Kaynımın bedelli parası

Emlakçı ile falan konuştuk kaç para ettiğiyle alakalı, piyasayı da yakından takip ediyoruz o civarlarda gidiyor. Evet 460kya aldık şimdi 900 oldu elbette zarar etmedik de kârdan zarar gibi oldu diyelim. Ama vazgeçtik zaten. İlanı da sildirdik. Kpnin direkt eşim konuyu çıtlattığında kızına araba için destek istemesi direkt beni vazgeçirdi. Versek de vermesek de huzursuz olacaktık çünkü.
Kiracımız aslında iyiydi de adamın sabrı taşmış apartman yöneticisi yüzünden. Hep bir aksilikler şu bu. Sonra bize çok şikayetlenmeye başladı sanki bizim suçumuz ne. Zaten kendisi evleneceği için birkaç ay sonra çıkacak evden.
kiracı çıkacakmış zaten siz yeni birine piyasa fiyatından kiraya verirsiniz
tahliye taahhütnamesi de yaparsınız
zaten 1+1 ev yani tayinci , kısa süreli kiracıya verme ihtimaliniz yüksek
genelde uzun seneler için tercih edilmiyor öyle küçük evler
bu devirde çok mecbur kalmadıkça gayrimenkul satılmamalı

Kaynımla ilgili inanın çok haklısınız ama bunu kendileri görmüyor. Yani kaç yaşında adam nasıl hala ablası mont alsın diye dileniyor, sürekli bi istekleri falan var ben utanıyorum onun yerine. Ama hiç kıyamıyorlar böyle saçma bi bağ da çok kötü. Gerçeklere körler biraz. Benim abilerimin ikisi de meslek sahibi babam yeri gelir yine beğenmez daha iyi olsunlar ister. Bunlar kendi alemlerinde el bebek gül bebek takılıyorlar. Ben buna eşimi de dahil ediyorum bu arada. Sorun aile değil eş demeyin yani, eşim de bu söylediklerime dahil. Öyle değişik kendi alemlerinde bir aile işte. Bedelli işini sizin söylediğiniz gibi söylesem asla kabul etmezler. Yani işi gücü oturmuş düzeni oturmuş bi adam yapmalı şeklinde söylersem. Çünkü kilit nokta "kıyamama" durumu. Kıyamıyorlar biricik oğullarının 5 ay daha askerde durmasına. Benim oğlum olsa ben de bedelli yapsın gelsin isterim ama parası varsa, param varsa. Yolsa kalk git yap derim yapanların senden nesi eksik. Herkes kendi durumuna göre hayata bakmalı ama gel de anlat. Eşime bu tarzda konuştum mu "ama yabancı biri değil" falan diyor ay banane gitsin yapsın askerliğini. Yabancı değil diye tepemize mi çıksın
valla eşinin ailesi o kadar yüzsüz o kadar garip ki kusura bakma ama saçma sapan bi aile
evi satın ablana arka çıkın araba alsın ne demek
böyle insanlarla ben çoktan kanlı bıçaklı olmuştum
kayna gelince... her ailede oluyor böyle bi asalak
sizdeki asalak da bu belli ki
bir kuruş bile vermeyin bence
ayrıca senin eşin gibi adamları mutlaka borca harca sokmak lazım böyle adamlar ellerinde para olursa kök ailesine yediriyor
ailenin enayisi konumuna düşürüyorlar kendilerini
artık araba borcuna mı sokarsın, ev borcuna mı sokarsın , koltuk takımlarını yatak odası takımlarını mı yeniletirsin
naparsın bilemem ama mutlaka bişeyler aldırıp borca sok ki elinde para olmasın

Hikayen benimkine benziyor bacım ben eşim en büyük çocuk olmamasına rağmen abi “sakar Şakir” modunda olunca eve eşim bakmış elindeki birikimi ailesine harcamış abiyi evlendirmiş. Tanıştığımızda eşim 10 yıldır çalışıyordu ama doğru düzgün birikimi yoktu. Kp sandı ki evlendikten sonra da kocam destek çıkmaya devam edecek onlara. Bu arada biz evlenirken 5 kuruş destekleri olmadı. Eltilerm çalışmıyor benim de tek çalışan kadın benim ailesinde. Evlendik iki yıl sonra küçük kardeşi evlenecek bize beyaz eşyaları alın dediler😬 ben el kadar bebemi bırakıp çalışmaya gidiyorum niye kaynımın beyaz eşyalarını almaya 😬😬 kaynım nişanlanınca hemen borca soktum eşimi küçük 55m2 bi ev aldık. Kpin yorumu “ne gerek vardı ev almaya” oldu 😳 eşime sordum borcun olmasa yardım eder miydin kardeşine diye “param olsa beyaz eşyaları alırdım” dedi. O zaman bir aydınlanma yaşadım. Kocamın burnunu borçtan çıkarmamam lazımmış. Size de tavsiye ederim

Hikayen benimkine benziyor bacım ben eşim en büyük çocuk olmamasına rağmen abi “sakar Şakir” modunda olunca eve eşim bakmış elindeki birikimi ailesine harcamış abiyi evlendirmiş. Tanıştığımızda eşim 10 yıldır çalışıyordu ama doğru düzgün birikimi yoktu. Kp sandı ki evlendikten sonra da kocam destek çıkmaya devam edecek onlara. Bu arada biz evlenirken 5 kuruş destekleri olmadı. Eltilerm çalışmıyor benim de tek çalışan kadın benim ailesinde. Evlendik iki yıl sonra küçük kardeşi evlenecek bize beyaz eşyaları alın dediler😬 ben el kadar bebemi bırakıp çalışmaya gidiyorum niye kaynımın beyaz eşyalarını almaya 😬😬 kaynım nişanlanınca hemen borca soktum eşimi küçük 55m2 bi ev aldık. Kpin yorumu “ne gerek vardı ev almaya” oldu 😳 eşime sordum borcun olmasa yardım eder miydin kardeşine diye “param olsa beyaz eşyaları alırdım” dedi. O zaman bir aydınlanma yaşadım. Kocamın burnunu borçtan çıkarmamam lazımmış. Size de tavsiye ederim
Sizle durumumuz evet benziyormuş gerçekten. Bu borç işi benim de kafama yatıyor da öyle yapsak ev almak için birikim yapamayız hiç evimiz olamaz diye korkuyorum 😔

kiracı çıkacakmış zaten siz yeni birine piyasa fiyatından kiraya verirsiniz
tahliye taahhütnamesi de yaparsınız
zaten 1+1 ev yani tayinci , kısa süreli kiracıya verme ihtimaliniz yüksek
genelde uzun seneler için tercih edilmiyor öyle küçük evler
bu devirde çok mecbur kalmadıkça gayrimenkul satılmamalı

valla eşinin ailesi o kadar yüzsüz o kadar garip ki kusura bakma ama saçma sapan bi aile
evi satın ablana arka çıkın araba alsın ne demek
böyle insanlarla ben çoktan kanlı bıçaklı olmuştum
kayna gelince... her ailede oluyor böyle bi asalak
sizdeki asalak da bu belli ki
bir kuruş bile vermeyin bence
ayrıca senin eşin gibi adamları mutlaka borca harca sokmak lazım böyle adamlar ellerinde para olursa kök ailesine yediriyor
ailenin enayisi konumuna düşürüyorlar kendilerini
artık araba borcuna mı sokarsın, ev borcuna mı sokarsın , koltuk takımlarını yatak odası takımlarını mı yeniletirsin
naparsın bilemem ama mutlaka bişeyler aldırıp borca sok ki elinde para olmasın
Borç işi benim de aklıma geliyor ama bu durumda ev için birikim yapamamış olacağız.. şu dönem hem kaynımın bedellisi hem görümcemin arabası gündemde, biz birikimi arabaya veremezsek biraz eksik kalırsa o zaman araba için bir miktar borca sokmayı düşünüyorum, sonrasında da benim doğumum falan olacak, yani bize para lazım olacak tekrar birikim yapmaya başlayınca. Böyle düşünüyorum nasip. Çünkü biz bu arabayı yazın alamazsak kaynımın bedellisi de yazın zaten 🤕

Herkese hayırlı ramazanlar.
Eşimle 1+1 bi evimiz var, kiracı işleri şu bu soğuduk ve satıp araba modeli yükselteceğiz geri kalanını da altına yatıracağız.
Ben hamileyim, öğretmenim, ücretsiz izin almak istediğim için birikim lazım olacak. Kendi oturduğumuz evde kiracıyız o yüzden tek maaş bebekle birlikte biraz zorlar.
Kaynım da bedelli yapmak istiyor. Kendisi bi iş yerinde asgari ile çalışıyor ona da birkaç aydır başladı. 30-50k falan bi birikmişi var, fakat bedelli parası 180 oldu sanırım. Eşimin ailesinin durumu pek iyi değil onlar da kiradalar. Kayınpederim falan para veremez yani. Kaynım da illa bedelli yapacağım diyor. Evi satma işini öğrense para isteyeceğine eminim. Zaten isterken hiç utanmayan birisi. Yani 25 yaşında falan, daha yeni çalışıyor çok nazlı bi insan. Bir de üstüne kız arkadaşı var ve önce askerlik yapıp sonra evlenmek istiyor.
Ben bu zamana kadar eşimin kız kardeşine ya da babasına borçlar gönderilmesine ses etmedim, çünkü ödeyen insanlar. Ama kaynıma hiç güvenmiyorum bu konuda. Çünkü sorumsuz birisi. Sürekli ailesi üzerinden geçinen bundan hiç de gocunmayan birisi. Bir de evlilik işin içinde olunca ne ara bize parayı ödeyebilecek ki? Eşime konuyu güzellikle söyledim, evi sattığımızı söylemeyelim falan dedim. O da mecburen söyleyeceğimizi çünkü sigorta işlerini onların yaptığı söyledi. Ben de o zaman bedelli konusunda eğer para bulabilirse üstünü anca tamamlarız 20k falan verebiliriz daha fazlası konusunda güvenmiyorum dedim. Ayrıca bu bedelli yani. Normal askerlik yapsın parası yoksa. Eşime de söyledim bunu. Biraz diken üstündeyim işte. Tutup da abi üstünü tamamla ben sana öderim falan demesinden korkuyorum çünkü normal askerliği asla istemiyor. Kız arkadaşı da normal yap demiş diye kıza epey laf etmiş öyle diyeyim. E ama para yoksa mecbur gideceksin değil mi?
Kısacası ev satılınca haberleri olacak ve isteyecek buna eminim. 20kdan fazlasını vermeyi düşünmüyorum güvenmediğim için. Siz olsanız nasıl bir tavır takınırdınız?

Güncelleme:
Evi satmaktan ben şahsım adına vazgeçtim. Çünkü eşim bunu ailesine çıtlattığı anda babası "satın da şu kıza (görümceme) bi arka çıkın araba alsın" demiş. Eşim de gülerek "he he" yapmış yani vermeyeceğini ima ederek. Ama ben buna güvenemem. Gerçekten sinirlerim bozuldu. Sanki ben başkalarının bi şeylerini ödemek için mi çalışıyorum, bizim bir hayatımız yok mu? Kenarda paramız olsa sürekli istenecek belli oldu. O yüzden olmasını istemiyorum. Evde dursun. Kendi birikimimiz de arabaya gitsin elimizde hiç para kalmasın. Sonra da ben ücretsiz izne ayrılana kadar üç beş birikim yaparız çocuk için. En mantıklısı böyle görünüyor.
Eşime söyledim o da birkaç gün dursun söylerim emlakçıya dedi. Direkt söylesek daha yeni koymuştuk dalga geçiyor gibi oluruz gibisinden. Bir iki güne kaldırtacağız ilanı yani.

Bedelli parasıyla ilgili de şımarıklık dediğim için eşim bana tepki gösterdi ailemle ilgili yorum yapma diyerek. Zaten bunlar böyle şımartmışlar kaynımı. Kimse çıkıp da paran yok bu ne bedellisi paşa oğlu musun sen demiyor. Eşim bana kendisi naparda yapsın laf etme dedi ben de ama ucu bize dokunuyor dedim falan filan.
Allahümme salli…
1+1 evi siz kendiniz mi aldınız? Yoksa eşinizin ailesi destek çıktı mı?

Herkesin evi ayrı kesesi ayrı. Sizin de kendinize göre ekonomik planlarınız olmalı. Bebek bekliyorsunuz.

Eşinizin önceliği kendi yuvası olmalı bence. Önce kendi yuvasının ihtiyaçlarını karşılasın ondan sonra ne ki kalırsa onu ailesine madem çok vermek istiyor versin. Ama öncelik sizin geleceğiniz.

Evi satmaktan caydıracak kadar müdahil olması kayınpederinizin hiç hoş değil. Eşinize söyleyin kendisine bir çeki düzen versin.

Siz ve eşiniz birikim yapıyorsunuz, yatırım yapıyorsunuz. Hooppp paralar kaynınızın bedelli askerliğine, hooooppp evin parası görümcenizin arabasına gitsin. Oldu başka???

Sizin, evin ekonomisine katkınız olmasa bir nebze anlarım. Ama sizin aldığınız maaş neredeeee kaynınızın aldığı asgari maaş ve kayınpederinizin aldığı emekli maaşı nerede?
Kayınpederiniz size mi güvenmiş çocuk yaparken? Nasıl çocuk yaptıysa öyle de ihtiyaçlarını karşılasın. Hee gücü yetmiyor mu o zaman bedelliye göndermesin paşaoğlunu.

Hakkınızı yedirtmeyin. Eşinize kibarca düzgün bir dille söyleyin.
Eşiniz artık bekar adam değil. Bekar adam olsa ailesine destek çıkar.

Allahümme salli…
1+1 evi siz kendiniz mi aldınız? Yoksa eşinizin ailesi destek çıktı mı?

Herkesin evi ayrı kesesi ayrı. Sizin de kendinize göre ekonomik planlarınız olmalı. Bebek bekliyorsunuz.

Eşinizin önceliği kendi yuvası olmalı bence. Önce kendi yuvasının ihtiyaçlarını karşılasın ondan sonra ne ki kalırsa onu ailesine madem çok vermek istiyor versin. Ama öncelik sizin geleceğiniz.

Evi satmaktan caydıracak kadar müdahil olması kayınpederinizin hiç hoş değil. Eşinize söyleyin kendisine bir çeki düzen versin.

Siz ve eşiniz birikim yapıyorsunuz, yatırım yapıyorsunuz. Hooppp paralar kaynınızın bedelli askerliğine, hooooppp evin parası görümcenizin arabasına gitsin. Oldu başka???

Sizin, evin ekonomisine katkınız olmasa bir nebze anlarım. Ama sizin aldığınız maaş neredeeee kaynınızın aldığı asgari maaş ve kayınpederinizin aldığı emekli maaşı nerede?
Kayınpederiniz size mi güvenmiş çocuk yaparken? Nasıl çocuk yaptıysa öyle de ihtiyaçlarını karşılasın. Hee gücü yetmiyor mu o zaman bedelliye göndermesin paşaoğlunu.

Hakkınızı yedirtmeyin. Eşinize kibarca düzgün bir dille söyleyin.
Eşiniz artık bekar adam değil. Bekar adam olsa ailesine destek çıkar.
Evlenirken eşimin de benim de arabamız vardı. Benimkinin modeli daha düşüktü diye benimkini sattık bi de altınları bozdurup o evi aldık. Evin nerdeyse dörtte üçü benim araba paramdan geldi. Tutup da kafasına göre veremez yani. Eşim kendisi de vermek istemiyor ama ailesi çok ısrar etse kendini acındırsa vermek isteyebilir üç beş bi şeyler. Neyse öyle bir durum olursa bakacağız şu an yok.

Evlenirken eşimin de benim de arabamız vardı. Benimkinin modeli daha düşüktü diye benimkini sattık bi de altınları bozdurup o evi aldık. Evin nerdeyse dörtte üçü benim araba paramdan geldi. Tutup da kafasına göre veremez yani. Eşim kendisi de vermek istemiyor ama ailesi çok ısrar etse kendini acındırsa vermek isteyebilir üç beş bi şeyler. Neyse öyle bir durum olursa bakacağız şu an yok.

Valla bu konuda yazacak ne çok şeyim var. Canım eşim bekarlık hayatı boyunca babasını ve asalak erkek kardeşini beslenmiş. Kız kardeşini saymıyorum çünkü cinsiyet ayrımcılığı yapıyorum. Yaşı küçüktü destek olmak gerekiyordu.

Biz evlendik koşa koşa bekar kaynım için kredi çekildi. Biz evlenirken tabiki hiçbir katkısı olmadi ama kredinin yarıya yakını eşime kitlediler. Yani bazı aileler bazı çocuklarını bankamatik olarak görüyor.

Valla bu konuda yazacak ne çok şeyim var. Canım eşim bekarlık hayatı boyunca babasını ve asalak erkek kardeşini beslenmiş. Kız kardeşini saymıyorum çünkü cinsiyet ayrımcılığı yapıyorum. Yaşı küçüktü destek olmak gerekiyordu.

Biz evlendik koşa koşa bekar kaynım için kredi çekildi. Biz evlenirken tabiki hiçbir katkısı olmadi ama kredinin yarıya yakını eşime kitlediler. Yani bazı aileler bazı çocuklarını bankamatik olarak görüyor.
Yazık size ya çok üzüldüm Allah yardımcınız olsun 😔😔

Bence araba modeli yükseltmek yerine size araba alın
Çocuk olunca çok ihtiyaç oluyor
Hastane şu bu işi için eşinizi mi bekleyeceksiniz biner gidersiniz

Ama bu seferde arabayı isterler mi kullanmak için sizde iki tane var nasılsa diye🤔

Bence araba modeli yükseltmek yerine size araba alın
Çocuk olunca çok ihtiyaç oluyor
Hastane şu bu işi için eşinizi mi bekleyeceksiniz biner gidersiniz

Ama bu seferde arabayı isterler mi kullanmak için sizde iki tane var nasılsa diye🤔
Bir araba daha almayız uğraşmayız onunla. Eşimle zaten aynı okuldayız ben erken dönersem arabayı zaten ben alacağım benim altımda olacak yani

Genelde evin büyük çocuğu kullanılıyor maalesef

Borç işi benim de aklıma geliyor ama bu durumda ev için birikim yapamamış olacağız.. şu dönem hem kaynımın bedellisi hem görümcemin arabası gündemde, biz birikimi arabaya veremezsek biraz eksik kalırsa o zaman araba için bir miktar borca sokmayı düşünüyorum, sonrasında da benim doğumum falan olacak, yani bize para lazım olacak tekrar birikim yapmaya başlayınca. Böyle düşünüyorum nasip. Çünkü biz bu arabayı yazın alamazsak kaynımın bedellisi de yazın zaten 🤕
valla konunu okudukça ben sinirleniyorum
siz bir ailesiniz ve kendi çalışıp kazandığınız parayı sivri zekalı kocanın ailesinden kaçırmak zorunda kalıyorsunuz
bu aşırı aşırı saçma bi durum
senin eşinde ailesine para vermeye meyledebilecek bi enerji alıyorum ben yorumlarından
kusura bakma ama karı koca kazanılan parayı yok kaynın bedellisine, yok görümcenin arabasına yedirmeyi aklından geçirmek bile aptallıktır
bazı erkeklerin neden bu zekada olduğunu anlamıyorum

valla konunu okudukça ben sinirleniyorum
siz bir ailesiniz ve kendi çalışıp kazandığınız parayı sivri zekalı kocanın ailesinden kaçırmak zorunda kalıyorsunuz
bu aşırı aşırı saçma bi durum
senin eşinde ailesine para vermeye meyledebilecek bi enerji alıyorum ben yorumlarından
kusura bakma ama karı koca kazanılan parayı yok kaynın bedellisine, yok görümcenin arabasına yedirmeyi aklından geçirmek bile aptallıktır
bazı erkeklerin neden bu zekada olduğunu anlamıyorum
Evet tam olarak parayı kaçırmaya çalışıyoruz çok doğru bir tespit. Yalnız ben de değil eşim de öyle. Evi satınca parayı direkt büyük bir altın yapalım da isteyemesinler falan diyordu. O da biliyor çünkü. Eşim direkt hayır diyemiyor. Bi bahane oluşturmaya çalışıyor ki onunla hayır diyebilsin. O da çok gönüllü vermiyor ama ailecek çok bağlılar birbirlerine. Zamanında kpnin borç isteyeceği lafları dönerken eşim kaynıma babası için "beni el kızıyla papaz etmesin" demişti istememesi için. El kızı demesine takanlar oldu burda ama benim çok hoşuma gitmişti. Aileden biri olduğum söylense o para direkt istenir çünkü. Artık tek ben değilim evliyim başka biri de var artık veremem demek istemişti eşim. Ama işte bir türlü ihtiyaçları bitmiyor ki. Bir borç istemeden kurtulsak öbürü geliyor. Görümcem taşındı gidip de eşyalı ev tutmak yok, gitti tek başına 3+1 tuttu onun içine de sıfır tonla eşya aldı mesela. Orda da borç vermek gerekti. Para yönetimleri yok açıkçası. Mesela o kadar borcu var görümcemin, ama araba istiyor, tek kişi ama bulaşık makinesi istiyor falan filan. Tamam kendi hayatı istediğini alsın etsin ama bize ucu dokununca haliyle canım sıkılıyor. Yoksa iyi kızdır zaten babası gibi isterken utanmayan biri de değildir görümcem. Çok zorda kalınca taksitlere yetişemeyince biraz destek çıktık. Çok yazdım ama bu para durumlarıyla ilgili her şeyi yazsam ciddi ciddi roman olur anlat anlat bitmiyor. En mantıklısı parayı kaçırmak ki eşim direkt veremem diyebilsin.

Evet tam olarak parayı kaçırmaya çalışıyoruz çok doğru bir tespit. Yalnız ben de değil eşim de öyle. Evi satınca parayı direkt büyük bir altın yapalım da isteyemesinler falan diyordu. O da biliyor çünkü. Eşim direkt hayır diyemiyor. Bi bahane oluşturmaya çalışıyor ki onunla hayır diyebilsin. O da çok gönüllü vermiyor ama ailecek çok bağlılar birbirlerine. Zamanında kpnin borç isteyeceği lafları dönerken eşim kaynıma babası için "beni el kızıyla papaz etmesin" demişti istememesi için. El kızı demesine takanlar oldu burda ama benim çok hoşuma gitmişti. Aileden biri olduğum söylense o para direkt istenir çünkü. Artık tek ben değilim evliyim başka biri de var artık veremem demek istemişti eşim. Ama işte bir türlü ihtiyaçları bitmiyor ki. Bir borç istemeden kurtulsak öbürü geliyor. Görümcem taşındı gidip de eşyalı ev tutmak yok, gitti tek başına 3+1 tuttu onun içine de sıfır tonla eşya aldı mesela. Orda da borç vermek gerekti. Para yönetimleri yok açıkçası. Mesela o kadar borcu var görümcemin, ama araba istiyor, tek kişi ama bulaşık makinesi istiyor falan filan. Tamam kendi hayatı istediğini alsın etsin ama bize ucu dokununca haliyle canım sıkılıyor. Yoksa iyi kızdır zaten babası gibi isterken utanmayan biri de değildir görümcem. Çok zorda kalınca taksitlere yetişemeyince biraz destek çıktık. Çok yazdım ama bu para durumlarıyla ilgili her şeyi yazsam ciddi ciddi roman olur anlat anlat bitmiyor. En mantıklısı parayı kaçırmak ki eşim direkt veremem diyebilsin.
Burda eşinin çok bağlı olması sıkıntı.Bahaneye gerek yok aslında.Bize anca yetiyor paramız yok diyecek inanmazsa inanmasınlar yani.Borcunuz yok çift maaşsınız diye hesap vermek zorunda değilsiniz.Az yüzleri olsa vermek istemediğinizi anlar uzatmazlar zaten.Eşin istediği kadar bahane bulmaya uğraşsın sizden para koparamadıkları sürece eni sonu kötü olacak ailesiyle.

Burda eşinin çok bağlı olması sıkıntı.Bahaneye gerek yok aslında.Bize anca yetiyor paramız yok diyecek inanmazsa inanmasınlar yani.Borcunuz yok çift maaşsınız diye hesap vermek zorunda değilsiniz.Az yüzleri olsa vermek istemediğinizi anlar uzatmazlar zaten.Eşin istediği kadar bahane bulmaya uğraşsın sizden para koparamadıkları sürece eni sonu kötü olacak ailesiyle.
Evet çook bağlı olmak çok sevmek aileyi valla sıkıntı yani her şey dozunda olsun

Cok belli ki sizden medet umuyor. Zaten memur olmaya gör. Heleki memur çift. Herkes bekler Allah bekler. Sizin yerinize hesap bile yaparlar. Doğru karar vermişsin. Para olmazsa borç veremezsin.

X