüm için tek kıstasım otobüsle ulaşım sağlayabilmek olur. Benim arkadaşlarıma da tam tersine sen ücretlisin diye iyep vermişlerdi elinden gelse daha fazla ders yıkacaklardı üzerime dedi hatta biri. Normal sınıf öğretmenleri zaten dyk dan ekders aldıkları için iyeple hicbiri uğraşmak istemiyordu.Tabii ne olur ne olmaz belli olmuyor okullara

Ozel bir kurumda calisin derim.Madem ayri yasamak istiyorsunuz.Ucretli ogretmenlik maasi malesef cok düşük. Arkadasim maksimum 2100'ü gördüm diyordu.Her şeyden de kesinti yapıyorlar. Ozel kurumlarda maas ne kadar bilmiyorum ama bu sene okulumuza ilk atamayla geken arkadas bir sene ozel kurumda calismis ve cok rahatmis.Oyle kurumsallaşmis bir yer de degil ustelik.İs yuku fazla olsa da icine sine sine ogretmenlik yaparsin. Sana da tecrube olur.Bes sene calisip atanan arkadaslarim da var üstelik. Onlar da memnun olduğunu ama devlet kurumunda çalismanin daha saglma oldugunu dusundukleri icin atanmislar.
Korkum kesinlikle iş yükü değil yoğunluğu,üretmeyi,çalışmayı,yorulmayı çok severim ailemden birileri ankara da olduğu büyükşehirlerinde özrlde çalışanlar için zorluğu çok olduğu için küçük sehirlere bakıyorum hep ama onlarda hep tecrübe istiyor. Hicbiri sertifikalara belgelere önem vermiyor maalesef.
Uzun yıllardır eşim de ben de özel öğretim kurumlarında görev yapıyoruz ve maaş-ortam anlamında ciddi sıkıntılar yaşamadık.
Eşim matematik öğretmeni-zümre başkanı,
Ben okul öncesi öğretmeniyim,
son 10 yıldır idareci kadrosunda çalışıyorum.
İkimiz de farklı pek çok kurumda çalıştık.
Maaş/zam konusu tamamen performansla ve idareyle/veliyle kurduğunuz ilişkinin kalitesiyle orantılı.
Ben her 5 yılın sonunda kurum değiştirdim.
Özel okulların mesleki anlamda ve insan ilişkilerinde kişiyi çok geliştirdiğini düşünüyorum.
Ücretli öğretmenlik için tek söyleyeceğim tanıdık bir okul/ilçe şube müdürü yoksa
o iş zor.
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için

Selam, abiden kaçmaya çalışıyorsun biraz da galiba. Şöyle söyleyeyim: özel okullar hakkında yazdığın her şey doğru. Çok calistirirlar, kpss çalışmaya zaman bulamazsın. Kurumsal okulsa maaşın devlet memuruna yakın olur. Tecruben yoksa biraz daha düşük. Kurumsal okul değilse çok daha düşük ücretle çok ağır çalıştırıp bazen de ücreti çok geciktirebilirler. Tabii korona seneye devam ederse Özel okullarin durumu ve maaşlarin ödenmesi sikintili. Çünkü şu an bile veliden ücret alamayınca maaşı geciktiriyorlar. Ücretli öğretmenlik maasi çok az. Diğerinin yarısı kadar anca alırsın. Atama yapılırsa seni hemen cikarirlar. Özel ders vermen daha karlı olur

Ücretli öğretmen olursan çok bi maaş alamazsın.bir de her an yerine kadrolunun gelme ihtimali var.o zaman açıkta kalabilirsin

Özel okulda ise çok çalışırsın.haftasonuna veli toplantısı etkinlik etüt vs koyarlarsa nasıl kpss çalışacaksın

Bir de şu var ev arkadaşlığı olayı cidden sakat bi olay olsa ayrılsa evden sen tek başına kira ile uğraşmak zorunda kalacaksın

Ayrıca sınıf ya da okul öncesi öğretmenligi yapmayacaksınız otuz saat ekders almanız ütopik. Yani 2.500 yazan olmuş da mümkün değil

Ayrıca sınıf ya da okul öncesi öğretmenligi yapmayacaksınız otuz saat ekders almanız ütopik. Yani 2.500 yazan olmuş da mümkün değil
30 saat ek dersi tamamlarim iyeple falan sinifciyim çünkü ve iyep üvey evlat muamelesi gördüğü icin genelde ücretliler veriyor okul müdürleri zorluyor,sözlesmeli ya da kadrolular dyk veriyor ekdersi fazla diye. Bir de düşününce zaten köylerde birlestirilmiş sınıf olduğu için 30 saati tamamlamak zor olmuyor. 2500 mümkün değil maksimum 2000-2200 falan sanirim zaten onda da vergi/sigorta kesintisi oluyor.
Benim de özelde tek düşündüğüm şey bu zaten yoksa yoğunlukmuş falan sorun etmem yeter ki maaşım yatsın,küçük şehirde olsun büyüksehirde asgari ücrete gecinilmiyor çünkü.
Bir de ekstra gelir olarak halk eğitimde 10 saat ekders karsiligi okuma-yazma kursu verebiliyorum ama o tamamen torpile bağlı olduğu için muhtemelen bana çıkmaz.
Ücretli öğretmen olursan çok bi maaş alamazsın.bir de her an yerine kadrolunun gelme ihtimali var.o zaman açıkta kalabilirsin

Özel okulda ise çok çalışırsın.haftasonuna veli toplantısı etkinlik etüt vs koyarlarsa nasıl kpss çalışacaksın

Bir de şu var ev arkadaşlığı olayı cidden sakat bi olay olsa ayrılsa evden sen tek başına kira ile uğraşmak zorunda kalacaksın
Aslında şöyle atamaya açılan şehirler arasında ama 10 kişi alıyor sözleşmeli. İl içi yer değiştirmelerdeyse kolay kolay hicbir öğretmen köyleri tercih etmiyor biraz daha disimi sıkayım il/ilce merkezine geçeyim diyor. Yani yerime biri gelmesi en son düşüneceğim şey. Öyle olsa bile başka okula görevlendirme isteyebiliyorum. Kısaca merkez diye tutturmadıktan sonra öyle ya da böyle yapılıyor.
Etüt koymuyorlar sınıfçılara en fazla okuma-yazma koyuyorlar. Veliler,etkinlikler,yoğunluk sorun değil bana ama maaşın yatmaması idarecilerin asla yetinmemesi sorun. Bir de küçük şehirlerin tevrübesiz öğretmen kabul etmemesi.
Ev arkadasliginin sakatlağını 1.elden tattim insanları nasıl idare edeceğimi öğrendim sabah gidip akşam gelince ve fatura/kira hariç mutfak bireysel olunca kimse kimseue karışmayınca sorun yaşanmıyor. Benim için ailemle yaşamaktan daha iyi başa gelen čekiliyor 😃

Anladım peki ücretli öğretmenlik yapan biri var mı okulunuzda/çevrenizde

Zaten ailemin yanında olmamak için tüm bu mücadelem 😃 ücretliyi mezun olduğum şehirde yapnayı düşünüyorum.
Asgarinin bir tık üstü işte özel okulda benim için yoğunluk sorun değil hatta ben öğrencilerle okul ici-dışı etkinlikler düzenlemeyi çok severim staj okullarimda bunu yaptım diye okulun öğretmenleri bana surat asıyordu.Çok sakin ve tatli dilliyim velilerle de sorun yaşamam. Ama maaş yatar yatmaz sorunu oluyormuş.
Evet 30 saat giriyoruz 30 u tamamlayamazsam iyep kursu açarım. Halk eğitimden de 10 saat kurs açma hakkı oluyor. Sadece servis gidis-geli# düsündürüyor beni
14 yıllık sınıf öğretmeniyim. Tahmini ücret 2000 falan köy okulu değil merkez gelirse 1sinif dışında branş dersleri var.hele 4.sınıf olursa 1600 w kadar düşer alacağınız ücret. Kadrolu öğretmenler sana bırakmaz iyep halk eğitimi hiç onları düşünme.

X