Saç Rengi ve Saç Boyama Kimyasal Boyalarmi?doğal Boyalarmi?

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.068
55
Kimyasal boyalar mı yoksa doğal boyalar mı, hangisini seçmeli? Saç rengini değiştirmek, beyazları gizlemek veya sadece bir ışıltı yaratmak için... En uygun saç boyası nasıl seçilir? Hangi metoda öncelik tanınmalı? Saç sağlığına zarar vermeden nasıl kullanmak lazım? Güzel günlerin şerefine saçlarınıza eğlence katın!

Kına çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır.

Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak, bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.

Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

Doğal boyaların özelliği, sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.

Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.

Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında, kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.

__________________
 

GunhesH

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2006
3.433
10
ben parfümeriye gittim sordum..organik (bitkisel) boyanın diğer boyalardan farkı ne diye...uygulanışı daha zor geldi ve vazgeçtim..

başa bone geçirip 20 dakika boyunca fön makinesi tutarak boya saça nufuz ediyormuş...o kadar süre sıcaklık yiyen saç ne hale gelir sonra...
kimyasal boyasaki kimyadan daha beter yıpratmaz mı 20 dakika boyunca ısı..
 
M

makeup

Ziyaretçi
bitkisel boyalarda amonyak ve kimyasal olmadıgından ısıyla harekete gecer.ama market ve parfümerilerde satılan boyalar profosyonel degillerdir.en iyi organik boya organic color system goldwell..kına saçlar için yararlı degildir sactan arınması zordur.üstüne boya olmaz saç acılmaz renk degişmez ve artık klasik kına renginden farklı yapmak için kimyasal karıştırıyorlar..kına ya hiç bulaşmamalısınız:)saç için en iyisi organic boyadır..
 

ArmutTatlisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2009
3.972
3
elbette doğal boya saç için daha yararlı ama çok zor boyanıyor 20 dk eşit olarak ısı dağıtmak felan zor oluyor o yüzden ben loreal casting ile boyuyorum amonyaksız olduğu için zararı daha az
 
X