Keske yok olsam

Arkadaslar herkes memur olmak zorunda degil ya.Bunu kim asiliyo size?En kotu girersiniz bi ise calisirsiniz.Allah Allah memur olmadik diye niye yok olalim?15 gundur tam gun anneyim.Asiri bunaldim ki 1 haftasi tatildeydik.Bu da boyle bi surec diyip geciyorm Neden omrumun sonuna kadar evde oturacgimi dusunup,kendimi harap edeyim yahu?

+1

:KK31:

Konu sahibi gibi yüzbinlerce genç var ve bu durumda olan insanları gördükçe gerçekten üzülüyorum. Mezun olup haklı olarak okudukları bölümün işini -insanca- yapmak için senelerce sınava hazırlanıyorlar, büyük stres var hepsinin üzerinde. Öğretmenlik için özel sektör de malum, hem maaşlar çok düşük, hem çalışma şartları devlete göre çok ağır. Özelde çalışmak istemeyen de suçlanamaz asla, insanlar niye emeğinin sömürülmesine izin versin?

Dışarı çık, sosyalleş denilmiş ama para yok ki, aileden para alınıp nereye kadar sosyalleşilir? Çok zor bir durum tavsiye veremiyorum inşallah atanırsınız.

Bence senin problemin sınav süresini doğru edememek,. Bilmemek değil. Belki bı dersaneden yardım ilalmalisin, ya da evde kendin belli sürelerde belli sayida soru çözmeye basla sürekli test çöz saat tutarak

3 sene aynı snava çalışan bir insan bu kadar da “ben yanlış biliyorumdur böyle olamaz, kesin yanlış yapmışımdır” diye kendisini salak yerine koyup da cevapları durup dururken değiştirmez. Sizin snavı yapamama sebebiniz kendinize zerre güvenmemenizden geliyor. Ve bu şekilde ilerde küçücük çocuklara nasıl örnek bir insan olacaksınız o çocuklara özgüveni, emek vermeyi, çabayı nasıl aşılayacaksınız. Benim özgüvenimde ilkokul öğretmenimin payı çok büyüktür mesela. Burda size teselli değil bir kendine gel toparlan tokadı lazım bence. Kendinize bunu en başta siz yapıyorsunuz siz kendinizi salak yerine koyuyorsunuz dolayısıyla dışardan gelen her saçma lafı hakareti de kendinize siz yakıştırıyorsunuz. Millet hep konuşur onlara göre ağzında kuş tutsan bi halt olmazsın, kimseye yaranamazsınız, ne yapsanız siz az görürler sanki kendileri çokmuş gibi. Kendinize gelin. İnsan kendine böylr davranır böyle muamele eder mi ya? Senin hakkın mı sana emanet edilen bedene cana bu zulmü yapmak. Psikolojik destek alıp hemen kendinizi toparlayın snava sonra bakarsınız önce o kafayı psikolojiyi toparlamak lazım. Özsaygıyı geri kazanmak lazım

Koskoca bir ömrümüz var tek yolunuz kpss ise eğer Allah yardımcınız olsun fakat hayat ellerinizden o dört duvar arasında uçup gidiyor haberiniz olsun sonra pişman olmayın hayata farklı yerlerden sarılın maddi gücünüzü elinize alın yine ders çalışabilirsiniz yine sınava girebilirsiniz

Olanda bir hayır, olmayanda bin hayır vardır demişler.

Eğer sonunda olmazsa bunun hayrına inanmak zorundasınız.

Benzer yolları ben de yürüdüm. Ben branş öğretmeniyim. Ders çalışacağım diye boynumu sakatladım. Sağ gözümün sağ kenarı dérs çalışacağım diye kızardı ve halen daha en ufak bir yorgunlukta aynı yerde beliriyor. Boynum için doktora gittiğimde "ne yaptın kızın dayak mı yedin boynunda hasar var" dedi. Yok ders çalıştım dedim. Bana inanmadi adam.

Sonuç olarak atanamadım. Bir süre ben de balkondan atlamayı düşündüm. O kadar cahilce bir yaklaşım ki... aslinda tamamı toplum baskısı.

Gerizekali bir toplum içinde bir kadin olarak sizden beklentiler bitmeyecek. Atanmanizı bekleyecekler. Evlenmenizi ve asla boşanmamanızı bekleyecekler. Kız dogurduysanız erkek, erkek doğurduysanuz kız bekleyecekler. 1 çocuğunuz varsa 2.çocuğu,2 çocuğunuz varsa 3.çocuğu ve nihayet 3 çocuğunuz varsa 4.çocuğu bekleyecekler. Ve birgün biri çıkıp "anca doğurmuşsun" diyecek.

Çocuklara bakmanızı, kocanızı memnun etmenizi bekleyecekler. Temiz bir evinizi olmazsa sizi kınayacaklar. Iyi bir ascı olmanızın ne kadar gerekli olduğunu söylememe gerek bile yok..bu esnada kilo almamanızı, daima bakımlı olmanızı, güler yüzlü ve vakur durmanizi bekleyecekler.

Eşinizin ailesini hoş tutmanızı ve bu esnada kendi ailenizi de ihmal etmemenizi bekleyecekler.

Aynı zamanda çalışıp kendi paranızı kazanmanızı ve bu parayı tamamen evin geçimi için harcamanizi bekleyecekler.

Çocuklarınızı özel okula verseniz kınayacaklar. Devlet okuluna verseniz cimrilikle suçlayacaklar.

Hanimefendicigim liste böyle uzar gider. Daha yazarım ama gücüm yok. Şu an balkondan atlamayi düşündüğüm için kendimi dövmek istiyorum.

Müge anlıya bir cinayet haberi gelmişti. Seneler önce. Kadın 19 kez düşük yapmış. 20.bebek düşmemiş ve bir oğlu olmuş. Kadın bu çocuğa tapmış. Ayakları yorulmasın diye sirtinda taşımış. Çocuk büyümüş. Para vermek istemediği için annesini boğarak öldürmüş. Işte olanda 1 hayır, olmayanda binlerce hayır var.

Israr etmeyin. Üzerinize düşeni elbette yapın. Fakat olmadı diye Allahı üzecek tepkiler vermeyin. Abartmadan yaşayın.

Bu düşünceleriniz toyluktan kaynaklanıyor. Yaş aldıkça memur olmanın güzel olduğunu ama olamamanın da bu kadar cirlamaya değer bir şey olmadığını anlayacaksınız.

Atanamadım. Hatta iş de bulamadım. Ama mutluyum iyiyim. Nasibim buymuş ve buna rıza göstermekle yükümlüyüm.

Sağlıklıyım. Annem babam hayatta ve sağlıklı . Dünyanın en iyi eşine sahibim. Hayatımda 1 kere bile parasız ve aç kalmadim. Her zaman ama her zaman istediğim birseyi aldım. Iyi birikim yaparım. Kösede daima eşimden daha çok param olur.

Kendinizi yalandan yere yıpratmayın. Eğer sagliginizdan olursaniz asıl üzüntü ve vicdan azabı ile o noktada tanisacaksiniz.

Geçen pazar günü kpssye girdim . 3. Girişim çok çalıştım çok dua ettim Allahım yine basiretim bağlanmasın sınav anını iyi yöneteyim diye ... Zamanı yönetemedim bildiklerimi değiştirdim ya da boş bıraktım. O an sanki kör oluyorum. 10 gün sonra alan sınavım var halen toparlanamadım . Düşündükçe nefes alamıyorum . Tekrar koskoca bir yıl evde olacam . Tek vasfım ders çalışmak. Sınav çıkışı ailemin heyecanlı sorularına kötü geçti demekten bıktım . Odama bakıyorum her yer kitap . Neyse sınavın %50 si duruyor diye kendimi teselli ettim . Sonra hakkımda söylenenleri duydum. Bu yaşımda halen sınava giriyormusum benden bi cacık olmazmış bu yaştan sonra evlenemezmişim evlensem çocuğum olmazmış.... Kime selam versem evlen diyorlar ... Kimseyle muhatap olmuyorum hiçbirine zararım dokunmadı ama benim hayatımı eleştirmekten vazgecmediler. Artık onlara hak vermeye başladım aynaya baktığımda mosmor göz altları ve çizgiler ... Saçlarım hep seyrekti ama bu süreçte çalışırken istemsizce kopardım belirgin açıklıklar var . Beyazlarım çoğalmış. Gençliğim 4 duvar arasında ders çalışmakla heba oldu . Eskiden kahkaha atardim şimdi bir tebessüm yüzüme ağır geliyor. Hep yerimde saydım ne kendime ne aileme bi faydam oldu . İntihar etmeyi düşündüm ama anneme bu kötülüğü yapamam . Keşke hiç bu dünyaya gelmemiş gibi yok olsam ...
Cacık olmayan hıyarlar sizin yerinize gitsin cacık olsun ozaman.
Vallahi anneyim 3 kızım var aklı olan bu lafları adamdan sanıp karşımda kullanmasın.
Evlenenler çocuk sahibi olanlar kpss gitsin hazırlansın yok vazgeçtim gitsin kitap okusun sadece kitap.
Akılsız bu lafları söyleyenler sizde muhatap alıp canınızı mı sıkıyorsunuz size de pesss diyorum kocaman pesss.
Artık biraz kitaplardan uzaklaşın dışarı çıkın aktifleşin olmadı iş arayın çalışın hayat sadece kpss degil

Konu sahibi gibi yüzbinlerce genç var ve bu durumda olan insanları gördükçe gerçekten üzülüyorum. Mezun olup haklı olarak okudukları bölümün işini -insanca- yapmak için senelerce sınava hazırlanıyorlar, büyük stres var hepsinin üzerinde. Öğretmenlik için özel sektör de malum, hem maaşlar çok düşük, hem çalışma şartları devlete göre çok ağır. Özelde çalışmak istemeyen de suçlanamaz asla, insanlar niye emeğinin sömürülmesine izin versin?

Dışarı çık, sosyalleş denilmiş ama para yok ki, aileden para alınıp nereye kadar sosyalleşilir? Çok zor bir durum tavsiye veremiyorum inşallah atanırsınız.
Beni çok iyi anlamışsınız. Çözümler apaçık ortada ama imkanlar el vermiyor. Sağolsun ailem yardımcı oluyor hele annem kendi ihtiyacı olduğu halde benim ihtiyaçlarıma koşuyor. O kadar iyiler ki mahçup oluyorum. Tedavi masrafı çıkmıyor diye bekleten annem eline üç kuruş geçince bana soru bankası alıyor. Kendimle beraber onu da çok yordum.
Ücretli öğretmenlik için önyargım vardı asla yapmam derdim. Şuan o kadar çok istiyorum ki ...

Benzer yolları ben de yürüdüm. Ben branş öğretmeniyim. Ders çalışacağım diye boynumu sakatladım. Sağ gözümün sağ kenarı dérs çalışacağım diye kızardı ve halen daha en ufak bir yorgunlukta aynı yerde beliriyor. Boynum için doktora gittiğimde "ne yaptın kızın dayak mı yedin boynunda hasar var" dedi. Yok ders çalıştım dedim. Bana inanmadi adam.

Sonuç olarak atanamadım. Bir süre ben de balkondan atlamayı düşündüm. O kadar cahilce bir yaklaşım ki... aslinda tamamı toplum baskısı.

Gerizekali bir toplum içinde bir kadin olarak sizden beklentiler bitmeyecek. Atanmanizı bekleyecekler. Evlenmenizi ve asla boşanmamanızı bekleyecekler. Kız dogurduysanız erkek, erkek doğurduysanuz kız bekleyecekler. 1 çocuğunuz varsa 2.çocuğu,2 çocuğunuz varsa 3.çocuğu ve nihayet 3 çocuğunuz varsa 4.çocuğu bekleyecekler. Ve birgün biri çıkıp "anca doğurmuşsun" diyecek.

Çocuklara bakmanızı, kocanızı memnun etmenizi bekleyecekler. Temiz bir evinizi olmazsa sizi kınayacaklar. Iyi bir ascı olmanızın ne kadar gerekli olduğunu söylememe gerek bile yok..bu esnada kilo almamanızı, daima bakımlı olmanızı, güler yüzlü ve vakur durmanizi bekleyecekler.

Eşinizin ailesini hoş tutmanızı ve bu esnada kendi ailenizi de ihmal etmemenizi bekleyecekler.

Aynı zamanda çalışıp kendi paranızı kazanmanızı ve bu parayı tamamen evin geçimi için harcamanizi bekleyecekler.

Çocuklarınızı özel okula verseniz kınayacaklar. Devlet okuluna verseniz cimrilikle suçlayacaklar.

Hanimefendicigim liste böyle uzar gider. Daha yazarım ama gücüm yok. Şu an balkondan atlamayi düşündüğüm için kendimi dövmek istiyorum.

Müge anlıya bir cinayet haberi gelmişti. Seneler önce. Kadın 19 kez düşük yapmış. 20.bebek düşmemiş ve bir oğlu olmuş. Kadın bu çocuğa tapmış. Ayakları yorulmasın diye sirtinda taşımış. Çocuk büyümüş. Para vermek istemediği için annesini boğarak öldürmüş. Işte olanda 1 hayır, olmayanda binlerce hayır var.

Israr etmeyin. Üzerinize düşeni elbette yapın. Fakat olmadı diye Allahı üzecek tepkiler vermeyin. Abartmadan yaşayın.

Bu düşünceleriniz toyluktan kaynaklanıyor. Yaş aldıkça memur olmanın güzel olduğunu ama olamamanın da bu kadar cirlamaya değer bir şey olmadığını anlayacaksınız.

Atanamadım. Hatta iş de bulamadım. Ama mutluyum iyiyim. Nasibim buymuş ve buna rıza göstermekle yükümlüyüm.

Sağlıklıyım. Annem babam hayatta ve sağlıklı . Dünyanın en iyi eşine sahibim. Hayatımda 1 kere bile parasız ve aç kalmadim. Her zaman ama her zaman istediğim birseyi aldım. Iyi birikim yaparım. Kösede daima eşimden daha çok param olur.

Kendinizi yalandan yere yıpratmayın. Eğer sagliginizdan olursaniz asıl üzüntü ve vicdan azabı ile o noktada tanisacaksiniz.
Bayıldım bu yoruma size 10_10_10 yok vazgeçtim 100_100_100

şu yazıya şapka çıkarıyorum valla bir kadın olarak aynı hisleri paylaşıyorum.

Ruhurevani Ruhurevani mutlu ol ve bunu tek bir şeye bağlama.
son olarak ' Seni yok sayacaklar, sen daha çok var olacaksın '

Erkek arkadaşım var o da uzakta. Varlığı yokluğu bir .
Ara vermeye korkuyorum ara verince tüm bildiklerimi unutacağım gibi.
ara vermeyin, yine deneme çözün yine çalışın ama akşam 1er 2şer saat bakın mesela
herşeyi kaldırıp bir kenara koymak zorunda deilsiniz ki
ya da hayatta sadece 1 tane şey yapılır diye bir şey mi var?

iş hayatına başlasanız evlenip çocuk yapsanız hiç kitap okuyup işinizle ilgili yayınlara bakıp arkadaşlarınızla vakit geçirmeyecek, kök ailenize zaman ayırmayacak misiniz? sadece 1 şey yapma kotanız mı var?

Aynı durumdayız geçen sene az bir farkla kaldım. Bu sene de saçma sapan sınav yaptılar asla istediğim gibi geçmedi tek düşüncem alana kadar deli gibi çalışıp sınava girmek. Artık olmuyorsa olmuyor vicdanım çok rahat elimden geleni fazlasıyla yaptım diyip sınav defterini kapatmayı düşünüyorum. Koca bir ömür geçiyor böyle

Geçen pazar günü kpssye girdim . 3. Girişim çok çalıştım çok dua ettim Allahım yine basiretim bağlanmasın sınav anını iyi yöneteyim diye ... Zamanı yönetemedim bildiklerimi değiştirdim ya da boş bıraktım. O an sanki kör oluyorum. 10 gün sonra alan sınavım var halen toparlanamadım . Düşündükçe nefes alamıyorum . Tekrar koskoca bir yıl evde olacam . Tek vasfım ders çalışmak. Sınav çıkışı ailemin heyecanlı sorularına kötü geçti demekten bıktım . Odama bakıyorum her yer kitap . Neyse sınavın %50 si duruyor diye kendimi teselli ettim . Sonra hakkımda söylenenleri duydum. Bu yaşımda halen sınava giriyormusum benden bi cacık olmazmış bu yaştan sonra evlenemezmişim evlensem çocuğum olmazmış.... Kime selam versem evlen diyorlar ... Kimseyle muhatap olmuyorum hiçbirine zararım dokunmadı ama benim hayatımı eleştirmekten vazgecmediler. Artık onlara hak vermeye başladım aynaya baktığımda mosmor göz altları ve çizgiler ... Saçlarım hep seyrekti ama bu süreçte çalışırken istemsizce kopardım belirgin açıklıklar var . Beyazlarım çoğalmış. Gençliğim 4 duvar arasında ders çalışmakla heba oldu . Eskiden kahkaha atardim şimdi bir tebessüm yüzüme ağır geliyor. Hep yerimde saydım ne kendime ne aileme bi faydam oldu . İntihar etmeyi düşündüm ama anneme bu kötülüğü yapamam . Keşke hiç bu dünyaya gelmemiş gibi yok olsam ...

Elalemi geçiniz artık, onların eleştirmesi bitmez
Lakin hayat sınavdan, atanmaktan ibaret değil
Yaşamayı kaçırıyorsunuz
Baktın olmadı başka şeye yöneleceksiniz, özel sektör, girişimcilik vs.. ne olursa
25 yaşında rayına girmiş olması gereken hayatı boş yere sürüklüyorsunuz, boş yere üzülüp psikolojinizi bozuyorsunuz
Herkesin nasibi aynı yerden olmaz, siz bir deneyin yaşamayı önce
Özel sektör evet zordur, hiç anlamadığım bir yerden başlayarak 26 yıl devirdim özelde, hayatımı idame ettirdim, geleceğimi kurdum, kuzenlerim öğretmen olurken beni işe yaramaz ilan eden çevremiz şimdi bu ailenin en başarılısı sen oldun diyorlar, hepsi atandı, hepimiz 26 yıldır çalışıyoruz ama hiç bir şeyin sahibi olamadılar. Doğru seçimler yapmak, doğru yöne gitmek gerekir yaşarken. Olanda bir olmayanda bin hayır vardır derler, bir ömrünüz var boşa harcamayın, kpss meslek sahibi olmanın tek yolu değil

Elalemi geçiniz artık, onların eleştirmesi bitmez
Lakin hayat sınavdan, atanmaktan ibaret değil
Yaşamayı kaçırıyorsunuz
Baktın olmadı başka şeye yöneleceksiniz, özel sektör, girişimcilik vs.. ne olursa
.........................

katılıyorum ben standart bir üni. okurken tr de en iyi ünv. okuyup hala yönünü çizemeyenler var.
açıköğretim mi okuyorsun diyerek küçümsenen insanlar arasından, en güzel yatırımcılar çıktı.
okumak bir araç sadece, yetenekleri doğru yerde kullanmak, zamanlama, bulunduğun çevre çok çok önemli.

konu sahibi, en verimli yaşlarını kitaplara boğularak geçirme, 3-5 deme gir bir işe, azmet başka meslek daha öğren.
O arada ekstra çalışır hayal ettiğin kurumlara atanırsın ..
İlla bu olsun derken, zamanı heba edip, dımdızlak ortada kalmak da var.
Alternatifleri düşün derim, zira yok olmak çözüm değil .
o birgün olacak.

Ruhurevani Ruhurevani

Ben 30 yaşındayım, kuzenim 28 yaşında onun üçüncü kpss girişi ben dışarıdan tarih okuyorum 2 sene sonra kpss hazırlanacağım asıl niyetim öğretmenlik değil araştırma görevlisi olmak hayallerim çok farklı 40 da olsam 45 de onlara ulaşacağım ama asla kendimi strese sokmuyorum, sıkmıyorum. Ders çalışırken konuları kodluyorum eğer kodlama veya hikayeleştirme yapmazsanız zorlanırsınız tabi bunlar sözel için. Mat. bilgim yok ama sayısala dair kitaplar ve videolar edindim. Bu arada çok stresli bir yaşamım var yazamayacağım maalesef. Ama ben beş sene de olsa o sınava girerdim ve asla kendimi üzmezdim. Bu arada evet biliyorum öğretmenlik yüksek puanlar istiyor. Rabbim yardımcınız olsun. Her seferinde hayatımızı tek bir olaya bağlıyoruz yapmayın. Bende arada böyle tek düze yaşıyorum ama tek bir şeye bağlanırsa hayatımızın en güzel çağların mahvederiz. Yaşınız kaç olursa olsun henüz erken ve en güzel yaşınızdasınız. Rabbim ailenize ve size Can sağlığı versin gerisini siz halledersiniz 🤲❤️😍

Bir kere her şeyi dert edin ama kimin ne dediğini asla dert etmeyin.Cevaplarini verip ağızlarını kapatın elalem destek olacağına köstek oluyor bir işe de yaradiklari yok kendi hayatlarına baksınlar.

Sınavda süreyi mi kullanamiyorsunuz acaba? Eğer öyleyse bol bol deneme sınavına girersiniz hatta ben kendime süre tutup sınav yapıyordum heyecanımı öyle attım.Plan yapın ben şöyle yapmıştım:Eskiden sırayla giderdim Türkçe matematik tarih coğrafya fln..Baktım Matematikte çok vakit kaybediyorum aklım da genel kültür tarafında kalıyor zamanim yetmezse diye,son kpss de tersten başladım.Once Gk çözdüm 30 dk da 60 soru..Bir rahatladım oradan Türkçe matematik.. matematik te de en emin olduğum sorulardan başladım.Bu yöntemi kullanabilirsiniz bir daha girmek zorunda kalırsanız (kalmazsınız inşallah)
Egitim bilimleri sınavına girecekseniz o da sınavın yarısi umutsuz olmayin ama olumsuz ds olsa taktik değiştirerek sonucu değiştirebilirsiniz

Ay insallah 😍
Geçmiş olsun giden zaman ve emeklere üzülüyor insan. Kendinize öyle demeyin inanın bunun zeki olmakla, çok çalışmakla alakası yok. Sınav anı kader anıdır. İyi yönetebilen kazanıyor. Nice insan gördüm az çalışmayla , sakin kafayla ilk girişte halletti. Bizim yöntemimiz de hata var .
Sinav aninda yine heyecanlandim ama sizinki kadar değil. Ben sorunumu bulamadim galiba bazi insanlar böyledir yani 93 alamicami kabul ettim ve bıraktım artık kpssyi :)
. Hayatımda 1 kere bile parasız ve aç kalmadim. Her zaman ama her zaman istediğim birseyi aldım. Iyi birikim yaparım. Kösede daima eşimden daha çok param olur
İş bulamadığınızi yazmissiniz, iş olmadan bunlar nasıl olacak ki? Ya babadan ya da eşten para alınıyor işte.

Sinav aninda yine heyecanlandim ama sizinki kadar değil. Ben sorunumu bulamadim galiba bazi insanlar böyledir yani 93 alamicami kabul ettim ve bıraktım artık kpssyi :)

İş bulamadığınızi yazmissiniz, iş olmadan bunlar nasıl olacak ki? Ya babadan ya da eşten para alınıyor işte.
Evet. Ikisi de arkamda. Hatta annem de arkamda. Allaha şükür. Iyi bir anneye iyi bir babaya ve iyi bir eşe sahibim.

Hayatımda o kadar önemli sınavlara girdim kpss ekpss üniversite sınavları. Okuldaki sınavlar. Hiçbirinde başarılı olmadım çünkü calismadim.calisamiyorum hayatımda sadece iki sınava çok çalıştım tabiri caizse köpek gibi. Günlerce çalışmama ragmen 70 almistm.hakkim 100 du.aşağısı değildi yani. Sonra dedimki yok kafa basmiyor bir sorun var. Zekami olctirmeyi bile düşündüm.ama her sınav cikisinda güle oynaya merdivenlerden zıplaya zıplaya indim hepte canım babam karşılar😂 yine kaldın bence diyo hep 🤣🤣 oda guluyor. Annem her sınava girişimde yine birşey yapacağından değilde gönlün olsun diyor🤣 akrabalar seni bu senede görmezden geliyoruz diyolar hep beraber gülüyoruz. Baktım bu sınav işleri olmayacak girdim bir işe çok ta iyi paralar kazanınca tamamm yaaa bu işler bana göre dedim 13 sene aralıksız güzel bir işte çalıştım.evlendim mutlu oldum sonra kansere yakalandım. Hayatımda bir defa bile ölmek yok olmak istemedim.ne olur ki en fazla yine kazanamassin bir işe girersin ne olabilir mesela düşünüyorum.hayat çok güzel gül geç gerçekten bak. Şimdi emekliyim genç yasimda.bugun c.baskanligi koltuğuna oturacaksin sınava gir trilyonlar senin desseler yine yapamam.sagligim gelsin yeter.❤️

X