Kan bağışında bulunmuş hanımlar...

simonedebeauvoir

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2009
196
4
kan bağışlamış olanlarımızın burada bizimle deneyimlerini paylaşarak cesaret edemeyenleri teşvik edebileceklerini düşündüm. özellikle elinden geldiği kadar düzenli olarak bağışta bulunanlarımız katkıda bulunur ve tereddütte olanların sorularına bir nebze olsun cevap verebilirlerse pek çok insanın kan bağışında bulunmasının kolaylaşacağını düşünüyorum.

hatta ilk ben sorayım. normalde tetkik için kan verdikten sonra bile bayılıyorum, annem de "kadınlar zaten her ay kan kaybediyor, erkekler bağışlasın" diyor. diğer taraftan müthiş de bir isteğim var kan bağışı için. her "0 rh+ kana ihtiyaç var" sözünü duyduğumda içim cız ediyor. benim durumumda olup da bağışta bulunmuş olanlar var mı?

bende kan bağışında bulunmuştum
iğneden korkarım ama benim korkum karşımdaki insanın korkusu yanında hiç kalır sanırım
o yüzden cesaretli olup sağlığım el veriyorsa vermek isterim
kan gurubum zor bulunuyor bu yüzden keşke elimden gelse de daha fazlasını yapabilsem
kan sadece insanlarda olan bi şey
bir keresin de benim icin de kan aramışlardı radyolar falan her yerden
o yüzden zor durumda olanları anlayabliyorum

kan verdikten sonra insanın başı çok döner mi acaba? ben de vermek istiyorum, verdiğimiz miktar bizi nasıl etkiler acaba? belki kızılay'ın bu konuda bir bilgilendirme linki vardır, bakmak lazım. Çok güzel bir konu açmışsın :)

bende 3 kez kan bağışında bulundum ne mutlu ki.Birini hastanede anonsta diğerinide kızılaya verdim kendimle gurur duydum verdikten sonra.Kilomda azdı üstelik az başım döner gibi oldu ama dinlendim meyve suyu içtim.

Benden bir şeyin bir hastaya umut olacağını bilmek çok mutluluk verici.

ilk postumdaki unsurlardan birine kendim cevap vereyim, kadın-erkek meselesi:

evet erkekler daha kanlı canlı, fakat kan dışında kanın içindeki bir madde, örneğin trombosit gibi bir şey gerektiğinde (ki tahmin edilenden çok daha sık gerekiyor) zaten önceliği erkeklere veriyorlar. hatta kadınlardan almayabiliyorlar sanırım. yani bu tarz durumlarda direkt olarak erkeklere ihtiyaç var, onlar da tıpkı kan verdikten sonra olduğu gibi trombosit vs verdikten sonra da bir süre bağışta bulunamıyorlar. o yüzden kadınların bağışta bulunmasına da kesinlikle ihtiyaç var.

umarım hepimiz bu cesarete kavuşup insanların hayata tutunmalarına, umutlarını canlı tutmalarına yardımcı olabiliriz.

Ilk once hemoglobin testi yapiliyor, demir eksikligi onlemek icin. En az bi bayan icin 12g/dL, erkek icin 13g/dL olmali.
Eger test duzgun ise, kan bagisina bulunabilirsin. Yaklasik 30-40 dk suruyor toplam.
Az cok basin donebilir, o yuzden hemen sonra yemek yiyorsun zaten ve sigara icmek yasak :KK61: Kendini iyi hissetikten sonra eve gidebilirsin :KK34:
0 grubu iseniz, cok guzel cunki kaniniz herkese uyuyor. Korkacak bisi yok kizlar :KK71:

öncelikle merhaba 26 nisanda 18 imi yeni doldurdum. kanım 0 rh -negatif ve cok zor bulunuyo bu nedenle kan bagışlamak hayalimdi. ama sınavlar nedeniyle nisanda veremedim. en son 2 temmuzda ehliyet sınavına girdim ardından kızılaya gidip kan bagışı yapmak istedigimi söyledim . form doldurttular ardından parmak ucumu delip bi damla kanla 2 dk da test yaptılar. tansiyonum ölcüldü hastalıgım olup olmadıgı konusunda aldıgım ilaçlar konusunda bi iki soru verip elime kan torbasını verdi çok korkan biriyim ve kan tutuyo. uzandım korka korka igne büyük göründü gözüme doktor bu ignelerin ucunun silikon oldugunu az acıttıgını söyledi gercektende emi olun parmak ucunuza batan igneden az acıtıyo. kan alımı 15 20 dk sürdü. ardından meyveli maden suyu ve probis veriyolar dinlenip gidiyosun. kendini önemli bi ise yaramış hissediyosun inanın psikolojiniz düzeliyo

bir hafta snra sayın bonua58 kızılaya bagışladıgınız kanihtiyac sahibine iletilmiştir.bir hayat kurtardıgınız için tesekkürler diye bi mesaj geldi inanın uzun zamandr hiçbir hediye bile bukadar mutlu etmemişti beni :nazar: bir işe yaradıgınzı bilmek çk güzel bi duygu

ayrıca kan verdikce kandaki yag oranınız azalıyo kalp krizi riskiniz %99 azalıyo ve yeni antikor üretiyosunuz. o kanı vermeseniz zaten idrarla atıyosunuz. ayrıca belli bagış yapanlara bronz gümüş ve altın madalya verilio. amma uzun oldu yazdım :KK17:

Düzenli olarak kan veya trombosit vermenin sağlıklı insanlar üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Kan vermek 20 dk gibi bir süre tutar ama trombosit vermek için yaklaşık bir saatinizi ayrımanız gerekmekte. Öncesinde daha detaylı tetkikler yapmak gerekiyor.
Geçtiğimiz günlerde trombosit verdim ve bunu aşağıdaki yazı ile arkadaşlarım duyurmuştum. Madem konusu burada da var eklemek istedim.

"Gittim hiç tanımadığım ama yaşamı uygun bir ilik bulunana kadar haftada bir trombosit alımına bağlı olan 3,5 yaşındaki bir meleğe trombosit verdim. Hee aferin bana di mi? Bu lafı söylemeniz için anlatmıyorum bunu. Takdir edilmeye, onaylanmaya ihtiyacım yok şükür. Sadece dikkat çekmek istiyorum. Bazı yardımların gizli tutulması gerektiği gibi bazılarının da davulla zurnayla haber verilmesi gerekir. O yardımların sürekliliği başkalarının hayatlarının sürekliliğine bağlı ve çok daha fazla duyarlı insana ihtiyaç var. Bizler sağlıklı insanlar olarak sağlıklarını düzeltmek için uğraşanların halini bilemeyiz ama anlamaya çalışıp elimizden geleni yapabiliriz. Hiç zor birşey değil inanın yaşamınızdan en fazla 2 saatinizi ayırmanız yeterli. Kuaföre gideceğiniz vakitten 2 saat ayırmanın, arkadaşlarınızla kafelerdeki buluşmanızdan 2 saat kısmanın, 2 saat daha az TV seyretmenin, imkanı olanlar için işyerine sabah 2 saat geç gitmenin anlamı inanın bazıları için dünyaya bedel. Hepinize yakın mevkiilerde üniversite veya devlet hastaneleri vardır. Sağlığınız elverdiği ölçüde kan bankalarına gidin tam kan veya trombosit bağışı yapın. İnanın başka şeyler için ayırdığınız vakitten çalınan 2 saatin iç huzurunu hissetmek herşeye değer.

Biliyorum birçoğunuz bu yazıyı okuyup " aa evet yaa vermek lazım tabii" deyip unutacaksınız. Ama olsun kalbinize bir yere dokunabildiysem bile umut var demektir. Yaşarken canımızdan verebileceğimiz ender şeylerden biri kanımız ki vermemize rağmen bize zarar vermeyecek bir olay. Allah bize bunu bahşetmişken bizim ihtiyacı olanlardan sakınmamız büyük bencillik..

Kan verin.. Can olun.."

Okuduğunuz için teşekkürler..

yagmurluk bisey sorcam. ya kan bagışladım süremin dolmasını bekliyorum yine bagışlamak için. trombositide arastırdım kanser hastalarına ve kan pıhtılaşması olmayan hastalara veriliyomuş. ve haftada iki üç günde bi verebiliyomuşuz benim merak ettigim kan verdim ve sürem dolmadı trombosit bagışına bi engel teskil edermi ( antikor vs sayısı kalitesi acısından ) . kızılayın sitesinde bu konu hakkında bilgi yok simdiden tesekkürler

yagmurluk bisey sorcam. ya kan bagışladım süremin dolmasını bekliyorum yine bagışlamak için. trombositide arastırdım kanser hastalarına ve kan pıhtılaşması olmayan hastalara veriliyomuş. ve haftada iki üç günde bi verebiliyomuşuz benim merak ettigim kan verdim ve sürem dolmadı trombosit bagışına bi engel teskil edermi ( antikor vs sayısı kalitesi acısından ) . kızılayın sitesinde bu konu hakkında bilgi yok simdiden tesekkürler

Canım bak üye olduğum bir gruptaki yazıyı paylaşıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

""
TROMBOSİT vermek isteyen gönüllülerimizi birleştirmeyi amaçladık.

Trombosit vermenin kan vermekten bir farkı yok.

Kan veren bir kişi 3 ay sonra kan verebilir.

Kan veren bir kişi 1 ay sonra trombosit verebilir.

Trombosit veren bir kişi 3 gün sonra trombosit verebilir.

Trombosit veren bir kişi 3 ay sonra kan verebilir.

Bir an için kendinizi ailenin yerine koyun.

2,5 yaşında bir çocuğunuz var ve KAN bulunamadığı için kaybetmek üzeresiniz… "

Canım bak üye olduğum bir gruptaki yazıyı paylaşıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

""
TROMBOSİT vermek isteyen gönüllülerimizi birleştirmeyi amaçladık.

Trombosit vermenin kan vermekten bir farkı yok.

Kan veren bir kişi 3 ay sonra kan verebilir.

Kan veren bir kişi 1 ay sonra trombosit verebilir.

Trombosit veren bir kişi 3 gün sonra trombosit verebilir.

Trombosit veren bir kişi 3 ay sonra kan verebilir.

Bir an için kendinizi ailenin yerine koyun.

2,5 yaşında bir çocuğunuz var ve KAN bulunamadığı için kaybetmek üzeresiniz… "

tesekkür ederim çok faydalı bi paylaşım oldu:KK61:. bu arada kızılayın epey etkinligi var buralardada görev alabiliyomuşuz araştırmak gerek ülkede bilinçsiz kan vermek istemeyen organ bagışını günah sanıp toprak altında cürüten çok insan var bişeylere yarayıp faydalı olabilirsek ne mutlu

ya aslında konu grup gibi bi yer acsak burda kan bagışı yapmak isteyenler kan gruplarını ve bulundugu sehri falan yazsa arayanlar ulaşabilir. sahsen birine birebir vermek ihtiyac halindeki birine verdigini görmek ,:KK17: acil birine bagışta bulunabilmek çok daha onure edecektir. hemde ulaşım kolaylıgı olur arayana

Allah tüm kan bagislayanlardan razi olsun.
Ben üniversitede okurken, üniversiteli arkadaslarimla gittim bagislamaya, herkesinki kabul oldu, benimkini kabul etmediler, bende asiri vaziyette demir eksikligi oldugu icindi. O gün cok üzülmüstüm. Elimede kocaman bir paket demir eksikligine karsi ilac verdiler, sen ilk önce bu demir eksikligi hallet sonra yine gelirsin dediler. Ama nerdeeee, ömrüm boyunca hala halledemedim ne yazikki.

Gecen senede ameliyat oldum ve bana iki torba kan verdiler arkasindan yine kansizdim diye ve aklima geldikce dua ederim hep o yüce insana.
Bence, hacca veya ümreye gitmek kadar cok kutsal bir olay. Allah herkese kan bagislamayi nasip etsin.
Zor durumda olunca öyle seviniyorsunuzki o yardima, cünkü biliyorsunuz bunu bir baskasi baskasina yardim amacli yapmis.
Allah tüm kan bagislayanlarin her dilegini yerine getirsin Ya Rabbim.

ya aslında konu grup gibi bi yer acsak burda kan bagışı yapmak isteyenler kan gruplarını ve bulundugu sehri falan yazsa arayanlar ulaşabilir. sahsen birine birebir vermek ihtiyac halindeki birine verdigini görmek ,:KK17: acil birine bagışta bulunabilmek çok daha onure edecektir. hemde ulaşım kolaylıgı olur arayana

Çok mantıklı.. Bunu dikkate alacağız. Teşekkür ederiz..:KK34: :KK71:

Son düzenleme:
bi avuç insanız su konuya yorum yapan... çok fazla üye var en gereksiz konularda bile.... ama burayı ziyaret edenlerin bu kadar az olması gercekten üzücü.. git gide duyarsızlasıyorum.. :KK50:

peki mesela normalde tetkik için kan verince fenalaştığı halde bağışta bulunan var mı? ayılan bayılan oldu mu, oluyor mu? iyi davranıyorlar mı oralarda insanlara?

bi de bi arkadaşımdan kızılay'a kan verdikçe, tıpkı burada post yazdıkça olduğu gibi, derece yükseltildiği gibi bir şey duydum doğru mu? manevi olarak kişiyi güçlendirebilecek, rahatlatabilecek bir şeymiş gibi geldi bana.

Biz erkek arkadaşımla 3 ayda 1 kan veriririz. Kızılay kaln merkezi yok yaşadığımız yerde ama gezici tırlar geliyo sık sık. Dün mesaj geldi 3 ayımız dolmuş, tekrar kan vericez ama iftardan sonra dışarı çıktığım bi günü bekliyorum. Üniversitede öğrenciyken deli divane olurdum kan verebilmek için ama sakıncalı görürlerdi alamzlardı, kanım mı azmış kan değerlerim mi düşükmüş neymiş. Bigün doktor kan vermeseniz daha iyi ama siz bilirsiniz dedi hayır ben kan bağışlamak istiyorum dedim ve kan verdim çok şükür bi şey olmadı. Şuan böyle bi sıkıntım da olmuyo zaten.

peki mesela normalde tetkik için kan verince fenalaştığı halde bağışta bulunan var mı? ayılan bayılan oldu mu, oluyor mu? iyi davranıyorlar mı oralarda insanlara?

bi de bi arkadaşımdan kızılay'a kan verdikçe, tıpkı burada post yazdıkça olduğu gibi, derece yükseltildiği gibi bir şey duydum doğru mu? manevi olarak kişiyi güçlendirebilecek, rahatlatabilecek bir şeymiş gibi geldi bana.

Bbizim burdaki ( Antakya ) gezici ekiptekiler gayet iyi davranıyolar evet. Bugün işe giderken yolumu kestiler hatta :) Şuan kan veremem dedim 11'e kadar burdayız bekliyoruz dediler kısmet olmadı bu akşam da dışarıya çıkmak. Cumartesi kan vericem inşallah.

Evet çok iyi olur. Foruma üye olurken kan grubunun da sorulması çok hoşuma gitti ama tabi böyle ayrıntılı daha güzel olur.

ben de kan verdim arkadaşımın erken doğan bebeği için müthiş bi duygu hiç korkulacak bi tarafı yok benim birazcık başım dönmüştü o kadar
hatta kendimi daha sağlıklı ve huzurlu hissetmiştim
şimdi troit hastasıyım benden kan alırlarmı bilmiyorum ama tekrar kan vermeyi çok isterdim

X