Ortopedi Kalça Çıkığı

atk

hoşgeldin dünyama:)
Kayıtlı Üye
27 Mart 2009
655
0
merhaba herkese, benim kafamı kurcalayan bir konu var. Kayınvalidemde doğuştan kalça çıkığı varmış; aynı durum eşim için de söz konusu. 1 yaşındayken farketmişler ve tedavi görmüş,şu an da hiç bir sorunu yok şükür.Yeni evli olduğumuz için henüz bebeğimiz yok ama eğer olursa bebeğimizde de kalça çıkığı olma durumu söz konusumu ???? internetten biraz araştırdım gerçi, genetik faktörler etkili yazıyo ama bu durumu birebir yaşayan varmı aramızda???

Son düzenleme:
canım kalça çıkığı bebekkkende tedaviedilen bir şey ..ailede olduğundan bilemeyiz tabikide yüzde yüz ama olma ihtimali daha yüksek diğer bebekelere oranla....ama olsada tedavisi çok şükür var....

canım hiç merak etme kalca cıkıklıgı tedavisi olan bir rahatsızlık en onemli sey burda erken teshis cunku 6 aydan sonra ameliyatla duzeliyor senin yapman gereken en önemli şey bebeğin dogduktan sonra 1 aylık oldugunda kalça ultrasyonu cektirmen zaten artık cocuk doktorları bebeğin gelişimini takip ederken istiyorlar benimde 5 aylık bir oglum var cocuk doktorumuz 1 aylıkken cektirmemizi istedi daha sonrada bir ortepedi doktoruyla görustuk 14 aylık olunca tekrar cektirmemiz istendi cunku bir kalcası diğerine gore 2 mm cıkıntısı varmıs ama simdilik bir sorun yok 14 aylık oluncca belli olucak ayrıca ultrasyonda cok basıit hamileyken nasıl karnına jel dokup bakıyorlarsa aynı sekilde bebeği yan cevirip kalcasına jel koyup bakıyorlar 5 dk surmuyor merak etme kafanada takma aklına kotu seyler getirmekaydirigubbakcemile3

desteğiniz için sağolun kızlar.ben de biraz araştırdım ve bunun çok büyütülecek bir durum olmadığına karar verdim. Çok şükür tedavisi de var. Vakti gelince düşünmek en iyisi, ilginize tekrar teşekkürler...

canım hemen çektirmende fayda var usg bizimki 2. gün farkedildi ve senin ailende var muhakkak erken baktır

doğuştan bende de vardı kalça çıkıklığı (ters doğumdan kaynaklanıyor) erken farkedilmiş ameliyat olmuşum şuan hiçbi sıkıntım yokç geç kalınca tedavisinde zorlanabilrsinz . genetik olacağını zannetmiyorum. sağlıklı günler dilerim

bendede yeni doğdumda farkedilmiş.hatta tesadüf farkedilmiş gözlerim şaşı bakıyomuşum dedemde bi gariplik var hastaneye götürelim demiş.doktor normal demiş çünkü daha tam seçemiyo çevresini şaşı bakması normal demiş:)) ama başka bi sıkıntısı kalça çıkıklığı var demiş doktorlar korse vermiş 6 ay falan kullanmışım geçti çok şükürr. genetik değil sanırım çünkü bizim ailede kimse yokmuş ama bende olmuşşşş

arkadaşlar bendede doğuştan her iki kalçamdada kalça çıkığı varmış.11 aylıkken farkedilmiş.kalçalarımdan birinin yuvasında yağlanma olduğu için o kalçamdan hemen ameliyat olmuşum diğeri alçı ile oturtulmuş yaklaşık 1 seneden fazla alçıda kalmışım sonra 15 yaşına kadar rutin kontroller devam tabi.daha sonra hiç bi sorunum yoktu.yani kimse farkedemezdi böle bi sorunum olduğunu fakat son 6-7 yıldır bir ağrı ve kasılmalar oluştu bende.ağrılar geçen yıl iyice arttı yürümemi bile engelliyodu.geçen yıl eşimle dr a gitmeye karar verdik ve gittik hastane başıma yıkıldı sanki.ameliyatsız tedavi edilen kalçamda 23 derece açılma varmış ve ameliyat olmam gerekiyomuş.fakat dr bunu kendisinin yapamayacağını kesinlikle çok uzman biri olması gerektiğini söledi.bunun üzerine 2 ay gitmediğimiz hast.kalmadı hepsi sözleşmiş gibi aynı şeyi tekrarladı "biz bunu yapamayız"şimdi umursamıyorum boşverdim yani işim gereği bacağımı zorlamam gerekio ameliyat olsamda olmasamda 15-20 sene sonra hoşgeldin protez kalça dicem.ameliyat bana sadece 5-10 yıl kazandırmak içinmiş.diyeceğim şuki sakın ihmal etmeyin evet küçük yaşta çok iyi bakım ve itinayla sorun ortadan kalkmış gibi görünüyo ama kontrolleri sakın bırakmayın yaş kaç olursa olsun yeter geçti artık demeyin düzenli olarak drunuza gidin

merhaba herkese, benim kafamı kurcalayan bir konu var. Kayınvalidemde doğuştan kalça çıkığı varmış; aynı durum eşim için de söz konusu. 1 yaşındayken farketmişler ve tedavi görmüş,şu an da hiç bir sorunu yok şükür.Yeni evli olduğumuz için henüz bebeğimiz yok ama eğer olursa bebeğimizde de kalça çıkığı olma durumu söz konusumu ???? internetten biraz araştırdım gerçi, genetik faktörler etkili yazıyo ama bu durumu birebir yaşayan varmı aramızda???

şöyle izah edeyim.. bende de kalça çıkığı vardı çift taraflı ne bir topallık nede bir görüntü bozukluğum yoktu sadece tam yuvada değildi kalçalarım ve kemik taşıması gereken yükün 2 katını taşıyormuş merdiven çıkarken aniden kalktığımda tutukluluk yapıyordu. benim ameliyatım muhtesem ve cok yeni yapılan ameliyatlardı doktorum fransada eğitimini almıştı benim ameliyatımın 3 yerden kalçayı kesip yuvaya yerleştirdiler ve vidaladılar kaslarımı açmadan doğum kanalımı daraltmadan ameliyat yaptılar ve şuan normalim ne kaslarım yırtıldı ne doğum kanalıma birşey oldu vidalarımıda aldırdım yazın başında 2. sol kalça ameliyatımı oldum ilk i sağ kalçamdı alçıyada girmedim sadece 3 hafta hiç kalkmadan yattım 12 haftada normale döndüm doktorumun adı Tuncay Cantel ve incirli ethica hastanesinde ameliyat oldum ama doktorum memorial hastanesinde ben özel olarak oldum. ilk doğan bebeklerde olma olasılığı yüksek ve kız bebeklerde doğduğu an baktırırsanız hatta tüm bebeklerinize baktırırsanız çok erken mudahale olabilir ve çok büyük bir dertti bendeki her doktor ayrı şey söylüyordu bana ama şimdiki doktorum tam tehşisi koydu ve doğru tehşisti geç oldu güç oldu ama iyi oldu doğru doktor çok önemli şiddetle benim doktorumu tavsiye ederim böyle bir olay olursa çok kişide yollamışımdır ona hepsi memnun. umarım çocuğunuzda bir sorun çıkmaz ama doğduğu an gösterin sanırım atel diye birşey var bacaklar açık ve demirle öyle kalıyor doğal yöntemdir o eğer öyle birşey varsa tabi doktor bakmalı mutlaka mutlaka gösterin benim doktorumuda tavsiye ediyorum eğer istanbuldaysanız bakırköyde dir kendisi. umarım sorun çıkmaz hep mutlu olun opuyorumnanaktan

arkadaşlar bendede doğuştan her iki kalçamdada kalça çıkığı varmış.11 aylıkken farkedilmiş.kalçalarımdan birinin yuvasında yağlanma olduğu için o kalçamdan hemen ameliyat olmuşum diğeri alçı ile oturtulmuş yaklaşık 1 seneden fazla alçıda kalmışım sonra 15 yaşına kadar rutin kontroller devam tabi.daha sonra hiç bi sorunum yoktu.yani kimse farkedemezdi böle bi sorunum olduğunu fakat son 6-7 yıldır bir ağrı ve kasılmalar oluştu bende.ağrılar geçen yıl iyice arttı yürümemi bile engelliyodu.geçen yıl eşimle dr a gitmeye karar verdik ve gittik hastane başıma yıkıldı sanki.ameliyatsız tedavi edilen kalçamda 23 derece açılma varmış ve ameliyat olmam gerekiyomuş.fakat dr bunu kendisinin yapamayacağını kesinlikle çok uzman biri olması gerektiğini söledi.bunun üzerine 2 ay gitmediğimiz hast.kalmadı hepsi sözleşmiş gibi aynı şeyi tekrarladı "biz bunu yapamayız"şimdi umursamıyorum boşverdim yani işim gereği bacağımı zorlamam gerekio ameliyat olsamda olmasamda 15-20 sene sonra hoşgeldin protez kalça dicem.ameliyat bana sadece 5-10 yıl kazandırmak içinmiş.diyeceğim şuki sakın ihmal etmeyin evet küçük yaşta çok iyi bakım ve itinayla sorun ortadan kalkmış gibi görünüyo ama kontrolleri sakın bırakmayın yaş kaç olursa olsun yeter geçti artık demeyin düzenli olarak drunuza gidin

canım banada biz bunu yapamayız burada yapılmaz bu operasyon vs. dediler Tuncay Centel bakırköy de git canım bu ameliyatı 3 doktor yapıyor ikisi istanbulda biri ankarada mutlaka mutlaka görün canım aynı dert vardı bende de işte protez olur aman geç kalmayın dediler ve ameliyat oldum protez olmayacak ileriki hayatımda sen mutlaka ona görün canım alçıyada almıyor kaslarınıda kesmiyor doğum kanallarınada birşey olmuyor onada görün canım şiddetle tavsiye ediyorum istersen internetten araştır doktoru ben çok memnun kaldım ileri teknolojide yapılan bir ameliyattı bendeki özel eğitimini almıştı istiyorumki ortopediden kimsenin sıkıntısı olmasın çok zor birşey :KK43:(((:-)gitme: ben de kasılıyordum ağrıyordu o doktora git canım ve birşey söylerse sonucu mutlaka bana yaz tamam mı inşallah düzelirsin bu çok kötü bir dert :KK43:((

Son düzenleme:
canım eğer söylediklerin doğruysa benimde tam aradığım dr bu.benim ameliyatım için kaç dr a gittiysem ben yapamam bunu diyor riski yüksek diyor korkuyorlar yapılacak tek şey sol kalçamı yuvasına yerleştirmek.ama çok riskliymiş.bana prof.dr.remzi tözün diye birini önerdiler hatta gittiğim tüm dr lar sanki anlaşmışlar gibi bu dr u bulmamı sölediler sadece bunu o yapar başkada kimse bunu yapamaz dediler ama ben galiba biraz korkuyorum.çünkü dr ların korkması beni çok gerdi.ve bu dra giden kimseyi tanımıyorum nettede yorum bulamadım bu dr a bakıcm cnm çok çok sağol seni bana ALLAH yolladı.

en kısa zamanda gidip sanada mutlaka yazıcam çok sağol ya ne kadar teşekkür etsem azdır

canım eğer söylediklerin doğruysa benimde tam aradığım dr bu.benim ameliyatım için kaç dr a gittiysem ben yapamam bunu diyor riski yüksek diyor korkuyorlar yapılacak tek şey sol kalçamı yuvasına yerleştirmek.ama çok riskliymiş.bana prof.dr.remzi tözün diye birini önerdiler hatta gittiğim tüm dr lar sanki anlaşmışlar gibi bu dr u bulmamı sölediler sadece bunu o yapar başkada kimse bunu yapamaz dediler ama ben galiba biraz korkuyorum.çünkü dr ların korkması beni çok gerdi.ve bu dra giden kimseyi tanımıyorum nettede yorum bulamadım bu dr a bakıcm cnm çok çok sağol seni bana ALLAH yolladı.

banada öyle söylediler yapamayız burada yapılamaz dediler annem netten bir doktor buldu ve bu doktor pratisyenmiş bizede bu doktoru önerdi ben onun hocasıyım ama o ne derse onu yaparım dedi adamın kendi çocuklarındada bu sorun varmış ve bu ameliyat için fransada eğitim aldı dediğim gibi kasları kesmiyor kamera ile yapıyor doğum kanallarına zarar vermiyor kemiği 3 yerden kırıp yuvaya sokuyor ve vidalıyor 2 vida ile vidaları istersen aldırabiliyorsun istersen kalabilir hiç sorun yok alçıya girmiyorsun ve bizde çok çektik şu kalçamdan romatizma dediler yok kireçleme dediler yok kendisi oturur yuvaya dediler ama iyiki gecikmiş yoksa belkide ben böyle iyi bir ameliyat olamazdım benim annemin arkadasının oğlundada aynı sorun vardı cocuk 1 kere ameliyat gecirdi kucukken kasları yırtmıslar hep direk benim doktoruma yönlendirdik ve ameliyat oldu şuan iyi yanlız canım bacak kaslarını ameliyattan sonra güçlendirmen gerekiyor yani spor falan yapmalısın çunku 3 hafta yatma süren var ve 12 haftada tamamen normale dönüyorsun kasların eriyecektir ve spor yaptıkca güçlenecektir. az kalsın bir doktora ameliyat olacaktım yaşadığım şehrin en iyi doktoru o ameliyatı istanbuldaki doktoruma sorduk bu ameliyatlar tarihte kaldı dedi yani ben çok memnunum canım hastanede 2 gun yatıyorsun sonra evine gidebiliyorsun kışın olması daha iyi ameliyatların doktorum öyle söyledi git bir görüş derim hatta trabzondan önerdiler diye söyle bizi çok iyi tanır çok hasta yollamışızdır ona yollama sebebimiz kesinlikle çok mükemmel olması ve kimsenin bu derdi artık çekmemesidir sonuçları yaz bana mutlaka canım film cekileceksin ona bakacak ve sana gerekli operasyonu söyleyecek opuyorumnanaktan git bir görüş kaybedecek birşeyin yok hatta çok şey kazanacaksın ben inanıyorum ona çok güveniyorum doktorlara hiç güvenemem ben de ama ona gözüm kapalı emanet ederim kendimi kimse artık bu derdi çekmesin allah cektirmesin geçmiş olsun canımm opuyorumnanaktan

en kısa zamanda gidip sanada mutlaka yazıcam çok sağol ya ne kadar teşekkür etsem azdır

tatlım sana linkde atıyorum aradım buldum senin için sen zahmet etme aklında sadece sağlığın olsun buyur sana link BAŞLARKEN... opuyorumnanaktan DR. TUNCAY CENTEL - KISA ÖZGEÇMıŞı buda öz geçmişi buda çalıştığı hastanedeki tanıtımı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuncay CENTEL (K) | Doktorlar | Memorial Sağlık Grubu buyur canım incele ara konuş karar ver hatta git bakırköyde kendisi ama randevu al ara derdini anlat sonra git bi konuşsun seninle anlatsın bakalım sana çok yardımı olacak kendine ve sağlığına çok iyi bak bana yazmayı sakın sakın unutma canım görüşürüz opuyorumnanaktan

Son düzenleme:
canım benim senden dr un adını görür görmez araştırdım ve buldum onun tüm noları mevcut bayramdan sonra izinli olduğum bi gün için randevu alıp gidicem inşallah sana ne kadar teşekkür etsem azdır bende senin gibi hiçbi dra güvenmiyorum hele bana yapamayacakları konusunda bu kadar korkak konuşunca hepsinden iice nefret ettim ama bu dr la görüşücem mutlaka.bu arada umarım bu ameliyat çok masraflı olmaz çünkü bana önerdikleri prof.ada bu yüzden gidemiyorum adam deli paralar alıyo bakalım hayırlısı olur inş.

öncelikle çok geçmiş olsun arkadaşım bende sana tam Remzi hoca yı önermeyi düşünüyodum ki forumda adını okuyunca hemen yazmak istedim
Remzi Hoca gerçekten çok ii bir doktordur 9 sene önce çapa da bana foraj ameliyatı yapmıştı hala hiç bir sorunum yok o kalçamdan ileride protez takılma ihtimalim var benimde kesinlikle ondan başkasına yaptıramam diyorum şu an bildiğim Bakırköy-Acıbadem hastanesinde çalışıyor,mutlaka ona görün derim...

canım benim senden dr un adını görür görmez araştırdım ve buldum onun tüm noları mevcut bayramdan sonra izinli olduğum bi gün için randevu alıp gidicem inşallah sana ne kadar teşekkür etsem azdır bende senin gibi hiçbi dra güvenmiyorum hele bana yapamayacakları konusunda bu kadar korkak konuşunca hepsinden iice nefret ettim ama bu dr la görüşücem mutlaka.bu arada umarım bu ameliyat çok masraflı olmaz çünkü bana önerdikleri prof.ada bu yüzden gidemiyorum adam deli paralar alıyo bakalım hayırlısı olur inş.

canım sana şukadar söyliyim ileride bir sorun yaşamicağın için tek seferde verir parasını kurtulursun benim ameliyatım ömürlük ileride ne bir protez ne de başka hiçbir müdahale yapılmayacak kalçalarıma tuncay bey deli gibi para almıyor sanırım çünkü adamın ne paraya nede reklama ihtiyacı var sen bir konuş derim Trabzondan özlem adındaki hastanız yolladı benide dersin bizi tanır o 2 yıldır kalça ameliyatı oldu sizi tavsiye etti de mutlaka banada her doktor yaparız ne var dedi ama yanlış ameliyatlar demişler en son bir doktor bu burda asla olmaz dedi bende ona gittim herkes para için yaparız dedi bana 1 doktor doğruyu anlattı ve o ameliyatı Tuncay Bey'e oldum iyikide olmuşum Allah'ım.. mutlaka Tuncay Beyle görüş Trabzondan tavsiye ettiler de o sana güzel anlatır ameliyatı detaylarını riskini ve faydalarını ben çok güveniyorum ona başka doktora asla ve asla gitmem sormam bile direk ona giderim ve çok kişiyi yönlendirdik ona çok memnun hepsi ben istiyorum ki kimsenin bu konuda rahatsızlığı olmasın ben çok çektim kimse çekmesin o senin filmine göre anlatacaktır sana belki daha değişiktir o sana herşeyi söyler anlatır ve alçıya girmeyeceksin canım egzersizler verecek sana ameliyatlıyken bile sen mutlaka ona görün sonra bana yaz tatlım opuyorumnanaktan ve çok güleryüzlü iyi bir insandır umarım hiçbir sorunun kalmaz sağlığına kavuşursun gerçekten bunu istiyorum ben. kendine çok iyi bak yaz tekrar :)))

bendede vardı canım erken yaşta ameliyat oldum ve geçti bu kalça çıklığı anadan doğma kemik eksikliği uzun yıllar kontrolden geçtim annenim hamileliğinde aşırı ağır birşey kaldırması sonucu olmuş benim ki ırsi değil benim bildiğim kadarıyla eskiden çok zordu amiliyatı ama şimdi anne karnında bile yapılıyor korkmana gerek yok bendede hiçbir sağlık sorunu yaratmadı

canım benim ya arkadaşlardan biri bana mesaj yollamış remzi beyle ilgili sağolsun ben de ona korkularımı dile getirdim.sanada sölim beni remzi beye gönderen bütün dr lar bu ameliyatın benim protez yaşımı erteliceni söylediler yani protez öle yada böle olacakmış.bende bu yüzden bu kadar çok parayı çöpe atmak istemiyorum para öle yada böle bi şekilde bulunur geri ödemeside çok kolay sonuçta çalışıyoruz ve kimseye muhtaç değiliz çok şükür yani çok olmasada rahatız ama neden bu kadar yüksek bi meblayı iki kez ödim.ama ben sanırım senin dra gidicem madem dediğin gibi birdaha bu sıkıntıları yaşamicam bir daha hiç kalçamla bacağımla ilgili sorun olmicak bi servet harcamaya razıyım canım benim sana ne kadar teşekkür etsem azdır eşimde çok mutlu oldu.çok çok sağol

X