Kayın aileye "borç(?)"

Bizden sponsorluk değil "borç" istedikleri için isteyebiliyorlar işte. Daha önce yaşanan bir tecrübe olmadığı için kimseye de direkt ben size güvenmiyorum siz odemezsiniz vermem denmiyor :) benim de gönlüm yok burda fikir almaya geldim aklın yolu birmiş şükür kararim netleşti en azından :)
Bizim malesef kendimize ait ne evimiz ne de arabamız var bu sebeple veremem biz alacağız diyebilirsiniz. Onlar istemeye cekinmiyorsa siz de söylemeye cekinmemelisiniz

Bizim malesef kendimize ait ne evimiz ne de arabamız var bu sebeple veremem biz alacağız diyebilirsiniz. Onlar istemeye cekinmiyorsa siz de söylemeye cekinmemelisiniz
Kararım kesin olduktan sonra söyleme noktasında sıkıntım yok zaten sadece hemen hayır deyip olumsuz yaklasinca acaba bencillik mi ettim diye fikir almaya gelmistim buraya ama doğru düşünmüşüm :) teşekkür ederim

Sözlesme olduktan sonra kimse ödememezlik yapmaz kolay kolay
Valla verecek olan insan sözlesmeyi imzalar
İmzalamıyorsa ztn ödemeyecek demektir
ayrıca parayı veren adam değil, gelin
Gelinin parası.
Gelin o aileden değil.
Bu konudaki ailenin gelinin parası diye olaya baktığını sanmıyorum.İki bilezik takmışlar,evi bile kızın babası almış ve takıların cogunuda kız ailesi yapmış,bu rahatlık ancak ogullarininda parası diye düşündükleri için,yoksa kızın ailesi ev alırken güya gurur yapmışlar ama kızlarına taktiklari altınları isteyebiliyirlar niye çünkü artık o gelin,ayrı bir birey değil çünkü,hiç bir şey yapmadığın gelinden istemek hayat memat meselesi olsa ancak istenilir, bunlar oğullariyla birlikte araba alacaklarmis.

Bu konudaki ailenin gelinin parası diye olaya baktığını sanmıyorum.İki bilezik takmışlar,evi bile kızın babası almış ve takıların cogunuda kız ailesi yapmış,bu rahatlık ancak ogullarininda parası diye düşündükleri için,yoksa kızın ailesi ev alırken güya gurur yapmışlar ama kızlarına taktiklari altınları isteyebiliyirlar niye çünkü artık o gelin,ayrı bir birey değil çünkü,hiç bir şey yapmadığın gelinden istemek hayat memat meselesi olsa ancak istenilir, bunlar oğullariyla birlikte araba alacaklarmis.
Ha bir de konu sahibinin bile arabası yok,insan demez mi bunlar kendilerine araba bile almamislar bana niye alsınlar,güya borç ya öyle bakıyorlar,ne var canim ödicez gözüyle baktıkları için,ama gelinden aldiklarini odeyeni de görmedim şahsen daha

Gelinin parası diye bakmak istemiyorlar muhtemelen ama mecbur kalıyorlar :) borç istemek onların çevrelerinde çok normal, herhangi bir şey alınacağı zaman kredi vs yollara başvurmak yerine bütün sülalesi sağdan soldan eş dost akraba konu komşu borç arar ister sonra onlara öderler. Konu bana gelir mi bana sorarlar mi bilemiyorum ama dediğim gibi borç istemek onlara göre çok normal o yüzden boyleler :)

Ha bir de konu sahibinin bile arabası yok,insan demez mi bunlar kendilerine araba bile almamislar bana niye alsınlar,güya borç ya öyle bakıyorlar,ne var canim ödicez gözüyle baktıkları için,ama gelinden aldiklarini odeyeni de görmedim şahsen daha
Valla bugüne kadar maddi bir al ver olayimiz olmadigi için öderler odemezler bilemiyorum günahlarina da girmek istemiyorum ama ben de kendimize ait bir arabamız malımız mulkumuz yokken borç vereyim de onlar alsın olayını mantıklı bulmuyorum. Bizim her şeyimiz tam olsa kenarda birikmisimiz olsa hadi bı şansını denersin borç istersin ama şu durumda altınları kasada tuttuğum için benden istenmesi saçma geliyor. Sonuçta o da yatırım için duruyor birinin ihtiyacı olursa destek olalım diye değil

Daha önce eşimin teyzesi bile borç istemişti ev almak için 😂 ona aynen bu şekilde söyledim. yani tavrımı da biliyorlar aslında, eşimin agzini aradılar belki bana lafını bile açmazlar. Ben yine de içim rahatlasin diye burdan fikir almak istedim 🫠
En iyisi arsa filan alın,herkesin gözü sizin altinlarda😅

En iyisi arsa filan alın,herkesin gözü sizin altinlarda😅
Aslında bakıyoruz bu aralar arsa falan düşünüyoruz ama bu olayın üstüne almak da o kadar canım istemedi ki😂 yani altinlarimi istemesinler diye bir şey almam lazım diye düşünmek bile insanı irrite ediyor 😁 ya da onlardan önce biz bir arsa bulalım da babasından destek isteyelim 🤪

ben insanların dengiyle evlenmesi gerektiğine inananlardanım. Enazından bi taraf 0 olmamalı yani. Bi tRaf 0 olunca olmıyor Tabi bu benim düşüncem
Kızın ailesi ev alıyor oturuyor adam
Benim ailem nicin damat beslesin?
Hadi yaptı okey, bari takılan takıyı konusmayın
Değil istemek, kızın ailesinin aldıgı evde oturuyorsun ben erkek ailesi olsam cenemi acmam.

ben insanların dengiyle evlenmesi gerektiğine inananlardanım. Enazından bi taraf 0 olmamalı yani. Bi tRaf 0 olunca olmıyor Tabi bu benim düşüncem
Değil istemek, kızın ailesinin aldıgı evde oturuyorsun ben erkek ailesi olsam cenemi acmam.
Ben de şaşırıyorum herkes aynı değilmis maalesef :)

Valla bugüne kadar maddi bir al ver olayimiz olmadigi için öderler odemezler bilemiyorum günahlarina da girmek istemiyorum ama ben de kendimize ait bir arabamız malımız mulkumuz yokken borç vereyim de onlar alsın olayını mantıklı bulmuyorum. Bizim her şeyimiz tam olsa kenarda birikmisimiz olsa hadi bı şansını denersin borç istersin ama şu durumda altınları kasada tuttuğum için benden istenmesi saçma geliyor. Sonuçta o da yatırım için duruyor birinin ihtiyacı olursa destek olalım diye değil
Siz kendiniz araba alin ustune kredi cekip neden sizin arabaniz yokken onlara alasiniz? Ya da bir sekilde degerlendirin o altinlari yoksa gozleri hep altinda kalacak sizde iyi niyetli birisiniz belliki esinize kiyamayip vereceksiniz en sonunda.

Siz kendiniz araba alin ustune kredi cekip neden sizin arabaniz yokken onlara alasiniz? Ya da bir sekilde degerlendirin o altinlari yoksa gozleri hep altinda kalacak sizde iyi niyetli birisiniz belliki esinize kiyamayip vereceksiniz en sonunda.
Bir yatırımda kullanmayı düşünüyoruz ama araç masraflı oluyor, su anlik ihtiyacımız da yok o yüzden muhtemelen arsada kullanırız. Ama kenarda altın tutuyorsam onu da yatırım amaçlı tutuyorum dolayısıyla ben iyi niyetli olsam da karsimdakilerin niyetinden ve mantığından şüphe ettiğim yerde yine hayır diyecegim :)

Aynen öyle,çok haklisiniz

Kızlar selam. Bir konuda kafam karışık sizden akıl almak istedim. Maddiyata dayalı bir konu olduğu için benim ailem, eşim-ben ve eşimin ailesinin durumlarını biraz detaylandirarak anlatacağım.
Eşimin ailesinin pek durumu yok. Babası emekli fakat çalışmaya devam ediyor. Evlilik konusunda öyle pek maddi destekleri olmadı doğal olarak. Benim ailem de sorulunca gücünüz neye yeterse onu yaparsiniz dedi. Düğünü eşim kendi yaptı, evi benim ailemin aldıklarının dışında eşim kendi dizdi. (TV hariç). Nişan- düğünde toplam bir bilezik kaynım bir bilezik de kayinvalidemler taktı. Kendileri doğulu.
Benim ailemin durumu ortadan hallice. Ev için bütün beyaz eşyalari, mutfak gereçlerini, küçük oda için divan gibi gereçleri dizdiler. Ayriyeten ben ilk birkac yıl calismayacagim için (yüksek lisans vs düşünüyordum) yük olmamak ve rahat yaşamamız adına kirada olan evini satıp yaşayacağımız ilden ev aldılar, oraya yerleştik. Düğünde de 7-8 bilezik taktılar. Biz egeliyiz.
Memleketleri biraz kültürel açıdan da yorumlayabilmeniz adına belirttim. Bizim çevremizde genellikle çocuklarin geleceği ve rahat yaşaması için çaba gösterilir. Eşimin ailesi ise genelde çocuklarımız var ihtiyacımız olursa tabiki onlar el atar kafasindalar.
Eşimin ailesi bizden farklı bir şehirde marketlere çarşıya bir tık uzak bir bölgede oturuyor. Kaynım da onlarla aynı şehirde arabayla 15-20 dklik mesafede oturuyor. Biz eşimle 2.5 senelik evliyiz. Hamileyim. Kaynım iki ay önce evlendi.
Eşimin işi dolayısıyla şirket aracını aktif kullanabiliyoruz bu yüzden düğünden gelen takılarla araba almayı düşünmedim. Belki ilerde çocuk da büyüyünce ev değiştiririz diye düşünerek altınları kasada tutuyorum. Eşimin kardeşinin ve ailesinin de arabası yok. Gidip geldikçe eksik gedikler ihtiyaçlarla eşim ilgileniyor.
Soruna gelecek olursak; eşimin babası bu sebepten uzun süredir eve araba istiyor. Bu aralar sürekli dillendirmeye basladi. Kendisi bu yükün altına tek giremez. Kaynım 100 bin kadar destek olacakmış. Bizden de aynı desteği bekliyor. Borç olarak düşünüyormuş (eşim böyle söyledi) ama ben bundan emin değilim çünkü genelde cüzdanları bir düşünüyorlar. Araba kayinpederimin üstüne olacak, genellikle kaynımda kalacak ve kullanacak. Yani o iki aileye ortak alıyorlar bir nevi. Evet anlıyorum ihtiyaç, onların da olsun istiyorum yalan değil ama ben kendim için bile henüz kullanmadığım yatırım gözüyle baktığım takıları verme konusunda biraz çekimserim. Bizim de kendimize ait bir arabamız, evimiz yok ama kenarda yatırımlık düğün takilarimiz olduğu için vermemiz gerekir mi sizce? Ben bu tarz durumları tahmin ederek düğün takılarını mehir olarak istemiştim. O sebeple eşimin herhangi bir baskısı yok tamamen bana bırakmış durumda. Ben de sizden fikir almak istedim. Her yönden değerlendirebilmeniz için çok detaylı anlattım kusura bakmayın
GÜNCELLEME: KIZLAR SİNİRLERİNİZİ BOZDUGUM İÇİN ÇOK ÖZÜR DİLERİM TAMAM VALLAHİ DE BİLLAHİ DE VERMEYECEGİM KAYİN AİLEME DE SOVMEYİN OYLE KOTU İNSANLAR DEGİLLER 😂😂 Teşekkür ederim yorumlarınız için ♥️😁
Konuyu yeni okuyorum güncellemeye koptum 🤣 ve son olarak sakın altınları vermeyin :KK20::KK70:

Yani yuh hhem senın aılen herseyını alacak .. evını verecek .. 8 bılezık takacak
Bırde utanmadan para ısteyecekler
Tamam durumları olmayabılır yardım edemeyebılırler anlarım ama öyleyse
Bır utanıp sıkılıp kabuklarına cekılıp kendı kendılerıne yetsınler bı zahmet.
Kayınbabanda degıl kaynına alacaksınız şaka gibi
Nıye o gelının altını yokmuymus bı zahmet onlar kendı altınlarıyla alsınlar
Ay bu ne rahatlık

Yani kayınbabanlar cahil ve bunu soylerken ısterken utanmadıda.. senın esin o evde bıle otururken utanmadımı bunu sana soylemeye
Yok artık ya . Aılenı sakın ayaklar altına aldırma
Esınede dıkkat et kredı fılan cekıp vermesın
Hatta kredı cektırıp borc yaptır arsa fılan alın😂😂

Yani kayınbabanlar cahil ve bunu soylerken ısterken utanmadıda.. senın esin o evde bıle otururken utanmadımı bunu sana soylemeye
Yok artık ya . Aılenı sakın ayaklar altına aldırma
Esınede dıkkat et kredı fılan cekıp vermesın
Hatta kredı cektırıp borc yaptır arsa fılan alın😂😂
Öyle bir şeye cesaret edemez öğrendiğim anda tebligat elinde olur 😂

X