Kayınvalidem ve kocam

Sizin iyi bı ınsan oldugunuz belli ınsallah evladınızında hayatı guzel mutlu olur, allah saglık versin.
Ben sadece kotuluk yapan insanlara gösterilen saygıyı gereksiz buluyorum lafım size degıl genel.
Biri sana tokat atınca obur yanagınıda sen dön insanı degilim.
Belki De yasadıklarımdan.
Siz yine bildiginizi yapın💜
Amin inşallah çok teşekkür ederim. Allah evlatlarımızı varsa sizin çocuklarınız da içinde koruyup kollasın. Allah yaşadıklarınızı unutturacak çok güzel günler nasip etsin ne diyeyim. Saygı ve selametle

Bence biraz siz buyutmussunuz..Donup donup ayni seyi yazmissiniz.Ben ortada bosanilacak bir konu gormedim.Para mevzusu nihayetinde.Basina calsin deyin gecin.Inanin ona minnet duymanizdan iyidir.En iyisi yapmasin.O yok bilezikleri alip yerine kucuklerini koyarlar lafini da cahilligine,gorgusuzlugune,hadsizligine verin
Esinize hakli oldugunuzu ispat etmeye calismayin.Bal gibi biliyor siz haklisiniz ama kotu olmayin diye ortayi bulmaya calisiyor.Bir daha yasamamanizi dilerim.

Sonuna kadar haklı olsanız bile eşiniz annesi hakkında eleştiri istemiyor
Sevmeyin ama yerine göre davranın
Konuşulacaksa
Görüşülecekse o an ne olması gerekiyorsa öyle davranın
Bu önerim valide için degil tamamen sizin mutlulugunuz
Huzurunuz için yuvanızda validenin etkisi olmasın diye yazıyorum
Tecrübeli kadınlar işi biliyor:)

Benim babamda kötü kalpli demeyeyim ama çok düşüncesiz bir adamdır. Eşime de saçma sapan konuşur. Ama eşim Allah razı olsun ağzını açıp tek laf etmez. Çoğunu annemden duyarım baban şöyle dedi böyle dedi diye. Sorarım eşime babam böyle mi dedi diye. Ya boşver konuştuk öyle bitti gitti der. Asla anlatmaz. Artık sormuyorum da. Ama düşünüyorum da eşimin bunları problem yapıp benimle kavga etmeye hakkı olsa bile ben izin verir miyim? Vermem. Sevmesem bile babamı asla laf ettirmem. O yüzden sevmezsen sevme ama kavga edip adını evinizde geçirme. Bir gün belirle mesela her cuma vakti arayıp hal hatır et kapat. Madem eşin iyi birisi onun için bu kadarını yaparsın. Sana anneme bak demiyor değil mi? Anneme her ay para vereyim demiyor. Sadece annesine hakaret etmeni istemiyor. Bu diyardan gitmeye niyetin yoksa bu deveyi güdeceksin.

ben de yeni evli sayılırım. 1 yıl olmadı. evlilik hazırlığı döneminde yapılan (veya yapılması gerekirken yapılmayan) şeyler unutulmuyor ne yazık ki. hele hele altınları almak gibi mevzular, insan düşündükçe kin dolar, anlıyorum. ama sen böyle yaptıkça, şikayet ettikçe eşin sana annesini savunmaya çalışacak, bu da senin daha çok sinirini bozacak. boş yere kendini ve evliliğini yıpratacaksın.
hiiiç suçlama annesini, olayları lehine çevirmeye bak. haftasonu uyandım, ayyy bi zor geldi kahvaltı hazırlamak, 'hadi hayatım' dedim, 'annenleri görmedik 10 gündür, özlemişlerdir, ara da biz kahvaltıya geliyoruz' de. ama çok oturamam olur mu. bak adamın da gönlü oluyor.

eşin eline telefon mu tutuşturdu, 'annecm nasılsın napıyorsun, ben de seni andım dün, poğaçası ne güzel oluyor dedim, haftasonu iş yerinden arkadaşlarım gelecek, bi tepsi yapıversen bana ne güzel olur.' de. kapatırken de eşinin yanında tarifle olmuyor, annenin elinin lezzeti başka de.

yani durumu biraz kendine göre şekillendir. kayınvalidene eşine senden şikayet edebileceği kozları verme.

Özet geçiyorum düğünde altınlara paralara çöken iğrenç pislik kaynana(ben demiyorum lütfen).
Para insanların arasını açan birşey keşke bu para pul olaylarını bu kadar büyütmeseydiniz.
İkincisi siz kaynanayı tamam burda böyle yerdenyere vurmuşsunuz ama sakın çevrenizdeki insanlara böyle anlatmayın çünkü insanların üzerinde pek olumlu izlenim bırakmıyorsunuz şu halinizle sakin olmayı öğrenin hakkınızıda arayın ama başkalarına iğrenç,pislik vs diyerek yapmazsanız sizin açınızdan daha iyi olur.
Canım ben para pul konusunu hiç büyütmedim. Açmadım bile bu konuyu. Bir daha oku istersen.

Nerdeyse benzer olaylar geçti basımdan ve ne mutlu ki o kaynana denilen ıgrenc şahısa bizi ayırmayı becerdi. 7 senelik tanıdım adamdan soğuttu beni. (Tabiki başka olaylarda var). Bende anlam veremiyorum aynısı bizdede öyleydi sevgiliyken anasinin lafını çiğneyip gecen insan birden evlenince anasi baş tacı benide cephe ye aldılar birlikte. Kocanız hakli haksız ayırmıyor, herzaman da bu böyle olcak. Bence eşinizin yanında annesine hürmet gösterip eşiniz olmadığında laflarla iğneleyin. Aynı onun yaptığı gibi. Müsaade etmeyin evliliginizi bitirmeyen böyle insanlar yüzünden. Yuva kolay kurulmuyorm O onun annesi ne yapsa yapsın hep hakli olacaktır eşinize onu kotulemeyin hicbir zaman. Altan altan verin cevabını..
Çok üzüldüm adınıza... Gerçekten bu insanların amacı ne anlayamıyorum. Madem çocuğuna bu kadar aşıktın ne diye evlendiriyorsun. Oturt bir ömür boyu kucağında... Şimdi gelse kadın aynen söylediğin gibi yapcam canım eşimin yanında iyi o yokken kötü ama işte kayınpeder olmadan gelmiyor da hiç! Kayınpederimi de severim. Bunların hiçbirinden haberi yok eminim... Eşinize onu kötülemeyin demişsiniz bunun için artık çok geç cünkü en son kavgamızda ağzıma ne geldiyse söyledim sinirden :olamaz:

Senin kaynananin hakkindan -annemin yasadiklarini yasamicam deyip nisanlisini soyup sogana ceviren bi de ailesiyle gorusturmeyen araba benim altinimla aliniyor benim adima olcak nisanlimi haraca bagladim diyen cevval.bi kiziimiz vardi- o gelir ancak. Ondan ders al:KK4:

Eşini suçlu hissettir sende. Mesela sen benim annemi ne kadar arıyorsun de. Sen annemi ararsan ben de senin anneni öyle ararım de. Ya sinir oluyorum erkeklerin anneciği ile konuşturma yarışına. Kendileri aramaz ama kayınvalidelerini. Kadın aynı kadın. Gelini aramıyor diye yaygara yapar, damadı aramasa sallamaz aman kızım boşanıp gelmesin diye korkar
Aynen öyle doğru bir tespit yapmışsınız... Aynen o da benim annemi asla aramıyor. Ki annesiyle annem kıyaslanamaz bile. Kadın biz mutlu olalım diye yoktan var etti. Annemin yaptığının binde birini kayınvalidem yapsaydı başımın üstünde gezdirirdim.

Sizin içiniz çok dolmuş. Bence sorunları sadece kv ile yaşamıyorsunuz. Eşinizde de hata var. Size yapılanları görmüyor mu. Bu kadar göremiyor mu.tabiki görüyor biliyor.
eşlerinize toz kondurmayacağım derken kvye olan öfkeniz artıyor. Tüm hatalar ondaymış gibi kendinizi doldurup duruyorsunuz.
“ sen bir meleksin anan kötü “ psikolojisini hiç anlamıyorum. Daha yeni evlisiniz resmen acı çeliyorsunuz eşinizin taraf tutmayı bırakıp adaletli davranmaya başlaması lazım.
Kayınvalidem daha sözlüylen eşimin yanında 2 kere bana terbiyesizlik yapmıştı. İşk 2 terbiyesizliği... Elim annesine baya büyük tepkiler vermişti. İşte benim kayınvalide baktı böyle olmıycak ne zaman o yoksa o zaman laf sokmaya başladı. Eşim varken de gerçekten o kadar güzel iyi kaynana rolü yaptı ki eşim algılayamıyor. Şaka yapmıştır falan diyor... Ben de annene iftira mı atcam diye tepki gösteriyorum. Zaten işte benim de korkum eşim zaten. Kayınvalidem umrumda olmazdı eşim azıcık adaletli olsaydı. Soğuyacağım diye çok korkuyorum böyle hareketlerinden. Benim amacım kayınvalidemle nasıl aramı düzeltirim yada ondan nasıl kurtulurum değil. Amacım eşimden soğumadan önce bu saçmalıkları yapmasını nasıl engelleyeceğimin cevabını

Ben bu kadar sert seyler yasamadım kv mle ama hemen hemen yakın seyleri yasamışız. Ben de 13 aylık evliyim en son bir ay önxe eşimle ailesi yüzünden tartıştık ve orda bitti artık ailesi yüzünden ona kızmıyorum küsmüyorum. Onun ailesinin de bizim evimizde beyaz esyadan baska bi çöpü yok takmıyorum. Ne geliyorlar ne de gidiyorum bi sokak ötemde oturuyorlar umrumda değil. Maddi şeyler araya girince sıkuntı büyük oluyor boşverin yapmadıysa bişey yapmadı kendi ayıbı. Siz eşinizle aranızı iyi tutun onun ailesi sizin olduğunuzu anlasın eğer sürekli eleştirirseniz annesini babasını onu daha cok itersiniz. Bundan dolayı da boşanmayın boşansam ben boşanırdım bu sebepten ben bile hala evliysem çok da seyapmamak lazım 😬 sonra ben eşim ara dediğinde arıyorum ama iki üç kere calıp acmadığında kapatıyorım telefonu kapatıyorum tamamen sırf konuşmamak için annem aramış senii dediğinde dea tlf çekmedi kjonuşamadık selam söyle diyorum kapatıyorum olayı cekmiyo zaten evde telefon sorun da olmuyor. Şimdi arada akşamları git anneni babaı gör diyorum gitmiyor hiç bensiz. Ben de onyn hatrıbq haftada bir gidip bi saat oturup eve geliyorum. Dengeyi kur eşine de sahip çık bence

Biraz daha sabretseniz eminim işler yoluna girecektir. Tabii eğer eşiniz vicdanlı ve adil biriyse.. biz ilk evlendiğimizde benim eşimle aramda da aynı sorunlar olmuştu. Gerçekleri gördüğü halde görmemezlikten gelip adaletsiz davranıyordu. Sonrasında olan bazı olaylardan sonra benim yanımda durdu. Böylelikle sorun çözülmüş oldu. Ama şunu hatıtlatmakta fayda var. Ben hiçbir zaman annesi ile ilgili kaba,kırıcı,hakaretvari konuşmamıştım. Ne eşime karşı ne de annesine karşı asla saygımı bozmadım. Sonunda da kazandım. Sizde mücadelenizi saygıyı bozmadan sürdürün. Eğer eşiniz vicdanlı biriyse mutlaka kazanırsınız
Ben aileme hırsız iması yaptığında bütün gemileri yaktım kayınvalidemle. Saygı açıkcası göstermeyi düşünmüyorum çünkü o kadar kötü şeyler söyledi ve o kadar kötü davrandı ki bana eşim yokken... İnanın kimse dayanamazdı öncesinde tepkisini koyardı. Ben saygı diyip sustukça o ne desem ne yapsam sesini çıkarmıyor bu diyip hepten abartarak devam etti. En son radde ise aileme hırsız demesiydi işte. Ondan önce eşime hiç bir şeyi anlatmadım sırf oğluyla arası bozulmasın diye. O kadar pişmanım ki... keşke hepsini videoya çekip gözüne gözüne soksaydım kocamın. O zaman belki anlayabilirdi annesinin nasıl karakterde bir insan olduğunu. Eşim ve abisi ortaokuldan itibaren hep uzağa okumaya gönderilmiş. Yani baya uzun yıllardır aynı evde kalmamışlar ve gerçekten eşim annesinin nasıl bir insan olduğunu bilmiyor. Ben sabır gösterirdim inanın... Eşim azıcık adaletli olsaydı veya annemi niye aramıyorsun diye benimle kavga etmeseydi. Ama durup durup Aynı muhabbetlerden kavga çıkarınca en sonunda ben de patladım işte.

Senin kocanda akillanir anasinin pis huyunu öğrenir ama bu sürecte yipranan sen olursun canim(ornek ben)7.yillik evliyiz esim yeni anladi
simdi bana diyor caninin istedigi gibi davran annemle iyi olmak zorunda degilsin diye biz bu güne gelinceye denk cok yiprandik bi aile olamadik bizden sonra evlenenlerin aile resimlerine bakmakla yetindik cok kez bosanmayi düsündüm esimden sogudum nefret ettim hatta tiksindim sonra ikimizde akillandik tabi, simdi cok sukur rabbime hersey cok cok iyi bi bebegimiz olacak kv simdi esime diyormus ask-erime kendi gibi gelin versin diye uyusuk kv benimle ugrasti ugrasti basina gelmeyen nusibet kalmadi :-):KK71:kolundan ayagindan oldu.
rabbim en kisa zamanda sizide huzura kavustursun canim uzme tatli canini :KK200: :KK68:

Bende evliliğimin ilk başlarında üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yaşadım. Benim en büyük şansım eşim hep destekçim oldu ve ayrı bir şehirde yaşıyor oluşumuzdu. Zaman zaman çok sinirlenip aşırı tepkiler verebiliyordum öfkenizi anlıyorum. Şu aşama da size verebileceğim tavsiye ne kadar kinlenip düşünüp kurup sinirlenseniz de olan size olacak bu yüzden olabildiğince sakin kalıp eşinizle aranızın bozulmasına yuvanızın huzursuz olmasına izin vermeyin. İnanın öyle anlar geliyor ki lafı insanın yüzüne tokat gibi çarpıp geçiyorsunuz. Sakin kalmaya çalışın eşinizle çıkın gezin dolaşın oda göz yaşıyla acındırmayla işini çözüyorsa sizde taktiksel yaklaşın olaylara. Bir yerden sonra bütün maskeler düşüyor kim yanlış kim doğru ortaya çıkıyor sadece sabır ve sakinlik.
İnanın üstüme gelmese yada böyle tripler atmasa benim hiiiççç umrumda değil. Ama doğru arada sırada ben de acındırayım kendimi eşime. İnanın hiç böyle hayal etmemiştim. Koskocaman mutlu mesut bir aile olcaz diye düşünmüştüm. Cidden yazık ya. Onu falan geçtim artık kendi çekirdek ailemin bozulmaması için savaş veriyorum daha 3. Ayımda...

Üzüldüm adınıza ama eşinizi de şu yönden anlayabiliyorum. Adam belki annesinin bu yüzünü ilk defa görüyor ve inanamıyor kendiyle bir mücadele halinde 'yok ciddi dememiştir ,' 'şakadır' , 'annem nasıl yapar' diyordur kafası karışıktır belki. Ve ağladığını duyunca da pişman olduğunu düşünüp şans vermek istemiştir annesine. Ben bu durumu annem-babamla değil ama ailemden çok yakın gördüğüm birisiyle yaşadım. Evlendikten sonra eşim sayesinde gerçek yüzünü görmeye başladım. İlk başlarda anlam veremedim inanamadım konduramadım çünkü eşimin dedikleri o insanın kafamdaki profiline çok aykırıydı. Bence eşiniz de şu an benimle aynı durumu yaşıyor. 'mantıklı sebebi vardır yoksa niye yapsın' dedim, 'belki şu anlamda demiştir' vs dedim. Yani yaptığı herşeye mantıklı ve iyimser bir kılıf uydurdum ister istemez. Bunun için eşimle tartıştığım o kişiyi eşime karşı savunduğum dönemler de oldu. Yani hep bir umut eşimin haksız çıkmasını bekledim ama o kişi her defasında beni hayal kırıklığına uğrattı ve elinde büyüdüğüm insan, can yoldaşım, anne yarım dediğim insandan şu an tiksiniyorum. Annemden daha yakındı bana dibinden ayrılmazdım kadının ama şu an aramıyorum bile. Bayramda karşılaşırsak merhaba o kadar. Bunlar zamanla olacak şeyler. Sabırlı olun bence. Ben eskiden teyzemle bu durumda olacağımızı asla hayal edemezdim. Ama oldu. 3 aylık evlisiniz daha. Eşinize zaman tanıyın.
Aynen söylediği gibi yapıyor. Benim haklı olduğumı göstermek umrumda değil. Beni üzen ve sinirlendiren annemi niye aramıyorsun diye eşimin trip yapıp sürekli bu konuyu açması. Bana bu yüzden trip atması. Yani ben o kadar şey yaşamışım ve yinede susmuşum ama o annesine gidip sormamıştır bile ben yokken böyle mi yapıyordun diye. Bu aynı adam bana sırf aramıyorum anasını diye böyle davranıyor. Bu beni eşimden soğutmaya başlayacak diye çok korkuyorum

Bir de şu annemi ara muhabbetine hiç anlam veremiyorum. Ne ben ne eşim, birbirimize hiç annemi ara şunu ara bunu ara demedik. İnsan doğal olmalı yani ister arar ister aramaz. İçinden gelmedikten sonra ne anlamı var. Eşimle bu konuda tamamen aynı olduğumuz için çok şanslı hissediyorum kendimi. Bence eşinize deyin ki anneni içimden gelmeden de olsa rol icabı aramamı istiyorsan arayayım ama annen hakkındaki gerçek hislerimi hiçbir zaman değiştiremezsin. Ve şart koyun sizden habersiz sizin onayınız olmadan hiçbir zaman ailesine maddi destek çıkmasın. Ben olsam bu şartı koyarak yapay telefon görüşmesi yapardım.
benden habersiz ona para yollarsa işte o zaman ipler kopar. Maddi durumu kötü olsa inanın o el koyduğu paraları falan hiç umursamazdım bile. Hesabında o kadar dolarları varken ne bir düğün ne bir gelinlik hatta bir çift çorap bile almayan sadece koltuk takımı alan bir anne o. Hatta çok borcumuz var kredi çekcez diye düğünden önce konuşuyorduk. Geldi yanımıza “ben çocuklarıma kredi çektirmem borca sokmam arkanızda anneniz var” diyip dalga geçer gibi sadece 200 DOLAR gönderen bir kadın o. Şaka sandık hatta eşim de öyle sandı şok olduk ya. Hatta bu bişey değil o kadar küçük hesapların peşinde ki evinde tam 40 litre zeytinyağı varken sırf bize vermemek için bende zeytinyağ yok diyen bir anne o! Cimri olduğunu zaten kabullenmiş hiç bir şey beklememiştim. Ama o herşeyimizi yapan annemlere hırsız demeye getirdi. Hem de asıl hırsızlığı kendisi önceden planlayıp yapmasına rağmen. Asla asla aramıycam! Nasıl nefret ediyorum inanamazsınız. Hiiiçç umrumda bile değil bakın ben bonkör bir insanım şurda paradan boğulayım 5 tl bile göndermem ona. Hala onun yapması gereken şeylerin borcunu ödüyoruz biz. Kayınvalidem de dolar arttıkça göbek atıyor.

Him canım bak kv iLe ugrasma bosuna sinirlerin yıpranır bak daha taze evlisin yazik sana hasta olursun sonra esin annesini atsa atamaz satsa satamaz bunu bastan kabul et yok bana bunu yaptı yok söyle dedi diye oyle herseyi esine soyleme tabi paralari toplamak gibi buyuk bir seyi soylemen iyi olmuş orasi ayri ara da hazmedemedigin seyleride söyle ama cephe almiscasina öyle herseyi soyleme anlatabiliyormuyum sen tepki gosterdikce o annesini savunmaya gecer buda seni delirtir asıl mesele etkilimisin tepkilimisin senin nasıl davrandığında o anasida olsa kapının dışında sen öylemi yanında uyuyorsun birkere bende benzer sorunları yasıyorum seninle esin telefonu uzatıp emrivaki mi yapıyor konus ama kısa tut sesin soğuk olsun kv gittigin zaman soguk davran hissetsin mesafeyi koy canım öyle cephe alarak bir yere varamazsın sonra sen kötü olursun
Çok haklısınız... Kendimi yıpratıyorum ama eşim açmasa konuyu ben hiç umursamıycam. O açtıkça ben daha çok nefret ediyorum annesinden. Bide önceden hiçbir şeyi söylemiyordum ben annesinin yaptığı. Sırf kötü olmasınlar diye hepsini içime attım. Asıl hatayı burda yaptığımı düşünüyorum. Şimdi annen böyle de yapmıştı dedikçe bana şaka yapmıştır falan diyor. En baştan söyleseydim keşke diyorum hatta videoya çekip gösterseydim keşke... Düğünde paralara el koyduğunu biz beraber öğrendik. Zaten eşim takı töreni 3 dakika sürünce annesine tepki göstermişti. Düğünde kim ne taktıysa okuyan adamı bile önceden tembihlemiş. Annem geldi bilezik takmaya taktırmadı ve okutmadı bile yani bariz bişeyler karıştırdığı ortadaydı. Bunu kavga sorasında soyledim en son. Başka bir kız olsaydı o düğünde kıyametleri koparırdı dedim hiç bir şey diyemedi çünkü haklıydım. İlk defa da o kavgada konuştuk zaten annesinin çaldığı paraları. Ondan önce ben aman eşimle aram bozulmasın diye tek bir cümle bile etmedim 2 bucuk ay boyunca. 3 maymunu oynadık. Ama eşim yüzsüz gibi gelip annemi niye sevmiyorsun diye defalarca benimle yartışınca en sonunda ağzıma gelen herşeyi söyledim işte. Bu yaklaşık 1 hafta falan önce olmuştu. Ondan sonra aramız yine düzeldi. Ama dün durup dururken bana tavırlı davranması garibime gitti ve emindim zaten dolduruşa geldiğine. Baktım telefonuna 1 saatten fazla konuşmuşlar. Kızdığım eşimin bariz herşey ortadayken hala gelip bana trip atması. Nasıl bu kadar çabuk etkilenen bir adamla hayatımı geçirebilirim diye kendimi ve geleceğimi sorgulamam...

Sonuna kadar haklı olsanız bile eşiniz annesi hakkında eleştiri istemiyor
Sevmeyin ama yerine göre davranın
Konuşulacaksa
Görüşülecekse o an ne olması gerekiyorsa öyle davranın
Bu önerim valide için degil tamamen sizin mutlulugunuz
Huzurunuz için yuvanızda validenin etkisi olmasın diye yazıyorum
Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim de amacım o aslında. Ne olması gerekiyorsa öyle davranmak. Ama bu kadar olayın üstüne durup dururken gidipte hiç bir şey yokmuş gibi annesini arayamam nasılsın anne diyemem. Bunu eşim bir türlü idrak edemiyor. Bir de üstüne hiç bir şey yokken herşeyi aramızda düzeltmişken annesiyle konuşup gelip bana trip atması beni aşırı sinirlendiriyor.

X