Kayınvalide ile Artık Görüşmeme Kararım

zehrarclpn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2024
25
19
37
Merhabalar sevgili hanımlar, hayırlı Ramazanlar.

Eşimle 6 senedir güzel bir evliliğimiz vardı fakat anlaşamadığımız bazı şeyler nedeniyle boşanma kararı almıştım. Polonya'da yaşıyorduk ve ben izmire aile evine geldim.
4 ay kadar burada kaldım ve 4 ay boyunca eşim ayrılmak istemediğini, aramızdaki anlaşmazlık/iletişim problemlerini düzeltebileceğimizi gerekirse terapiste gidebileceğimizi söyleyip 1 şans daha istedi. Birbirimizi sevdiğimiz için ve eşim çok hevesli olduğu için daha iyi yapmak için bazı şeyleri, 1 şans daha verelim dedik, boşanmadık, terapi desteği almaktayız.

Eşimin ailesi de izmirde, onlar ile hep nötr bir ilişkim vardı, kendimi aileden hissedemedim, biraz cahiller ve ortak sohbetimiz pek yok. Anne-baba boşanmış, annesi 3 oğluna çok düşkün ve onları kiskanan bir kadın. Eşim de söyler bunu, kendi yorumum değil. Eşim zamanında evi maddi-manevi çekip çeviren kişiymiş, o sebeple annesi biz evlenirken çok problem çıkardı kıskançlıktan, evin büyük oğlundan kopacağından.

Benim esas sorunum, bu 4 aylik boşanma sürecimiz boyunca, ben de travmatik bir süreçten geçerken, eşimin ailesinin beni 1 kere bile arayıp sormaması, kızım sen nasılsın dememeleri, yuvamız dağılırken aile büyükleri olarak araya girip hiçbir çaba göstermemeleri, arabuluculuk veya kızım emin mısın bir daha düşün vb. dememeleri.
Benim annem eşim ile devamlı iletişim halindeydi bu süreçte. Üstelik hatalı olan taraf yani iletişim problemleri olan kişi eşim olmasına rağmen, eşimin beni üzmesine rağmen. Eşime hep destek oldu, aramızı düzeltmek için beni ikna etmeye çalıştı annem bir aile büyüğü olarak. Ve annem babam desteği sayesinde ben eşime 1 şans daha verdim.

Onun annesi/ ailesi ise beni sildi resmen. Onlara bugüne dek bir hatam yanlışım olmadı, evliliğimde de eşime olmadı.
Yuvam dağılırken bir çaba göstermemelerine, kabul edip kenara çekilip, seyirci gibi izlemelerine hala inanamıyorum.

Annesiyle yüzleştim 2 gün önce, evine gidince 3-4 aydir görüşemedik dedim, bana tepkili imali bir şekilde "neden acaba" dedi. Direkt tavırlı ve kinli. Neyse dedim anlattım düşüncelerimi. Dedimki sadece eşim değil ben de travmatik bir süreçten geçtim, neden beni sildiniz, 1 kere bile sormadınız? Eşimin bacağında bir rahatsızlık vardı, hafif topallamasına sebep oluyordu bazen, ama sıkıntılı değildi, işine gider gelir günlük yürüsünü yapar markete gider vs, hiçbir problem yaratmıyordu hayatında. Eşimin annesi bana "sen oğlumu polonyada yalnız bıraktın, bacağında problem vardı, oğlum öyle orada yalnız kaldı, senin annen oğlumla iletişime geçti çünkü sen yalnız bırakılmadın polonyada" diyerek kendini savundu. Bırakın mahcubiyeti, beni suçluyor, bana kinlenmiş, bana saldırıyor. Yani boşanma kararı verdik, mecburen oradan ayrılıp aile yanına geldim, keyfimden bırakmadım eşimi.

Sadece oğlunu düşünüyor, asla beni umursamıyor, oğlumun hataları olmuş demiyor, bana saldırıyor....
Eşim 1 ay önce hastanede birkaç test yaptirmak için 2 gun yattı ve annemle ziyaretine gittik. Annesi de oradaydı ama yanimiza gelmedi, sadece eşim geldi.
Annem ve ben ziyarete gittik, kadın nasılsa boşanacak bunlar diye düşündü heralde, bir yanımıza bile gelmedi hanimefendi, annem ve ben hic bir hatamiz olmamasina rağmen, bize tavır koydu. 6 yıllık bir hatrimiz yokmus annemle, çok garibimize gitti ailecek.

Asla şunu demedi kızım sen de zor bi süreçten geçtin, biz düşüncesizlik ettik galiba.
Yuvam dağılırken seyirci gibi izlediler.. Eşime de demiski geçen süreçte "oğlum sen eskiden böyle değildin, bir kız seni istemiyorsa böyle peşinden koşmazdın" :KK70: Biz evliyiz 6 senedir, sanki ben el kızıyım.
O gün çok sert tartıştık annesiyle ve suan konuşmuyoruz küs gibiyiz. Hala da mahcup değil.

Artık izmirde yaşayacağız. Hanımlar, bana ne önerirsiniz, özellikle evli olan kişilerin fikrine çok ihtiyacım var...
Eşim annesi ile normal yakınlıkta, anneci degil ama annesini seviyor ve devamli iletişimdeler. Bana hak veriyor, annem kıskanç ve huysuz biri diyor, beni anlıyor. Birbirinizi sevmek zorunda değilsiniz ama saygı olsun diyor.
Ben bu kadından uzak durmak istiyorum. Tavrımı ve duruşumu tartışmada çok net koydum. Artık gidip gelmeyi pek düşünmüyorum. Çok nadiren bayram ziyaret vs eşimle olabilir.
Ne gitmek ne evime gelmesini istiyorum... Çok kıskanç, fesat, oğlunu paylaşamayan, boşanma kararımızdan mutlu bile olduğunu düşünüyorum ben artık, kötü ve travmatik günümde gerçek yüzünü her zamankinden daha net gördüm, böyle bir insanla nasıl biraraya gelirim artık bilemiyorum.

Son düzenleme:
Annesini çirkef diye tanimlayan biri nasil ona saygi duymanizi bekleyebilir ki?
Aslında şunu kastediyor karakter olarak cazgır bir kadın, huysuzluk yapiyor, eşim de bunun farkında.
Onun da bana saygi duymasi gerektiğini de annesine söylüyor bu arada, tek benden beklemiyor.

Zaten artık o tarz hareketlerinde ben de asla büyüktür deyip altta kalmayacağım bu olanlardan sonra, ben de çirkef olacağım.

Aslında şunu kastediyor karakter olarak cazgır bir kadın, huysuzluk yapiyor, eşim de bunun farkında.
Onun da bana saygi duymasi gerektiğini de annesine söylüyor bu arada, tek benden beklemiyor.

Zaten artık o tarz hareketlerinde ben de asla büyüktür deyip altta kalmayacağım bu olanlardan sonra, ben de çirkef olacağım.
Bana gore saygi hak edilen bir sey, biri benden büyük diye ya da bilmem kim diye saygi duymam asla.
Siz de esinizle olan mutluluğunuza bakip kadini ignoriere edin, mecbur görüşmelerde yüzüne sahte sahte gulerdim ben olsam, kudursun dursun:)

Ben de 5 senedir evliyim 5 senede tek tecrübem mesafe oldu eş ailesine her şeyi anlatılmamalı boşandığın güne kadar bilmemelilr bence çünkü eşler barışsa bile aileler düşman kalıyor bu 5 senede biz de 500 defa tartıştık ama içinden yaşamalı insan aileler her şeyin içine burnunu sokmamalı

Evime gelmesin demek eşinize büyük haksızlık, bunu bir türlü anlayamıyorum, nasıl eşinizin böyle bir şeyi kabul etmesini beklersiniz?
Aranıza mesafe koymak güzel ama daha ilerisi sizin ilişkinizin sonu olur bence
Aynisini dusunuyorum, bu tur seyler evliliği dinamit gibi patlatir.
Gerekli mesafede durmak ve durumu idare etmek daha iyi, tabi eş bunu HAK eden biriyse.

Bilmem ki.

Benim çok arkadaşım var,kayınvalide ile bayramda dahi görüşmeyen,hatta çocuklarını bile görüştürmeyen.

Hatta yakın bir arkadaşım kayınvalide ile aralarında 3 ev var,sürekli karşılaşır gene de yüzüne bakmaz,çocuklarını asla görüştürmez. Kocası da asla bu konuda yorum yapmaz,kendi gider gelir.

Kayınvalide,kayınpeder bana ve kocama dert yanar daima.

Siz de başarabilirsiniz.

Neden olmasın?

Umarım aynı şehirde işinizi daha da zorlaştırmaz. Ama sizin aileniz de yakın, en azından yalnız ve bunalmış hissetmezsiniz. Dediğiniz gibi mesafeli olup bayram seyran dışında hiç görüşmemek en iyisi.

Sadece küçük büyüğe değil büyükte küçüğe saygı duymalı. Ayrıca eşinde annesini huyunu biliyormuş sanada hak veriyormuş fazlasını istemek eşine haksızlık olur. Seninkiler geliyorsa onun ailesi de gelmeli. Gelir muhatap olmassın veya fazla muhabbete girmezsin olur biter.

Benin kayinvalidem de boyle, ayni model. Ben beklentiye girmeyerek cozdum. Haksiz degilsiniz ama boyle bir insanla iletişim kurmus olmak zaten seviyenize ve karakterinize uygun degil bosverin.

Sadece küçük büyüğe değil büyükte küçüğe saygı duymalı. Ayrıca eşinde annesini huyunu biliyormuş sanada hak veriyormuş fazlasını istemek eşine haksızlık olur. Seninkiler geliyorsa onun ailesi de gelmeli. Gelir muhatap olmassın veya fazla muhabbete girmezsin olur biter.
Katılıyorum kesinlikle saygı yaş ile elde edilen bir şey değil.
Büyük büyüklüğünü göstersin ki saygı duyalım.

Ben sizin de söylediğiniz gibi mesafeli duracağım yanyana gelsem bile psikolojik mesafe koyacağım.

Kayınvalide ile yüzleşilmiş bile bu saatten sonra görüşmek istemiyorsanız mesafenizi koyarsınız kimse de size bir şey diyemez.
Amma ve lakin bu sureçte kendi anneniz size destek olmuş olabilir fakat çokça “anne figürü” var yani kendi annenizi de evliliğiniz içinde çok gördüm belki farkında değilsiniz.

evet doğru aradaki dengeyi tutturarak bir mesafe koymam gerekiyor

X