Katatonia

AttaQue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2007
2.750
17
İsveçli iki arkadaşın 92'de başlayan iddiasız arkadaşça yolculukları çıkan her yeni albümle
biraz daha ciddiyet kazanarak sürüyor.
Jonas Renkse ve Anders Nyström , Morbid Angel'li Entombed'li Obituary'li death metal patlamasının yaşandığı '90 ların başında
Katatonia'yı kurdular. 92 de çıkardıkları Paradise Lost etkili ilk albümleri Jhva Elohim Meth, onların müzikal arayışlarının başlangıcı, Brutal vokal ve davulda Jonas,Gitarda Anders. Jonas o zamanda onların da death metali çok sevdiklerini ama black metal'i daha karanlık bulduklarını ve Paradise Lost'un o zamanlar onlar için tanrı demek olduğunu söylüyor. Özellikle de onların "Gothic" albümü ikili üstünde büyük etki yapmış. İkili diyorum çünkü Katatonia Last Fair Deal Gone Down 'a kadar sabit bir kadro oluşturmamış en fazla diğer gitarist Fred'in katılımıyla üçlü oluşturmuşlar.Yaptıkları albümlerde gitarlar ve davul haricindeki enstrümanları ya kendileri çalmışlar ya da yakın arkadaşları çalmış.Konserlerde ise yine "arkadaşlar" ikiliye eşlik etmişler.Böyle olunca da turneye çıkmaları oldukça zor olmuş.

İkinci albümleri Dance of the December Souls (1993) ve üçüncü albümleri For Funerals To Come (1994) yine ilk albümlerindeki Paradise lost etkisini taşıyor For Funerals To Come albümünden sonra turneye çıkmayı hedefleyen grup bunu başaramamış.Bu olay morallerini oldukça bozmuş öyle ki Anders ve Jonas bir süre birbirlerini bile görmemişler.Ama bu ara oldukça sağlıklı sonuçlar doğurdu çünkü bu arada ürettikleri yeni fikirlerle onları Katatonia yapan albüm Brave Murder Day'i yaptılar (1996).

Brave Murder Day Vurucu kapağı, tek kelimelik şarkı isimleri, üst üste binmiş üzücü gitar melodileri.Ve Opeth'den Mikael Akerfeldt'in yaptığı fırtınavari brutal vokalle beni ilk dinleyişte çarptı.Gitarlarla elde edilmiş garip , rahatsız edici, üzücü etki bu albümden sonra Katatonia'nın bir simgesi oldu.Diğer bir simge ise oldukça samimi, kişisel şarkı sözleriydi.

1998 yazında, Brave Murder Day'den sonra 'Discouraged Ones' geldi. Gitarlarda devam eden Brave Murder Day formülü üzerine Jonas'ın temiz sesle yaptığı vokal, artık iyice oturmuş düzenlemeler ve yine güzel sözler. Bir metal grubu için radikal sayılabilecek bir değişiklik olan brutal vokalden temiz vokale geçilmesi Katatonia'nın hayranları tarafından eleştirilmesine sebep olmadı çünkü değişim gerçekten çok olumlu olmuştu.

1999 da ise "Tonight's Decision" albümü çıktı.Bu albüm daha oturmuş bir sounda sahipti. Ayrıca Jonas artık davul çalmıyor sadece vokal yapıyordu.Albümün bir özelliği de içinde Jeff Buckley şarkısı "Nightmares by the sea" 'nın bir yorumunun bulunması. Bu da Katatonia'nın metal olmayan müziklerden de etkilendiğinin bir göstergesi. Öyle ki bu etkiler Brave Murder Day'de bile hissedilebilir. Bu yeni albümle birlikte Katatonia ismi rahatlıkla Radiohead, Jeff Buckley, Tool gibi guplarla beraber telafuz edilebilir oldu.Müzikte çok radikal bir değişiklik olmadı ama sanki grubun duruşunda bir değişiklik oldu. Önceki albümlerde daha underground ve amatör iken bu albümde prodüksiyona çok daha fazla para harcadılar, böylece daha profesyonel bir albüm oluştu.
Yine de grup elemanları "Tonight's Decision'un" plak şirketleri MUSIC FOR NATIONS tarafından yeterince tanıtılmadığından yakınıyor. Bu albüm için çok uğraştıklarını ve bu albümden çok şey beklediklerini söylüyorlar ama MUSIC FOR NATIONS'ın albümü basmaktan başka pek fazla birşey yapamadığını söylüyor.


Daha sonra 2001 yılında Last Fair Deal Gone Down çıktı. Bu albümle birlikte Jonas ve Anders'e son üç albümdür eşlik eden gitarist Fred 'in dışında Katatonia'nın kalıcı bir basçısı ve davulcusu var. Bu da Katatonia'yı turneye çıkabilir bir grup haline getiriyor ve Katatoni turneye Istanbul dan başlıyor.

Ve son olarak 2003 te Viva Emptiness i çıkardılar. Yine bu albumle de sevenlerini hayal kırıklığına uğratmayan Katatonia istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor.

Alıntı : .

Birkaç şarkısı :

[youtube]ZPSGS-ymseI[/youtube]

[youtube]GQqBi4KJs28&feature=related[/youtube]
 
E

EU1

Ziyaretçi
begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonunu kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir