Kalbin genç kalması için

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.304
200.514
51
Bu değerlere dikkat...

TANSıYON:
Kan basıncı değerleriniz, kilonuzdan hatta kolesterolünüzden bile daha önemlidir. Ortala tansiyon değerleriniz 11.5 ve 7.6 olmalıdır. Sabah kalktığınızda, öğlen ve akşamları rutin işlerinizi yürütürken, tansiyonunuzu ölçün. Değerler yüksek çıkarsa, doğru beslenme biçimi ve ilaçlar yardımı ile düşürebilirsiniz. Unutmayın, 55 yaşındaki birinin tansiyonu ideal değerlerde ise beden yaşı, tahvim yaşından 9 yıl daha gençtir.

KAN TESTı:
Yılda bir kez yaptıracağınız kan testi sayesinde, tüm kalp sağlığınızla ilgili kapsamlı bilgiye sahip olursunuz.

KOLESTEROL:
ıyi huylu ve kötü huylu değerlerinize dikkat edin. Amaç, kötü huylu değeri en azda muhafaza ederken, iyi huylu kolesterolü mümkün olduğunca yükseğe çıkartmaktır. ışte bunun için birkaç öneri:
Günde 1 kaşık zeytinyağı için veya 100 gr balık yağı ya da 12 adet fındık / fıstık / ceviz yiyin. Günde 30 dakikalık yürüyüş yapın. Niasin (nikotinik asit) alın. Her gece 1 kadeh içki içebilirsiniz (Tabii bir gecede tüm haftalık istihkakınızı doldurmaya kalkmayın).

HOMOSıSTEıN:
Alınan proteinlerin sindirilmesini sağlayan bu maddenin fazlası, damar duvarlarında hasara neden olabilir. Kan testinizde bu değerin 9 mg/dl veya daha az olmasına dikkat edin.

C REAKTıF PROTEıN:
Bu değerin yüksek olması, kalp hastalıkları riskinin de yüksek olduğu anlamına gelir. Bir araştırmada, bu değeri yüksek bulunan kadınların kalp krizi geçirme riskinin, düşük olanlara oranla 3.1 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu değeri, yine egzersiz yaparak ya da günde bir Aspirin içerek düşürebilirsiniz.

KAN ŞEKERı:
Her zaman 100 mg/dl'nin altında olmasına dikkat edin. Diyabet hastası olmasanız bile çok şekerli yiyeceklerden ve doymuş yağlardan uzak durun.

FıZıKSEL TESTLER:
Basit 2 fiziksel test, kalp sağlığı ile ilgili pek çok şey söyleyebilir.

MAKSıMUM KALP HIZI:
3 dakika vücudunuz zorlayacak bir egzersiz yaptıktan sonra, kalp hızınızı ölçün. Yaşınız için öngörülen maksimum değere, yüzde 80-90 oranında ulaşabiliyor musunuz? Maksimum kalp hızı değerini, yaşınızı 220'den çıkartarak bulabilirsiniz. Örneğin 40 yaşındaysanız, maksimum kalp hızı değeriniz 220-40 = 180'dir.

TOPARLANMA SÜRESı:
En ağır egzersizi yaptıktan hemen sonra, kalp hızınızı not edin. Daha sonra terinizin soğumasına izin vermeden, egzersizi bırakın. 2 dakika sonra kalp hızınızı yeniden ölçün. Yaşınıza göre maksimum değerin en az yüzde 80'ine ulaşıyorsa ya da 2 dakika içinde 66 veya daha fazla değer düşüş göstermeye başladıysa, takvim yaşınızdan en az 5 yıl daha gençsiniz demektir.

Kalbe kan pompalayın

BUNU yapmanın en kolay yolu, egzersiz. Haftada 3 kez, 20'şer dakikalık egzersizler, vücudunuzun harika görünmesine yetmeyebilir ama sağlıklı kalmanızı sağlar. Uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız, günlük programınızı şu şekilde ayarlayabilirsiniz: Biraz yürüyüş ve sonra bisiklet, yüzme gibi bir aktivite (Koşma, eklemlerinizi fazla zorlayacağı için uygun olmayabilir). Unutmayın, kas esnetme ve dayanıklılık egzersizlerini düzenli olarak yapan 55 yaşındaki bir erkek, takvim yaşından 8 yıl daha genç bir vücuda sahip olabilir. Aynı yaşta bir kadınsa, bu egzersizlerle takvim yaşından 9.1 yaş daha genç bir görünüm kazanabilir.

Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR
 
Son düzenleme:
X