Karar tenzip tutanağı nedir kafayı yicem

selcanevrenn20

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2020
1.271
1.047
32
Arkadaşlar merhaba
Adıma sahte senet düzenlenerek dava açılmıştı
Daha doğrusu babamın borcunu bana yüklemeye çalıştılar
Neyse ki babam borcunu ödediğini söyledi
Az miktar ödemesi kalmış
Yalnız bana uyap vatandaş dan girip baktığımda adıma karar tenzip tutanağı düzenlendiğini gördüm.
Böyle bir evrak ne demek ?
avukat arkadaşların yardımlarını rica ederm lütfen

Teşekkür ederim
Bilem kimse yok sanırım
İnternette şöyle bir Bilgi buldum ne kadar doğru bilmiyorum ama...

bir adliye deyimi.ayrıca,duruşma hazırlığı tutanağı da denir.

mahkemelerde dava açıldığında,davanın çeşidine göre yargıç :

ceza davalarında-şikayetçi ve sanığın (varsa vekillerinin) davetiye ile çağrılmasına (sanık tutuklu ise tutukevinden getirtilmesi için savcılığa yazı yazılır),
varsa tanıkların çağrılmasına,sanığın doğum ve adli sicil kayıtlarının getirtilmesine,varsa başka belge ve bilgilerin getirtilmesine,duruşmanın hangi gün ve saatte yapılacağına

hukuk davalarında-taraflara çağrı kağıdı çıkarılmasına (varsa vekillerine de ),dava dilekçesinin karşı tarafa tebliğine,diğer getirtilmesi gereken belge ve bilgilerin getirtilmesine,duruşmanın hangi gün ve saatte yapılacağına
karar verir.

karar yargıç ve katip tarafından imzalanır.buna da tensip tutanağı denir.

İnternette şöyle bir Bilgi buldum ne kadar doğru bilmiyorum ama...

bir adliye deyimi.ayrıca,duruşma hazırlığı tutanağı da denir.

mahkemelerde dava açıldığında,davanın çeşidine göre yargıç :

ceza davalarında-şikayetçi ve sanığın (varsa vekillerinin) davetiye ile çağrılmasına (sanık tutuklu ise tutukevinden getirtilmesi için savcılığa yazı yazılır),
varsa tanıkların çağrılmasına,sanığın doğum ve adli sicil kayıtlarının getirtilmesine,varsa başka belge ve bilgilerin getirtilmesine,duruşmanın hangi gün ve saatte yapılacağına

hukuk davalarında-taraflara çağrı kağıdı çıkarılmasına (varsa vekillerine de ),dava dilekçesinin karşı tarafa tebliğine,diğer getirtilmesi gereken belge ve bilgilerin getirtilmesine,duruşmanın hangi gün ve saatte yapılacağına
karar verir.

karar yargıç ve katip tarafından imzalanır.buna da tensip tutanağı denir.
Evet bunu bende gördüm
Ama evrak üzerinde diyor ki
Mazbataların okunaklı taranmasına
Ve işlem yapılmamasına
Ayrıca borçlunun sgk üzernde alacağı var alabileceğine sgk sorgu taleplerinin reddine falan diyor anlamadım

Avukat bu şekilde yazı yazmış
120EDFB4-5669-4F43-B056-8A7FAFF3B48A.jpeg

Gönderdiğiniz belgelere göre bu mahkeme ile ilgili bir durum değil, icra dosyası ile ilgili bir durum.. Sanırım sizinle ilgili bir takip, süresindr itiraz olmadığı ya da itiraz yapılsa bile mahkemece kaldırıldığı için avukatın talebi ile takip kesinleşmiş, orada hangi icra dairesi olduğu yazılıdır, gerekli belgeli sistemden alıp ya da icra dairesinden dosya fotokopisini alıp, avukata başvurun. Buradan alınacak yardımla bu iş olmaz.

Gönderdiğiniz belgelere göre bu mahkeme ile ilgili bir durum değil, icra dosyası ile ilgili bir durum.. Sanırım sizinle ilgili bir takip, süresindr itiraz olmadığı ya da itiraz yapılsa bile mahkemece kaldırıldığı için avukatın talebi ile takip kesinleşmiş, orada hangi icra dairesi olduğu yazılıdır, gerekli belgeli sistemden alıp ya da icra dairesinden dosya fotokopisini alıp, avukata başvurun. Buradan alınacak yardımla bu iş olmaz.
Yalnız bana bu evrak ile ilgili herhangi bir tenligat gelmedi
Teblig edilmeden itiraz etme hakkım var mı ki ?

Bir de bu işlem 1.5 sene önce olmuştu... yani dava 2019 Ağustos ayına ait... hala tenligat gelmedi

Yalnız bana bu evrak ile ilgili herhangi bir tenligat gelmedi
Teblig edilmeden itiraz etme hakkım var mı ki ?

İşte o taranacak olan tebliğ mazbatası

Kime nasıl tebliğ edilmiş orada yazar

Eğer tebligat usulsüz ise onun itirazı davası vs usulleri var

Muhtara gitmiş olabilir tebligat

İcra dosyasında tebligat zarfı vardır

O zarfın üstünde numaralar var

E devletten o numaraları alıp PTT gönderi talipten tebligat akıbetine bakabilirsiniz

Bir de bu işlem 1.5 sene önce olmuştu... yani dava 2019 Ağustos ayına ait... hala tenligat gelmedi

Dava yok

İcra takibi bu

Üstünde numarası vardır

2019/ şeklinde ise 2019 başlamıştır o ilk yıl numarası hangi yıl dosyası olduğunu gösterir

2019 da başlayıp tebligat yeni yapılmış da olabilir eski tarihli senet şimdi icraya konulmuş da olabilir

Lakin borç babanızın ise size neden sahte senet düzenlediler

Bakın orasını ben dosyayı görmeden bilemem, dediğim gibi sistemden ya da bizzat elden belgeleri alıp, avukatla görüşün.
Tebliğ konusuna gelirsek mutlaka yapılmıştır, evde yokken postacı gelmişse kapıya haber kağıdı yapıştırıp, muhtara bıraktıklarında da şartları varsa tebliğ yapılmış sayılıyor kanuna göre mesela, buradan sağlıklı bilgi almanız mümkün değil. Dediğim gibi icra dosyası örneği ile avukata gidin. O size yol gösterir, eğer tebliğ usulsüz ise şikayet konusu edilir zaten.

Bakın orasını ben dosyayı görmeden bilemem, dediğim gibi sistemden ya da bizzat elden belgeleri alıp, avukatla görüşün.
Tebliğ konusuna gelirsek mutlaka yapılmıştır, evde yokken postacı gelmişse kapıya haber kağıdı yapıştırıp, muhtara bıraktıklarında da şartları varsa tebliğ yapılmış sayılıyor kanuna göre mesela, buradan sağlıklı bilgi almanız mümkün değil. Dediğim gibi icra dosyası örneği ile avukata gidin. O size yol gösterir, eğer tebliğ usulsüz ise şikayet konusu edilir zaten.
Anladım
Teblig edilmiş gözükiyor şuan baktım
Yalnız birisi böyle birinin adreste otırmadığına dair bilgi vermiş
Mazbataya baktık
O şekilde yazıyod

X