Kahraman Yarbay'dan Büyük Cesaret

GGsah

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2016
680
903
Patlamada yaralanan kahraman Yarbay'dan büyük cesaret

Hatay’daki Amanos Dağları’nda, teröristlerin tuzakladığı bombanın patlaması sonucu ağır yaralanan Yarbay Yakup Kutman, sağlık ekiplerine parçalanmış bacaklarını eliyle kaldırarak yardımcı olmuş

576509c018c77324a4b5d3a4-640x360.jpg


Türk askerinin korkusuzluğu ve cesareti bir kez daha kanıtlandı. Hatay’daki Amanos Dağları’ndaki patlamada yaralanan, Özel Kuvvetler Tabur Komutanı Yarbay Yakup Kutman'ın sağlık ekiplerinin müdahalesi esnasında, parçalanan bacaklarını elleriyle kaldırarak onlara yardımcı olmaya çalıştığı ortaya çıktı. Silah arkadaşlarının sosyal medyada yaptıkları paylaşım sayesinde öğrenilen Yarbay'ın cesareti ayakta alkışlanacak cinsten...

Hatay’daki Amanos Dağları’nda bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik arama- tarama yaparken el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan Özel Kuvvetler Tabur Komutanı Yarbay Yakup Kutman’ın bacakları kesildi. Silah arkadaşlarının sosyal medyada yaptıkları paylaşımına göre Yarbay Kutman, patlama sonrası sağlık ekibinin ilk müdahalesi sırasında görevlilere kolaylık sağlamak için parçalanmış bacaklarını elleriyle kaldırıyor.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde PKK’lı teröristlere yönelik yapılan temizlik harekatının tamamlanmasının ardından Özel Kuvvetler Taburu ile Hatay’a geçen Yarbay Yakup Kutman, 12 Eylül 2016 günü Amanos Dağları’nda arama- tarama çalışmaları yaparken haince tuzağa düştü. PKK’lı teröristlerin önceden yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu, birlik komutanı Yarbay Kutman ağır yaralandı. Ayaklarından ağır darbe alan Yarbay Kutman, kan ve acıya aldırış etmeden silah arkadaşlarına son talimatını verdi. Silah arkadaşlarının sosyal medyada yaptıkları paylaşımına göre Yarbay Kutman, acısını hiçe sayıp, "Kimse bana yaklaşmasın. Emniyetinizi alın. Ahmet siz kuzeyi, Musa siz aşağı yamaçları..." dedi.

Yine silah arkadaşlarının anlatımına göre, kahraman Yarbay Kutman, sağlık ekibinin ilk müdahalesi sırasında görevlilere kolaylık sağlamak için parçalanmış bacaklarını elleriyle kaldırma metanetini gösteriyor. Askeri helikopterle Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne kaldırılan Kutman’ın iki bacağı diz üstünden kesildi. 44 yaşında gazi olan Yarbay Kutman, olayın ertesi günü, birliğindeki silah arkadaşlarına moral vermek için, "Arkadaşlara selam söyleyin. Ben iyiyim" diye haber gönderdi.
grey.gif

Ankara’da oturan öğretmen eşi Dilara Gülşah ve tek çocuğu 12 yaşındaki Arif Alptuğ Kutman da Adana’ya giderek, aylardan beri süren hasretliği bitirdi. Yarbay
grey.gif
Kutman tedavisi süresince ise ziyaretine gelenlere, "Vatan sağ olsun. Her şey düzelecek, her şey iyi olacak" dedi.

Özel Kuvvetler Tabur Komutanı Yarbay Yakup Kutman’ı Adana’daki hastanede ziyaret eden Hatay Valisi Ercan Topaca da izlenimlerini şöyle aktarıyor: "Gazimiz Yarbay Yakup Kutman’ı ziyaret ettim. Çok güçlü imanı ve engin vatan sevgisi ile dimdik ayakta. Yüce Rabbimizden acil şifalar dilerim."

Erzurum’un Pasinler İlçesi’nde Belediye’den emekli olan babası Mehmet Kutman’a ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördüğü için oğlunun gazi olduğu henüz bildirilmedi.

Adana’dan ambulans uçakla 12 Haziran günü akşam üzeri Ankara’ya getirilerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) nakledilen Yarbay Kutman’ın tedavisi burada sürdürüldü. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten uzmanlar, Yarbay Yakup Kutman’a protez bacak takılacağını söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kızılcahamam’da çekilen bir fotoğrafını sosyal paylaşım sitesinde kapak fotoğrafı yapan Yarbay Kutman, Şems-i Tebrizi’nin "Hayatta her şey olabilirsin. Fakat mühim olan hayatın içinde ’insan’ olabilmektir" özdeyişini de paylaştığı görüldü.

İstanbul’da oturan Neslihan Arzu Keteci de kuzeninin eşi olan Yarbay Kutman için şunları yazdı:

"Pencereden baktığımızda güneşi esirgemiyor sa gökyüzü, birileri yaşadığımız günlerin bedelini ödediği içindir. Çok üzdün bizi Yakup Kutman dostum. ’Dostum’ kelimesi seninle güzel. Dualarımız ve yüreğimiz seninle. Şerefli Türk Ordusunun vatanına, bayrağına aşık bir neferi Yarbay Yakup Kutman. Senin bu vatan için yaptıkların ve yapacaklarının yanında bizler sadece kardeşlerin olarak yanında sana destek olabiliyoruz o kadar. Yakup can sen hepimizden güçlü ve gözü karasın. Bu zor günler geçecek inşallah."

http://www.mynet.com/haber/yasam/patlamada-yaralanan-kahraman-yarbaydan-buyuk-cesaret-2502106-1
 

GGsah

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2016
680
903
Şehit haberlerinin arasında verilen yaralı askerlerimizin durumları...
Türk askeri hakkında ileri geri konuşanlar utansın. Gazimizin bacağını geri verebilecekler mi? Onlar kadar yürek sahibi olabilecekler mi? Hiç sanmıyorum.
Allah her birine güç kuvvet versin, onları korusun.
 

deynepnaz

Guru
Pro Üye
2 Aralık 2015
25.099
88.049
Şehit haberlerinin arasında verilen yaralı askerlerimizin durumları...
Türk askeri hakkında ileri geri konuşanlar utansın. Gazimizin bacağını geri verebilecekler mi? Onlar kadar yürek sahibi olabilecekler mi? Hiç sanmıyorum.
Allah her birine güç kuvvet versin, onları korusun.
AMİN.:dua:.Kimileri vatanı uğruna bacağını feda eder ,zoruna gitmez.Kimileri de askerlik yapmamak için kırk takla atar.Yapılan operasyonları beğenmeyenler devlet katliam yapıyor diyenler ,doğu halkı için üzülenler bu askerler için de üzülüyor mudur acaba?:işsiz:
 

nameaver

Guru
Pro Üye
11 Mart 2016
11.403
51.685
Bu yarbayın hakkını ilk başta kanser olmadığı halde kanser raporu alıp askerden yırtan pek" vatansever" şahıs nasıl ödüyecek acaba ???