Kayinvalidem..

Benim için kebapçı olmuş başka bir yer olmuş sorun değil amaç hatırlamak,hatırlanmak.Eşim de böyle şeylere takılan biri degil belki arkadaşlar öyle değerlendirir diye yazdım ama başka alternatifim yoktu.Orda yaptık doğumgününü.Aksaminda da başbaşa yemeğe gittik hediyesini de verdim çok mutlu oldu..
Kayınvalidenizle olan kutlamayı nasıl hallettiniz?

Benim için kebapçı olmuş başka bir yer olmuş sorun değil amaç hatırlamak,hatırlanmak.Eşim de böyle şeylere takılan biri degil belki arkadaşlar öyle değerlendirir diye yazdım ama başka alternatifim yoktu.Orda yaptık doğumgününü.Aksaminda da başbaşa yemeğe gittik hediyesini de verdim çok mutlu oldu..
Cok guzel olmus

Meraba arkadaşlar,konumu belki hatirlayanlariniz vardır ama kısaca özet geceyim.1,5 senedir evliyim.Kayinvalidemle altlı üstlü oturuyoruz.Kayivalidem her gün orda yemek yememizi istiyordu,bunu direkt söylemiyordu ama her gün ısrarla davet etmesinden anlıyordum.4 kere konuştum anlamadı sandım ama anlamış kabul etmek istemiyormuş meğer.En son cagirdiginda "biz evde yiyeceğiz anne, sen yorulma bir de yemek hazırlamakla" dedim diye eşimle sonra konuşmuş ne konuşmuşsa eşimle aramizda konustugumuzda haklı olduğumu bildiği ve kabul ettiği halde aramizda sorun oldu.Ne konuştuysa kayinvalidem, o beni hakli bulan "evet önceden aşırıydı abarttık haklisin" diyen esim "ama aileme saygısızlık bu" diye birden degisince patladım.Eşimle ciddi bir şekilde tartıştık.Artik bağırdım cagirdim yeter artık dedim 1,5 sene gitmişim ben de evimde rahat rahat yemeğimi yiyip,eşimle film izlemek istiyorum ayaklarımı uzatıp dinlenmek istiyorum.Gidiyorum öyle yiyip inip aşağı da inemiyorum birakmiyor resmen.Otur otur ev sanki uzakmi,bak filmin en güzel yeri v.s v.s..Neyse tartışmamıza Kayinvalidem geldi.Sorun biz miyiz diyor ben de anne ben yukarda yemek yemek istemiyorum sana da söyledim dedim bizim aramizda sorun oluyor gördüğün gibi.Hala diyorki ama christmasda da yemedik paskalya' da da.Ben yurt disina gelin geldim Kayinvalidemler bu tarz şeyleri kutluyorlar ama bizim geleneklerimiz olan birşey değil ki mecburmuyum paskalya kutlayacaksınız diye sizinle birlikte yemek yemeye.Kadin resmen özel gün uyduruyor birlikte yemek yemek için.Neyse dedi ve gitti.Sonra eşimle konuşmadım.Gönlümü almak istedi oralı olmadım.Çünkü aşırı kırılmıştım ona.Hakli olduğumu söyleyip annesi konuştuktan sonra ona hak vermesi beni çok kırdı.Ki biz eşimle normalde çok çok iyi anlaşırız.Tek sorunumuz evliliğimize annesinin müdahil olması.1 hafta küstüm konuşmadım.O laf atıyor konuşmak istiyor ama istemedim uzattım ben de.Bana biletimi al Istanbul a gideceğim dedim.Aileni özlediğin icin böyle hircin davranıyorsun seni anlıyorum diyor hala.Biletim alındı.Gidececegim ama çok huzursuzum.Bu sorun evliligimdeki en büyük sorun.Eşim çözemiyor annesi aman oğlum mutlu olsun eşiyle birlikte yesinler evlerinde diye bir anlayış söz konusu değil.Anladığım ve gördüğüm kadariyla birbirinizi yiyorsaniz yiyin ne haliniz varsa görün ama o yemek birlikte yenecek benim istediğim olacak.Ne yapacağım ne yapacağım diye düşünürken eşimin bir arkadaşı var çocukluk arkadaşı onunla ve eşiyle hep beraber görüşürdük pandemiden önce.Ailede konuşabileceğim doğru düzgün bir insan olmadığı için birinin bize yardim etmesi lazimdi.Yoksa evliliğimiz çatırdıyor bir hiç ugruna.Arkadasina mesaj attim durumu anlattım.Beni haklı buldu merak etme dedi yarın ordayım hep birlikte konuşacağız.Geldi,herşeyi anlattım esim de dinliyor beni yalanlamadı.Evet siena haklı biz başta abarttık dedi.Ama şuan da haftada bir gidebiliriz dedi.Sen dedi çok geç kalmışsın başında cozseydin haftada bir giderdin ama kiz artik dolmuş dedi şuan haftada bir de olmaz.Sen ailenle konuşacaksın asla şu zamanlar geleceğiz diye bir söz vermeyeceksin dedi.Ne zaman gitmek isterse o zaman gidecek dedi.Bak bu problem çok büyük sen bunun farkında değilsin çok acilen ailenle konuşacaksın dedi.Çok acil hic zamanın yok dedi Bugüne kadar bu kadar şey yasanmis nasıl konuşmazsın dedi.Konustum ama annem anlamıyor yaşlı insanlar iste dedi.(Kayinvalidem 60 yaşında ve hala calisiyor çok dinç ) Anlayacak dedi anlamiyor diye birsey yok.Ben niye dedi dağ başı gibi yerde yaşıyorum aileme yakın değilim çünkü biliyorum yakın olsa sorun olacak ama akşam kafamı yastığa rahat koyuyorum dedi önemli olan bu.Bayağı konuştu.Haber bekliyorum annenle konuş dedi bana da eğer annesi seni davet ederse eşime sorun diyorsun esin de hayır diyecek dedi.Eger demezse beni arıyorsun ben geliyorum ben konuşacağım dedi.Neyse arkadaşını uğurladık,eşimi annesiyle konuşmak için gönderdim konuşmuş sonuç ne dedim."Eee iste zor tabi onlar icin ama konuştuk tamam dedi"Yani annesi istememiş ama mecburen tamam demiş.Belki başka şeyler de söyledi annesi ama söyleyemedi bana.Hatta esim kesinlikle sienayi davet etmiyorsunuz böyle devam ediyoruz gelecekte artik bakarız durumlar ne gösterirse demiş.Kayinvalidemi o tartıştığımız gunden sonra gormedim.Bahceye fln çıktığımda o işten gelmeden evvel çıkıyorum denk gelmek istemiyorum nedense,çok soğudum.Denk geldigimde de tavrim nasil olmali ne konuşmalıyım bilmiyorum sadece selam selam mi olmalıyız hal hatır sorup bırakayım mi nasil davranayim?Bana sorarsanız artik kendisine karşı içimden bise gelmiyor bizi bu duruma düşürdüğü için.Asıl meseleye gelecek olursak eşimin pazar günü doğum günü.Esim özel günlere çok önem verir benim hiçbir özel günümü atlamaz.Zaten pazar günü için yalandan plan yaptigimda hatırlamıyormuşum gibi yaptığımda ama aşkım pazar günü benim doğum günüm diyor:)) şimdi arkadaşlar ben olaylar tazeyken eş ailesini çağırıp onlarla kutlamak bana biraz tuhaf geliyor.Gecen sene onlarla kutlamıştık hem de bu sene de onlarla kutlarsak bu bir ritüel haline gelir her sene birlikte kutlamak zorundaymışız gibi düşünürler diye de temkinliyim.Kayinvalidem normal bir insan olsa evde ailecek beraber kutlamak elbette daha keyifli olurdu.Esimin zaten benden suan böyle bir isteği yok.Bunu isteyecek yüzü de yok diyelim.Pazar günü için esim akşam yemeğini disarda yemek istiyor.Uzun zamandır pandemiden dolayı hicbir yere çıkmadık herkes gibi.Ve bulunduğum ülkede suan her yer açıldı,acik havada yemek yemek serbest.Şoyle birşey düşündüm burda 1 saat uzağımızda bir kiz arkadaşım var burda tanıştığım.Kebap restaurantı var ailesinin.Bugün itibariyle acildik eşinle mutlaka bekliyorum demişti.Acaba öğlende ona gitsek pasta alsam orda birlikte sürpriz yapsak eşime olmaz mi.Tuhaf mi olur kebap restaurantı olduğu icin:) Ama şuan başka kimseyi toplayıp da doğum günü kutlama durumumuz yok.Aksam gideceğimiz restaurant da balık restaurantı orda pastayla sürpriz yapsam sadece ikimiziz burda arkadaşımız ve ailesi de var.O yüzden..Yanina da biseler yapsam götürsem nasil olur acaba.Normalde kebapçıda doğum günü kutlayacak kadar vizyonsuz değilim ama bu sene pandemi koşullarında sanki çok da siritmaz😁Bir de kayinvalideme karşı tavrım nasil olmalı karşılaştığımızda?
Benimki bırak yemek yapmayı benim adımı duymak istemiyor gel yemeğimi tamizliğimi yap git diyor orda yaptığım yemeği bile otur beraber yiyelim demiyor kalsın biz sonra yeriz diyor kibarca işin bitti git diyor şu kaynanaları anlamıyorum oğlun evlendi gitti hala bu kıskançlık çocuğu doldurma eşine karşı falan niye yaparlarki bunu

Benimki bırak yemek yapmayı benim adımı duymak istemiyor gel yemeğimi tamizliğimi yap git diyor orda yaptığım yemeği bile otur beraber yiyelim demiyor kalsın biz sonra yeriz diyor kibarca işin bitti git diyor şu kaynanaları anlamıyorum oğlun evlendi gitti hala bu kıskançlık çocuğu doldurma eşine karşı falan niye yaparlarki bunu
Sizde onun yemeğini temizliğini yapıyor musunuz yani. Maşaallah iyi sabır var sizde

Allah size de sabir versin çok üzüldüm,öylesi de zor böylesi de malesef...

X