Kayınvalide Problemi

zamanında kızıyla konuşurken artık eskisi gibi rahat rahat istanbulda da kalamıyoruz demiş eşi demişki artık gelin evi rahat edemiyorum devamlı kayınvalidemde öyle şey olur mu kardeşinin evi falan demiş bunlar aklıma geldikçe çıldırıyorum şimdi ne yapmalıyım konusu açılınca mı söyleyim şuan ortada bişey yokken mi onu çözemiyorum
Kv çok fena ,herseyin farkında aslında...

Kardeşinin evi derken, kardeş kim?
Siz bu konuşmayı nerden biliyorsunuz? Duydunuz mu?
Kp artık gelin evi diyor, kv sizin olmadığını mı düşünüyor? Nokta koyun ayol..
kayınvalidem anlattı kızım aradı böyle dedi falan ben de dedim olur mu kardeşin onlar senin yabancı mısınız falan 1 sene önce

Kırılmasınlar, üzülmesinler, izin vermezler diyorsunuz ama önemli bir sebep de maddiyat gibi geldi bana.
Sizin maddi manevi gücünüz varsa biz bu evden çıkıyoruz dersiniz, kimse de karışamaz.
Ama maddi gücünüz kısıtlı ve aile de bunun farkındaysa ağlar sızlarlar, aman benim oğlumun parası boşa gitmesin, biz artık gelmiyoruz der küserler. Sonra ya eşiniz yine kıyamaz ailesine çağırır veya onlar zamanla esnetirler ve gelmeye başlarlar.

Kırılmasınlar, üzülmesinler, izin vermezler diyorsunuz ama önemli bir sebep de maddiyat gibi geldi bana.
Sizin maddi manevi gücünüz varsa biz bu evden çıkıyoruz dersiniz, kimse de karışamaz.
Ama maddi gücünüz kısıtlı ve aile de bunun farkındaysa ağlar sızlarlar, aman benim oğlumun parası boşa gitmesin, biz artık gelmiyoruz der küserler. Sonra ya eşiniz yine kıyamaz ailesine çağırır veya onlar zamanla esnetirler ve gelmeye başlarlar.
ee ne yapmma lazım o zaman

kayınvalidem anlattı kızım aradı böyle dedi falan ben de dedim olur mu kardeşin onlar senin yabancı mısınız falan 1 sene önce
Alttan alttan vermiş ayarı, kızımı rahat ettir yoksa karışmam diye. Ah canım ya senin kızını da gittiği yerde bi güzel rahat ettirirler anlarsın o zaman. Ne cinbaz kadın, biliyor geçim korkusuna gık diyemezsiniz. Bu kaynanayla çok işin var Elif.

sabredemiyorum artık son noktaya geldiğim için mi çok kuruyorum kafamda şey mi dese konuşmamıza rağmen geçen gene kardeşin geldi haber vermedin
Ya açıkça bundan sonra taviz yok diyeceksin , nasıl yapacağını sen bul , bu arada kv senin rahatsız olduğunun gayet farkında, kardeşinin evi derken resmen burası bizim evimiz sen karışamazsın demeye getirmiş, böyle insanlar iyilikten anlamaz , gereken kaosu yaratın ve mesafe koyun ...

Alttan alttan vermiş ayarı, kızımı rahat ettir yoksa karışmam diye. Ah canım ya senin kızını da gittiği yerde bi güzel rahat ettirirler anlarsın o zaman. Ne cinbaz kadın, biliyor geçim korkusuna gık diyemezsiniz. Bu kaynanayla çok işin var Elif.
Kv çok uyanık, Konu sahibi de bi o kadar saf , benim kv de beni arayıp baban dedi ki seni oğlunun evine götüreyim istersen 3 kere üstüne basa basa oğlunun evi dedi , yani orası bizim evimiz demeye getirdi ama hepsini yedirdim bu lafların, şuan benden değerlisi yok ...

sabredemiyorum artık son noktaya geldiğim için mi çok kuruyorum kafamda şey mi dese konuşmamıza rağmen geçen gene kardeşin geldi haber vermedin
Siz hiç sınır koymasını bilmiyorsunuz. Gelmek mi istediler sizden müsade mi almadılar direk diyeceksin ki gelmeden müsait miyiz diye sorun öyle gelin bu şekilde olmuyor ha derseler bu ev bizim o zaman döneceksin eşine ben kendi evime habersiz insan istemiyorum burası benim evimse böyle olacak değilse kiraya çıkacaz. 2 kişi çalışıp kira ödeyebilirsiniz herkesin kendi evi yok. Kendinizi geçindiremiyorsanız susup oturcaksınız kv vites arttıracak bir şey diyemezsiniz çünkü onun evi. İlerde kpe bir şey olsa kendim bakamıyorum diyip yanına gelecek, tek kalsa zaten garanti kendi odasıda hazır ileride sen kvler ile yaşayacaksın bu net yani. İşin içine hastalık vs girince kocanın arkanda duruşuda esneyecek inşallah evliliğiniz bozulmadan sen tavrını koyarsın. Diyemem yapamam konuşamam diyen sonunda mutsuz olur kayınvaliden nasıl şak diye getirirm büyükleri sen çalışır ben bakarım demiş, sende direk yok artık kabul edemem diyecektin nokta olacaktı.

Merhaba arkadaşlar,

Bir kaç kez bu konuyla alakalı yazılar yazdım dertleşmek ve fikir almak için tekrardan yazıyorum. 2 buçuk senelik evliyim eşim daha önce oturduğumuz evde 16 yaşından beri tek yaşıyordu şuan 28 yaşında ailesi de istanbula yakın bir şehirde emekli hayatı yaşıyor emekli olmadan önce yaklaşık 12 sene önce oturduğumuz evde yaşıyolarmış yani aslında kayınvalidem bizim eve gelin gelmiş sonra içi tamir edildi yenilendi ben de oraya gelin geldim 3 oda bir salon bir oda zaten kayınvalidemlerin odasıydı o odada karanlık loş apartman boşluğuna baktığı için kullanmam dedim gözüme çarpmadı zaten evlenene yakın yataklarını değiştirdiler yani en kötü bi misafir gelirse genel anlamda kullanırlar diye düşündüm yani bilmiyorum aslında o odayı daha sonrası için düzenlemek aklıma gelmedi bir de evin anahtarını da kayınvalidem bi hastalık olur bişey olur kızım bizde de bir yedeği kalsın dedi ben de ev onların üstüne olduğu için bişey demedim şimdi arada bir geliyorlar ama evimin mahremi kalmadı en azından sorulsun istiyorum kızım biz gelicez bir hafta kalıcaz müsait misiniz diye arıyor işte bizde haftaya gelcez falan hele ilk sene biri gidiyor görümcem geliyor o kadar sık geldiler ki gözüme batmaya başladı artık tatile gidecektik kayınvalidemlerin haberi yoktu haber vermeden önce söyledi bizde bu hafta gelcez bir hafta kalırız diye ben de fırsat bu fırsat bu hafta tatile gideceğiz döndüğümüzde gelin birlikte vakit geçiririz dedim siz gidin dedi biz takılırız görümcem de istanbuldaymış aradı yarın geliriz çaya falan filan biz yokuz bunlar plan yapıyor her neyse ben de en sonunda eşime patladım bu nereye kadar böyle gidecek bizi sikleyen yok sonra gelin diyoruz gene onların dedikleri oluyor eşimde böyle şeylere alışkın değil ve fevri davranıyor aslında annesini çok sever ama arayıp kavga etmiş evin hanımı yok gelince gelin diye annesi de biz yabancı mıyız moduna girdi her neyse bunlar baya tartışmışki kırılmışlar eşim desen suratından düşen bin parça 1 hafta yüzü gülmedi suratı asık enerjimi düşürdü ben de dayanamadım ara kırdıysan gönlünü al diye aradı annesini annesi ağlıyor beni çok kırdın falan filan diye sonuç olarak dedikleri hafta bize geldiler. Yani kayınvalidem aslında iyi o kadar kötü diyemem ama biraz bazen değişiyor sanki biz çocuğuz hep bir yönlendirme ben annemi babamı rahatça arayıp rahatsız olduğum şeyleri ister alınsın ister kırılsın diye söyleyebilirken onlara söyleyemiyorum. Bi arada şey olmuştu kayınvalidemin annesi babası yaşıyor kayınvalideme yakın oturuyolar aslında iki kardeşler diğer kadın istanbulda benim semtimde ama yakın oturmadığı için hep herşeyleriyle kayınvalidem ilgileniyor ama söylene söylene gitmek istemiyor bakmak istemiyor ama vicdanı da rahat değil ağlaya zırlaya bakıyor. Aslında ilk eşime söylemeye başlamamdaki sebep bir gün bana kızım annem babam ilerde elden ayaktan kesilirse hastane işleri olursa şimdiden haberin olsun sana getiririm e sen çalışıyosun ama ben bakarım falan diyor bir de kalakaldım resmen. ağzını aradım gelsinler anne ne olacak bir iki günden dedim o da aaa biliyorsun ki hastane işleri o kadar kısa sürmüyor ee bi zaman sonrada zaten sürekli hastalıkları olacak sıkılırsanız arada merveye gönderirim diyor merve de kayınvalidemin kardeşi arka sokağımda oturan ne alaka kızı dururken ben niye bakıyorum öyle demedim ama kendi açıklama yaptı merveye gitmek istemiyolar enişteden çekiniyolar enişteden çekiniyolar ama torunun eşinden yani benden çekinmiyolar her neyse hiçbir cevap veremedim ama kendimi doldurdum ve eşime patladım dedim böyle böyle ilk öyle söylemek istememiştir dedi sonra ben konuşurum böyle bir şeyi bende istemem dedi ve diğer sabah annesi kahvaltı hazırlarken mutfağa girdi dedi böyle böyle bişey demişsin anne böyle bişeyi ben de kabul etmem bilgin olsun dedi konuştu tamam dedi kayınvalidem ama kayınvalidemin yüzü gidene kadar bana düşüktü eşimi doldurup gönderdiğim için yani bu olayı anlatmamdaki sebep eşime bundan sonra annesinin yaptığı hataları söylemeye başladım. Eşimde ailesinin yanında hiç çekinmez hep beni öper sarılır yapma diyorum yani sonuçta kıskançık olur o kadar ilgili davranıyor ki. kayınvalidem şimdi evinde ne zaman arasa daha yeni görüşmüşüz özledim oğlum dayanamıyorum evlendi kıymete bindi bu çocuk 16 yaşından beri tek yaşamış sene de bir kışın geliyormuş şimdi evine dönse özledim deyip duygusal yapıyor üstelik ben çalışan bir insanım önceden bir kap yemek yardımı bile yapmıyordu şimdi onu da söyledik geldiğinde yapmaya başşladı yani aslında tamamen kötü diyemem ama aşırı yönlendirmeleri ve uzakta diye çok çabuk özlüyor darlıyor bir de orda yaşamayı hiç istemiyor köy diye üşengeç soba işi cartı curtu var eminim kayınpederim yaşamasa birlikte yaşamak ister geçen hafta geldiler sorunsuz geçti ama kızıyla konuşmuyor ya eşime aşırı bağımlı oldu iyice habire oğlumda oğlum bi de bu sefer kıskançlığını çok hissettim ve biraz soğudum 1 hafta olmuş kayınpederim yarın için hazırlığını yap gidelim dedi çocuk gibi bağırdı sen git ben gitmiyorumm diyo ya ayıp dese kızım bir hafta da kalsam uygun olur mu senin için kayınpederim zorla götürdü sanki sürgüüne gidiyor bi gidişi var ben şunu düşünmeye başladım arayı açıp oğlundan ayrı kalmak istemiyor yani derdi bizde kalmak değil oğlu uzaklaşmasın kopmasın diye bu ailede çok fazla erkek takıntısı var erkek çocuk doğuran yaşlılığını garantilemiş gibi hissediyor ilerde bakacaksın edeceksin tek derdi ondan oğlundan uzak kalmama isteği ben de yanlışı olduğunda o anda bişey diyemiyorum eşimi darlıyorum eşimde konuş her şeyi konuş haklıysan arkanda dururum korkma diyor. Kayınvalidemde de hep derdi bişey olursa konuş benimle derdi aramızda halledelim ama dilim tutuluyor konuşamıyorum üstelik evin tapusu benim üstüme istediğimi getiririm istediğim kadar kalırım böyle demez ama ima ederse ya da eşimi o da doldurmaya başlarsa konuşursam ondan onunla konuşamıyorum yanlışlarını eşimi darlıyorum ne yapmalıyım bilmiyorum önünü kesmezsem daha da meri vaki yaparsa bizi darlarsa her şeye bilmişlik yaparsa
Bence en başta bu kadar naif olarak hata yapmışsın anahtar vermekle bnce herşeyden eşinin haberi olsun ama onun soylemesindense senin söylemen daha iyi olabilir öyle de seni kötü biliyorlar böylede saygı cercevesinde hallet bence oraya gelmeye kendine hakta görebiliyor olabilir evet eşin tek yaşamıs ama belkide köy yasantısı o zaman zorlamıyordu hele ki şimdide sizde konforu gördüğü için hiç istemiyordur

Kaynananızın evinde bedava oturduğunuzu sanıyorsunuz ama gizli bedeller ödüyorsunuz. Kaynanada evin anahtarı olmaz. Olamaz. Çatkapı çıkıp gelemez. Bunların önünü hep siz açmışsınız. Ya başka eve çıkın ya da eşinizle görüşüp fikir birliği içerisinde kaynananıza bir sınır koyun.

Burada yapacağın ilk şey kapının kilidini değiştirmek. Ne alaka evinin anahtarı kv de ölüm kalım olsa köyden oraya mı ışınlanıcak da gelicek?

Benim evimde kv nin zerine biz balayına giderken dediklerki anahtarı verin bize mazallah bişey olur evde bakarız dedim ne alaka yangın çıksa siz mi müdahale ediceksiniz? su bassa ne yapabilirsiniz öyle bir durum olursada çağırın itfaiye çilingir yapsın ne yapıyorsa. hiç kimsenin evi boş durmuyormu durduk yere hep kötü senaryolar yazılıyor deidm ve vermedim asla da vermem eşimin verdiiğini vs öğrenirsemde büyük kavga çıkar. hassas olduğum noktalardan birisi bu orası benim özelim kimse benden müsade almadan giremez ben yokken giremez.

2. sorun ise kv nizi iyi alıştırmışsınız benim evim burası dmeseniz bile o şekilde lanse etmeniz gerekirdi surat yapın tavur yapın dinlenmek istiyorum artık ayaklarımı uzatıp diyin, ama bir şekilde artık ayaklarını kesin

Bence en başta bu kadar naif olarak hata yapmışsın anahtar vermekle bnce herşeyden eşinin haberi olsun ama onun soylemesindense senin söylemen daha iyi olabilir öyle de seni kötü biliyorlar böylede saygı cercevesinde hallet bence oraya gelmeye kendine hakta görebiliyor olabilir evet eşin tek yaşamıs ama belkide köy yasantısı o zaman zorlamıyordu hele ki şimdide sizde konforu gördüğü için hiç istemiyordur
eşim önümüzdeki hafta artık haftada iki kez gece nöbetine kalacak bende tıkırtılar duydum deyip kilidi değiştittirsem kayınvalideme de gece böyle böyle seyler duydum kilidi değiştirdik sizde elinizdeki anahtarı atarsınız desem o da kızım bize yaptırdın mı derse anne gerek duymadık açıkcası geldiğinizde oraya buraya giderken ya benden ya da eşimden alırsınız desem kızım biz acil bir durum olursa biz de yaptıralım derse anne acil bi durum olsa 2 saatlik yoldan gelmeyle bir şeyleri kurtaramazsınız üstelik kendi annemler yarım saatlik mesafe de ona bile vermiyorum başında o şekilde oldu ama artık gereksiz bir şey desem nasıl sizce

X