Kayınvalidemle ilgili olayları unutamıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kayınvalidesiyle nişan, düğün zamanı ters düşmeyen, en az bir konuda fikir ayrılığına düşmeyen biri var mıdır? varsa da nadir. herkesin yapısı farklıdır, iki farklı kültürden iki farklı yaşantıdan geliyorsunuz. size mantıklı gelen ona mantıksız, size güzel gelen ona kötü gelebilir. ben açık açık her şeyi en baştan söyledime de katılırım fakat işin içinde saygısızlık ve yüz göz olmak olmayacaksa. siz fazlaca yüz göz olmuşsunuz. ama kayınvalideniz çoğu kişinin yapmayacağı bir şey yapıp, sizden özür dilemiş. siz hala öyle deseydim böyle deseydim diye kendinizi hasta ediyorsunuz. kadınsa mışıl mışıl uyuyor. bence bu kadar kindarlık bünyeye zarar. olan evliliğinize ya da size olduğunda o zaman bu kadar kin ve nefret duyduğunuz için pişman olacaksınız. herkes birileriyle ters düşüyor, insanız hata yapıp özür diliyoruz. kimse 4/4lük olamaz. bende annemi her gün ararım yakın olmasına rağmen, günlük konuşur kapatırım. bundan eşim rahatsız olursa,o eşimin problemidir. zira kendisi konuşsun diye telefonu eline vermiyorum ya da ona ara sen de konuş demiyorum. bırakın herkes nasıl iletişim kurmak istiyorsa kursun, siz herkesi yönetemezsiniz ve herkes sizin istediğiniz gibi olamaz. kayınvalideniz hayatınızın kaçta kaçını kaplıyor ki unutamıyorsunuz? zaten ayrı şehirlerdesiniz. terapi işe yaramadıysa başka bir psikologla görüşün isterseniz yoksa bu şekilde hayatı ne siz ne eşiniz yaşayamazsınız

Bence psikolojik yardım almanızın zamanı gelmiş. İnsanlar bir sürü sorun yaşıyor neler neler oluyor ilişkilerde herkes böyle taksa kimse nefes alamazdı. Obsesyon olmuş sizde, tedavi görmezseniz hayatınız gitgide daha da zehir olacak, ilişkileriniz yıpranacak vs vs. Tek çözüm bir uzmana başvurmak, umarım en kısa zamanda toparlarsınız.

Merhabalar. 2 yıllık evliyiz eşim tek çocuk ve anne babası o küçükken boşanmış. Annesi ona çok düşkün. Farklı illerdeyiz. Nişanlılık zamanı da kayınvalide nedenli çok sorun yaşadık. Neysem o gibi davrandım nişanlıyken de lafımı esirgemedim o da oyle davrandı ve olay gittikçe büyüdü. Normalde aynı ilde yaşayacakken esimle işimizi de bahane edip farklı ilde yaşama kararı aldık. Eşimin annesi en baştan beri oğlunun evlenmesini hiç istemedi. "Oğlu onu bırakıyor" diye aşırı depresyona girdi düğün zamanı. Ve çok olay yaşandı. Çok kibirli bı karakter. Çok ilişkisi olmuş fakat sonra evlenememis bı türlu. Görseniz direk bir iki saniyede duruşundan ne demek istediğimi anlarsınız. Kendine hep bakmış genç güzel bı kadın. Herkes onu eşimin ablası sanıyor. Şuanda da üniversite okuyor. Olaylardan sonra evliliğin ilk ayında ikimiz de karşılıklı olarak birbirimize içinden geçeni söyledik. her şeyi yönetmeye çalıştığını, bı bileziğe bile karşı çıktığını, arabasını bize verip sonra geri aldığını balayimizi mahfettigini evliliğin 3. Gününde onun yüzünden sinir krizi geçirdiğimi hastanede yapılan iğnelerin bile beni sakinlestiremedigini hepsini söyledim. Biz onu balayında aramamisiz diye sizi sildim dedi el öpmeye bizi kabul etmedi bı sürü şey söyledi sonra ben sinir krizi geçirdim hayatımda ilk kez o şekilde . Nişanlıyken ailemle iletişim kurmaktan sakındı. Arada mecburi şeylerde annemi aradı ilgilenmedi . Ama aynı zamanda beni seven bı yönü de vardı hep bana hediyeler aldı kıyafet dikti. Ama sonra düğüne yakın farklı şehir olayı da netlesince iyice oğlumdan ayrıliyorum diye depresyona girdi. O karşılıklı birbirimize laf söylediğimiz konuşmada en son ben hata yaptım seninle ilgili şeyleri sana söylemem gerekirdi bundan sonra senle ilgili şeyleri sana söyleyecegim ikimizin ilişkisi farklı oğlum farklı dedi özür diledi ben de özür diledim konu kapandı.bizi 2 yıldır rahatsız etmedi bı olay olmadı. görusunce de iyi davrandı Fakat biz eşimle ilk zaman boşanma noktasına geldik. İlk altı ay çok zor geçti 8 kilo verdim bişey pek yiyemiyordum. Eşim annemin hayatımizi etkilemesine izin vermeyelim diyodu hep. Kendi isimize gücümuze bakalım diyodu ama sürekli sigara içiyordu üzülüyordu çok .Yasanan olaylar fazlasıyla yetti. Eşim yine de onu her gün arıyor o da Eşimle bana selam soyluyor ben de özel günlerde aradım. İki üç ayda bir kez yuzyuze görüştük o zamanlar da olaysız güzel geçti . Görünüşte gayet medeni davranmaya çalıştım .Fakat ben hiçbir şeyi unutmadım ve sürekli bunlarla yaşıyorum yemek yaparken banyoda işte her yerde sürekli aklımda artık kafayı yiyecek duruma geldim eşime ayda bir falan aynı konuları açıyorum kavga ediyorum. Geçen ay kayınvalideme gidince iki yıldan sonra ilk kez bı şeyden konu açıldı ve ben içindekileri saydım kavga etmeden normal söyledim. Kayınvalidem de arada cevap verdi sinirlendi siz annenle gösteriş yaptınız falan dedi anneme bile laf etti sonra özetle geleceğe bakmamız gerektiğini bunlarla yaşanmayacağını kendisinin yapmam dicegi ne varsa yaptığını ama artık elinden geleni yapmaya çalışacağini söyledi. Ama ben neden kibirli olduğunu söylemedm neden ailemi yok saydığını söylemedim diye düşünüyorum. Artık kafayı yiyeceğim. Bana önceden çok şey söyledi çünkü. Hep benim arkamı annem toplamış benim özgüven sorunum varmış bencilmisim. Ben de bencil olan ben değilim dedim ben de sizin özgüven sorununuz olduğunu düşünüyorum dedim. Eski eşinize karsi çıkacagim derken onun gibi olmuşsunuz dedim.Onun oğluyla arasını bozmuşum. ağzına geleni saymıştı.Terapi de alıyorum. Ama bu değersiz hissettirme şeyini aşamadim çünkü beni hiç saymadi. Bana takılacak tek bir tane bileziğe bile karsi çıktı.annem ona yiyecek yolluyor arada. Hâlâ arayıp da teşekkür ederim demiyor selam söyle teşekkürler diyor bana. Bu kadar. Bitiyor sonra . Eşim bu yaşanan şeylere rağmen her gün annesini arıyor bir gün bile aramasa annesi önceden de sorun çıkarıyormus üniversitede bile her gün böyleymiş. Şuan evliliğimizi kabullendi bu çok güzel bir şey. Ama Ben olağan yaşamıma nasıl kafayı yemeden devam edebilirim bu hissiyattan çıkamıyorum gelin evime bile kusarak ağlayarak girdim ilk gece. Sürekli aklımda her şey.
Böyle bir durum var mı bilmiyorum ama kv'niz de sizin ona söylediklerini unutmasaydı, sizin eşinize ara ara söylediklerinizi o eşinize söyleseydi kv'niz hakkında ne düşünürdünüz? Eğer eşinize o bir şey söylemiyor ise, siz de ona bir şeyler söylemenize rağmen annesinden bu tarz söylemler duymayan eşiniz bir süre sonra sizinle ilgili ne düşünür? Eğer kv'niz oğlunu üzmemek için bunları dile getirmiyor ve içine atmış ise siz kendiniz hakkınızda ne düşünürsünüz? Bu söylediklerimin tamamı varsayım tabi ki, ama yaşadıklarınızla ilgili sınırlı bilgimle ihtimal dahilinde.

Ne olursa olsun eşinizin annesi o, tabi ki arayacak. İnsanlık tarihindeki en kötü kv'nin sizde olduğunu varsayalım; eşinizi ve dolaylı olarak kv'nizi seçen sizsiniz. Eşinizin annesini seçme gibi bir şansı olmadı. Yani bu eşinizin kaderi ama sizin seçiminizdi. En azından bu noktada eşiniz üzülmemeyi hak etmeli. Tüm bu olumsuzluklar evliliğimizi etkilemesin diye uğraşan, sizi mutlu etmeye çalışan ve yaşadığı stresten ve bu strese bağlı olarak sigaraya sarılmasından dolayı sağlığından olmakta olan eşiniz bence tarafı olmadığı bir husumetin kaybedeni oluyor.

Aynı konuları defalarca açıp, konuşup, üzerseniz bir süre sonra eşinizin de size karşı tavırlarının olumsuz yönde değiştiğini göreceğinizden eminim. Bir süre sonra şu an kafaya taktığınız bu şeylere ek olarak eşinizin size eskisi gibi davranmamasını, sizi artık sevmediği hissinizi, eskisi gibi tahammülü olmayışını da ekleyip hepsini birden düşünmek zorunda kalabilirsiniz de.

Umarım en kısa zamanda bu düşüncelerinizden kurtulur, geçmişte yaşanmış bitmiş olaylar için kendinizi üzmekten vazgeçersiniz.

Oww resmen kadının başına bela olmuşsunuz yahu. Bi rahat bırakın. Teşekkür etmiş yiyeceklere ne yapsın? Anneniz de vermeyiversin madem bu kadar kötü nankör bir kadınsa. Kaynanada bir sorun göremedim ama sizde epey sorun var.

Düğün zamanı iki aile arasında sıkıntı olmadığı az görülmüştür. Kaç kişinin düğününü düzenlemiş biri olarak söylüyorum. Hatta düğün esnasında da olur o terslikler.

bazı şeyler geçmişte bırakılır. Eziyet etmişse, hakaretler varsa neyse ama bir dönemle sınırlı ve konuşulmuş, özrü dilenmişse bu kadar büyütülmez. Takıntı yapmışsınız. Sorununuz kayınvalideden değil, sizden kaynaklı.

kadın özür dilemiş. Siz de söylemişsiniz içindekini. İçinizde patlamamış. Can ciğer kuzu sarması olmak zorunda da değilsiniz. Zaten bir kaç ayda bir görüşüyormuşsunuz. En fazla günlük selam söylüyormuş size.

kayınvalidenin kaç ilişki yaşadığı, eski kocasının nasıl onu etkilediği sizi hiç ilgilendirmez.

kadının tek çocuğu. Tek ailesi. Ona bu kadar bağlı olması çok da anormal değil. Görmek, her gün sesini duymak istemesi çok doğal. Ve aynı şehirde de değilsiniz, dipdibe değilsiniz. Hali hazırda eşiniz sizin yanınızda. Annem annem diye tutturmamış.

eşiniz için annesi çok özeldir. Hayatını onunla paylaşmış hep. Adama annesini kötüleyip, kavga çıkartıp, dünyasını dar etmeyin. Bu olanlardan çok daha fazlasını, ailesi bildiğiniz kötülük yaptığı halde, ailesine laf ettirmeyen çok erkek var. Eşiniz bu konuda körü körüne bir savunmaya geçmiyor ama dert olmuş adama.

bir hobi edinin, ya da işe girin. Bu psikoloji yalnızca eşinize, evliliğinize değil, size de iyi gelmez.

Kaynanayı görümceyi takarsan sinir hastası olursun bence politik davran hiç güvenme, bana yapmadıklarını bırakmadılar. Babam kanser oldu hastaneye yattı kandilde gülerek baban da hastanede yatıyor bile dediler. Babam yoğun bakıma girdi 2 gün sonra görümcemle parti yapmışlar fotoğraflarını bize yolladılar

Kadın annenizi aramıyorsa anneniz de onu aramasın.
Siz annenizle her gün konuşuyorsanız kocanız da konuşsun o da evlat.
Kadın size bilezik almıyorsa, içinden gelmiyorsa siz de takmayın olmayan bileziği.
Ülkede herkes 2-3 üni mezunu oldu bu forumdaki bilezik, “gelin evi”, düğün mevzuları bitmedi.
Nasıl kodlanmışsa beyinlerimize domestos da döksek temizlenmeyecek.
Kadını karşınıza almış konuşmuşsunuz o da kusura bakma demiş, dikkat ederim demiş, başka ne yapabilir?
Keşke biraz daha saysaydım diye düşünmek sağlıklı mı?

Kendi değersizlik duygusunu beni darlayarak bastıran bi kayınvalide yerine sizinki gibi genç hisseden bakımlı kibirli hissedecek kadar güvenli birini tercih ederdim inanın. Çünkü diğer türlüsü daha zor. Kendiliğini tamamlayan biri için sizin kv ile sağlıklı ilişki sürdürmek bence zor değil. Sorun göremedim ben yani sizle ilgili , kendi hayatındaki şeyleri dile getiriyorsunuz. Bu arada ben de takıntılı biriyim , aynı söylediğiniz gibi duşta orta burda hep beynimdeler ama çok farklılar. Oğluna bağımlı olması sorun teşkil edebilir ama ben sizinki gibi kayınvalilere hayranlık duyuyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X