Kilo vermeye mantıksal bakış açısı edinmek, çözüm edinmek.

USER_USER_USER

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2014
22
22
38
Selam herkese. Kilo verme konusuna mantıksal açıdan bakmamız bana göre doğru olandır bunun nedeni insan olmamızdır düşünebilen bir varlık olarak farklı yaratılmış olmamızdır. Bizler robot gibi sevdiğimiz ya da sevmediğimiz belirlenen tablolara bağlı kalmak aslında istemeyiz bu da o kısır döngüye neden olur fazlalık olan kilolar ile problem ortadan kalkmaz.
İnancınızı bilmiyorum ancak ben dua etmenin çok büyük faydasını gördüm.

Eskiden bir film vardı tuz canavarı, heh işte aynen öyle olduk biz peynirde, yoğurtta, turşuda, zeytinde, ekmekte (...)bolca TUZ kullanan patates tuzu emer diyip bolca döken, sonrasında ise şeker manyağı oluyoruz tuzu az mayasız, şekersiz, doğal olan gıdaları tercih etmeliyiz. Tuz tüketiminde bulunmamız vücudumuzun dengesini alt üst ediyor işin ucundan bir yerde tutabilirsek yediğimiz gıdanın gerçek lezzetini ve doyuruculuğunu daha iyi hissedebiliriz.

Buna ek olarak ben mayalı yiyecekler yemiyorum, içinde ne olduğuna şahit olmadığım şeyleri de yemiyorum, yememeye çalışıyorum. Yoğurt ve peynir yerine çeşitli SAĞMA DOĞAL SÜTLER, yumurtalar tercih ediyorum. Ketçap vesaire değil acı biber, kaynatılıp şişelenmiş tuzsuz domates tercih ediyorum, turşu vesaire de beni çok tuzlu olduğu için TUZ canavarı ve yemek canavarı yapıyor. Tuz beni asabileştiriyor, tuzu illa ki az da olsa alıyoruz zaten az alın diyor tüm uzmanlar kimi uzmana göre gerek bile yokmuş. Tuz , tad almamamızı sağlar tuz kullanıyor olmak şekerden uzaklaşmanızı da zorlaştırıcıdır çok şeker almak ta tuzu tetikler böylece daha doyurucu öğünler yiyememiş olursunuz. Sağlıklı beslenmek başta yavan, tatsız gelse de diğer şeyleri gerçekten istemez oluyorsunuz tıpkı şekersiz çay içmeye alışmak gibi. Sağma sütlere iftira atanlar, paketleme dahi daha çok para kazanıyorlar (+satarken) peki bu durumda lezzetli sütü içemeyen kişiler gönüllerini nelerle tatmin etmeye çalışıyor? Tuzağa düşmeyin , hem kendiniz için hem de ülkenizin üretimi için diyorum. Yiyecelerde tatlı lezzeti alabilmek sizi zaten biraz biraz gün içinde tatlandırmaktadır, bunu zehir etmeyiniz.

Bunun yanı sıra vücudumuzu iyi tanımak sindirim sistemimizi a dan z ye tanımak ve olası sağlık ihtiyaçlarını dikkate almak mecburiyetindeyiz.

Örneğin kilonun sebeplerinden biriside kabızlık, bu önceki gıda alışkanlığının kötü olmasından kaynaklanıyor çoğu ve hemoroid , bağsur gibi hastalıklar olabilir bunların tedavisinin de yapılması önemli, öyle tek diyettir kilo vermek derseniz diyete mahkum olursunuz ancak sizi uyarmak istedim, vücut sağlığınız için bunu evde kendiniz dahi nasıl tedavi edebilirsiniz bunu araştırıp öğrenirseniz sizin yararınıza olacaktır.

Bunu giderip üzerine de dikkatli olursak, tembel bir hayat sürmezsek günden güne kilo alan durumundan az da olsa kiloyu veren konumuna geliriz. Basit bir hesaplama, bir kilo vücut yağı tam yedibin kaloridir 7000. Günlük yediğimiz kalori zararlı alışkanlıklar edinmiş birisinde binlerce kaloriye ek olarak bu kalorilerin harcanmamasıdır ve ya harcanamamasıdır çokluğundan dolayı bu da normaldir, boğazları tutmak en birinci şart bir Çanakkale misali ama bu kez nefsimiz ile mücadele, bu mücadele kolaylaşacaktır lakin hiç bitmeyecektir ve artışa hep hazır olacaktır öyleyse siz de hazır olun..

Küçük ip uçları, meyveler , bal tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Sebze ve meyveler posalıdır sindirime fayda sağlar. Zeytin yağı, diğer yağlara göre faydalıdır. Yağ da iştah açıcı, kalori değeri yüksek bir gıda olduğundan iyi olanının, az miktarda tüketilmesini önemsemenizi önemle tavsiye ederken. Kar amacı güden kişilerin çoğunluğunun bunu umursamayacağını hatırlatmak istiyorum.

Her gün tuzlu , şekerli , içinde ne olduğunu bilmediğiniz hazır olan her şey , mayalı iştahı tetikleyen gıdalar yenmediğinde doyarsınız, soslar - ketçaplar vesaire de maya içerir, her hangi bir iş bulup işlenmek hem kalori yaktırır hem de iştahı azaltıcıdır gerçekten toz da olsa boş kalmaktan iyidir, hüneriniz artar yiyeceğiniz sebzeyi hazırlamak dahi kalori yaktırır çünkü onun iyisini, ucuzunu bulup, yıkayıp doğramak da bir uğraştır ve sosyalliktir, ticarettir iyidir hem kendiniz hem ülke için.

Her gün 1.000 kalori, Haftada 7000 kalori bir kilo geri almamak üzere, nedeni ise sağlıklı yaşadığınız için! İlk başta kilolu olduğunuz için daha bile fazla kilo verebilirsiniz, ancak sonradan cayarsanız geri alırsınız. Yasaklar listesi , ne yiyeceğim karmaşası, boşa harcanan para ve zaman asla yok her zaman kazançlı olacaksınız emin olunuz yeter ki karar kılıp nefsinizin sizi kandırmasına izin vermeyin.

-Reklama aldanmayın. Yemekten başka şeyleri düşünün, izleyin, okuyun ve başka şeylerle meşgul olun. Sağlıklı olanı kabul edin ve yaşayın. Reklamın amacı sadece satmaktır, sağlığınızı önemsemek değildir. Gerekiyorsa uzaklaşın, maruz kalmayın bu konuda çok ciddiyim.

-Çalışkan olun, işleyin bir şeylerle meşgul olun ki iştahınız azalırken kilo veriniz buna ek olarak uyku sisteminiz düzelebilir. Sizin vaktinizi şu aktivileri şu kadar yapın diye yönetmeye çalışmam tümüyle yanlış olur bana göre çünkü herkesin istek ve seçimleri farklılık gösterir siz kendi kendinize hesaplama yapıp gözlenmeyiniz böylece yaşınız ve diğer koşullar'a bağlı nedenlere göre verceğiniz kilo gibi etkenler kişiye göre olur. Daha kapsamlı olur.

-Yemek yemek uykunun yerini tutmaz bu hatayı basit zevkler uğruna yapmamanızı öneririm. Eğer yeterince işlemediyseniz ve ya herhangi bir hastalığınız var ise bunu öğrenip tedavi etmeniz kilo almama ve kiloyu verme sürecince önem taşır. Uykunuzu ertelemediğiniz gibi, vücudumuzun çeşitli ihtiyaçlarını da ertelemeyin ve vücudunuzun işleyişini göz önünde bulundurup bunları değerlendirip gerekeni yapın, gereken nedir öğrenin.

-Diyet geçicidir, sağlıklı yaşam ise gerçektir. Yüce Allah'tan başka kimse size ne yiyeceğinizi emredememeli. Bu hayat sizindir dengelerinizi bozmalarına ve sizi düşkün, diyete bağımlı hale getirmelerine izin vermeyin. Hayatınızın gündemini yok yere diyetle meşgul etmeyin, kalıcı çözüm varken. Tavsiyemdir.

Kendim hakkında:
Yaş 24

Süre: 60 gündür++

Verdiğim kilo 10 kilo civarı

60 gün ~~ içinde yaptığım: Her gün her türlü ev işi ve ev ile ilgili tamiratlar, alışveriş, 3 gün toplamda 45 dk spor tempolu sıkıldığım için bıraktım. Ve boğazların kontrolünü sağlıklı bir şekilde kontrol altında tutmak, en önemlisi buydu çünkü çok spor yaptığımda da iştahı çok olan bir insan olarak kontrol etmem zor oluyordu. Beni kontrolde tutacak spor bana göre başlangıç seviyesinde olduğumdan 15 dk ben bunu gözlemledim sonrasında kontrolden çıkmamak ve vücuda aşırı yüklenmemek adına siz de zorlamayın çünkü bir dk bile spor yapsanız "önceden onu da yapmazdık'ın" farkında olarak yapmalıyız ve arttırma yoluna gidebiliriz, dikkatli olun yoksa sakatlarsanız, aşırılaştırmayın sıkılırsanız, stres yaparsanız da Yüce Allah'a sığınınız, yemek yemeniz hiç bir sorunu çözmez tam aksine arttırabilir.

Su : Gün içerisinde ve akşam az az ve sıklıkla içtim önceden çok ve seyrek içiyordum bu mantıksız olandı ve çoğu zaman aksıyordu. Mide genişletiyordu bu kezde iştah artıyordu tabi. Az az iyi geldi, insan vucüdunu düşünürsekte mantıklı olan buydu bana göre.

Küçük tabak kullandım, küçük çatal ve kaşık ve yediğimin lezzetini Yüce Allah'ın verdiği nimete şükür ile tamamlamak istedim çünkü bizim gözümüz aç kalp gözümüz ve kalpler ancak Yüce Allah'ın adı ile mutmain olur der Kur'an-ı Kerim ..

Öncekine oranla yazımı biraz daha topladım dilerim faydalı olur, önceden yemesine adeta bayıldığım mantıksız olarak tükettim gıdaları şimdi para verseler yemem biliyor musunuz?
Bu alışkanlıkların yerlerini, sağlıklı gıdalar ve tokluk hissi almış durumdadır ve çok daha fazla ekonomik böylece yeni giysiler alabilir ve çeşitli yararlı harcamalarda da bulunabilirim. Şimdi basit bir hesaplama yapmaya kalksanız bir aylık sonucu çok net görürsünüz sadece fazlalık olarak bir ekmek yiyen birisi bile 30 lira harcamış olur kilolu olmak için çok daha fazlasını
gözden çıkartmak gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruzdur. Her zaman sizin için en makul olanı da ülkeniz için en makul olanı da doğallıktır ve doğal yetişen ürünlerdir araştırmak serbest. Hesaplayın ve görün. Bu konuda milli bir çalışma yürütülse ve bu çalışmada diyetin yanlış olduğunu vurgulasalar tam yeri olur. Hayvancılığı yapanın ve çiftçinin ve tarım topraklarının değerleri kat ve kat artarken, bereketlilik ve genetiği değiştirilmemiş gıdalar artış gösterir bundan da bazıları zararlı çıkar bu sistem çok çarklı bir sistem biz iyi olursak her şey iyi olur, bizi kötü etmelerine izin verirseniz daha da kötü olabilir her şey.

"Neden kendime zarar vereyim ki?" diye bir düşünün, hatalı uygulamalardan kaçının size zararı olanlara siz kızıyorsunuz öyleyse kendimize kötülük yapmaktan vazgeçmeliyiz . Yüce Allah verdiği tüm emirlerde yararımıza fakat bunlar doğru şekilde algılanamamabilmektedir. Bazı düşünce de yeterliyiz kanaatlerinde de bulunuyor olmamızdan olabilir sadece sınırlı bir bilgiye ve sınırlı bilgisi bulunan kişiler güveniyor olmamızdan da kaynaklanıyor olabilir bu durum. Bu derece büyük bir sorun haline gelen kötülüğe karşı bilgi sahiplerinin insanları uyarmaları gerekirdi. En doğrusunu elbette Yüce Allah bilir. Niyetim sadece sizi düşündürebilmekti.

Yazdığım bu hayat tecrübemdeki fikirleri edinmeme konu olan kaynak Kur'an-ı Kerim'dir. Elbette bize emredilenleri daha iyi düşünerek ve anlamaya çalışarak daha iyisine daha doğrusuna ulaşmamız da mümkün olabilir diye düşünüyorum.Okuyan herkese karşılıksız selam ve sevgilerimle.

Son düzenleme:
Dilerim ki emredilen şekilde dileyip karar kılarsınız ve başara ulaşanlardan olursunuz. Çünkü kısa bir müddet geçtikten sonra gerçekten kendinizi mutlu ve huzurlu hissedeceksiniz. Gözle görülür sonuçlar elde edecek, insanların diğer insanları kazançları uğruna nasıl oyaladıklarını, kalıcı çözüm üretmediklerini daha da net göreceksiniz umuyorum ki.

X