Kapali miyom ameliyati sonrasi sıkıntılar

kibelekibele

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2024
8
0
32
Merhaba Arkadaşlar
3 ay önce laparaskopik miyom ameliyatı oldum. Sol taraftan rahim disi 10 cm sağ taraftan rahim dışına büyüyen 5 cm rahim ara duvardan iki tane 3 cm lik miyomlar çıktı. İlk 1 ay bir şikayetim olmadı. Ama 2. Ay sağ kasigimda dolgunluk ve şişlik hissi başladı. Sonra o ağrı bacağıma ve belime vurmaya başladı. Doktoruma gittim ultrasonla baktı bisey yok dedi fitik olabilir dedi. Genel cerrahide gittim yüzeysel ultrasonla bakıldı fitik yok dediler. Başka bir kadın doğumcuya gittim o da bir sorun gözükmüyor dedi. Ama 3 ay bitti hala kasigimdaki ağrı geçmiyor bacağıma ve belime vuruyor. Ameliyat sonrasi böyle birsey yaşayan oldu mu? İlk reglim çok agrili geçti 1 gün sürdü. Sonrasında şişlik dolgunluk hissi ile beraber 1 hafta sonra ağrı başladı. 2 aydır da geçmedi. Ameliyat toparlanma süreci diyip bekledim. Sabrettim. Ultrasonda bisey yok diyorlar. Ama artık çok canım sıkılmaya başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Ameliyattan sonra cok dikkat ettim agir kaldirmadim. Bir is yapmadim. Yani ne oldugunu anlayamıyorum. Bu rahmin iyileşme süreci bu kadar uzayan var mi? Normal mi anormal mi ben de şaşırdım artik😢

Merhaba Arkadaşlar
3 ay önce laparaskopik miyom ameliyatı oldum. Sol taraftan rahim disi 10 cm sağ taraftan rahim dışına büyüyen 5 cm rahim ara duvardan iki tane 3 cm lik miyomlar çıktı. İlk 1 ay bir şikayetim olmadı. Ama 2. Ay sağ kasigimda dolgunluk ve şişlik hissi başladı. Sonra o ağrı bacağıma ve belime vurmaya başladı. Doktoruma gittim ultrasonla baktı bisey yok dedi fitik olabilir dedi. Genel cerrahide gittim yüzeysel ultrasonla bakıldı fitik yok dediler. Başka bir kadın doğumcuya gittim o da bir sorun gözükmüyor dedi. Ama 3 ay bitti hala kasigimdaki ağrı geçmiyor bacağıma ve belime vuruyor. Ameliyat sonrasi böyle birsey yaşayan oldu mu? İlk reglim çok agrili geçti 1 gün sürdü. Sonrasında şişlik dolgunluk hissi ile beraber 1 hafta sonra ağrı başladı. 2 aydır da geçmedi. Ameliyat toparlanma süreci diyip bekledim. Sabrettim. Ultrasonda bisey yok diyorlar. Ama artık çok canım sıkılmaya başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Ameliyattan sonra cok dikkat ettim agir kaldirmadim. Bir is yapmadim. Yani ne oldugunu anlayamıyorum. Bu rahmin iyileşme süreci bu kadar uzayan var mi? Normal mi anormal mi ben de şaşırdım artik😢
Oladar büyük myomu normalde her doktor kapalı yapmıyo benimde 12 cm di myomum açık ameliyat oldum doktorum kesinlikle kapalı yapamam dedi çnkü tam anlamıyla temizleyemem dedi

Oladar büyük myomu normalde her doktor kapalı yapmıyo benimde 12 cm di myomum açık ameliyat oldum doktorum kesinlikle kapalı yapamam dedi çnkü tam anlamıyla temizleyemem dedi
Peki ameliyat sonrasi kasik agriniz oldu mu? Karin dikisleri haric ne kadar sürede iyileştiniz?

İçeriden bir ağrı gerginlik var mıydı? Ben soluma yatınca sağ kasikta içeriden bir gerginlik çekiliyor gibi hissediyorum.

Peki ameliyat sonrasi kasik agriniz oldu mu? Karin dikisleri haric ne kadar sürede iyileştiniz?
Adet ağrısı gibi ağrılarım oluyordu ama öle rahatsız edici şekilde değil ben açık olduğum için dikiş ağrılarım çok fazlaydı kısacasöyle anlatayım eşim yanımda olmadığı için desteksiz kalktım oturdum yattım hep bu çol zordu yataktan yarım saatte kalktığımı bilirim ameliyatımın 12.günü 6 saatlik mecburi otobüs yolculuğu geçirdim 12.ci gğnden itibaren ayaktaki bütün işleri yaptım yemek bulaşık eğilmeden temizlik 1. Aydan itibaren herşeyi yapmaya başladım ama dikişlerim kendini sürekli hatırlatıyodu tabi 3 aydan sonra tamamen unuttum diyebilirim çektiğim acıları dahi bir buçuk ay sonra yan yatabildim mesela kısaca bukadar merak ettiğin bişey varsa vaşka sorabilrsin

Benim 3-4 ayda geçmişti sanırım tam olarak ama senin kapalı olduğundan çabuk geçebilir bazen ağır iş temizlik yaptığımda bile hemen oranın zorlandığını hissediyorum
Laparaskopik olunca Bi tek dış dikisler erken iyileşiyor. İçerisi açık ameliyat gibi bir fark yok. 1 ay daha sabır o zaman...

Çalışanlara tavsiyem ameliyat sonrasi raporlarını ayarlayacaklarindan emin olsunlar iki aydan önce bence çalışmaya başlamak çok zor oluyor. Benim gibi başka sikintilar çıkabilir. Dikkat ettim ama farketmeden birsey yaptım galiba... ilk 1 ay agrim olmayinca iyilestim sandim. İdeal 2 ay dinlenip vücudun toparlaması beklemek...

Son düzenleme:
X