Kayınvalidemle başa çıkamıyorum artık

Az önce eşimle kavga ettiğim için beyefendi odaya çekildi yatmış yatağa beli ağrıyor diye. Yanına gittim konuşmaya suratıma bile bakmıyor, bana küsmüş. Israr ettim bakmayınca ergen misin sen yaşına göre davran dedim, evet ergenim ben dedi. Ben de ergensen neden evlendin dedim, boşanırız o zaman dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Başladım saydırmaya. Bana annemler geldiği günden beri olay çıkarıyorsun, 3-4 hafta kalıp gidecekler dedi, ben de asıl mesele sensin onlar gelince çok değiştin dedim. Sonra da odadan kovdum. Sabah erkenden defolup gidecek şehir dışında ta perşembe sabahı dönecek. Gerçekten kendimi çok çaresiz hissediyorum, kapıyı vurup çıkamıyorum bile be yapacağım ben yaa?
Niye çıkamıyorsunuz?Aileniz nerde gidin yanlarına otursunlar sizsiz evde. Terbiyesiz,saygısız bir eşiniz var.

Ohoo daha 2 buçuk ayda yüz göz olmuşsunuz. Allah belanı versinler, boşanırızlar. Hayır ikinizin de yaşı küçük değil. Ben şahsen kayınvalidenize kızmıyorum belli bir yaşa gelen insanı değiştiremezsiniz. Yazdıklarınız inanın incir çekirdeğini doldurmaz ama siz çok bunaldığınız için her şeyden rahatsız oluyorsunuz ki bunu da anlıyorum, hak veriyorum. Her gün annen şöyle dedi annen şunu yaptı diye şikayet ederseniz eşiniz de bıkar, her gün de kavga edersiniz. En başta tavrınızı gösterecektiniz adam size danışmamış bile tepki göstermemişsiniz, siz kalkıp buyursunlar gelsinler tabi demişsiniz. Atmış anne babasını sizin başınıza 2 gün piyasada yok. Anne babasıyla 2 gün evde oturup dönmesini mi bekleyeceksiniz? Blöf için boşanma lafına karşıyım o yüzden oturun düşünün bu evliliği her sene bu şekilde çekebilir miyim diye. Alın eşinizi karşınıza konuşun olmuyorsa bitirelim deyin madem ağzından boşanma bu kadar kolay çıkıyor görsün bakalım. Siz neden gideceksiniz ayrıca verin valizini eline o gitsin. Daha evlendiğini idrak edememiş 40 yaşında adamı büyütmekle zaman harcamayın

Herkese merhaba,

Sırf bu soruyu açabilmek için siteye üye oldum. Uzun zamandır üye olmadan takip ediyordum burayı şimdi benimde akıla ihtiyacım var… Bayağı uzun oldu yazım şimdiden çok teşekkür ederim okuyan herkese.

Ben 30 yaşında 2,5 aylık evliyim. Eşim 40 yaşında Ağrılı, ben İzmit. Eşimin işi sebebiyle Antalya’nın bir ilçesinde yaşıyoruz.

2,5 ay önce Ağrı’da evlendik düğün yaptık, düğünden 1 hafta sonra Antalya’ya geldik evimize. Eşim son 1 aydır sürekli tutturdu annesine anne gelin bizde kalın diye. Kayınpederim pek istemiyordu yeni evliyiz diye, sonra geliriz deyip duruyordu. Ama kayınvalidem çok hevesliydi, en sonunda eşim aldı biletlerini getirtti buraya geçen hafta perşembe günü. Ama bu arada bana asla danışmadı annemleri çağırayım mı diye. Ben şu an çalışmıyorum, yani bütün gün ben onlarla evde olacağım. Bunu bile bile hiç sormadı bana. Neyse saygıda küsür etmedim buyursun gelsinler tabi dedim. Kayınpederim dünyanın en tatlı insanıdır. Sessiz sakin, hiçbir şeye karışmaz, hep güler yüzlüdür. Kayınvalidemde çok tatlıdır beni çok seviyor, ama her şeyime herrrrrrrr şeyime karışıyor. Daha geldiği ilk anda mutfakta bana hiç sormadan düzeni değiştirdi. Sağolsunlar bir sürü yiyecek getirmişler. Hiç bana sormadan getirdiklerini istediği yere koydu. Dolapları bir açıyorum her şey üstüme üstüme geliyor. İnsan bir sorar kızım bunları nereye koyabilirim. Getirdiği şekerleri çerezleri saklama kablarıma koydu. Diyorum anne sen bırak yorulma ben yerleştiririm ama istemiyor. Geldiğinden beri bana sormadan mutfağa girip yemek yapıyor. Kaç kez dedim anne ben yaparım yemeği lütfen sen otur. Ama dinlemiyor. Her şeyime müdahale ediyor, sofra kuruyorum, ona gerek yok, şuna ne gerek var, kaldır onu boşver vs vs. Eşimle defalarca konuştum annenle konuş benim işime karışmasın diyorum. Eşim de bana benim annem hasta psikolojik rahatsızlıkları var bir şey yapmazsa hasta olur diyor. Madem bunu biliyordu neden tutturdu gelsinler diye eşime de öfkeliyim. Dün kayınvalideme dedim anne lütfen artık yemekleri ben yapmak istiyorum sen istersen yardım edersin, ama yemek işini bana bırak dedim. Tamam kızım dedi. Ben de sevinmiştim artık karışmayacak diye. Ama karışmaya devam ediyor. Bana sürekli geçmişte yaşadığı şeyleri anlatıyor, yok şu böyle yaptı, yok bu bunu dedi. Tanımadığım insanların hikayelerin dinlemekten bıktım. İki tane gelini daha var, biri buna zamanında sınırı koymuş, o yüzden onu hiç sevmiyor. Ben aynısını yapsam benden de nefret edecek diye sesimi çıkaramıyorum.

Dün eşim tutturdu bilmem ne köftesi yap anne diye. Onların oralarda çok yenen bir köfteymiş. Banyodaki çamaşır makinamızın üzerine bir örtü sermiştim. Aslında sofra örtüsü ama ben sofrada Amerikan servisi kullandığım için örtü kullanmıyorum. Dün köfteyi yerde yapalım örtü var mı dedi. Ben de yok maalesef deyince mutfaktan çıkıp çamaşır makinasının örtüsünü aldı. O olmaz tozlu dedim, bir şey olmaz dedi serdi yere. Birde dedi bu örtü oraya serilmez ayıptır misafir görse, başka örtü alalım oraya. Dedim hayır ben onu beğeniyorum. Sonra eşim biz millete göre yaşayamayız anne dedi. İşimiz bitince örtüyü çırptım tekrar yerine serdim. Sürekli her şeye bir şey diyor. Mutfakta 5 dakika yalnız bırakmıyor. Sıcak bardakları altlık koymadan masanın üzerine bırakıyor. Temizlik yapmaya kalkıyorum ne gerek var sonra yaparsın deyip engel oluyor. Yardım etmeye kalkışmasın diye bırakıyorum ben de. Her işime müdahale bunaldım artık. Otursun koltukta uzatsın ayağını sehpaya rahatına baksın ama yok illa burnunu sokacak. Bir de bulaşık yıkarken diyor ki sana ip alacağım örgü örmeyi öğreteceğim bulaşık lifi yap onunla yıka bulaşıkları. Dedim ben bulaşık süngerimden memnunum. Ama hala diretiyor. Çocuk yapın torun istiyorum ben vallahi karışmam diyor. Dedim anne Allah verirse verir. Öyle söylediğimde de diyor ki siz gayret ederseniz Allah neden vermesin…

Bugün artık iyice çıldırdım. Kayınvalidemin abisi ailesi ile birlikte memleketten Antalya’ya gelmişler bir iş için. Bize de uğrayacaklardı ama belli değildi tam. Öğlene doğru eşimi aramışlar demişler 2 saate orada oluruz. Kayınvalidem hemen açtı dondurucuyu çıkardı etleri sebzeleri. Dedim anne çay içmeye gelecekler yemek yapmaya gerek var mı? Dedi olsun onlar yemezse biz yeriz. Çıldırdım resmen yaaa benim evime gelen misafire benim yemek yapmam gerekir. Ben de zar zor pasta yaptım. Bayağı terledim, kayınvalidem dedi sen git duş al rahatlarsın. Duşumu aldım, içeri girdim baktım mutfaktaki balkon yerle bir. Temizlemeye girişmiş. Bana diyor ki neyle süpüreyim. Dedim anne orayı ben sonra süpürecektim, ama diretmeye devam edince ben de dedim ki bu iş şimdi yapılacak bir iş değil ki, misafirler gelecek şimdi ne gerek vardı? Ama anlamıyor olsun olsun diyor. Misafirler geldi kayınvalidemin ısrarıyla yemek yediler. Yemekten önce çay içtiler, pastayı dilimlerken bana bunlara gerek var mı bence hiç çıkarma dedi. Ben yine de çıkardım. Yemeklerini yeyip gittiler. Onlar gitmeden önce eşim geldi, çektim onu kenara dedim konuş artık annenle yoksa ben hasta olacağım. Düğünde takılan altınları bozduralım ben de o parayla iyi bir psikiyatriye gideyim anca düzelirim dedim. Tamam dedi konuşacağım annemle dedi. Sonra eşim işe geri döndü. Misafirler gittikten sonra kayınvalidem dışarıyı gezelim mi biraz, hava çok güzel dedi. 10 dakikalık yolu 1 saatte bitirdik çünkü yolda her gördüğü bitkinin önünde durup bizim oralarda da var bunlar deyip birsürü gereksiz şey anlatıyor. Şimdi eve geldim odaya çekildim biraz dinlenmek için. Gerçekten bunaldım. Geçen eşimle sohbet ederken mart ayına kadar burada kalacaklarını söyledi, gerçekten yıkıldım. Bana çok iyi davranıyor ama bunaldım. Kayınpederim sıkılmaya başladı gibi, tek umudum o. Bugün misafirlerle konuşurken de demişti özledim memleketi diye. Gerçekten ben nasıl başa çıkacağım? Evin yatak odamız hariç her köşesini ele geçirdi hiç rahat değilim. Markete bile yalnız gidemiyorum, ya peşime takılıyor ya da kocasını yolluyor. Meğer ne büyük lüks bir özgürlükmüş markete gidip iki ekmek alıp gelmek. Bana bir akıl verin lütfen. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
ıyyyy ex kv aklıma geldi. Oda böyleydi.
Şimdiki mükemmelmiş ya. Ne nerdeymiş hiç karısmaz ne yenilecek ne içilecek umursamaz. Kendi basına temizlik felan hikaye.
Kaç kurtar kendini. Bu ne böyle

Allah askina yasli kadin.. 40 yasinda oglu var.. her sene ta agridan nasil gidecek antalyaya.. en az 60 70 yasindadir.. 1-2 sene idare etse ne olacak.. amma gönlünüz dar.. istiyorsunuz ki evlenince kocalariniz anne babasiyla bir daha görüşmesin gelmesin gitmesin geldiginde de köse yastigi gibi otursun gitsin..
Valla gönlum genis benim bu sene gelmedi kayinvalidem dert ettim kendime..

Ayrica anlasip anlasamamak degil konu.. zaten kendisi soylemis beni cok seviyor bende seviyorum diye.. demekki anlasiyorlar.. tek sorun evinde yemek yapmasi mutfaga girmesi esyalarin yerini degismesi.. yahu ne olacak o gidince koyarsın eski yerine.. bu kadar kendini paralamaya gercekten gerek var mi..
Öff daraldım okurken tamam hababam sınıfı ahmet🤦🏻‍♀️

Valla sana yazmaya korkuyorum.Muhtemelen yazdıklarımızı okuyorsun tam anlayamiyorsun. Tecrubesizlikten. Bundan 2-3 sayfa evvel sana yazdim. Konusursun ama duyacaklarına hazır ol dedim. Bu hodugun böyle kolay bosaniriz diye geviş getirmesi hem davarligindan hem de senin maddi gücünün olmamasindan. Bak anne bunu yaptı bilmem ne bu dille tartışma. Konu annesi değilllll. Annesi kaç yaşında kadın, çok yanlış yapıyorsun sen dedin diye değişmez. Konu kocanın seni hiçe sayması. Sen o evlilikte yoksun. Hiçbir konuda seni önemsemiyor. Sen hala adama gidip annen, ekmek tahtası gibi boş şeyler söylüyorsun. Senin mesleğin ne? Bu adam bu ya da başka şeyden seni bosasa gidecek yerin var mı?

Herkese merhaba,

Sırf bu soruyu açabilmek için siteye üye oldum. Uzun zamandır üye olmadan takip ediyordum burayı şimdi benimde akıla ihtiyacım var… Bayağı uzun oldu yazım şimdiden çok teşekkür ederim okuyan herkese.

Ben 30 yaşında 2,5 aylık evliyim. Eşim 40 yaşında Ağrılı, ben İzmit. Eşimin işi sebebiyle Antalya’nın bir ilçesinde yaşıyoruz.

2,5 ay önce Ağrı’da evlendik düğün yaptık, düğünden 1 hafta sonra Antalya’ya geldik evimize. Eşim son 1 aydır sürekli tutturdu annesine anne gelin bizde kalın diye. Kayınpederim pek istemiyordu yeni evliyiz diye, sonra geliriz deyip duruyordu. Ama kayınvalidem çok hevesliydi, en sonunda eşim aldı biletlerini getirtti buraya geçen hafta perşembe günü. Ama bu arada bana asla danışmadı annemleri çağırayım mı diye. Ben şu an çalışmıyorum, yani bütün gün ben onlarla evde olacağım. Bunu bile bile hiç sormadı bana. Neyse saygıda küsür etmedim buyursun gelsinler tabi dedim. Kayınpederim dünyanın en tatlı insanıdır. Sessiz sakin, hiçbir şeye karışmaz, hep güler yüzlüdür. Kayınvalidemde çok tatlıdır beni çok seviyor, ama her şeyime herrrrrrrr şeyime karışıyor. Daha geldiği ilk anda mutfakta bana hiç sormadan düzeni değiştirdi. Sağolsunlar bir sürü yiyecek getirmişler. Hiç bana sormadan getirdiklerini istediği yere koydu. Dolapları bir açıyorum her şey üstüme üstüme geliyor. İnsan bir sorar kızım bunları nereye koyabilirim. Getirdiği şekerleri çerezleri saklama kablarıma koydu. Diyorum anne sen bırak yorulma ben yerleştiririm ama istemiyor. Geldiğinden beri bana sormadan mutfağa girip yemek yapıyor. Kaç kez dedim anne ben yaparım yemeği lütfen sen otur. Ama dinlemiyor. Her şeyime müdahale ediyor, sofra kuruyorum, ona gerek yok, şuna ne gerek var, kaldır onu boşver vs vs. Eşimle defalarca konuştum annenle konuş benim işime karışmasın diyorum. Eşim de bana benim annem hasta psikolojik rahatsızlıkları var bir şey yapmazsa hasta olur diyor. Madem bunu biliyordu neden tutturdu gelsinler diye eşime de öfkeliyim. Dün kayınvalideme dedim anne lütfen artık yemekleri ben yapmak istiyorum sen istersen yardım edersin, ama yemek işini bana bırak dedim. Tamam kızım dedi. Ben de sevinmiştim artık karışmayacak diye. Ama karışmaya devam ediyor. Bana sürekli geçmişte yaşadığı şeyleri anlatıyor, yok şu böyle yaptı, yok bu bunu dedi. Tanımadığım insanların hikayelerin dinlemekten bıktım. İki tane gelini daha var, biri buna zamanında sınırı koymuş, o yüzden onu hiç sevmiyor. Ben aynısını yapsam benden de nefret edecek diye sesimi çıkaramıyorum.

Dün eşim tutturdu bilmem ne köftesi yap anne diye. Onların oralarda çok yenen bir köfteymiş. Banyodaki çamaşır makinamızın üzerine bir örtü sermiştim. Aslında sofra örtüsü ama ben sofrada Amerikan servisi kullandığım için örtü kullanmıyorum. Dün köfteyi yerde yapalım örtü var mı dedi. Ben de yok maalesef deyince mutfaktan çıkıp çamaşır makinasının örtüsünü aldı. O olmaz tozlu dedim, bir şey olmaz dedi serdi yere. Birde dedi bu örtü oraya serilmez ayıptır misafir görse, başka örtü alalım oraya. Dedim hayır ben onu beğeniyorum. Sonra eşim biz millete göre yaşayamayız anne dedi. İşimiz bitince örtüyü çırptım tekrar yerine serdim. Sürekli her şeye bir şey diyor. Mutfakta 5 dakika yalnız bırakmıyor. Sıcak bardakları altlık koymadan masanın üzerine bırakıyor. Temizlik yapmaya kalkıyorum ne gerek var sonra yaparsın deyip engel oluyor. Yardım etmeye kalkışmasın diye bırakıyorum ben de. Her işime müdahale bunaldım artık. Otursun koltukta uzatsın ayağını sehpaya rahatına baksın ama yok illa burnunu sokacak. Bir de bulaşık yıkarken diyor ki sana ip alacağım örgü örmeyi öğreteceğim bulaşık lifi yap onunla yıka bulaşıkları. Dedim ben bulaşık süngerimden memnunum. Ama hala diretiyor. Çocuk yapın torun istiyorum ben vallahi karışmam diyor. Dedim anne Allah verirse verir. Öyle söylediğimde de diyor ki siz gayret ederseniz Allah neden vermesin…

Bugün artık iyice çıldırdım. Kayınvalidemin abisi ailesi ile birlikte memleketten Antalya’ya gelmişler bir iş için. Bize de uğrayacaklardı ama belli değildi tam. Öğlene doğru eşimi aramışlar demişler 2 saate orada oluruz. Kayınvalidem hemen açtı dondurucuyu çıkardı etleri sebzeleri. Dedim anne çay içmeye gelecekler yemek yapmaya gerek var mı? Dedi olsun onlar yemezse biz yeriz. Çıldırdım resmen yaaa benim evime gelen misafire benim yemek yapmam gerekir. Ben de zar zor pasta yaptım. Bayağı terledim, kayınvalidem dedi sen git duş al rahatlarsın. Duşumu aldım, içeri girdim baktım mutfaktaki balkon yerle bir. Temizlemeye girişmiş. Bana diyor ki neyle süpüreyim. Dedim anne orayı ben sonra süpürecektim, ama diretmeye devam edince ben de dedim ki bu iş şimdi yapılacak bir iş değil ki, misafirler gelecek şimdi ne gerek vardı? Ama anlamıyor olsun olsun diyor. Misafirler geldi kayınvalidemin ısrarıyla yemek yediler. Yemekten önce çay içtiler, pastayı dilimlerken bana bunlara gerek var mı bence hiç çıkarma dedi. Ben yine de çıkardım. Yemeklerini yeyip gittiler. Onlar gitmeden önce eşim geldi, çektim onu kenara dedim konuş artık annenle yoksa ben hasta olacağım. Düğünde takılan altınları bozduralım ben de o parayla iyi bir psikiyatriye gideyim anca düzelirim dedim. Tamam dedi konuşacağım annemle dedi. Sonra eşim işe geri döndü. Misafirler gittikten sonra kayınvalidem dışarıyı gezelim mi biraz, hava çok güzel dedi. 10 dakikalık yolu 1 saatte bitirdik çünkü yolda her gördüğü bitkinin önünde durup bizim oralarda da var bunlar deyip birsürü gereksiz şey anlatıyor. Şimdi eve geldim odaya çekildim biraz dinlenmek için. Gerçekten bunaldım. Geçen eşimle sohbet ederken mart ayına kadar burada kalacaklarını söyledi, gerçekten yıkıldım. Bana çok iyi davranıyor ama bunaldım. Kayınpederim sıkılmaya başladı gibi, tek umudum o. Bugün misafirlerle konuşurken de demişti özledim memleketi diye. Gerçekten ben nasıl başa çıkacağım? Evin yatak odamız hariç her köşesini ele geçirdi hiç rahat değilim. Markete bile yalnız gidemiyorum, ya peşime takılıyor ya da kocasını yolluyor. Meğer ne büyük lüks bir özgürlükmüş markete gidip iki ekmek alıp gelmek. Bana bir akıl verin lütfen. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Oncelıkle ne derdınız varsa kv ile direk kendisine söyleyın .
Kocanızı kenara çekip çekip doldurmak hiç hoş değil .
Ayrıca , Kv suçlamadan önce kırk yaşına gelmiş , annesinin huyunu suyunu bilen , yeni evliyken annesıni bilmem kac aylığına eşine sormadan evine davet eden kocanızı suçlayın .

Valla sana yazmaya korkuyorum.Muhtemelen yazdıklarımızı okuyorsun tam anlayamiyorsun. Tecrubesizlikten. Bundan 2-3 sayfa evvel sana yazdim. Konusursun ama duyacaklarına hazır ol dedim. Bu hodugun böyle kolay bosaniriz diye geviş getirmesi hem davarligindan hem de senin maddi gücünün olmamasindan. Bak anne bunu yaptı bilmem ne bu dille tartışma. Konu annesi değilllll. Annesi kaç yaşında kadın, çok yanlış yapıyorsun sen dedin diye değişmez. Konu kocanın seni hiçe sayması. Sen o evlilikte yoksun. Hiçbir konuda seni önemsemiyor. Sen hala adama gidip annen, ekmek tahtası gibi boş şeyler söylüyorsun. Senin mesleğin ne? Bu adam bu ya da başka şeyden seni bosasa gidecek yerin var mı?

Seni çok iyi anlıyorum kıza çmzüm sunuyoruz, onu da anlıyorum bunalmış, kızın şu an gözü hiç bir şey görmüyor.

Antalya’da biri yok mu bu kızı dışarıda kahveye götürse keşke.

Ailenle Aran neden kötü? Neden ailenin yanına gidemiyorsun?

Kayınvalide bayağı senin eve çökmüş, seni de kullanıyor anladığım kadarıyla ama sorun şu yeni evliyken, siz daha bir buçuk aylıkken gelmişler oraya. Böyle gelip uzun uzun kalınmaz.1 ay olmuş ve martta gideriz diyorlar bildiğin kışı orada geçiriyorlar. Ama bunların sorumlusu kocan. Bak annesi babası üzerinden konuşup kavga edersen zaten haksız adam haklı olduğunu düşünür. Bir de eşya önemli değil parasını ben verip aldım der.

Senin problemin koca dediğin zararlı. Annesinin davranışlarından çok senin fikrini almadan hareket etmesi sıkıntılı.

Ama böyle annesi üzerinden değil açık açık ben bu şekilde evlenmedim. Yeni evlenen inananın evinde kalınmaz bu kadar. Beraber yaşayamayız. Bana bunu söyleseydin önceden zaten bu iş olmazdı diyeceksin.

Kendi kültüründe küçük kız alıp ailesi ile aynı evde kabile olarak yaşamak var galiba bundan dolayı kayınvalide bu kadar rahat. Adam dürüst değil şark kurnazı

Son düzenleme:
benim eşim doğulu. onlarda misafir geldiğinde yemek hazır olur. çay da . yoldan misafir geliyor çünkü. bu adetlerine ben de yeni alıştım. biz doğuda, ailesi iç anadolu da yaşıyor ve gelince 1 ay kalıyorlar. ciddi diyorum düzene karışmasına bir şey diyemem haklısın , ama yemekleri ben yapıcam diye asla diretmem ,bırak yapsın ,niye bu kadar kafana takıyosun,sen sofrayı kur baktın ona da laf ediyo onu da yavas yavas kur,sayılı gün çabuk geçiyor , her şeyin geçeceğini ve eşinle yalnız kalacağın günleri düşünüp sabret bence. eskiler öyle anlamaz bu sofra bezi değil bilmem ne ,onlar 1 kaptan 10 kişi yemek yiyen insanlar ,hepimiz az çok yaşadık o zamanları. onlara böyle süslü sofralar çok abes geliyor. ben kötü niyetiyle yaptığını düşünmüyorum :)

benim eşim doğulu. onlarda misafir geldiğinde yemek hazır olur. çay da . yoldan misafir geliyor çünkü. bu adetlerine ben de yeni alıştım. biz doğuda, ailesi iç anadolu da yaşıyor ve gelince 1 ay kalıyorlar. ciddi diyorum düzene karışmasına bir şey diyemem haklısın , ama yemekleri ben yapıcam diye asla diretmem ,bırak yapsın ,niye bu kadar kafana takıyosun,sen sofrayı kur baktın ona da laf ediyo onu da yavas yavas kur,sayılı gün çabuk geçiyor , her şeyin geçeceğini ve eşinle yalnız kalacağın günleri düşünüp sabret bence. eskiler öyle anlamaz bu sofra bezi değil bilmem ne ,onlar 1 kaptan 10 kişi yemek yiyen insanlar ,hepimiz az çok yaşadık o zamanları. onlara böyle süslü sofralar çok abes geliyor. ben kötü niyetiyle yaptığını düşünmüyorum :)

Kız da kötü niyetle demiyor ki. Daha bir aylılık evliler ve bu insanlar bir aydır orada. Düşün toplam 2.5 aylık bir evlisin ve 1 aydır kayınvalide ve baba ile yaşıyorsun.
Sanırım yeni Antalya’ya taşınmış çevresi yok. Sabah akşam bunlarla. Üstelik bir heves eşya almış ve gelin gelin diye sürekli kadını rahat bırakmayan biri var. Tamam yemek yapıyor bir şeyler yapıyor ama kışı neden beraber geçirmek istesin ki? Kocası sormamış bile kıza.

Son düzenleme:
Seni çok iyi anlıyorum kıza çmzüm sunuyoruz onu da şu an gözü görmüyor. Antalya’da biri yok mu bu kızı dışarıda kahveye götürse keşke.

Ailenle Aran neden kötü? Neden ailenin yanına gidemiyorsun.

Kayınvalide bayağı senin eve çökmüş seni de kullanıyor anladığım kadarıyla ama sorun şu yeni evli daha bir buçuk aylıkken gelmişler oraya. Böyle gelip uzun uzun kalınmaz.1 ay olmuş ve martta gideriz diyorlar bildiğin kışı orada geçiriyorlar. Senin problemin koca dediğin zararlı.

Ama böyle annesi üzerinden değil açık açık ben bu şekilde evlenmedim. Yeni evlenen inananın evinde kalınmaz bu kadar. Beraber yaşayamayız. Bana bunu söyleseydin önceden zaten bu iş olmazdı diyeceksin.

Kendi kültüründe küçük kız alıp ailesi ile aynı evde kabile olarak yaşamak var galiba bundan dolayı kayınvalide bu kadar rahat. Adam dürüst değil şark kurnazı
Konu sahibinden umudum yok. Ayrıntıda boğulup olanı görmüyor ya da görmek istemiyor.
Zannediyor ki bu adamı darlayacak, adam da takıntılı olduğu belli olan( bazıları ne iyi vs demiş, kız sustugu için iyi şimdilik) kv hareketlerini düzeltecek.
Şimdiden boşan o zaman diyen, onu ikinci sınıf insan yerine koyan adamın ilerde neler yapabileceğini görmek istemiyor.
Erkek düzene evlilik yaptıysanız susun, çekin o insanları.
Yok çekemiyorum diyorsanız yol haritası oluşturun.

Kız da kötü niyetle demiyor ki. Daha bir aylılık evliler ve bu insanlar bir aydır orada. Sanırım yeni Antalya’ya taşınmış çevresi yok. Sabah akşam bunlarla. Üstelik bir heves eşya almış ve gelin gelin diye sürekli kadını rahat bırakmayan biri var. Tamam yemek yapıyor bir şeyler yapıyor ama kışı neden beraber geçirmek istesin ki? Kocası sormamış bile kıza.
ben de 1 yıllık evliyim. doğuda bu kültür pek yok diye düşünüyorum. yeni evliler ,yalnız kalsınlar gibi. ben sadece sakin kalıp evliliğini yıpratmaması için söylüyorum.tabii ki en büyük hata eşinde sormadan davet etmiş hatta böyle bir şeyi gündem dahi etmemesi gerekirdi. ama bu süreci sakin geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. ve kayınvalidesi gittiğinde bunu sakin bir dille eşiyle konuşması lazım.bir daha yatılı misafir çağırmadan önce benim fikrimi al diye.

ben de 1 yıllık evliyim. doğuda bu kültür pek yok diye düşünüyorum. yeni evliler ,yalnız kalsınlar gibi. ben sadece sakin kalıp evliliğini yıpratmaması için söylüyorum.tabii ki en büyük hata eşinde sormadan davet etmiş hatta böyle bir şeyi gündem dahi etmemesi gerekirdi. ama bu süreci sakin geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. ve kayınvalidesi gittiğinde bunu sakin bir dille eşiyle konuşması lazım.bir daha yatılı misafir çağırmadan önce benim fikrimi al diye.

Kayınvalide daha en az bir ay orada. Aslında onlara da diyebilirdi ama adamdan çekiniyor, kendine güveni de yok.
Kıza söyledik en büyük problem bu. Adam da anası da bu kıza mal gibi eşya gibi davranıyor. “Gelin gelin diye bağıran şuna bak bunu yap” çok çirkin ya. Ayrıca farklı kültürler olabilir ama başkasına zorla kabul ettirilmeye çalışılmaz. “Bizde böyle ama senin için de uygunsa olabilir mi” denilir.
Kız ikinci sınıf vatandaş gibi.

Sizce burda evliliği yıpratan konu sahibi mi cidden? Lavoboda markette bile rahat vermeyen kaynana hangi kültürde normal olabilir ya inanamıyorum yorumlara. Ananıza bu kadar anlayış göstermezsiniz herkes bi melek kesildi kadına. Koca desen 40 yaşında ergen boşan beğenmiyosan diyo canı istediği gibi burda sağlıklı bi evlilik mi var da anlayış gösterilecek? İnsan az kafasını çalıştırır kız eşyaları için titizleniyor başçavuşun eşşeği muamelesi yapıyor kadın, evliliğin yarısında kaynanayla yaşanmış bu normal falan değil

Konu sahibinden umudum yok. Ayrıntıda boğulup olanı görmüyor ya da görmek istemiyor.
Zannediyor ki bu adamı darlayacak, adam da takıntılı olduğu belli olan( bazıları ne iyi vs demiş, kız sustugu için iyi şimdilik) kv hareketlerini düzeltecek.
Şimdiden boşan o zaman diyen, onu ikinci sınıf insan yerine koyan adamın ilerde neler yapabileceğini görmek istemiyor.
Erkek düzene evlilik yaptıysanız susun, çekin o insanları.
Yok çekemiyorum diyorsanız yol haritası oluşturun.

Benim de dikkatimi çeken bir husus bu. Üst üste nişan döneminde veya akut bir olay olduğunda hemen konu açıp içindekini kusup gerçek çözüm istemiyorlar veya ilgilenmiyorlar.

Ayrıntıda kızlar boğuluyor, yazılan mesajları okuyup anlamaya çalışmadan ısrarla kendi kafasındaki olay örgüsünü defalarca kez paylaşıyorlar.

Bir iki adım geriye git ve bak. Uzaktan bakmaya çalış. Olaya yabancılaş diyorsun. Bak asıl problem bu diyorsun ama probleme yanaşmıyor.

Adamdan korkuyor sanırım ve ısrarla ailesi ile ilgili hiç bir şey söylemiyor. Meslek anlatmıyor evden çıkamam diyor.

Aileci erkekler ile uğraşan tüm kadınların gördüğüm ortak problemi koca ile değil onun ailesi ile düşman olmaları. Ve hep problem yaşayıp adamdan destek beklemeleri. Adam zaten problemin kaynağı.

Bu kızın acilen bulaşıkçı bile olsa bir yere işe girmesi şart. Kendi parası olsun gündüz başka yerde olsun hem belki çevre de yapar kendine.

Sizce burda evliliği yıpratan konu sahibi mi cidden? Lavoboda markette bile rahat vermeyen kaynana hangi kültürde normal olabilir ya inanamıyorum yorumlara. Ananıza bu kadar anlayış göstermezsiniz herkes bi melek kesildi kadına. Koca desen 40 yaşında ergen boşan beğenmiyosan diyo canı istediği gibi burda sağlıklı bi evlilik mi var da anlayış gösterilecek? İnsan az kafasını çalıştırır evliliğin yarısında kaynanayla yaşamış bu normal falan değil
hayır kastettiğim aslında evliliği kadının yıprattığı değil, yanlış anlattım sanırım. ben 3. yada 4. kişiler yüzünden evliliğin yıpratılmasına karşıyım. Maalesef türkiyede kaynana ve görümce terörü var. boşan olayını yeni okudum. önceki mesajımda da yazdım asıl sorun kocasında diye, eşine sormadan yatılı misafir çağırmaması gerektiğini , hatta böyle bir konuyu gündeme dahi getirmemesi gerektiğini yazdım.

Geçen bir tip vardı. Nişanlı Audi almış evlilik arefesi ev eşyasını kim alacak belli değil. Anlatmış kp böyle şöyle diye gözünün önündeki adamın ne olduğunu göremiyor. Herkes kp değil nişanlın sorunlu deyince kaçtı:)

Şu şımarık abla konusunu hatırladın mı? Öğretmen kız öğretmen abla eniştesinin evinde hizmetçi zavallı kızlardan bahsediyordu. Sabahın köründe gece kızları uyandırıp ev işi çocuk baktırıyorlardı. Bir de onlarda normal açıklaması vardı. Delirtmişti beni.

Yani kültürlerinde beraber aile ile yaşamak varsa gitsin oradan kendine kız bulsun. Kıza sormadan bir aylık evli eve ailesini çağırıyor. Kayınvalide yine iş yapıyor bir de her şeyi yaptırabilirdi.
Bir de şey var dün mü ne konu açan 19 luk kız. Kayınvalidemle yaşamalı mıyım, nişanlım annesini üst katta bile oturtmuyor illa bizle yaşayacak diye konu açan hanım kızımız. Bu konuyu okusa keşke

Bir de şey var dün mü ne konu açan 19 luk kız. Kayınvalidemle yaşamalı mıyım, nişanlım annesini üst katta bile oturtmuyor illa bizle yaşayacak diye konu açan hanım kızımız. Bu konuyu okusa keşke

Türk kızları kadar kocasına, kocasının ailesine köle olan, nişanlıyken türlü türlü kaprislerine katlanan , annesinin memesinden ayrılmayan oğlanı emzirme haricindebir her şeyini anneliğe kadar yapan az millet var.

Hintlilerde çok alt kast sisteminde bu görülüyor. Afganistan’ı anlatan kitaplar vardı oradaki hikayelerde bile kadının seçeneği olmadığı için katlanıyor.
Bizde öğretmen kızlar ailesine destek olmadan bir kendine harcama yapmadan elin oğlunu, sülalesini doyuruyor.

Sanki madalya alacaklar veya azıcık sevgi ile sınırlarını kaybedelerse çok daha fazla sevileceklerini düşünüyorlar. Asıl Türk kültüründe kadın değerlidir, kocasının yanında ok atar, savaşırmış şimdi orta Doğu Arap geleneklerine kaydık gibi.

X