Kedilerde Hastalık (FIP)

noirecat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2011
12
1
1 yaşında beyaz bir iran kedim var adı shila, çocuğum gibi benimsedim onu, arkadasımın bana verdiği en güzel armağan:) 1 bucuk ay önce aniden rahatsızlandı soluması zorlastı, iştahsızlastı ve mutsuz görünüyordu. veterinere götürdük allerjik bir rahatsızlık geçirdiğini söyledi kortizon iğnesi yaptı ve eve döndük. sabaha karşı durum vahimleşti bu sefer hiç nefes alamıyor ayağa kalkamıyordu benim minik kızım. can çekişiyordu resmen, apar topar yine veterinere götürdük akciğer ödemi geçirdiğini söyledi. FIP den supheleniyordum doktora sordum alakası yok FIP le dedi. ciğer açıcı, antibiyotik, vitamin iğnesi, oksijen maskesi derken 3-5 güne toparlandı güzel kızım ama benim içim rahat etmedi başka bir veterinere götürdüm. kan ve mukus örneği aldırdım ankara veteriner fakültesine götürdüm FIP testi için. 3 gun sonra test sonucunda colera FIP pozitif cıktı. maşallah suan durumu iyi. ama bu illetin bir tedavisi yok, sonucu kesin ölüm. nuksetmemesi için dua etmekten baska caremiz yok. anne karnından ve pet shoplardaki ortak envanterlerden bulasıyormus bu lanet colera virusu. eğer pet shoptan yavru kedi almaya karar verdiyseniz, satıcıdan FIP negatif dokumunu isteyin, yaptırmamışsa testi siz kendiniz yaptırın yoksa sonrasında vicdan azabı çekmekten başka yapılacak birşey kalmıyor. kedisi olan arkadaslar FIP hakkında bilgi edinin lütfen ve yalvarırım shilam için dualarınızı eksik etmeyin:KK43: ...

kıyamam size çok geçmiş olsun.ahh ne güzel dosttur kediler ama hastalıklarıda bizi nasıl üzer kahreder.Ama üzülmeyin kedinizde FIP testi pozitif olması sadece taşıyıcılık açısından anlamlı zaten kediciklerinde yüzde 90 ı taşıyıcı. ama asıl bağışıklık sistemini değerlendiren tetkikleri imkanınız varsa yaptırın.güzel kızınızıda öpün benim için o kadar ciddi bir tabloyu yenmiş maşalllah daha bişeycikler olmaz merak etmeyin.bizamanlar benim çok tatlı bir oğluşum vardı öyle çok ağır hastalanmıştıki nerdeyse ötenazi düşünecek halae gelmiştim. iyileştikten sonra birdaha hiç sıkıntısı olmamaıştı. ama sonra kayboldu malesef:KK50:

cok uzuldum, hastalıgının endisesi bir yana kaybolusunun ki bir yana cok sıkıntılı gunler atlatmıssınız:KK43: yumusacık tuylerine gomulmek bile insanı rahatlatıyor o kadar tesiri yuksek kedilerin. yorumunuz beni cok rahatlattı tasıyıcı olma olasılıgı aklımdan gecmisti fakat odeminde hastalık dolayısıyla nuksettıgını dusunmustum. gerci FIP hastalıgında surekli kotulesen bir tablo seyrediyor. sadece tasıyıcı olduguna emin sayılırım artık. guzel yorumlarınız icin tesekkur ederim sizin icin optum kızımın minicik pembiş burnundan:)

X