Kardesim ellerimizden kayiyor

tynkerbell

Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2022
363
530
34
Merhaba arkadaslar, yaklasik bir ay önce buraya kardesimle ilgili bir konu acmistim. Kendisi bizim aile yapimiza tamamen zit bir aileden evlilik yapti, hatta siz evliliklerini Kizilcik Serbetinde konu edilen sosyolojik yapilari tamamen farkli bir cifte benzetmistiniz. Kardesim evliliginde sorun cikmasin diye kendini tamamen degistirdi, uyum saglamaya basladi, kendi dogrularindan vazgecti. Bunu sadece biz degil, cevremizdeki bir cok kisi farkedip, söylemeye basladi. Bunu bazen kendisiyle konustuk, sizin sandiginiz gibi degil dedi, esimin ailesiyle mi yasiyorum sanki onlarin nasil oldugu önemli degil dedi. O konuyu bir daha acmadik sonra. Kardesimle sadece senede bir ya da iki kere görüsüyoruz, o görüstügümüzde de esi bizi huzursuz ediyor, her seye asiri karisiyor; sadece kendi dogrulari dogru bizimkiler yanlis. Odalara kapaniyor, ya da kardesimle tartisip sesini yükseltiyor. Huzursuzluk cikmasin diye bir sey demiyoruz, benim annem zaten o tipik kaynana diyebilecegimiz örneklerin tam tersi, yaprak dökümündeki Hayriye hanim gibi aman huzurumuz kacmasin diye her seyi alttan aliyor. Babamin ailesine karsi da öyleydi, agzi var dili yoktur yani.

Neyse yavas yavas soruna geleyim, kardesim her sene evde dogum gününü kutluyor, bizi de davet ediyorlar, ben de yillik iznimden kullanip bir haftaligina gitmeye calisiyorum hep. Iki ay sonra dogum günü yine cagirdi ama benim artik gidesim gelmiyor cünkü esi huzursuz ediyor. Kardesimle bunlari konustum, beni ailemden de kiskaniyor, o yüzden sizi uzak tutmak istiyor, onu da anlamaya calisin diyor. Ben de sen niye sesini cikar miyorsun hic deyince tartismaya basladik, esi hakkinda olumsuz bir sey duymak istemiyor. En son gelmezsen gelme o zaman deyince telefonu kapattim, cok üzüldüm. Kendisi asiri inattir, aramaz büyük intimalle, zaten evlendiginden beri kendisini iyice geri cekti biz aramazsak aramiyor. Annem babam cok üzülüyor, onlari da nasil teselli edecegimi bilmiyorum. Üzerine düsmeyelim, zamana birakalim diyorum ama anne baba icin kolay olmuyor. Kendimizi geri cekmekten baska yapabilecegimiz bir sey var mi?

Kardesinizi yalniz birakmayin. Insani ailesinden kismanmak hastalikli bir durum ve kardesinizin siddete maruz kalmasini daha büyük bir ihtimale getiriyor. O yüzden gitmekten vazgecmeyin
Gittigimizde psikolojik siddete ugruyoruz ama büyük ihtimalle artik gelmeyelim diye. Cok huzursuz oluyorum.

Bu iş siz müdahil olsanizda olmasanizda ancak kardesinizin manevi ve psikolojik olarak iliği kemiği somurulup ondan geriye mental birşey kalmadığı an biter çünkü kardeşiniz gönüllü ve bu bağı ancak o kopartabilir . Size de beklemek ve kendi sağlığınız için uzak durmaktan başka seçenek yok .

Kardeşiniz tarafını seçmiş gibi duruyor. Yinede eşinden hoşlanmasanız dahi onu yalnız bırakmayın. Eşiyle ilgili olumsuz yorum yapmaya devam ederseniz kardeşinizi temelli kaybedeceksiniz gibi görünüyor.

Benim kardeşim yok ama kocam da kocam diye deliren birinin kardeşim de olsa hayatinda kalmaya uğraşir miydim sanmiyorum.
Hasta kocasiyla naparsa yapsin.
Esine kendine biraz ceki düzen ver demiyor mu acaba onu cok merak ediyorum. Yoksa bize karsi mi esinin arkasinda durur gibi yapiyor, anlamadim gercekten.

Cok merak ettim hikayeyi yahu? Asiri bagnaz bir aileye mi dustu ne oldu? Hemen bir eski hikayeye bakmam lazim.

Merhaba arkadaslar, yaklasik bir ay önce buraya kardesimle ilgili bir konu acmistim. Kendisi bizim aile yapimiza tamamen zit bir aileden evlilik yapti, hatta siz evliliklerini Kizilcik Serbetinde konu edilen sosyolojik yapilari tamamen farkli bir cifte benzetmistiniz. Kardesim evliliginde sorun cikmasin diye kendini tamamen degistirdi, uyum saglamaya basladi, kendi dogrularindan vazgecti. Bunu sadece biz degil, cevremizdeki bir cok kisi farkedip, söylemeye basladi. Bunu bazen kendisiyle konustuk, sizin sandiginiz gibi degil dedi, esimin ailesiyle mi yasiyorum sanki onlarin nasil oldugu önemli degil dedi. O konuyu bir daha acmadik sonra. Kardesimle sadece senede bir ya da iki kere görüsüyoruz, o görüstügümüzde de esi bizi huzursuz ediyor, her seye asiri karisiyor; sadece kendi dogrulari dogru bizimkiler yanlis. Odalara kapaniyor, ya da kardesimle tartisip sesini yükseltiyor. Huzursuzluk cikmasin diye bir sey demiyoruz, benim annem zaten o tipik kaynana diyebilecegimiz örneklerin tam tersi, yaprak dökümündeki Hayriye hanim gibi aman huzurumuz kacmasin diye her seyi alttan aliyor. Babamin ailesine karsi da öyleydi, agzi var dili yoktur yani.

Neyse yavas yavas soruna geleyim, kardesim her sene evde dogum gününü kutluyor, bizi de davet ediyorlar, ben de yillik iznimden kullanip bir haftaligina gitmeye calisiyorum hep. Iki ay sonra dogum günü yine cagirdi ama benim artik gidesim gelmiyor cünkü esi huzursuz ediyor. Kardesimle bunlari konustum, beni ailemden de kiskaniyor, o yüzden sizi uzak tutmak istiyor, onu da anlamaya calisin diyor. Ben de sen niye sesini cikar miyorsun hic deyince tartismaya basladik, esi hakkinda olumsuz bir sey duymak istemiyor. En son gelmezsen gelme o zaman deyince telefonu kapattim, cok üzüldüm. Kendisi asiri inattir, aramaz büyük intimalle, zaten evlendiginden beri kendisini iyice geri cekti biz aramazsak aramiyor. Annem babam cok üzülüyor, onlari da nasil teselli edecegimi bilmiyorum. Üzerine düsmeyelim, zamana birakalim diyorum ama anne baba icin kolay olmuyor. Kendimizi geri cekmekten baska yapabilecegimiz bir sey var mi?
Çok üzgünüm ama kardeşiniz tercihini yapmış,gidip yine aşağılamaya maruz kalacaksınız dayanamayıp sesiniz çıksa kardeşiniz siz suçlu bulup kovabilir Tabi ki kardesinizden vazvgecmeyin ama biraz mesafe koyun siz dibinde dursanizda tercihi siz olmayacaksınız Belki hatasını hiç anlamayacak siz sürekli diken üstünde mi duracaksiniz? Başta dediğim gibi yolunu çizmiş bırakın eğer bir gün pişman olur yardım isterse yanında durun ama şimdi yanında olmak sadece sizi yıpratır.

Kardes iste, insan uzuluyor. Sizi anliyorum. Keske ailemden de kiskaniyor cumlesindeki sacmaligi kendi farkedebilse. Insallah cok gecmeden farkeder ve ailesini ezdirmemesi gerektigini anlar. Ama ben kardesimin hayatindan tamamen cikmak istemem. Bir hafta gittiginizde kendisinin evi disinda kalabileceginiz bir yer varsa orada kalin. Enisteyi gordugunuzde o yokmus gibi davranin, mecbur kalmadikca muhatap olmayin. Kardesinizden vazgecmeyeceginizi anlasin hoduk.

Benim kuzenim böyle biriyle evlendi daha 17 yaşındaydı. Billur gibi bir kızdı, bir gören bir daha döner bakardı. Teyzem işgüzarlık yaptı hiç tanımadıkları bir aileye sırf zenginler diye verdi. Enişte Senelerce kızı kendi ailesiyle bile görüştürmedi, eve kapattı. Kuzenim kocacı değildi ama çaresizdi. binbir türlü hastalıklara yakalandı. Çocukları biraz büyüyünce enişte pişman oldu. Kuzenim dışardan liseyi bitirdi. Sosyal hayata beraber katılmaya başladılar. Ama olan kuzenimin gençliğine oldu.

Benim erkek kardeşim gayet benzer aile yapılarına sahibiz. Sosyolojik olarak gayet uyumlu aile yapıları var. Ama canım gelinimiz bizi düşman olarak gördüğü için mümkün olduğu kadar az görüşmeyi tercih ediyorum. Gelin hanımın ihtiyacı varsa arar, canı isterse arar, canı istemezse ölü taklidi yapar. Allah kolaylık versin ama benimki düzelmez inşallah sizin aranız düzelir.

X