Hamur İşleri Kayseri Yağlaması

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.138
596.066
42
1.JPG

HAMURU İÇİN:
4 su bardağı su
8.5 su bardağı un
1 paket maya tuz

HAMURUN YAPILIŞI:
Tüm malzemeler karıştırılıp 1 saat üstü kapalı bekletilir..Hamur mayalandıktan sonra küçük bezeler alınır ve açılır,teflon tavada pişirilir.. Bu ölçüde ki hamuru 20 ye böldüm 20 tane ekmek oldu...13tanesini kullandım 5 kişi rahatlıkla yedi...Ekmekler büyük servis tabağı büyüklüğünde oldu:))

13.JPG
14.JPG
16.JPG
17.JPG

İÇ MALZEMELER
250 gr kıyma 3 domates(ben buzluktan çıkartım) 2 kırmızı veya yeşil biber(ben buzluktan çıkarttım) 1 kuru soğan 1 diş sarmısak 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası

20.JPG

YAPILIŞI

Önce soğan sarmısak ve kıyma kavrulur.Biberler atılıp çevrilir.İyice kavrulduktan sonra domates ve biber salçası eklenir ve domatesler eklenir üzerine tuz ve karabiber ve 2 su bardağı su ekleriz.İyice özleştirilir ve altı kapatılır...

19.JPG

Sonra ekmek bir tepsi ve borcama konur ve üzerine sostan heryerine gelecek şekilde sürülür .Tüm ekmekler bitene kadar bu işlem yapılır...

21.JPG

Sonra istenilen kadar parçaya bölünür..Servis tabağına alınır tabağın yanına sarmısaklı yoğurt konur ve bu yağlama rulo yapılıp sarmısaklı yoğurda batırılarak yenir..Afiyet olsun..

oooo, tamda karnım tok, tariflere bakayım, canım bir şey istemez diye düşünüyordum ki, tok karnına bile yenebilecek bir şey gördüm en kısa zamanda deneyeceğim, maya yaş maya mı?

Ayy nasıl canım istedi şimdi karnımda çok aç harika görünüyor ellerinize sağlık.

Hamura vaktimiz yokken hazır yufkadan yapabilir miyiz acaba? Tortilla dedikleri lavaş dışında pek çeşit olmuyor marketlerde...Ankara'da bu tarz yufka yapan yer var mıdır?

Hamura vaktimiz yokken hazır yufkadan yapabilir miyiz acaba? Tortilla dedikleri lavaş dışında pek çeşit olmuyor marketlerde...Ankara'da bu tarz yufka yapan yer var mıdır?
Mutlaka bu tarz yufka olmalı veya vazı ekmek fırınları ince lavaş,loş tarzı ekmekler yapıyor onları kullanabilirsiniz:KK66:

tandır ekmeği buldum bi fırında, aynı tarifte yapılan ekmeklere benziyor...Sadece ısıtıp kullanmayı planlıyorum bugün yarın, sonucu yazarım:)

X