Kayınvalidem..!

Ya tatlım madem parayı kayınpederine verektinizde gidip eşyaları kendi kredi kartınıza alıp kendiniz ödeyebilirdiniz.Yaw kuzum bu işler kısmette gidip 4 yıl üniversite okumussun memur olmuşssun şu çektiğin şeylere bak.En başından yuları ele verdin mi seni çekecek yer ararlar.Çok iyi niyetli olma kimseye yaranamazsın sakın evde almayın tayin çıkabilir falan dersin.Bunun böylesi 40bini verdik deyip evi üstüne bile yaptırır uyanık ol:)

Arkadaşlar benim sorunum onlara para vermek değil, kayınvalidemin tavırları. Biz onlara böyle davranırken sesimizi hiçbişeye çıkarmıyoken bana böyle davranması canımı sıkıyo. Ben maddiyat yüzünden falan ailelerimizin arasına mesafe girsin istemiyorum eşim ailesiyle kötü olsun istemiyorum. Ama ben bu kadar iyi niyetli davranıyoken kayılvalidemin bu anlattığım şeyleri beni çok sinir ediyo. Ben kayınvalidemle de annemle anlaştığım gibi anlaşmak istiyorum, yanına gittiğimde güler yüz gösteriyorum, şakalaşıyoruz falan ama bu huyları deli ediyor beni. Hani madem meleksin lafını etme bütün bunların. Bana da anlayışlı ol yani.

Biz akşam yemeklerine çoğu zaman onlara gidiyoruz, malumunuz çalışıyorum ve benim işim çok yorucu, beynen çok yoruluyorum. Eşimle aynı kurumda çalışıyoruz ama onun birimi farklı olduğu için o benden daha rahat. Neyse yemeğe gittiğimizde geçen hafta perşembe günüydü yine yorgundum yüzüm asık duruyomuşum herhalde farkında değilim ama hoşnutsuzluk vardı galiba yüzümde, eşimde bir nevi öyleydi, kayınvalidem eşimi güldürmeye çalışıyor sürekli hani morali yerine gelsin diye, bana diyor ki sen buraya gelmek istemiyorsun o yüzden böylesin. Güler misin, Ağlar mısın yani..

adetlerin kalabalıklığı içimi boğdu. onun ailesi bunu almış, bunun ailesi bunu almış. yetişkin ve düzenli maaşı olan insanlar evleniyorken ailelerden tam destek beklemelerini anlamıyorum. konu sahibine ait bu noktaya anlam veremedim.. "bizde kız tarafı beyaz eşya almaz..." çok anlamsız geldi bana.... maaşlarınız yok mu alın.. taksit desen ertelemeli 12 ay var ödemen neredeyse 1,5 yılı bulur. neyse bunu demeden geçemedim. gelelim diğer mevzuya..
konu sahibi kayınvalidesine karşı çok pasif kalmış. gelin demek vur semeri sırtına mı demek... üstelik bu gelin çalışıyorsa tatil gününde ne yapacağı onu ilgilendirir. yardım eder ya da etmez paşa keyfi bilir. ama o telefon görüşmesinde altında kalmış gerekli cevapları vermezse ezilme artık hat safhaya ulaşır.
maaşların istenmesi olayına zaten nutkum tutuldu.

Ya tatlım madem parayı kayınpederine verektinizde gidip eşyaları kendi kredi kartınıza alıp kendiniz ödeyebilirdiniz.Yaw kuzum bu işler kısmette gidip 4 yıl üniversite okumussun memur olmuşssun şu çektiğin şeylere bak.En başından yuları ele verdin mi seni çekecek yer ararlar.Çok iyi niyetli olma kimseye yaranamazsın sakın evde almayın tayin çıkabilir falan dersin.Bunun böylesi 40bini verdik deyip evi üstüne bile yaptırır uyanık ol:)

Ben eşyaların parasını falan bizim ödeyeceğimizi bilmiyordum ki düğünden önce. kendi kartıyla çekmiş almış hepsini sonra da geldi bizden parasını istedi. Bilsem kendi kartımın limitini yükseltir kendi adıma aldırırdım en azından hesabımı bilirdim. Ben herşeyimizi onlar alıyo bizim hiç borcumuz olmayacak sanıyorum eşimde aynı şekilde onunda haberi yok..
Yok ev için artık 40 bin falan vermiyorlar. Vermesinler zaten sürekli lafını eder durur kayınvalidem. Ya bana kalsa ben yapmış olsam şimdiye evi almış içine döşemiştim. Altı üstü kredi çekiceksin yani 100 çekeceksen 120 çekersin eşyanı falan herşeyini alırsın ki zaten altınlarımız var ev alıncağı zaman onu da bozdurcaz. Ama bize o fırsatı vermiyorlar, yakamızdan düşmüyorlar. Yine de sorun değil. Yeterki bana karşı anlayışlı olsunlar. Ben kayınvalidem kafasına estiğinde beni arayıp ihtiyacın varmı niye sormuyosun desin diye bütün bunları yapmadım. O bana sorsun varmı bişeye ihtiyacın paranız var mı yok mu diye.

adetlerin kalabalıklığı içimi boğdu. onun ailesi bunu almış, bunun ailesi bunu almış. yetişkin ve düzenli maaşı olan insanlar evleniyorken ailelerden tam destek beklemelerini anlamıyorum. konu sahibine ait bu noktaya anlam veremedim.. "bizde kız tarafı beyaz eşya almaz..." çok anlamsız geldi bana.... maaşlarınız yok mu alın.. taksit desen ertelemeli 12 ay var ödemen neredeyse 1,5 yılı bulur. neyse bunu demeden geçemedim. gelelim diğer mevzuya..
konu sahibi kayınvalidesine karşı çok pasif kalmış. gelin demek vur semeri sırtına mı demek... üstelik bu gelin çalışıyorsa tatil gününde ne yapacağı onu ilgilendirir. yardım eder ya da etmez paşa keyfi bilir. ama o telefon görüşmesinde altında kalmış gerekli cevapları vermezse ezilme artık hat safhaya ulaşır.
maaşların istenmesi olayına zaten nutkum tutuldu.

Ya benim daha evlenme olayımız ortaya çıkmadan önce fikrim oydu ailelere yük olmadan bütün eşyalarımı eşimle birlikte alıp onun borcu bitince de ev almaktı ama ailelerimiz bize bırakmadı, daha doğrusu sanırım benim ailem öyle yapmadığı için (yani kız tarafına düşen eşyaları aldıkları için) eşimin ailesi de kendi alıyormuş gibi gösterdi bize. düğünden sonra ortaya çıktı iş. Bilmiyorum ya kafamı karıştırıyor. Ya dediğim gibi bunları çok sorun etmiyorum onların düşüncesizliği beni üzen.
O eşyalar konusunda fikrim şu, satın almak için uygun bize uyan bi ev bulduğumuzda eşimle konuşup krediyi biraz yüksek çekip kayınpederime vermeyi düşünüyorum. yoksa ev aldıktan sonra da tutup bizden para istemesinler yani.

Hiç mi zorunuza gitmiyor maaşınızın elinizden alınması. Çocuk gibi ayın 15inde kapıya mı dayanıyor.

Ben sizin yerinizde olsam karşısına cıkar bizim borcumuz ne kadar der bir kredi cekip eline verirdim. Bunun anne baba ahı almakla ilgisi yok, düpedüz kullanılıyorsunuz.

Canım eşini ikna et madem karı koca memursunuz tayin isteyin ünivde değil dimi bakanlıklarda filan görev alıyorsunuz. Müdürlüğü filan bekleme bence. Ne kadar uzak olursan o kadar tatlı olursun bu aile ile. Ben senin yerinde olsam eşimi de beklemem direkt tayin isterim o da mecbur kalır peşinden gelmekte. Henüz iki aylık evlisin gelip geçer sanıyorsun ama emin ol nasıl başlarsa öyle gidiyor. Tecrübeyle sabit:KK19:

Eşimde bazen çok bunalıyor hissediyorum. Biz hiç bu konularda konuşmuyoruz yani ben ona niye böyle oluyor niye böyle yapıyorlar demiyorum. Ailesiyle arası bozulsun istemem asla. Babası para istiyor yada az gönderince tepki veriyor, o artık büyümüş evlenmiş biri gibi davranmıyo ona eşimde çok bozulu bunalıyo, bazen tayin fikri geçiyo aklından ama cesaret edemiyo galiba bilemiyorum. Ben eşimden memnunum, o tayin istedi diye annesi babası laf söylemesin yazın yapılacak müdürlük sınavına girip Allah'ın izniyle kazanıp gitmek en iyisi

Ya benim daha evlenme olayımız ortaya çıkmadan önce fikrim oydu ailelere yük olmadan bütün eşyalarımı eşimle birlikte alıp onun borcu bitince de ev almaktı ama ailelerimiz bize bırakmadı, daha doğrusu sanırım benim ailem öyle yapmadığı için (yani kız tarafına düşen eşyaları aldıkları için) eşimin ailesi de kendi alıyormuş gibi gösterdi bize. düğünden sonra ortaya çıktı iş. Bilmiyorum ya kafamı karıştırıyor. Ya dediğim gibi bunları çok sorun etmiyorum onların düşüncesizliği beni üzen.
O eşyalar konusunda fikrim şu, satın almak için uygun bize uyan bi ev bulduğumuzda eşimle konuşup krediyi biraz yüksek çekip kayınpederime vermeyi düşünüyorum. yoksa ev aldıktan sonra da tutup bizden para istemesinler yani.

bunları çok sorun etmiyorsan valla kendi elinle senaryonu kendin yazıyorsun. hepsi başlı başına sorunken senin 1 ay boyunca çalışıp kazandığın parayı isteyecek cesaretleri varsa ve sen sorun değil diyorsan çok üzülürsün daha. sen onların düşüncesizlikleri gibi manevi konulara takılmadan önce daha maddi konulara bak derim.

Eşimde bazen çok bunalıyor hissediyorum. Biz hiç bu konularda konuşmuyoruz yani ben ona niye böyle oluyor niye böyle yapıyorlar demiyorum. Ailesiyle arası bozulsun istemem asla. Babası para istiyor yada az gönderince tepki veriyor, o artık büyümüş evlenmiş biri gibi davranmıyo ona eşimde çok bozulu bunalıyo, bazen tayin fikri geçiyo aklından ama cesaret edemiyo galiba bilemiyorum. Ben eşimden memnunum, o tayin istedi diye annesi babası laf söylemesin yazın yapılacak müdürlük sınavına girip Allah'ın izniyle kazanıp gitmek en iyisi

arkadaşım tek problem mesafe koyamaman ... her daim mesafen olacak yoksa vay haline benimde benzer durumum var bir yere giderken bile sanki onlkardan izin almamız gerekiyormuş gibi davranıyor eşim... sen arayı açmaya çalış akşamları kendi yemeğini kendin yap bu temiz kalplilikle devam edersen çok bunaltıcı günler seni bekliyo kurtarıcı kelimen kesinlikle MESAFE

Sen böyle yaparsan tabi seni ezer laf sokar.Niye veriyosunki maaşlarınızı?Eşin sana 4 ay verdiğin 500 lira için laf etmiş kaç 500 veriyosunuz şimdi.Ayrıca eşimle huzurum bozulmasın diye susman niye? Susarsan herseferinde daha çoğunu yapar.
Madem parasını siz vericektiniz eşyaları gidip alıp ödeme planını size uygun bi şekilde yaptırabilirdiniz senet kredi kartı vs gibi.
Eşinle konuş duruma el atsın

bu yaşa gelmiş eli ekmek tutmuş ve evlenmiş biri olarak paramı kendi ailemde dahil kimsenin yönetmesine izin vermezdim...

bence onların sizin için yaptığı bütün harcamaları hesaplayıp kredi çekip bir seferde onlara ödeyin ve bu alacak verecek davasını bitirin...

ayrıca ev olayınada onları hiç bulaştırmayın...

2 kere okudum ama inan anlamadım belkide mesai bitimine yakın okuduğum için, ev alınacak demişsin parayı kim verecek krediyi kim çekecek eğer sizseniz onlar niye ayaklanıyo oturun oturduğunuz yerde diyen yok mu, 3700 liranın 3000ini gönderip 700 lirayla nasıl geçindiniz onun parası bunun parası o ona onu verdi bu bunu yaptı valla çok karışık, kardeşim biz evlendik maaşlarımız budur borcumuz budur diyip kendiniz yapamıyo musunuz niye para veriliyo harbiden anlamadım

uff. nasıl cevap versem.. ne desem.. bu borcun nasıl ve nezaman biteceğini bilemiyeceksiniz. ayrıca evinizi almanızda çok zor. bunu yapan evin kredisini çeker evi kendi üstlerine yapar sonra sizden taksitleri ister.. 2000-3000 tl gönderip siz ne yiyip ne içiyorsunuz..

tüm borçları kendi üstünüze almaya çalışın. yoksa borç bitse bile alıştıkları parayı ödemeye devam edersiniz.

k.validenizin tavrıda ilginç.

Gerçekten çok şaşırdım çok fazla taviz vermişsiniz. Köle gibi davranıyorsunuz. Yapmayın size kötü olun demiyorum ama sınırları bilin. Bu kadar tavizin sonunda yine siz kaybedersiniz.

Bir an evvel ordan uzaklasin derim ben.

Nasil insanlar bunlar yahu. Sizin maasiniza ne hakla el koyarlar.

COk sinirlendim. O zaman onlar almasaydi esya falan siz maaslarinizla taksit taksit herseyi hallederdiniz. Ne munasebet ben maasimi esimin ailesine verecekmisim.

Ha ihtiyac olur, yardim icin verilir edilir ama bu yaptiklari hic edebe uygun bir davranis degil.

Bilmiyorum siz yapiniz geregi cok sakinsiniz sanirim ama eger simdi bir sekilde bu isi halletmezseniz asil cicim aylariniz gecince, esiniz de sizin herseye nasil olsa hehe dediginizi dusununce, sonra dedikleriniz hic fayda etmez bence.

Bende o yüzden müdürlüğü kazanıp gitmek istiyorum burdan. Ev alınınca bizim maaşımız krediye gidiceği için o zamana kadar alabildiklerini alıp sonra daha istemiyceklermiş. Ev alana kadar böyle diyip duruyor kayınvalidem. Çok istiyorum kredi çekip borçları kapatmayı ama bilmiyorum aman ya sıkılıyorum. Bugünde doğum günüm eşimin sanırım bi planı var tam olarak anlamadım ama az önce biraz rahatsızım öğleden sonra izin alıp gidebilirim dedi. İnşallah doğum günümü kayınvalidemlerle kutlamayız, birlikte kutlayacağımız ilk doğum günüm başbaşa olmayı çok isterim bunun için de bana dua edin lütfen :)

X