kendi paramı kendim kazanmam lazım ama nasıl?

Bu ülkede en kolay iş bulan kesim öğrencilerdir. Marketler deneyim istemez. Giyim mağazaları havada kapar, kafeler restoranlar deli gibi garson arıyor. diğer bahsettiğiniz yollarla para kazanmanız çok mümkün değil.
Maalesef şimdi heryer deneyimin var mı diye soruyor

Iste tum bunlari aşmak icin once kendini gelistrmen lazim ben sessizim diyip magazada calismadan garsonluk vs yapmadan ogrencilik olmaz. Bunlar hepsi senin icin ileride tecrube ve ani olacak. Calismaya bir yerde basla bak kendiliginden bozulur o sessizligin. Okudugun onca yil bosa gitmesin diplomali halinle bir erkegin nikahli hizmetcisi olma demeye calisiyoruz aslinda sana. Diger konuna cok canim sıkıldı. O yuzden yaziyorum bunlari sana.

Maalesef şimdi heryer deneyimin var mı diye soruyor
Sormuyor arkadaşım sormuyor. Arkadaşımın kafesi var. Yasaklar kalktığından beri part time garson arıyor. Tecrübe falan istemiyor alt tarafı bira taşıyacak masaya.
Geçen hafta 40 yaşında kadının sıfır tecrübe ile bim’e girdiğini duydum. Bana temizlik için yardıma geliyordu pandemi öncesi, şimdi orda çalışacak.

Sormuyor arkadaşım sormuyor. Arkadaşımın kafesi var. Yasaklar kalktığından beri part time garson arıyor. Tecrübe falan istemiyor alt tarafı bira taşıyacak masaya.
Geçen hafta 40 yaşında kadının sıfır tecrübe ile bim’e girdiğini duydum. Bana temizlik için yardıma geliyordu pandemi öncesi, şimdi orda çalışacak.
Ben kendi yaşadığım bölge de bu sorun ile karşılaşıyorum hemde sürekli. Küçücük bir takı dükkanı eleman arıyor girdim konuştum maalesef tecrübeniz yok dediler. Aynı şekilde bir mağaza ile de görüştüm satış elemanı arıyorlarmış resmen azar işittim tecrüben yok ben seni nasıl alayım dedi yüzüme bile bakmadı.

Ben kendi yaşadığım bölge de bu sorun ile karşılaşıyorum hemde sürekli. Küçücük bir takı dükkanı eleman arıyor girdim konuştum maalesef tecrübeniz yok dediler. Aynı şekilde bir mağaza ile de görüştüm satış elemanı arıyorlarmış resmen azar işittim tecrüben yok ben seni nasıl alayım dedi yüzüme bile bakmadı.
Küçük dükkan sahipleri kendi işletmeleri için daha tecrübeli eleman isteyebilirler. Çünkü yeri gelecek dükkanı bırakıp gidecekler. Zincir marketler, zincir giyim mağazaları, büyük kafeler vs. tecrübenize bakmaz. Yorgunluktan ağlayana kadar çalıştırırlar ama tecrübesizlik bir sorun olmaz .

Küçük dükkan sahipleri kendi işletmeleri için daha tecrübeli eleman isteyebilirler. Çünkü yeri gelecek dükkanı bırakıp gidecekler. Zincir marketler, zincir giyim mağazaları, büyük kafeler vs. tecrübenize bakmaz. Yorgunluktan ağlayana kadar çalıştırırlar ama tecrübesizlik bir sorun olmaz .
Doğrudur.

üni öğrencisiyim %75 burslu okuyorum. fakat ödemem gereken para cidden az buz değil. şu yaşıma gelmişim tek çocuk da değilim 3 kardeşiz aileme daha fazla yük olmak istemiyorum. tüm parayı ben ödeyemem tabiki ama en azından kendi harçlığımı kendim çıkartabilirim diye düşünüyorum. ne kadar çok iş araasam da bulamıyorum. bulduğum işler de deneyim istiyor. herhangi bir market zincirinde çalışabilmek için 2 yıl deneyimli arıyorlar. nereye başvursam geri dönüş alamıyorum. sizin de bildiğiniz internetten para kazanma yolları varsa söyleyebilir misiniz? yoksa da evden üretip satabileceğim çok iyi olmasa da bana para getirecek şeyler neler? örgü yapıp satmak vb işler mantıklı mı bana para kazandırır mı? sizler neler yapıyorsunuz? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öğrenciyken lcw defacto mango tarzı mağazalarda part time çalıştım.

Daha sonra bir organizasyon şirketine kayıt oldum. Uygun iş oldukça gittim iyi paralar kazandım kendimi de çok geliştirdim o şirkette. Çok iyi işler alıyorlardı normalde paramla bile giremeyeceğim ortamlara girdim. Daha çok işe gittikçe daha fazla çevre edindim ve işlere artık yoğunluktan olumlu dönemiyordum. Organizasyon işi olunca mağaza olayını bıraktım.

Üniversite bitince yüksek yaparken organizasyon işlerini bıraktım sırf para için vaktimi o işlere harcamak gereksizdi artık. Özel ders denedim. O da iyi para getiriyor değişik bir şey var özel ders işinde de. Mesela bir çocuk ders alıyor ve sınavından yüksek not alıyor birden. Bütün arkadaşları aramaya başlıyor sınıftan aynı sınıftan 10 kişi ders istiyor bir anda. Sonra sıkılıp bırakıyorlar her öğrenci ve ailesi istikrarlı olmuyır çoğu özenip ders alıyor. Ama o sırada belini doğrultuyorsun. Sonra o çevre senden birden sıkılıyor bir şey oluyor birden işsiz kalıyorsun. Bu arada başka bir grup buluyorsun 😀
Ben ona da çok vakit ayırmadım ama Sırf o işi yapıyor olsam bayağı iyi kazanırdım heralde.

Öğrenciyken lcw defacto mango tarzı mağazalarda part time çalıştım.

Daha sonra bir organizasyon şirketine kayıt oldum. Uygun iş oldukça gittim iyi paralar kazandım kendimi de çok geliştirdim o şirkette. Çok iyi işler alıyorlardı normalde paramla bile giremeyeceğim ortamlara girdim. Daha çok işe gittikçe daha fazla çevre edindim ve işlere artık yoğunluktan olumlu dönemiyordum. Organizasyon işi olunca mağaza olayını bıraktım.

Üniversite bitince yüksek yaparken organizasyon işlerini bıraktım sırf para için vaktimi o işlere harcamak gereksizdi artık. Özel ders denedim. O da iyi para getiriyor değişik bir şey var özel ders işinde de. Mesela bir çocuk ders alıyor ve sınavından yüksek not alıyor birden. Bütün arkadaşları aramaya başlıyor sınıftan aynı sınıftan 10 kişi ders istiyor bir anda. Sonra sıkılıp bırakıyorlar her öğrenci ve ailesi istikrarlı olmuyır çoğu özenip ders alıyor. Ama o sırada belini doğrultuyorsun. Sonra o çevre senden birden sıkılıyor bir şey oluyor birden işsiz kalıyorsun. Bu arada başka bir grup buluyorsun 😀
Ben ona da çok vakit ayırmadım ama Sırf o işi yapıyor olsam bayağı iyi kazanırdım heralde.
Özel ders öğrencilerini nasıl buluyordunuz ilk etapta?

Ben de çalışmak istiyorum bu yaz. Daha önce aktif bir şekilde hiç çalışmadım. Çok sakar bir insanım o yüzden garsonluktan korkuyorum beceremem diye. Marketlere ya da giyim mağazalarına falan bakarım muhtemelen ama bulabilir miyim emin değilim.

Mesela ben bir ara makale yazıyordum siteler için. Makale başına 3 lira veriyorlardı. Paradan çok ilgilendiğim alanda tecrübem olsun diye yazıyordum ama maddi açıdan bakınca pek bir şey kazandırmadı. Yani günde 10 tane yazmak zor geliyordu mental açıdan. Benim çalıştığım yerin çok saçma kuralları vardı, en son nikah şekeri sitesi için içerik yazısı hazırlamıştım. Yeteri kadar 'nikah şekeri' kelimesi geçmediği için düzenlememi istemişlerdi. İstedikleri kadar nikah şekerinin belirtildiği yazı da şöyledir muhtemelen 'nikah şekeri çok önemlidir, nikah şekeri demiş miydim, nikah şekeri, nikaah şekeriii'

Orada bir deliye dönmüştüm sonra bir daha da yapmadım. Siz yine de telefon başında bir şeyler yapmak istiyorsanız bakabilirsiniz makale yazma işine.

Özel ders öğrencilerini nasıl buluyordunuz ilk etapta?

Sahibinden.com a ilan koymuştum. O konuda eskiden çok seçenek yoktu. Güvenmek de biraz zor oluyordu açıkçası. Şimdi sosyal medyada ekleyerek biraz daha güvenilirlik kazanılabilir belki.

Bazı insanların açıkçası kendini bana bir şekilde kanıtlamasını istiyordum. İlk Dışarıda ders yapalım siz de gelin sizle de tanışalım tarzı. İlk birkaç dersi Starbucksta falan yapmayı kabul edenlerle görüşüyordum.

Genç bir kadın öğrenci olarak bilmediğim eve gitmeye korkuyordum. Referansla gitmeye başladıkça rahatlamıştım.

Cv çok önemli. Deneyimsiz bile olsan cvyi güzel hazirlarsan şansın artar. Bir sürü cv hazırlama eğitimi, videoları var onları izleyerek cvni tekrar düzenle. Covid olmasa cafelerde çalışabilirdin yarı zamanlı ama şimdi herkes zorda..

Benim çalıştığım anaokulunda çocuk gelişimi ve eğitimi ön lisans 2. Sınıf öğrencisi stajyer arkadaşlar var.
Biri zincir giyim mağazalarından birinde çalışıyor hafta sonları, diğeri Starbucks’ta.
Oğlum üniversite için yurtdışına gitmeden önceki yaz Migros’ta stand açan bir firma için saatlik işlere gitmişti.
Organizasyon şirketleri de öğrencileri çalıştırıyor.
Bu hafta okulumuzda yaz şenlikleri vardı.
Animasyon için gelen ekibin şefi, yardımcı öğretmenlerimizden birine ‘hafta sonları bizimle çalışır mısın? Farklı bir ışığın var’ dedi.
Amannn dedim öğretmen elden gidiyor.
Kısacası aramaya devam edin, arayan buluyor...

Okul kütüphanesinde part time çalışabilirsin. Ayrıca açılışlarda palyaco vb kostümlü eleman alımları oluyor. Düğünlerde de garson ya da nedime vs işler oluyor.

Siz de "beni işe almazsanız nasıl tecrübe sahibi olacağım" deseydiniz. Bu işverenler de bir tuhaf bir tutturmuşlar tecrübe de tecrübe diye...

Son düzenleme:
Siz de "beni işe almazsanız nasıl tecrübe sahibi olacağım" deseydiniz. Bu işverenler de bir tuhaf bir tutturmuşlar tecrübe de tecrübe diye...
Aynen öyle söyledim. Önüme bir kağıt kalem bıraktı ismini ve numaranı yaz dedi bende yazmadım . Balık baştan kokarmış.

üni öğrencisiyim %75 burslu okuyorum. fakat ödemem gereken para cidden az buz değil. şu yaşıma gelmişim tek çocuk da değilim 3 kardeşiz aileme daha fazla yük olmak istemiyorum. tüm parayı ben ödeyemem tabiki ama en azından kendi harçlığımı kendim çıkartabilirim diye düşünüyorum. ne kadar çok iş araasam da bulamıyorum. bulduğum işler de deneyim istiyor. herhangi bir market zincirinde çalışabilmek için 2 yıl deneyimli arıyorlar. nereye başvursam geri dönüş alamıyorum. sizin de bildiğiniz internetten para kazanma yolları varsa söyleyebilir misiniz? yoksa da evden üretip satabileceğim çok iyi olmasa da bana para getirecek şeyler neler? örgü yapıp satmak vb işler mantıklı mı bana para kazandırır mı? sizler neler yapıyorsunuz? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Meşhur hazır giyim mağazalarında part time çalışabilirsiniz. Hızla iş bulursunuz.

Garson olarak cafelerde çalışabilirsin. Organizasyon ajansları var onlarda çalışırdım ben, iyi de para kazandım. G0nlğk 80-100 arası, mesela toplantı organizasyonları, düğün organizasyonları vs oluyor

E var diyin o zaman. Atıştıracaklarını mı düşünüyorsunuz? Küçücük takı dükkanı peşine düşer mi bunun? Kuzenim avmde iş arıyordu sormuşlar deneyimin var mı var butikte çalıştım altı ay kapandı orası demiş. Referans olarakta benim cep numaramı yazmış. Bu arada öyle bir butik yok. Bu aklı bütün küçük kuzenlerime verdim. Hemen hemen hepsi de çalıştılar. Sadece tek bir yer aradı beni bilgi almak için sorun yaşamadığımız bir elemanımızdı dedim kuzenim işe kabul edildi.

X