Çorbalar Kara Lahana (Pancar) Çorbası - (Karadeniz Yöresi) Tukaş Salça Sponsorluğunda

Merhabalar, Karadeniz'in en bilinen ve sevilen çorbalarından biri olan kara lahana çorbasını paylaşacağım sizlerle:) Acayip seviyorum ve sık sık da yapıyorum:kk77:

Evet tarife geçelim:)

Malzemeler

1 bağ tazelerinden kara lahana
2 baş soğan
1 kase haşlanmış barbunya
1 kase süt mısır (haşlanmış)Normalde mısır yarmasından yapıyorum, bittiği için yazdan haşlayıp buzluğa attığım mısıtı kullandım
3 yemek kaşığı mısır unu
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
Yarım çay bardağı sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz, pul biber

Eki Görüntüle 2232703

Yapımı

Lahanayı ince ince doğrayıp tuzlu suda yarım saat bekletiyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ, tereyağı alıp soğanları ekleyip kavuruyoruz.

Eki Görüntüle 2232705
Eki Görüntüle 2232706
Eki Görüntüle 2232704

Salçayı ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Yıkayıp süzdüğümüz lahanayı ekliyoruz.

Eki Görüntüle 2232708

Tuzu, pulbiberi ve suyunu ilave ediyoruz. 25 dakika düdüklüde pişiriyoruz.

Havası çıktıktan sonra tencerenin kapağını açıp mısırı, barbunyayı ve suyla açtığımız mısır ununu çorbaya ekliyoruz.
5-6 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz.

Eki Görüntüle 2232709

Ve sunum:KK36: Tavsiye edilir, tatmayan kalmasın:KK45:

Yarışmaya katılan yarışmacı arkadaşlarıma başarılar diliyorum:KK200:

Eki Görüntüle 2232715 Eki Görüntüle 2232716 Eki Görüntüle 2232718

Eki Görüntüle 2232719 Eki Görüntüle 2232720 Eki Görüntüle 2232721

Eki Görüntüle 2232728 Eki Görüntüle 2232729 Eki Görüntüle 2232730 Eki Görüntüle 2232732 Eki Görüntüle 2232734 Eki Görüntüle 2232731
Basarılar canım♥

Bayılırım lahana çorbasına,3 gündür öğle yemeklerimde yiyorum,karası biraz acımsı geliyor bana,azman lahana denilen melezinden yapıyorum genelde,elinize sağlık:KK200:

Bayılırım lahana çorbasına,3 gündür öğle yemeklerimde yiyorum,karası biraz acımsı geliyor bana,azman lahana denilen melezinden yapıyorum genelde,elinize sağlık:KK200:

Teşekkür ederim:KK200:
Afiyet olsun:) Taze kök kısımları acı olmuyor ama yine de acısını tuzda bekleterek çıkarıyorum:)

Teşekkür ederim:KK200:
Afiyet olsun:) Taze kök kısımları acı olmuyor ama yine de acısını tuzda bekleterek çıkarıyorum:)
Ayyy:eek:Dışarıdan gelip sıcacık çorbayı görünce 10 yüz milyon tıklamışım aynı mesaja:olamaz:
Tuzla deneyeyim ben de,kimisi ilk haşlama suyunu döküyor ama tuzla vitamini de içinde kalır:kk77:

Ayyy:eek:Dışarıdan gelip sıcacık çorbayı görünce 10 yüz milyon tıklamışım aynı mesaja:olamaz:
Tuzla deneyeyim ben de,kimisi ilk haşlama suyunu döküyor ama tuzla vitamini de içinde kalır:kk77:
:))
Aynen canım haşlama yapınca bütün vitamin suyuyla gidiyor:) Yarım saat ılık tuzlu suda bekleyince acılık kalmıyor:)

X