Keşke yetim öksüz olsaydım.

Anladım. Eltini kıskanıyorsuna getirecek lafı yani. O zaman bahaneler bulup uzaklaş. Yine anlamazsa sen de onun zayıf noktalarına saldır. Belli ki ancak bundan anlayan bir t
Evet tam anlatmak istediğim bu, çünkü denedim ve en ufak şeyde hamile sevindirmek çok sevap flan demeye başladı konuyu farklı yerlere çekiyor. Kendi nefsine göre düşünse beni anlayabilir ama onuda yapmaz. Ben de eşimin annesi diye çok üzerine gitmek istemem bir şekilde annem babam olmalarının bedelini ödüyorum yaşadığım her gün.

Evet tam anlatmak istediğim bu, çünkü denedim ve en ufak şeyde hamile sevindirmek çok sevap flan demeye başladı konuyu farklı yerlere çekiyor. Kendi nefsine göre düşünse beni anlayabilir ama onuda yapmaz. Ben de eşimin annesi diye çok üzerine gitmek istemem bir şekilde annem babam olmalarının bedelini ödüyorum yaşadığım her gün.
Sevapsa kendi yapsın yahu sen çocuğunla gitmek zorunda mısın? Kafaya bak ya. Asıl seni üzen ailen biliyorum ama işte secemiyoruz. Benim de sorunlarım var ailemle. Ama kv vs bilmez kimsenin ağzına laf vermemek lazım sonra böyle yapıyor en iyi dediğin bile.

Daha önce açtığım konuda da bahsettiğim gibi doğduğum günden beri ailemin bana zarar vermekten başka bir işe yaradıklarını görmedim. Bütün şiddete hakarete rağmen kendimi bir şekilde okula adapte edip güzel bir bölüm okudum,atanamadım orası ayrı her neyse. Erken yaşta evlendim evden uzaklaşmak için attım kendimi desem daha doğru olur. Hızlı karar verdim ama eşim çok iyi bir insan annemin babamın yapmadığı her şeyi o yapıyor yıllardır ona baktığımda hep iyiki diyorum. Eşimin ailesi ilk başlarda çok iyi davranmadılar bana ama sonra onlar da beni tanıdıkça çok değiştiler bir sorunumuz yoktu. Kaynım 7 aylık evli, evlenmeden önce bana yapmadıkları birçok şeyi onlara yaptılar ben de hiç üzerinde durmadım imkanlar değişti zaman değişti dedim geçtim. Eltimin ailesi hep arkasında o sebepten kaynaklı olduğunu düşünüyorum eşimin ailesi de ona daha fazla değer veriyor. Eltim hamile kaldığı günden beri yatıyor yatsın eşi yapıyorsa o onların sorunu dedim ama bebekle hasta oldum aç kaldım bir çorba vermeyen kayınvalidem iş yapmasın diye başka şehire gitti işini yemeğini yaptı. Şimdi izne geldiler kayınvalidem doğumdan sonra rahat etsin dolabına bir şeyler yapalım diyor, her fırsatta bak ailesi bebeğe beşik aldı sürpriz yaptılar diyo, annesi babası şunu almış yok bizi yemeğe davet ettiler sürekli beni bir şekilde rahatsız edecek cümleler kuruyor. Bilinçli olduğundan eminim, eşim onlara üzülüp takılma ne yapıyorlarsa yapsınlar diyor ama benim içim içimi yiyor aileme kinleniyorum kızıyorum. Sürekli düşünüyorum böyle bir durumda nasıl davranmalıyım bilmiyorum, desteklerini bekliyorum..
Sizin birincil aileniz eşiniz,siz,varsa çocuklarınız.Kayinvalidenizin söyledikleri bir kulaginizdan girsin diğerinden çıksın.Sizi üzmek için yapıyor.Bu tarz davranış ve söylemlerde bulunduğunda a ne güzel öyle mi yapmışlar ne kadar hoş diyip sinirden kudurtabilirsiniz

biliyorum çok zor ama boşverin
ama bir arkadaş yazmış ya yukarıda açık açık söyleyin diye
bende olsam biraz da olsa söylerdim

annesi şunu bunu yapmış dediklerinde biliyorsun anne benimkiler de böyle sen böyle dedikçe ne kadar üzülüyorum vs diyebilirsiniz

bu arada eltinizin işlerine mi koşturmaya çalışıyor sizi anlamadım zorunda değilsiniz

biran önce çalışıp atanmaya bakın

Eşiniz ailesini tanıyor bu sebeple sürekli yakınmanıza gerek yok. Yoksa siz kötü olursunuz. Mesafe koyup hayatınıza bakın onlardan bir şey beklemeyin ama en önemlisi onların da beklediklerini yapmayın. İnsan ilişkileri eşitlik ilkesine dayanır. Madem diğer geline yoğun ilgi var bırak o da bu ilginin karşılığını kaynananıza versin. Elti için yemek yapmayın, canınız istemiyorsa katılmayın. Dünyaya bir kez geliyoruz böyle kötü kalpli insanları memnun etmek zorunda değiliz. Çok tatlı ve iyi niyetlisiniz size eşinizle güzel bir ömür diliyorum.

annesi şunu bunu yapmış dediklerinde biliyorsun anne benimkiler de böyle sen böyle dedikçe ne kadar üzülüyorum vs diyebilirsiniz

bu arada eltinizin işlerine mi koşturmaya çalışıyor sizi anlamadım zorunda değilsiniz

Emin olun böyle insanlar daha da can acıtmak için üsteler bu laftan sonra. Zaten aklı başında kalbi temiz bir kadın olsa birinin hassas olduğu bir konuda diğer gelini övmezdi.

Ben açıkça konuşurdum. Yine böyle bir imada bulununca, anne ailemle aramda problemler var biliyorsun, bunları bana anlatmaktaki amacın nedir üzmek mi? Uzmekse evet basariyorsun ama kimse ailesini secemiyor, biraz dikkatli ol bundan sonra derdim.
Hemen hemen konu sahibi ile aynı şeyleri yaşadım ve eşim annesiyle konuştu durumu. Kv ilk fırsatta bunu bile isteye yüzüme sağlam bir şekilde çarptı. Hatta cümlede şöyleydi "söylemiyim söylemiyim diyorum ama x senden ... bla bla" diye bi cümle kurdu. Sonra yine inadına inadına başka zamanda yine bu duruma atfeder şekilde başka bir şeyi gözüme soktu. Yani uzun lafın kısası zaten hassasiyet gözeten insan şu ana kadar gözetirdi konu sahibini böyle konuşup üzmezdi. Eğer konu sahibi üzüntüsünü dile getirip konuşursa kadın dahada ileri gider gibime geliyor.

Benim de annem yok ve babam da aslında var ama yok. İki evliliğimde de ailenin olmamasının eş ailesine ciddi cesaret verdiğini gördüm. Aslında şöyle bir durum var, sizinle sorun yaşarsa sadece sizinle sorun yaşayacağını biliyor, siz teksiniz onlar çok, ama ailesi olan biriyle sorun yaşarsa, onun ailesiyle de sorun yaşamış olacak. Yani diğerinde karşısına sadece gelini değil gelin ailesini de almış olacak bunu da gayet biliyorlar bence. Bence açık açık falan konuşmayın, eğer bunu yaparsanız sizi üzebildiğini, üzerinizde etki sahibi olduğunu anlayacak ve daha çok üzerinize gelme ihtimali var, hiç umursamıyormuş gibi davranıp mesafeyi açmanızı tavsiye ederim.

Ben asla kv ile bu konuyu konusmanizi onermem.
Yapacagi tek çıkarım "kiskanıyor" olacaktir
Biraz da dedikoduyu seviyorsa emin olun herkese de boyle yayar
Adiniz bir kere "kiskanç" olarak yayilirsa kulaginiza da gelir, uzulursunuz.

Yapabileceginiz tek sey umursamaz gorunmek.
Ayrica emin olun, aileniz olsa da bazi kvler elti yaristirmayi seviyor.
Benim ailem var, kv hakeza kiskandirmaya calisti.
Biz altin istemedik, hatta ailem bize yardimda da bulundu da biz evlenirken, onlar olmamisken, tuttu ona ragmen siz altin istediniz dedi. eltim istememis.
Kendi icinden geldi ilk cocuguma yelek ördü, yemin ederim ben yelege karsi biriyim hatta, hic giydirmedim desem yeri, bendeuyeolcam istedi de yaptim, öteki gelinim hicbir sey istemez dedi ki her gün wp'tan yelek modeli atardı eltim.
Benim de bildiğim her şeyde ah x ne de güzel öğretirdi sana dedi eltimi kastederek
Ben salatayi cok severim herkes bilir, her cesidini cok severim, salata yaptigimda x yesin diye bol yaptim o sever, o yedi diye guzel bu salata dedi
Gibi gibi bunlar basit ornekler.

O yüzden bunu, yaraniza baglamayin.
Bazilari boyledir.
Gereken mesafeyi ayarlayin, hic uzuluyor gibi gorunmeyin, ben asla mimik bile oynatmadim kendi vazgecti kendiliginden.
Eltinize yapilacak hicbir işe de katilma zorunlulugunuz yok.
Esiniz de yaninizda, Allah mesut etsin.
Gerisini bosverin.

Son düzenleme:
Ben ailenizden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum kv hareketlerinin.. Bazıları canım cicimle her işini yaptırmayı iyi becerir. Sanırım eltiniz de öyle beceriyor her işini..

Zaten içinizde boşluk olan bir durum, bir de yaraya tuz basar gibi davranan dengesiz hassasiyetsiz bir kayınvalide.. Üzüldüm gerçekten. Allah eşinizle birlikte kimseye muhtaç olmayacağınız bir ömür sürmenizi nasip etsin. Vicdansız ve omurgasız insanlar haklının değil güçlünün yanında olurmuş. Sizin ona daha çok ihtiyacınız var ama o belki de menfaat elde edebileceği yere yatırım yapıyor. Yani aslında eltinize iyi davranma nedeni de gelini aşırı sevmesi değil bence. Yaptıklarını onun ailesi bilsin, aman kayınvalidesi ne kadar da bilmem ne desinler diye yapıyordur. Bu ihtimali düşünün ve kendinizi asla değersiz görme gibi bir düşünceye gitmeyin. Eşinizin sizin yanınızda olması çok güzel. Sizin de aileniz büyüyecek, evlatlarınız yetişecek büyük bir aile olacaksınız inşallah. Birbirinize kenetlenin. Ben bu zamana kadar dar/zor zamanında insana anne/baba/eş/evlat dörtgeni dışında koşan bir örnek pek görmedim. Allah eşinizi ve evladınızı hayırlı etsin.

Kayınvalideye karşı nasıl davranacağınıza gelince, ben de ilk olarak açık açık söyleyin diyecektim çünkü insan içinde tutamaz. Ama bunun doğuracağı sonuçlar ona tam da istediği kozları verecektir. Sizi kötü gelin ilan etmek kolayına gelecektir. Onun yok ya, kıskanıyor diyecek. Öncelikle sizi eltinize karşı kullanmasına asla razı gelmeyin. Anne benim de çocuğum var, evimin işi ancak bitiyor. Bütün işlerimle tek başıma ilgileniyorum biliyorsun, o yüzden benim için çok yorucu olur kusura bakma deyin. Şöyle yaptılar böyle yaptılar dediği her an konuyu saptırın, yorumda bulunmayın ve mesafeyi yavaş yavaş kesin. Asgari düzeye indirin yani. Ve zor olacak biliyorum ama böyle birine karşı güçsüzlüğünüzü belli ederseniz onu daha da beslersiniz. Tabiri caizse onun gözünde burnu düşse yerden almaz modunda olun. Allah daha da muhtaçlık göstermesin.

Daha önce açtığım konuda da bahsettiğim gibi doğduğum günden beri ailemin bana zarar vermekten başka bir işe yaradıklarını görmedim. Bütün şiddete hakarete rağmen kendimi bir şekilde okula adapte edip güzel bir bölüm okudum,atanamadım orası ayrı her neyse. Erken yaşta evlendim evden uzaklaşmak için attım kendimi desem daha doğru olur. Hızlı karar verdim ama eşim çok iyi bir insan annemin babamın yapmadığı her şeyi o yapıyor yıllardır ona baktığımda hep iyiki diyorum. Eşimin ailesi ilk başlarda çok iyi davranmadılar bana ama sonra onlar da beni tanıdıkça çok değiştiler bir sorunumuz yoktu. Kaynım 7 aylık evli, evlenmeden önce bana yapmadıkları birçok şeyi onlara yaptılar ben de hiç üzerinde durmadım imkanlar değişti zaman değişti dedim geçtim. Eltimin ailesi hep arkasında o sebepten kaynaklı olduğunu düşünüyorum eşimin ailesi de ona daha fazla değer veriyor. Eltim hamile kaldığı günden beri yatıyor yatsın eşi yapıyorsa o onların sorunu dedim ama bebekle hasta oldum aç kaldım bir çorba vermeyen kayınvalidem iş yapmasın diye başka şehire gitti işini yemeğini yaptı. Şimdi izne geldiler kayınvalidem doğumdan sonra rahat etsin dolabına bir şeyler yapalım diyor, her fırsatta bak ailesi bebeğe beşik aldı sürpriz yaptılar diyo, annesi babası şunu almış yok bizi yemeğe davet ettiler sürekli beni bir şekilde rahatsız edecek cümleler kuruyor. Bilinçli olduğundan eminim, eşim onlara üzülüp takılma ne yapıyorlarsa yapsınlar diyor ama benim içim içimi yiyor aileme kinleniyorum kızıyorum. Sürekli düşünüyorum böyle bir durumda nasıl davranmalıyım bilmiyorum, desteklerini bekliyorum..
bence eşine ve kendine bak hangimizin kayınvalide kaynı ile arası dört dörtlük ki eltim felaket biridir kıskanç haset kötü niyetli özel günler hariç görüşmem denk gelmem ben şahsen ilk günden beri mesafemi setimi koydum daha az yıpranır daha az üzülürsünüz emin olun

Ekleme:
Kv ile konussaniz bile verecegi cevaplari tahmin edebiliyorum.
Aman kizim, laf olsun diye dedim sen niye alindin, ben iyi niyetle soyledim, senin yaninda da bir sey konusamayacak miyiz, ona yaptimsa sana da yaptim, ben asla evlat ayirmam :)))
Boylece eltinizden bahsedecegi her an bunu kullanacaktir, simdi eda yanlis anlamasin ama ailesinin aldigi bebek besigi de odasina tam uydu vs vs gibi bununla baslayan bir suru cumle duyacaksiniz.
Bu sefer daha cok yipranirsiniz.
Her anlattiginda Allah daha iyi etsin, ne guzel deyip gecin.
İşe çagirdiginda ah anne eltime cok selam soyle ben hediyemle dogumuna gitcem bugun su isim var deyin.
Kizi varsa uzerinden yuruyun siz de insallah böyle alan, cagiran bir aile olursunuz yoksa erkek tarafi eksik gorur, hoyrat davranir, simdiden hazirlanin deyin, o almasi gereken mesaji alir.

Yani eger sadece ince dusunceli biri olmadığındansa bir ihtimal, hiçç umursamayin
Kotu niyetliyse zaten ilahi adalet denen bir sey var er ya da gec.
Kalbinizi karartmayin, ferah tutun.

Ayıp kayınvalidenizin yaptığı . Ailemizi biz seçmiyoruz. Sizde isterdiniz yanınızda olsunlar. Densiz insanlar her yerde var.
Ay evet ne güzel beşikmiş deyin geçin

Bence eşiniz söylemeli kv nize. Sonuçta hassas olduğunuz bir mevzu. Madem utanıyor neden annesini uyarmıyor?

Annem eşime saygısızlık yapsa ben karşısında olurum. Boşver takma demek kolay değil.

Sevapsa kendi yapsın yahu sen çocuğunla gitmek zorunda mısın? Kafaya bak ya. Asıl seni üzen ailen biliyorum ama işte secemiyoruz. Benim de sorunlarım var ailemle. Ama kv vs bilmez kimsenin ağzına laf vermemek lazım sonra böyle yapıyor en iyi dediğin bile.
Laf vermesem bile anlarlardı. Beni hiç arayıp sormazlar, doğuma gelmediler, eşimin ailesiyle bir iletişimleri yok ve daha neler neler... Bizim sınavımız bu ölüme kadar kapanmaz bu yara biliyorum.

Sizin birincil aileniz eşiniz,siz,varsa çocuklarınız.Kayinvalidenizin söyledikleri bir kulaginizdan girsin diğerinden çıksın.Sizi üzmek için yapıyor.Bu tarz davranış ve söylemlerde bulunduğunda a ne güzel öyle mi yapmışlar ne kadar hoş diyip sinirden kudurtabilirsiniz
Evet genelde iyi dileklerde bulunurum pek önemsememeye çalışıyorum ama yüz ifadem beni ele veriyordur eminim 😑

Evet genelde iyi dileklerde bulunurum pek önemsememeye çalışıyorum ama yüz ifadem beni ele veriyordur eminim

Evet eltim doğumdan sonra bebekle yemek yapamaz hazır bulunsun diye hazırlık yapacakmış ve bunu benimle birlikte yapmayı planlıyor kendince.

Eşiniz ailesini tanıyor bu sebeple sürekli yakınmanıza gerek yok. Yoksa siz kötü olursunuz. Mesafe koyup hayatınıza bakın onlardan bir şey beklemeyin ama en önemlisi onların da beklediklerini yapmayın. İnsan ilişkileri eşitlik ilkesine dayanır. Madem diğer geline yoğun ilgi var bırak o da bu ilginin karşılığını kaynananıza versin. Elti için yemek yapmayın, canınız istemiyorsa katılmayın. Dünyaya bir kez geliyoruz böyle kötü kalpli insanları memnun etmek zorunda değiliz. Çok tatlı ve iyi niyetlisiniz size eşinizle güzel bir ömür diliyorum.
Çok teşekkür ederim o sizin iyi niyetli bakışınızdan dolayı. Söylediklerinizde çok haklısınız bir şekilde düşünmemeye çalışmam lazım. Allah sizi güzel insanlarla karşılaştırsın..

X