Kayınvalideye borç vermeli miyim?

burada borç vermenizi ve hatta hibe etmenizi tavsiye veren hanımlar beni hayretler içinde bıraktı. alınlarında led tabela ile keriz yazmıyorsa bu hanımlar ya para kazanmanın ne olduğunu bilmiyorlar ya da sadece burada insan olarak iyiliklerini kanıtlamak için tavuskuşu gibi palazlanarak gösteri yaparak katiyen yapmayacakları iyiliği tavsiye veriyorlar. ben bırakın bu şartlar altında benmerkezci kayınvalideme borç vermeyi; babamın oğlu olsa bu devirde kendimi böyle bi yükün altına sokmam. bu kadar çetin ve vahşi ekonomik koşulların oluştuğu ve her geçen gün de kırbacını daha da şiddetli ekonomik olarak şaklatacak ülkemizde kenarda duracak bir kuruşu bile evladım için değerlenecek gözü ile bakarım. el değiştirecek her bir kuruş evladımın geleceğinden çalmak olur. bırakın kaynanayı; kocam için bile çocuğumun geleceğinden çalmam.

Vermeyin tabiki daha neler hele sizden istemesi çok abes
Küçük bir ev bulsun şu anki evinden daha iyi eve ne gerek var altı üstü 1 kişi
Ortada küçük bir çocuk var savaş demek altin demek bu kadar zaman baskilanan altinda baskı kalkarsa çok üzülürsünüz artık onsta 2500ler konuşuluyor
Kredi ztn çok mantıksız sabit faiz bile azaldı limit düşük
Bakacağını düşündüğü çocuk annenin yanına taşınsın anne niye o kdr tantanaya giriyor hele diğer kardeşe çok üzüldüm
en az 3 belki 4 kardesler. Niye annelerine bakmak için çocuklardan biri tüm hayatını evini bırakıp yanına taşınsın. Eğer o tarafta ev bulmayacaklarsa tüm çocukların sırayla bakması gerekecek

Hanımlar merhaba. Biraz uzun olacak ama fikrinizi belirtir misiniz ? Benim kayınpederim yok rahmetli, memurmuş , kayınvalidem onun emekli maaşının bir kısmını alıyor sanırım, geçimi o şekilde. Bir de evi var. Son kalan bekar görümcemle yaşıyorlar. Şu an oturduğu semtte bir kızı ve iki oğlu da aynı sokakta oturuyor. O semt hem merkezi ama aynı zamanda akşamları biraz sıkıntılı olduğu için eşim hep ordan taşınmalarını istiyordu. En Küçük kızı ise nispeten daha iyi bir semtte, toki dairesi. kayınvalidem de ona normalde de gider bi hafta on gün kalır, bana ilerde o bakar falan diye. Şimdi kızının yan dairesi satılık ve onu almak istiyor. Depremden önce eşim ve benim biraz birikmişimiz vardı ve bizim eve yakın satılık bir ev vardı, ben de sırf eşim mutlu olsun diye dedimki anneni ikna et evini satsın üstüne de biz borç verelim bu evi alsın, sana da yakın falan diye, kayınvalidem bi evet dedi bi hayır dedi anlayamadık, bak almıyorsanız araç alacağız dedim. Ses Seda çıkmayınca da araç aldık. Aradan deprem geçince tokiler falan uçtu. Şimdi o yan daireyi almak istiyor ama bizden özellikle de benden borç istiyor. Çünkü ben kamu görevlisiyim eşim ise özelde. Benimse 50 bin kadar altın dışında bi gram birikmişim yok şu an ama 150 200 bin civarı istiyor ve ilk defa çocuklarımdan bişey istiyorum diyor. Evini satsa almak istediği evin yarısı ediyor daha. Yani yüklü borç altına girmeyi planlıyor ve eşime de benim sadece 5 cumhuriyet altınım var demiş. İşin bomba kısmı ise tam olarak burası, çünkü bana evlenirken 1 tane bilezik 1 nişan yüzüğü ve 5 bin tl çeyiz dışında hiçbir şey takmadı , düğün yapmadı. Eşya almadı. Sıfır masraflı gelindim. Evde konuşurken eşim laf sokmuş altın yapsaydın şimdi bozar borç verirdi diye. Hani ne taktın ne istiyorsun gibi. Şimdi biliyorum ki bu 50 gram altını versem geri gelmesi on yılı bulur. Kayınvalidem biliyorum ben bişey yapmadım falan diye ama siz bana yapın gibi bişeyler geveledi. Şimdi istediği üst kısmı ne yapayım peki ? Ay ben niyeyse taktım konuya. Uykum kaçtı. Eşim üzülsün de istemiyorum. Evi satılmaz da iş kendiliğinden durursa diye ortaya atılıp ben vermiyorum demek de istemiyorum. Çok karışık anlattım sanırım, umarım anlaşılır
Zamanında istememiş pahalaninca istemiş ve yatırımı başka birşeye vermişsiniz valla insanın kosede bir parası olmalı ne olacağı belli olmaz ben vermezdim

Sizin şartlarınızda ben olsam vermezdim. Şu enflasyonda yarının ne getireceği belli değil. Elinizde avucunuzdakini hibe etmek pek mantıklı gelmiyor. Hele ki altın gibi bir borcu ödemek memur adamı bile zorlarken kayınvalideniz kocasının maaşıyla hiç veremez. birde kredi çekin isteniliyor. Mantıklı elden tutar hiçbir yanı yok.

Ben olsam borc olarak degil direkt verirdim. Insanlar cocuklarini ne zorluklarla buyutuyorlar. Gunumuzde bir kamu gorevlisi icin 100000 lira cok büyük bir para degil bence. Paranin kiymeti kalmadi çünkü. Ama tabi ki bu benim düşüncem:)
Eminim ki verirdin 😂 inşallah seneye de kaynanam senden üç - dört maaşın tutarında borç ister de seve seve verirsin

Hanımlar merhaba. Biraz uzun olacak ama fikrinizi belirtir misiniz ? Benim kayınpederim yok rahmetli, memurmuş , kayınvalidem onun emekli maaşının bir kısmını alıyor sanırım, geçimi o şekilde. Bir de evi var. Son kalan bekar görümcemle yaşıyorlar. Şu an oturduğu semtte bir kızı ve iki oğlu da aynı sokakta oturuyor. O semt hem merkezi ama aynı zamanda akşamları biraz sıkıntılı olduğu için eşim hep ordan taşınmalarını istiyordu. En Küçük kızı ise nispeten daha iyi bir semtte, toki dairesi. kayınvalidem de ona normalde de gider bi hafta on gün kalır, bana ilerde o bakar falan diye. Şimdi kızının yan dairesi satılık ve onu almak istiyor. Depremden önce eşim ve benim biraz birikmişimiz vardı ve bizim eve yakın satılık bir ev vardı, ben de sırf eşim mutlu olsun diye dedimki anneni ikna et evini satsın üstüne de biz borç verelim bu evi alsın, sana da yakın falan diye, kayınvalidem bi evet dedi bi hayır dedi anlayamadık, bak almıyorsanız araç alacağız dedim. Ses Seda çıkmayınca da araç aldık. Aradan deprem geçince tokiler falan uçtu. Şimdi o yan daireyi almak istiyor ama bizden özellikle de benden borç istiyor. Çünkü ben kamu görevlisiyim eşim ise özelde. Benimse 50 bin kadar altın dışında bi gram birikmişim yok şu an ama 150 200 bin civarı istiyor ve ilk defa çocuklarımdan bişey istiyorum diyor. Evini satsa almak istediği evin yarısı ediyor daha. Yani yüklü borç altına girmeyi planlıyor ve eşime de benim sadece 5 cumhuriyet altınım var demiş. İşin bomba kısmı ise tam olarak burası, çünkü bana evlenirken 1 tane bilezik 1 nişan yüzüğü ve 5 bin tl çeyiz dışında hiçbir şey takmadı , düğün yapmadı. Eşya almadı. Sıfır masraflı gelindim. Evde konuşurken eşim laf sokmuş altın yapsaydın şimdi bozar borç verirdi diye. Hani ne taktın ne istiyorsun gibi. Şimdi biliyorum ki bu 50 gram altını versem geri gelmesi on yılı bulur. Kayınvalidem biliyorum ben bişey yapmadım falan diye ama siz bana yapın gibi bişeyler geveledi. Şimdi istediği üst kısmı ne yapayım peki ? Ay ben niyeyse taktım konuya. Uykum kaçtı. Eşim üzülsün de istemiyorum. Evi satılmaz da iş kendiliğinden durursa diye ortaya atılıp ben vermiyorum demek de istemiyorum. Çok karışık anlattım sanırım, umarım anlaşılır
Çocuklarımdan ilk defa birşey istiyorum demiş ama siz çocuğu değilsiniz. Ayrıca sadece sizden istiyor diğer çocuklar ortada yok. Kayınvalide ye borç vermek zorunda değilsiniz. Yüklü bir mebla o para emin olun gelmez, yaptığınız iyilikle siz kötü olursunuz. Zamanın da bir teklif yapmışsınız degerlendirebilirdi.
Israr ederse aynı miktarda para koyup evin tapusuna ortak olun. Haklarınızı korumuş olursunuz.

Ben olsam borc olarak degil direkt verirdim. Insanlar cocuklarini ne zorluklarla buyutuyorlar. Gunumuzde bir kamu gorevlisi icin 100000 lira cok büyük bir para degil bence. Paranin kiymeti kalmadi çünkü. Ama tabi ki bu benim düşüncem:)
100 bin lira çok para değil ama biriktir desen çok zor biriktirir memur. Kredi ödeme işine girmiyorum bile. Bundan yıllar önce para para iken 30 bin liraya kredi çektim ödeyinceye kadar göbeğim çatladı. Çocuk büyütmeyi göze alan zor olduğunu da bilsin bir zahmet.

Teşekkür ederim, belki beni yalnız bırakmasa kredi bile çekerdim, büyüklerimi seviyorum iyi olsunlar istiyorum. Ama çok zor bi seneydi çok ciddi sağlık sorunları oldu ailemde, eşim Askere gitti falan ve bebeğime bakmadı, bir gün geldiyse ikinci gün eve gitti . Hatta birinde ikinci gün düğüne gidip eve gittiBenim ona içimin yandığı gibi onun bana yanmıyor demekki. ondan anneliği görmeyince içimden gelmiyor borç altına girip stres olmak.çünkü hepsini ben ödeyeceğim. Ama yine de Farklı bakış açıları okur muyum diye yazdım sağolun
Ay yok ya
Bes 10 bınlıraya evıne esya hedıyesı vs olurda
Ortada evın yarısının parası yok dıyorsunuz
50 binle olacak iş degil
Yani kredimi cekeceksiniz onun yenı bır ev alabılmesı için
Kredı ceksenız onun odemesı de kac katı
Hanı olur mantıklı bır mıktar kalır
Bıtun cocuklar aralarında toplar kapatırlar
Ozaman ok
Ama tek sizin elinizi cebinize sokmanızla nasıl olacakmıs
Yani memurda olsanız ust duzey yetkılıde evın uarısını nasıl odeyeceksınızki
Sizin için kucuk bır paramı bu..
Bırde sıze kılını kıpırdatmamıs
Bence hıc bulaşmayın
Evi alsınlar siz bır beyaz esyanı hediye alırım diyin😅😅

Bi de borç istediği diğer kişilerde biri de aynı mahallede oturan oğlu. Ama onların evi güneş bile görmüyor adam yıllardır ordan çıkmak için inşaatlarda çalışıyor. Annesine 200 300 bin kadar birikimlini verecek ama demişki gülerek ben bunu sana verirsem benim çocuklar bi on yıl daha güneş göremez diye. Tabi bunu bildiğimden haberi yok eşim anlattı ama ona rağmen evi almak istiyor. Bencillik değil mi bu. Sırf küçüğü ona baksın diye ilerde.
Ay yazık ya önce oğluna o destek cıksında oglu gunes goren ev alsın
Sonucta cocuklar varmıs
Uzuldun sımdı adama

Kadin ztn planı kurmuş önemli olan yanana 2 ev ise ne farkı var?
Diğer kardes hem kendi düzenini bozup daha sıkıntılı bir bölgede yaşamıs hem de annesine yaşlılığında bakmış olacak. Neden tüm sorumluluğu ve fedakarlığı kız kardeşe yükleyelim ki. Kadın kendi evinde kalacaksa dönüşümlü olarak bakılmalı

İşin o kısmı işte elimde para yok , hepi topu 50 binlik altın. Onun istediği 150 200. benim için borç edin diyor ya da gizli gizli paramız var sanıyor
Bence o sizin paranız var sanıyodur .
Peki diger oglundanda ıstemıs bu evın ustune nekadar gerekıyor acaba
Yanı gercekten bır ıkı kosıden toplanabılecek bıseymı

Kendi çektiği krediyi ödemesi bile imkansız onuda sizler ödeyeceksiniz ztn kredi yetecek mi çıkacak mı o bile muamma birde evsiz kalmak vae

Diğer kardes hem kendi düzenini bozup daha sıkıntılı bir bölgede yaşamıs hem de annesine yaşlılığında bakmış olacak. Neden tüm sorumluluğu ve fedakarlığı kız kardeşe yükleyelim ki. Kadın kendi evinde kalacaksa dönüşümlü olarak bakılmalı

En azindan kızın kendi evi. Böyle gelinden istenen havaya para + kredi yine sizde bakın talebi diğer kardeşin evinin kötü olması ne kdr adaletli?

Ya işte çocuğu da çok büyütmemiş :) eşimi askere bile ben gönderdim 65 bin bedellisini ödedim daha 6 ay olmadı. Ama evet verirsem gideceğini kabul etmem lazım. Paranın kıymeti kalmadı ama ben de çocuğuma bile bakmadı diye bozuk atıyorum.
Bu devırde 50 binde cok para degıl aslında
Cok sıkısırsanız herkesın kabulu sartıyla
Elınızdekı 50 bınlık altını verebılırsınız
Hanı odeyemeyecek durum olursa cocukları odeyebılırmı
Onun dısında ek bır masrafa gırmezdım ben olsam

En azindan kızın kendi evi. Böyle gelinden istenen havaya para + kredi yine sizde bakın talebi diğer kardeşin evinin kötü olması ne kdr adaletli?
Ben kadının insanları bu şekilde zorlamayın doğru bulmuyorum. Üç kurus para degil 150 bin. Ama siz de bakın hep beraber bakalım talebi gayet adil kusura bakmayın. Anne baba sadece kız evlatların değil tüm evlatların ebeveynidir.

Ben kadının insanları bu şekilde zorlamayın doğru bulmuyorum. Üç kurus para degil 150 bin. Ama siz de bakın hep beraber bakalım talebi gayet adil kusura bakmayın. Anne baba sadece kız evlatların değil tüm evlatların ebeveynidir.

O konuda haklısınız ama kadının tavrı çok çirkin ben bu konuya özel yazdım
Para hibe gidecek emekli maaşı ile kredi de ödeyemez onu da ödetecek daha iyi eve gidecek çok saçma istekleri var.

Ya işte çocuğu da çok büyütmemiş :) eşimi askere bile ben gönderdim 65 bin bedellisini ödedim daha 6 ay olmadı. Ama evet verirsem gideceğini kabul etmem lazım. Paranın kıymeti kalmadı ama ben de çocuğuma bile bakmadı diye bozuk atıyorum.
O zaman durum farkli. Cocugunuza da bakmiyorsa hak etmiyormus tabi ki

X