Kim bu orta gelirliler?

ben de pınarbaşı mahallesinde bir ev buldum 900 bine kot altı bir ev ve sahibi Iraklı (!) bu duruma aşırı sinir oldum. garanti bankası çıkabilecek kredi miktarı 525000 tl, kalan peşinatı ayarladım zaten ama kredinin sonuçlanması cuma gününü bulabilirmiş bekliyoruz. oturmalık bir ev mi evet ama kot altı olduğu için ben kiraya vermeyi düşündüm ve aldığımız takdirde kiracısı da hazır. var böyle evler ama işte insanın gözüne güzel görünmeyince hemen es geçiyoruz. yatırım olarak düşünmek lazım ve en büyük olay peşinatı biriktirmek.

reklam yapmıyorum o dede reklam yaptıracak bir insan değil. ben herkes izlesin bilinçlensin istiyorum. çünkü kendim anlatamam onun birkaç video ile size anlattıklarını. bu şekilde düşünmeden önde keşke izleseniz. benim burayı en çok takip ettiğim konular finans borsa yatırım başlıkları. ve bir sürü çöp bilgi var etrafta, insanlar doğru bilgiyi alsın isterim. endişeleri %5 bile azalsa mutlu olurum.
750bine arakat 3+1 evler mevcut diye biliyorum en son gecen hafta baktim. isterseniz size ozelden mahalleleri yazayim. kizilaya 12-15 km mesafede maksimum. biz kredi cekerken eksper raporunu okudum. raporda alacagimiz evin metrekaresi demirbaslari gomme dolap olup olmamasi banyo sayisi etrafta okul market saglik ocagi otobus duragi vs olma durumu ve sahibi....com daki ayni mahallede ara kat 3+1 benzer ozelliklerdeki 3 evin fiyatlari yaziyordu. bu 3 evin fiyatinin ortalamasi da goz onunde bulunduruldugunda evin satis fiyati 650bin tl olur. acelesi olan satici 600bine kadar satabilir yaziyordu. yani 600binin yuzde 90i kadar kredi kullanilabilir diyordu. tabi ki hic pesinatimiz yoksa bu yuzde 90lik kismi karsilamak icin aile toplam gelirimize bakilacakti. yani eksper ev sahibinin evi kaca satmak istedigi ile ilgilenmiyor. yukarida belirttigim kriterlere gore fiyat cikariyordu bu 8 yasinda bir binaydi tabi.

. Örnegin aylik odemen 20 bin liraysa 35 bin tl geliriniz olmalı.
aylık ödemeniz 20 bin olacaksa geliriniz 50 bin olmalı yalnız.

gelire göre %40'ı geçemiyor taksidiniz. orayı yanlış biliyorsunuz.

zaten soru bu:
50 bin geliri olan ama evi olmayan kişi olacak.

o kişi almak istediği yerde (taşra il değilse) en az 1 yıldır oturuyor olacak (özelde insanlar tam kazanç üstünden bordrolu olmuyor, devlette tayinci olan çok kişi var, esnaf olan gelir göstermemek için 40 takla atıyor)

o kişi kimse artık

0 ev bulacak, ama 2 milyon kredi kullanacak 20 bin 15 sene taksit ödeyecek. ki 2 milyonluk evde 2 milyon kredi kimse kullandırmıyor zaten o ev artık 3 müdür 4 müdür Allah bilir ne isterlerse artık.... yani peşin de 1-2 milyonu olcak kenarda. o 1-2 milyonu vercek sonra 15 yıl ayda 20 bin vercek sonra tapu banka masrafı vs için de birkaç yüz bin verecek....

Ilk yüz bin kişiye verilecekmiş şimdilik öyle demişler eşime. Sonradan yeni bi düzenleme gelirse gelir denilmiş. Iş torpile, rüşvete bakacak sanırım 😳

dolayısıyla ben hiç sanmıyorum torpile rüşvete filan gerek kalacağını bu koşulları sağlayan kaç insan evladı var?

koşulları değiştirebilirler.

evet 100 bin kota var
ama şehre göre kota olacak mı ya da bölgelere ayırdılar onlara göre...öyle bilgiler yok ortada.

ben şey diye okudum:
aslında amaç fikirtepede filan elde kala evleri satmak, o tür 1-2 büyük şirketin belli başlı yerlerde yaptığı binlerce boş 0 konut var dert onlar yani. siz biz değiliz.
Filler koşar çimenler ezilir. Biz çimen olmaya devam 😖

Ilk yüz bin kişiye verilecekmiş şimdilik öyle demişler eşime. Sonradan yeni bi düzenleme gelirse gelir denilmiş. Iş torpile, rüşvete bakacak sanırım 😳
Ya kaç kuruş paramız var da rüşvet vereceğiz ki, peşinatı bile bulamam ben

zaten soru bu:

o kişi almak istediği yerde (taşra il değilse) en az 1 yıldır oturuyor olacak (özelde insanlar tam kazanç üstünden bordrolu olmuyor, devlette tayinci olan çok kişi var, esnaf olan gelir göstermemek için 40 takla atıyor)

o kişi kimse artık

0 ev bulacak, ama 2 milyon kredi kullanacak 20 bin 15 sene taksit ödeyecek. ki 2 milyonluk evde 2 milyon kredi kimse kullandırmıyor zaten o ev artık 3 müdür 4 müdür Allah bilir ne isterlerse artık.... yani peşin de 1-2 milyonu olcak kenarda. o 1-2 milyonu vercek sonra 15 yıl ayda 20 bin vercek sonra tapu banka masrafı vs için de birkaç yüz bin verecek....

dolayısıyla ben hiç sanmıyorum torpile rüşvete filan gerek kalacağını bu koşulları sağlayan kaç insan evladı var?

Doğru, orayı yanlış hesaplamışım. 35 bin gelirin varsa 14 bin kredi ödeyebiliyorsun.

Sıkıntılı bir süreç. Hergün evine 100bin lira zam yapani mı ararsın, sadece benim anlaşmali olduğum bankalardan kredi alabilirsiniz diyeni mi ararsın, evin tapu fotografini atmak istemeyeni mi ararsın... Alamayalım diye ellerinden geleni yapıyorlar.

Şunu anladimki ev almak istiyorsan en az yari parasi cebinde olmasi lazim başka turlusu imkansiz.O kadar pesinat olmadigi icinde alamiyoruz alamayacagiz da hic herhalde.Ben 1+1 de olsa bir yerden baslariz bu sistemle diye sevinmistim ama hüsran.Bir kere 0,69 uygun ev yok çunku adam evi 2.5 milyondan satiyor ama vergiden kacmak icin dusuk gostermis kredi sadece 600 bine en fazla 800 bine cikiyor ee bizdede geri kalan para yok.Bu arada eve giren para kriterini karsilayip karsilayamadigimizda meçhul.

Yegenim ve eşi kari koca hakim onlarda bir yere kapora vermisler sırada bekliyorlar. Müteahhit baş vuranlardan kapora almis artik sans kime gulerse.Onlarinda pesinatlari cok az onlarinda meçhul.

Yegenim ve eşi kari koca hakim onlarda bir yere kapora vermisler sırada bekliyorlar. Müteahhit baş vuranlardan kapora almis artik sans kime gulerse.Onlarinda pesinatlari cok az onlarinda meçhul.

Yazmayayım diyorum ama memlekete ne hale geldi arkadaş hileisz hurdasız dürüst iş yok mu kalmadı mı :sinirli:

normal ticarette, satış olmadığında o kaporanın iki katını iade etmesi gerekir müteahhidin ama bizim ülkemizde müteahhitler kral. onlar vergi ödememek 3 milyonluk evin bedelini 1 milyon gösterirken hiç sorun yok.

Evet eğer 15 yıla onay alabilirseniz 1 milyon verirler. Ortak almayı düşünmez misiniz? Biz eşimin kardeşinden onay bekliyoruz eğer o onay vermez de son dk ben vaz gectim derse bir aile ile ortak alıcaz. Notere gidip bu evin yari hakkı bana yari hakki da bu kisiye aittir diyerek taraflar kendilerini garanti altina alabiliyorlar.
ortak nasıl alınır bilemedim, hiç düşünmedim. biz yatırımlıktan ziyade oturmak için alacaktık. bi bebişimiz oluyor düzen kurarız diye heveslendik. bir haftadır canlı cenaze gibiyiz 🙈 alım gücümüzün bu kadar düştüğü bu kadar önümüze engel konulduğu başka bir dönem hatırlamıyorum😪 inşallah bu günler geçecek

750bine arakat 3+1 evler mevcut diye biliyorum en son gecen hafta baktim. isterseniz size ozelden mahalleleri yazayim. kizilaya 12-15 km mesafede maksimum. biz kredi cekerken eksper raporunu okudum. raporda alacagimiz evin metrekaresi demirbaslari gomme dolap olup olmamasi banyo sayisi etrafta okul market saglik ocagi otobus duragi vs olma durumu ve sahibi....com daki ayni mahallede ara kat 3+1 benzer ozelliklerdeki 3 evin fiyatlari yaziyordu. bu 3 evin fiyatinin ortalamasi da goz onunde bulunduruldugunda evin satis fiyati 650bin tl olur. acelesi olan satici 600bine kadar satabilir yaziyordu. yani 600binin yuzde 90i kadar kredi kullanilabilir diyordu. tabi ki hic pesinatimiz yoksa bu yuzde 90lik kismi karsilamak icin aile toplam gelirimize bakilacakti. yani eksper ev sahibinin evi kaca satmak istedigi ile ilgilenmiyor. yukarida belirttigim kriterlere gore fiyat cikariyordu bu 8 yasinda bir binaydi tabi.
ben bulamadım 3+1 arakat evler yani seyranbağlarında incesuda baktım ama... bir de kızılay civarı 1 milyonluk evler vardı ama oralara da güvenemedim açıkçası. atarsanız sevinirim tabi. bu ev olmazsa onlara bakarım.

bu kredi fırsatı maalesef orta gelirlliler için bile değil yani boşa yormayın kendizni, yıpratmayın umutlarınızı. örneğin karadenizde üniversite yakını yine aynı şekilde eskişehirde 2+2 ev bakabilirsiniz oralarda hala ucuz evler var. oturacağımız evi olmamaız uzun vadede hayal böyle 1+1lerden alıp sonra satıp alacağımız eve peşinat yapmak lazım. başka türlüsü mümkün değil çünkü.
yani düşünüyorum miras kalmazsa, piyango vurmazsa mümkün değil. oturamasak bile yatırımlık ev almak lazım. uşaktan osmaniyeden ne bileyim bu tarz yerlerden bakmak lazım.

Bu kampanya bizim için yapılmış bir kampanya değil. Müteahhitler için yapılmış resmen. Onlar ellerindeki evleri zenginlere satacaklar. Borçlarını kapatacaklar. Yeni evlere başlayacaklar falan filan. Biz de her gün böyle hesap kitap yapmakla kalırız. Biz bir yıldır ordan burdan kısıp biriktirmeye çalışıyoruz. Sıfırdan başladık. Paranın bir kısmı altın, bir kısmı vadelide. Onlar üçer beşer artıyorsa evlerin fiyatı 100 er 100er artıyor. Para eriyip gidiyor. Yatırım matırım da hikaye Onlar kısa vadede olacak şeyler değil. Yatırım yaparsın o paraya dokunamazsın ancak öyle katlanır. Böyle memur maaşıyla bir yere varılamayacağını anladım ben. Ömrümüz böyle geçecek

zaten soru bu:

o kişi kimse artık

Bir önceki kampanyada evler anında satıldı ki bence yine aynısı olacak. Bizim paramız yok ama olanda var ve bir şekilde alan alıyor...

Bir önceki kampanyada evler anında satıldı ki bence yine aynısı olacak. Bizim paramız yok ama olanda var ve bir şekilde alan alıyor...
müteahhitler satılmayan evleri birilerine satılmış gibi gösterip ucuz kredi de kullanıyordu faiz düşüşlerinde -eskiden de öyle bir taktik vardı. gidip kendine ticari kredi kullanmaktan daha uygun bir finansman oluyordu.

bu kredide de ilk 3 sene ödemeler düşük olacakmış son yıllara o miktarlar eklenecekmiş, 10 sene sonraya bugünün parasıyla eklendiğinde kuş kadar kalacak enflasyon hesabıyla. muvazaalı satış yapabilirler ucuz finansman için yine mesela. birden 10ar 20şer satılabilir o şekilde. amaç oysa yani.

ben satamazlar demiyorum. normal insanlar için rüşvetle torpilli bir şeye gerek kalmaz diyorum, şahsi fikrim tabii.

X