Kayınvalidem ile anlaşamıyorum..Aynı apartmanda oturmanın sıkıntısını yaşıyorum..

prensesanne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2010
25
0
Merhaba arkadaşlar,
Dünden beri inanılmaz kötü durumdayım.Yazıp yazmamak konusunda çok düşündüm.Ama içime attıkça daha çok kuruyorum olayları.Paylaşmak istiyorum.9 aylık evliyim ve eşimin ailesiyle aynı apartmanda ve onlara ait olan diğer evde oturuyoruz.Evlendiğimden beri evi bir türlü benimseyemedim.Sürekli birşey çıkıyor.Bizimkisi 8 daireli bir aile apartmanı.Durum böyle olunca iş dahada zorlaşıyor.Konuyu nasıl açıcağımıda bilemiyorum ama dahada uzatmadan girmek istiyorum.Olayın derinlikleri çok uzun aslında ilk günden beri kaynanama bir türlü ısınamadım kendimi soğutmamak için çok çabaladım ama olmadı.Sürekli kızını koruyan,maddi isteklerini bize alttan alttan söyleyen bir kadın,görünüşte çok sessiz sakin ama o görüntünün altında söyleyeceğini de söylüyor.Evlendiğimizde bizim için kredi çektiler,paramız yetmio deyip duruyorlar eşime oda mecburen aylık olarak belli bi miktar para verio(bizimde düğün borçlarımız var,nasıl durumunuz die soran yok)Geçen gün yandaki daire oturanlar çöp çıkarmış ve merdivenlere akmış suyu,temizlememişlerde en üst katta biz ve kiracı var.Hal böyle olunca bizdende şüphelenmişler.Eşimin amcası annesine sölenmiş dikkat etsinler diye anneside gelmiş kapıda hem silio hem bana ve eşime artık gerekirse kendi evinizi temizlemeyin merdivenleri silin dedi.Zaten arada bir sıcaklık yok,birde böyle söyleyince şok oldum.Ne eşim ne ben hiç bişey sölemedik ve çıktık.Bende eşime benim silmeyeceğimi birisine para ile sildireceğimi söledim çünkü çalışıorum zamanım olmuo fazla.Neyse kaynanam akşam geldi ve ona söledim oda bir sürü laf evin hem ön hem arka bahçesi var ikisinide ben kullanmıorum onları süpürüp yıkıcakmışım bende oraları kullanmadığımı o yüzden süpürmeyeceğimi söledim.Bana ne dese,eve gelirken ön bahçeden geçiyormuşum.Sanki uçarak giricem girdiğim yer bahçenin 10/1 'ini kapsıyor.Şaştım kaldım.Bende geçtiğim yeri süpüreceğimi söledim.Ama sinirden resmen titriyorum.Neyse sonra kalktı evine iniyordu.Yine merdivenden lafı açtı,Daha önce oturan kişi düzgün silmemiş merdivenler kararmış filan onu söledi arkasındanda neyse evi mütehaite vericez yakında demesinmi.Yani resmen bana gözdağı verio.Benim huyuma git gitmezsen evden atarım.Mütehaite verirse sadece 1 daire alıcaklar oda kendilerine.Aslında öyle birşey olmıcak ama sırf bana onların evlerinde oturduğumu hatırlatmak istedi ve tüm bunlar yaşanırken eşim yanımızdaydı tek bir kelime etmedi ne bana ne annesine,onada şaşırmadım değil.Aranızda belki abarttığımı düşünenler vardır ama inanılmaz üzüldüm.Çok karışık bir yazı olduğununda farkındayım lütfen kusura bakmayın ama inanın yorumlarınıza ihtiyacım var.Kimseye anlatamıyorum annem ve babam zaten evlenmemi istemiolardı ailesi ile yapamıyacağımı sölemişlerdi,anladım ama geç oldu.Eşimle hiçbir sıkıntım yok ama annesiii.Bir an önce kendimize ev alıp ordan gitmek istiorum ama nasıl ev alırız bir türlü işin içinden çıkamıorum.....:KK43:

Ha aynı evdesiniz ha yan daire, alt daire, üst daire.
Bir nevi aynı evde yaşamaktan çıkıyor bunlar.Uzak olsanız çöpünüz akmış yok bilmemne olmuş diye başınızda dırdırlayacak, ömrünüzü kısaltacak elementler olmaz.Herkes bir değil tabii ama aynı apartmandayım, kapımı kapıyorum hayatımı yaşıyorum lay lay lom da değil.Kaçta evden çıktınız, ne zaman geldiniz, kaç poşetle eve döndünüz, ne kadar para harcadınız, faturalara bakarak ne kadar ne harcadınız vs vs hepsi dert olur, bu çok doğal.
Orada oturunca sanırım kira vermiyorsunuz ama hem düğünde onların çektiği krediyi "kira" gibi onlara ödüyor hem de borcunuzu harcınızı ödüyorsunuz.
Ayrı bir eve çıkarak onlara ödeme yapmak yerine kiranızı ödeyebilirsiniz.Çalışmıyorsanız iş bularak maddi gücünüzü biraz daha toparlayabilirsiniz.
Eşiniz ses çıkartmayarak ve aile apartmanında yaşam kurarak biraz tarzını belli etmiş gibi.Ama gene de ciddi ciddi onunla da konuşabilirsiniz.
Onun haricinde araya mesafe koyun, uzak durun bilmemne diyemem.Hikaye bunlar.Komün hayatı gibi dip dibe ve birbirinden haz etmeyen kişilerin yaşadığı bir ortamdasorun yaşamak çok kolay.Ses çıkardınız, camdan halı silktin, yemek kokun bana geldi, zart oldu zurt oldu.
Sonuç? Yıpranmış bir evlilik, altüst olmuş bir psikoloji.

bende eşiin ailesi ile ayn apartmanda oturuyorum..gerçekden çok zor oluyor arkadaşın dediği gibi kaçta geldin kaçta gittin kaç poşet getirdin vs. vs......ama hiç bi zaman oturdugunuz ev bizim gibi bi usluplarıyla karşılaşmdım..bu çok saçma bişey orda oturan neticede onun oğlu....silip süpürmeme konusundaki tavrınız gayet yerınde bence....saygısızlık yapmadan aradaki mesafeyi korumaya çalışın ve oturdugunuz evide kendi eviniz olarak görün kayınvalideniz birşey söylediginde de imkan olsa zaten orda oturmakdan haz duymadıgınızı hissettirin derim...

Ha aynı evdesiniz ha yan daire, alt daire, üst daire.
Bir nevi aynı evde yaşamaktan çıkıyor bunlar.Uzak olsanız çöpünüz akmış yok bilmemne olmuş diye başınızda dırdırlayacak, ömrünüzü kısaltacak elementler olmaz.Herkes bir değil tabii ama aynı apartmandayım, kapımı kapıyorum hayatımı yaşıyorum lay lay lom da değil.Kaçta evden çıktınız, ne zaman geldiniz, kaç poşetle eve döndünüz, ne kadar para harcadınız, faturalara bakarak ne kadar ne harcadınız vs vs hepsi dert olur, bu çok doğal.
Orada oturunca sanırım kira vermiyorsunuz ama hem düğünde onların çektiği krediyi "kira" gibi onlara ödüyor hem de borcunuzu harcınızı ödüyorsunuz.
Ayrı bir eve çıkarak onlara ödeme yapmak yerine kiranızı ödeyebilirsiniz.Çalışmıyorsanız iş bularak maddi gücünüzü biraz daha toparlayabilirsiniz.
Eşiniz ses çıkartmayarak ve aile apartmanında yaşam kurarak biraz tarzını belli etmiş gibi.Ama gene de ciddi ciddi onunla da konuşabilirsiniz.
Onun haricinde araya mesafe koyun, uzak durun bilmemne diyemem.Hikaye bunlar.Komün hayatı gibi dip dibe ve birbirinden haz etmeyen kişilerin yaşadığı bir ortamdasorun yaşamak çok kolay.Ses çıkardınız, camdan halı silktin, yemek kokun bana geldi, zart oldu zurt oldu.
Sonuç? Yıpranmış bir evlilik, altüst olmuş bir psikoloji.

öncelikle cvbın için tşk ediyorum.
çalışıordum evlendikten 2 ay sonra işten çıktım.4 ay evde oturduktan sonra tekrar işe girdim.çalışmasam yetmez zaten.ama eşimin kirayı gitmek isteyeceğini hiç sanmıorum.Şu anda benimle konuşmuyor aynı odadayız ama yokmuşuz gibi sessiz kalmak sabırla beklemek bana göre değil ama kendimi engelliyorum.çünkü şimdiye kadar hep ben alttan aldım artık bunu yapmak istemiorum ama tam olarakta ne yapmam gerektiğini bilmiorum...

bende eşiin ailesi ile ayn apartmanda oturuyorum..gerçekden çok zor oluyor arkadaşın dediği gibi kaçta geldin kaçta gittin kaç poşet getirdin vs. vs......ama hiç bi zaman oturdugunuz ev bizim gibi bi usluplarıyla karşılaşmdım..bu çok saçma bişey orda oturan neticede onun oğlu....silip süpürmeme konusundaki tavrınız gayet yerınde bence....saygısızlık yapmadan aradaki mesafeyi korumaya çalışın ve oturdugunuz evide kendi eviniz olarak görün kayınvalideniz birşey söylediginde de imkan olsa zaten orda oturmakdan haz duymadıgınızı hissettirin derim...

yorumunuz için tşk ederim.Emin olun ihtiyacım var bunlara konuşmazsam derdimi anlatmazsam boğulucak gibi oluyorum bu konuyuda tanıdıklarıma anlatmak istemiorum.ben konuşmadan sorunları çözmeden duramıorum ama hep sabırsızlığımdan kaybediyorum.eğer şimdiye kadar alttan alan ben olmasaydım eşim tavır yapmak yerine benim yanımda olurdu.çok kötüyüm kızlarr...

ahh cnm aynı dertlerinn bi benzerleri bndede var.
lanet olsun nerden geldm aynı binaya bende bilmiyorum
apartman eşimin babasının neyseki başka akrabaları yok.
ikimiz varız yani kaynanam ve ben en üst katta alttada kiracılar var.
iyi sen çalışıyormuşsun, bu bi artı snn için.
ben evdeym.

Bugün bir sürü kayınvalide konusu okudum ama en masumu sizinki :) En azından yapılanların hosunuza gitmemesine ragmen hakaret etmemişsiniz.
Tavrınız gayet yerinde olmuş. Kırmadan üzmeden cvp vermişsiniz. Sadece üstünüze düseni yapın bence de, kendinize ve eşinize laf getirtmeyin. Neden; üzülen isz oluyorsnuz. Onlarla muhatap oldukça ilşkiler laçkalaşıp içinden cıkılmaz bir hal alıyor ve evliliğiniZe yansıyor.

Onun tehditlerine kulak asmayın. Çıkarırsa cıkarsın gibi davranın. Eşinize kesinlikle yüklenmeyin. Siz yüklendikçe o sizden uzaklasır ve karsı tarafı haklı bulur...

ahh cnm aynı dertlerinn bi benzerleri bndede var.
lanet olsun nerden geldm aynı binaya bende bilmiyorum
apartman eşimin babasının neyseki başka akrabaları yok.
ikimiz varız yani kaynanam ve ben en üst katta alttada kiracılar var.
iyi sen çalışıyormuşsun, bu bi artı snn için.
ben evdeym.

inan çalışsam bile yetti bana eve gelirken görüo ne yemek yapıcaksın die soruo.Gece 10 da 10 buçukta gelio hemde yüz vermeme rağmen.canım allah sanada kolaylık versin inş en kısa zmanda başka bir eve gidersiniz

Bugün bir sürü kayınvalide konusu okudum ama en masumu sizinki :) En azından yapılanların hosunuza gitmemesine ragmen hakaret etmemişsiniz.
Tavrınız gayet yerinde olmuş. Kırmadan üzmeden cvp vermişsiniz. Sadece üstünüze düseni yapın bence de, kendinize ve eşinize laf getirtmeyin. Neden; üzülen isz oluyorsnuz. Onlarla muhatap oldukça ilşkiler laçkalaşıp içinden cıkılmaz bir hal alıyor ve evliliğiniZe yansıyor.

Onun tehditlerine kulak asmayın. Çıkarırsa cıkarsın gibi davranın. Eşinize kesinlikle yüklenmeyin. Siz yüklendikçe o sizden uzaklasır ve karsı tarafı haklı bulur...

peki nasıl davranmam gerekiyor.Eşim şuanda benimle konuşmuyor benmi alttan almalıyım?bu konularda bi türlü doğruyu bulamıorum

aynı yerde oturma meselesi gerçekten kötü .bende altlı üstlü oturuyorum .ama konuşmuyorum birçok haksızlığa uğradım .özür diliyceklerine hata yapmaya devam ettiler 4 sene oldu evleneli evime gelemiyo.Bu senin duruşunlada alakalı ben hiç haksızlığa gelemiyorum.eşim barışalım diye bi denedi .değişmiyceklerini bildiğim için kabul etmedim.yeri geldi eşimle kavgamıda ettim. 4 aylık bebeğim var annemde kalıyodum yeni geldim evime yüzsüz kaynanam bebek sevmeye geliyo çalıyo zili açmıyorum kapıyı ,hamileyken bir kere ne tebrik etti ne de hatrımı sordu.insanlara hakettiği gi davranacaksın yoksa tepene çıkmaya kalkıyolar.bizimde evimizi eşim yaptırdı ama ,ev ailesinin üstüne biz kaçıp gitsekte eve otursak diye bakıyolar.eşimle anlaştık ilerde ev alıp taşınmayı düşünüyoruz.

peki nasıl davranmam gerekiyor.Eşim şuanda benimle konuşmuyor benmi alttan almalıyım?bu konularda bi türlü doğruyu bulamıorum

eşiniz neden size tavır aldı da konuşmuyor, annesine herhangi bir saygısızlığınız olmamış...k.validenizle geçen konuşmaların akabinde, annesi ile alakalı mı konuştunuz eşinizle?

ben de k.validenizin size dediklerini yapmanızı öğütleyeceğim..çünkü bunları yüzünüze diyebilecek cesareti buluyorsa; yarın yapmadığınızda daha sert bir dille uyaracağa benziyor...
en iyisi aranız bozulmadan, üzerinden yapıver apartman ve bahçe ile ilgili üzerinize düşen işleri...

k.validenizle saygıyı koruyun yeterli...o size samimi davranıp, anne-kız gibi olmak istemiyorsa kendi bileceği bir iş..

eşiniz neden size tavır aldı da konuşmuyor, annesine herhangi bir saygısızlığınız olmamış...k.validenizle geçen konuşmaların akabinde, annesi ile alakalı mı konuştunuz eşinizle?

ben de k.validenizin size dediklerini yapmanızı öğütleyeceğim..çünkü bunları yüzünüze diyebilecek cesareti buluyorsa; yarın yapmadığınızda daha sert bir dille uyaracağa benziyor...
en iyisi aranız bozulmadan, üzerinden yapıver apartman ve bahçe ile ilgili üzerinize düşen işleri...

k.validenizle saygıyı koruyun yeterli...o size samimi davranıp, anne-kız gibi olmak istemiyorsa kendi bileceği bir iş..

biraz önce eşimin yanına gttim oda direk sarıldı öptü beni.ben sordum aramızda bişeymi var die cvp vermedi bende cvp vermicekmisin dedim başını salladı.bende yanından kalktım oturma odasına geldim.Kızlar işim zor.Eşim ailesine toz kondurmuo_Onun yanında olmasaysı ben anlatsaydım bunları durum daha kötü olurdu gibi gelio.Bu gece uyku yok bana bu şekilde uyuyamam ki....

haz etmıorsanız muhatap olmayacaksınız... bu sebepten dedıgını yapın esınızle de aranız bozulmasın... bunun sonu esınızle aranızın daha fazla bozulmasıdır.. sonucta annesı.. atsa atılmazz satsa satılmaz..
allah yardımcınız olsun...

inan çalışsam bile yetti bana eve gelirken görüo ne yemek yapıcaksın die soruo.Gece 10 da 10 buçukta gelio hemde yüz vermeme rağmen.canım allah sanada kolaylık versin inş en kısa zmanda başka bir eve gidersiniz

Aynı apartmanda olunca sorunlar da kaçınılmaz oluyor malesef.
Bir odadan diğerine geçermiş gibi gecenin bir yarısı evinize gelebiliyor.( en sıkıntılı olduğum durumdur)
Bence size uymuyorsa her istediğini yapmayın kayınvalidenizin.
Çünkü siz yaptıkça fazlasını talep edecek.
Kafanıza yatıyorsa, uyuyorsa yapın yoksa zorlamayın çünkü yapsanız da başka şeyler bulacak.
Ve tek çözüm yolu başka bir ev alıp taşınmak Allah yardımcınız olsun.

canım çok üzüldüm yaşadıklarına..
ama okuyunca da ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım.. benim de kayınvalidemlerin 3katlı evi var. bir katında kiracı var. ben 4 ay sonra evleneceğim.. bir ara kör olmuş gibi tutturmuştum illa orada oturacağım diye.. resmen olacakları göremiyordum. tek sebebim de kira ödememekti. oysa işlerimize de uzaktı ve içimde bir huzursuzluk vardı. ama dedim ya kör olmuştum.. sonraları Rabbim açtı sanıyorum gözlerimi nişanlıma dedim ki biz orada birey olamayacağız. bir aile olamayacağız.. varsın kira ödeyelim varsın az harcayalım ama en azından huzurlu bir yuvamız olsun. karışan görüşen olmasın. kendi kararlarımız olabilsin.. ve vzgeçtik şu anda kirasız oturmak varken elimizin tersiyle itip bi ev tuttuk..
okudukça daha iyi anlıyorum.. gerçekten içine girilmeden anlaşılmıyor sanırım..
peki iki kişi çalışıyormuşsunuz.. kiraya çıkamaz mıısnız?

beni tam 20 yıl öncesine götürdün biliyormusun yazdıklarını okuyıunca kendi yaşadıklarım aklıma geldi sadece birini anlatayım sana. evlendikten sonra iki yıl eşimin ailesiyle ayrı şehirlerdeydik sonra eşim ailesinin olduğu şehirde çok iyi imkanlarla işe girdi ve taşınmak zorunda kaldık annesinin evi iki katlıydı kiracı vardı çıkartayım siz gelin dedi. hiç istemedim çünkü kayınvalidem insanlar üzerinde hakimiyet kurmayı seven hep ilgi onda olsun isteyen maddi konularda oğlu bile olsa insanları kullanmayı seven bir kadındı.bize ev biraz bakım istiyo eşyaları getirmeden bi tadilat yapın dedi.eşimin kendi akrabaları bir gün bana kızım o eve gitme size rahat vermez gitsende masraf yapma onun derdi evi adam edip sonra sizi çıkarıp daha yüksek kiraya vermek dediler. neyse biz taşındık evi yerşeştiriyorum son bir kutu kaldı açılacak gece geç saatte işim bitti kolinin içinde temiz vitrin eşyalarını sardğım gazeteler var sabah atarım diye kapının önüne koydum .sabah bir gürültüyle uyandım bir bağrış çığrış eyvah dedim birileri kavga ediyo.meğer öyle değilmiş avaz avaz bütün mahallenin duyacağı şekilde bağıran kayınvaldemmiş. sebepte kapıdaki koli :)neden orda bırakmışım .her hafta sonu emrivaki yapıp erkenden kahvaltıya gelmeler bizden habersiz bize misafir davet etmesi ve daha bir sürü saçma sapan olaylar tamamen yenilediğimiz halde evi (mutfak banyo bütün kalebodurlar parkeler hepsi ) ayrıldık evden kiraya çıktık. birbuçuk ay dayanabildik ona ve yaptıklarına.benim 20 yıllık evliliğimde ve çevremdeki evliliklerde tek öğrendiğim gelin kaynana arasında arasında köprüyü kuran eştir.erkek yeri geldiğinde annesine sen haksızsın diyebilmeli. tamam büyüktür annedir saygısını göstersin ama aradaki sınırı korusun ve eşinin arkasında olduğunu onu sevdiğini değer verdiğini göstersin .o zaman kayınvalideler gelinlerine daha dikkatli davranıyorlar.oğullarını kaybetmemek için.umarım herşey istediğin gibi olur

biraz önce eşimin yanına gttim oda direk sarıldı öptü beni.ben sordum aramızda bişeymi var die cvp vermedi bende cvp vermicekmisin dedim başını salladı.bende yanından kalktım oturma odasına geldim.Kızlar işim zor.Eşim ailesine toz kondurmuo_Onun yanında olmasaysı ben anlatsaydım bunları durum daha kötü olurdu gibi gelio.Bu gece uyku yok bana bu şekilde uyuyamam ki....

arkadaşım yazdıklarına inan çok üzüldüm eşini alttan al sabret ama kendinide asla ezdirme bende de o kadar sorunlar varkii çaresizimm ne yapalım ama eşim ezdirmez benii sende sadece eşine sahip çıkk sen döndürürsün kendinee sabret cnm

bizde eşimle bir süre kayınpederim ve onun kardeşlerine ait müstakil binada oturduk kayınpederim onun kardeşleri yani eşimin amcası yengesi hepsi karışıyorlardı çalışıyorduk eşimle geç geliyorduk işten o ne biçim iş öle işmi olur gezmeye gidiyoruz sizde hiç evde durmuyorsunuz diyolar gece nin 12 zili çalıyorlar kapıyı açınca ne dese beğenirsiniz eşimin yengesi aaa ben sizi uyuyodur sandım uyumuyosanız geliyim eee napıyosunuz :KK53::KK53: uyuyoruz sandıysan neden geldin dimi ama birde kayınpederim haftada bir gelir bizim oturduğumuz daire ile ilgili değişik kararlar verirdi bi derdi eşime bu dairenin tapusunu senin üstüne yapıcam diğer hafta gelir siz başınızın çaresine bakın buraya ablanız insin (büyük bekar görümcemden bahsediyor) bir diğer haftada gelir en iyisi ben abini karısıyla barıştırayımda o bu dairede otursun (dul olan abisi var eşimin) bize 3 ayda bir eşyaları paketletiyordu tam taşınıcaz yok vazgeçtim diyordu

yani konu içinde konu gibi oldu demek istediğim aynı binada oturunca bu gibi durumlar çok oluyor biz sonunda kiraya çıktık kafamız çooook rahat karışan danışan yok en iyisi böyle bence sende eşini bir şekilde razı et ve uzaklaş oradan yoksa huzur falan bırakmazlar insanda

X