Kına Gecesi Kına Gecesi İçin Gerekli Her Şeyi Kim Alır?

peki kına salondamı yapılır evdemi??? daha konuşmadık ailemle ama benimki evde olur dıye tahmın edıyorum. kınanın salon masfarını kız yaparmıs. belkide evde kına yapan kızların kayınvalıdelerı kız tarafı salon tutmadıgı için umursamıyolardır. benim nişanımda evde oldu mesela , umarım bigün salon tutmadınız zaten felan denmez..of su kayınvalide durumları cok içimi daraltıyo umarım bizde böyle seyler olmaz.!

cnm evde yada salonda yapmak kız tarafına ait
onun içinmi umursamazmı bilmem
bizim dışarda olacak ama ne bileyim icten gelen bişey sanırım bazısı cok ilgilenir
bazısı öle oglunu kıskandıgı için yapar
bence evde olmasın minik bi kafe gibi bişey tutun evdeki masraf evin dagınıklı daha kötü bence

kınayı kız yapar yeri,çalgıyı ayarlar
ama oynama mendilini,tepsiyi,kınayı,çerezi,bindallı,abiye vs..giyilcekse erkek alır
kına yakıldığı zamanda gelin elini açmaz erkek annesi gelininin avucuna altın koyar

bizde çerezi ve kınayı erkek tarafı yetirdi annem örtümü tepsimi sebeti aldı zaten kaynanamda demişti isterseniz ben alayım annem kabul etmedi aslında iki tarafın anlaşmasına bağlı canım üzülme

ben herseyımı kendım yapma taraftarıyım. benım kınamı da kendı ailem halleder.kayınvalıde isterse de aldırtmam. hem ben oglan tarafını cagırmayı düşünmüyorum kınama.. sadece nişanlım olcak.benım düğünümün arifesi benım kınam.bizbize olmayı tercih ederım. düğünümü benım babam yapacaksa kınamda da onların ne işleri var?
bızım düğünden bir hafta sonra onlar da kendı memleketlerınde düğün yapacaklar. eğerki onlar düğün öncesi güvey kınası yakıcaz derlerse, ve benı çağırırlarsa giderim,görevimi yaparım.
bızım iş biraz değişik tabi ama bence kayınvalıde almadı etmedı diye üzülmeyın.bir gece olup bıten şeyler bunlar.kendınız gücünüz yettiğince halledin. mesele yapmaya değmez.

mafoldumben

Vallahi burda yazılanları okudukça hüngür hüngür ağlamak istiyorum. Bende de aynı model oğlan taraflarından var. Resmen onlar kız evi biz erkek evi gibi davranıyoruz. Bizim bildiğimiz gördüğümüz adetlerin hiç birini bilmiyorlarmış gibi yapmaları o kadar çok canımı sıkıyorki. Gerçi ben daha 2 aylık nişanlıyım. İstemede de, nişanda da sağolsunlar hiç bişey yapmadılar hatta yapacaklarınıda ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Maddi olarak tek kuruş destekleri yok zaten, aksine nişanlıma köstek durumdalar :kızgın: Nişandan sonra bir kere bile ailemi hal hatır sormak için aramadılar (evlerine davet etmek hayal zaten) herkez ailenin beni istemediğini falan düşünüyor. Öyle bişey yok biliyorum ama bu kadar umursamazlık sinirlerimi şimdiden yıprattı. Kaldıki kına gecesinde düğünde bu kadar işin altından kalkacaklar.

Artık bende bu durumdaki birçok kişi gibi nişanlımdan yana şanslıyım diye kendimi avutuyorum. Saygımı kaybetmemeye çalışıyorum. Umarım bu düğün dernek olaylarına kadar kötü birşey olmazda, kırgınlık olmadan atlatırız. :sinifsinif:

o kadar zor ki bu olaylar,ben atlattım ama psikolojisinden kurtulamadım,şimdi kimden duysam içim acıyor,gönülden dua ediyorum Allah yardımcınız olsun.artık bişeye inandım,eğer kendi seçtiğiniz kişiyle evleniyorsanız sürekli bu gibi olaylar yaşanıyor,sorumluluğu siz aldınız,bedelini de ödüyorsunuz,kaynanalar zırt pırt konuşuyor.ama yok görücü usuluyse kaynana gelini kendi seçmiş oluyor ya,el üstünde tutuyor,bütün iş ailelere kalıyor,her şeyi anne baba üstleniyor.(herkes için konuşmuyorum arkadaşlar,şöyle bi etrafıma baktığımda gördüklerim,tabiki herkesin durumu farklıdır)
Allah tüm evlenenlere yardım etsin,sonra da borçlar bırakmıyor peşinizi gerçi ama olsun,eşinizle mutlu ,huzurla evinizde oturması kadar güzel bişey yok.şimdi bakıyorum,çok şükür,hepsine değiyor.

mafoldumben

Vallahi burda yazılanları okudukça hüngür hüngür ağlamak istiyorum. Bende de aynı model oğlan taraflarından var. Resmen onlar kız evi biz erkek evi gibi davranıyoruz. Bizim bildiğimiz gördüğümüz adetlerin hiç birini bilmiyorlarmış gibi yapmaları o kadar çok canımı sıkıyorki. Gerçi ben daha 2 aylık nişanlıyım. İstemede de, nişanda da sağolsunlar hiç bişey yapmadılar hatta yapacaklarınıda ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Maddi olarak tek kuruş destekleri yok zaten, aksine nişanlıma köstek durumdalar :kızgın: Nişandan sonra bir kere bile ailemi hal hatır sormak için aramadılar (evlerine davet etmek hayal zaten) herkez ailenin beni istemediğini falan düşünüyor. Öyle bişey yok biliyorum ama bu kadar umursamazlık sinirlerimi şimdiden yıprattı. Kaldıki kına gecesinde düğünde bu kadar işin altından kalkacaklar.

Artık bende bu durumdaki birçok kişi gibi nişanlımdan yana şanslıyım diye kendimi avutuyorum. Saygımı kaybetmemeye çalışıyorum. Umarım bu düğün dernek olaylarına kadar kötü birşey olmazda, kırgınlık olmadan atlatırız. :sinifsinif:

sanki benim yaşadıklarımı anlatmış.aynen yaşıyorum.

o kadar zor ki bu olaylar,ben atlattım ama psikolojisinden kurtulamadım,şimdi kimden duysam içim acıyor,gönülden dua ediyorum Allah yardımcınız olsun.artık bişeye inandım,eğer kendi seçtiğiniz kişiyle evleniyorsanız sürekli bu gibi olaylar yaşanıyor,sorumluluğu siz aldınız,bedelini de ödüyorsunuz,kaynanalar zırt pırt konuşuyor.ama yok görücü usuluyse kaynana gelini kendi seçmiş oluyor ya,el üstünde tutuyor,bütün iş ailelere kalıyor,her şeyi anne baba üstleniyor.(herkes için konuşmuyorum arkadaşlar,şöyle bi etrafıma baktığımda gördüklerim,tabiki herkesin durumu farklıdır)
Allah tüm evlenenlere yardım etsin,sonra da borçlar bırakmıyor peşinizi gerçi ama olsun,eşinizle mutlu ,huzurla evinizde oturması kadar güzel bişey yok.şimdi bakıyorum,çok şükür,hepsine değiyor.

Ya gerçekten aynen öyle oluyor. Bende nişanlımla 5 yıldır birlikteyim. Şimdi yaptıkları her yanlış veya eksik hareket benim ailem tarafından "yanlış kişiyi seçmişim" gibi algılanıyor. :1no2: Ama onların tavsiyesiyle birini bulsaydım herşey göz ardı edilirdi.

kına yerini kız tarafı ayarlar. ev olabilir, salon olabilir. onu kız tarafı öder
kına kıyafeti, saçı, kınalar, kuruyemişleri erkek tarafı alır
hatta kınaya gelirken ellerinde kına ve kuruyemiş sepetleriyle girerler içeri

ama kızlar böyle şeylere pek önem vermeyin bence. bende kınamda arnavut şalvarı giydim. eşimin halasının gelinindi. yarım saatlik bi olay için kalkıpta şalvar diktirtmedim insanlara. günah bence israf
birde kınada içecekleri babam almıştı jest olsun die. karşılıklı anlayışla herşey hallolur.

ben de ilk defa erkek tarafının aldığını duyuyorum. kına kıza ait bir tören olduğundan bizde her şeyi kız tarafı ayarlar, sadece kayınvalide kına yakılırken kızın avucuna altın koyar. zaten kıza özel bir tören olduğundan kayınvalidenizin zevkine bırakacağınıza kendi zevkinize göre almanız daha iyi olmaz mı?

teşekkür ederim arkadaşlar paylaşımlarınız için.işte dediğiniz gibi herkes aynı şansta olmuyo.beni asıl ürküten konu bu davranışlarını sürdürmesi.ve böylesi davranan bir insanı hayatıma katmam.bu sadece bir kaç örnekti.bir örnek daha vitrininde 30-35 yıl sakladığı ve üstelik bunlar bana babaannem ve kayınvalidemden kaldı diyerek bana vermek istedği tabaklar.mutfakta çok ihtiyaç oluyo böle şeylere dedi.ilkinde bi şey diyemedim.salaklığıma denk geldii.ikincisinde bir daha dedi o kaftan olayının yaşandığı gün ve ben ona yanlış anlamayın ama almıcam dedim ve belki hiç tarzım değil ama artık gerçekten sinirlendim ve hatıralarınızı siz kullanın dedim.ailemden uzakta yaşayan bir öğretmenim.ben şu anki evimdeki tabaklarımı eşyalarımı ihtiyaç sahiplerine vermeyi düşünürken bana onları layık gördü.ben yeni evlenecek biri olarak her şeyin en güzelini almaya çalışrkenbana bu şekilde bir muamele yaptı.benim sanki ihtiyacım var vereceklerine.Allaha çok şükür kazanan bir insanım.aileme de anlatmak zorunda kaldım.bizimkiler onlarla çok seviyeli ve hiç bir konuda talepte bulunmadı.sadece babamın dediği şey gençler için her şeyin en güzeli olsun dedi.ailem şimdi onlarla konuşmaya gelecek.daha fazla üzülmek istemiyorum çünkü.sevdiğim adam uğruna bunları yaşamam ne kadar doğru bilmiyorum.çünkü her şey zmanla ortaya çıkıyor.

ya ii hoş da sen kayınvalidenin eskilerini nie alasn ki canım binbir çabayla hayalle umutla bi yuva kurmaya çalışıosn herşeyin yeni güzel istiosn böle bişeyi teklif bile etmemeli bence:eek:lmaz: şu insanları anlayamıorm ya oofff:umursamaz: benim kayınvalidemde (nişanlıyım) bana bi kaç bişey vermek istedi hiç tarzm diil ve kendi aldğm hiç bişeye uydurup kullanamam ben de bi sürü eşya var annecim üzgünüm bunları alamam kalabalığı sevmiorm dedm çıktm işin içinden:1closedeyes:

Bizde nişanı kendımız yaptık nişanlımla kasamız ortak o yonden aramızda sorun olmuyor aıleler karısmıyor bız ıstemedık herseye karısıcaklar ılerıdede ben sunu yaptım bunu ettım falan olmasın dıe karıstırmıyoruz he mesala nişan bohcası alısverısınde annelerle cıktık onların rızası oluyor secmekte yardımcı oluyorlar bız alıyoruz nişan bohcamdakı ıc camasırlarını falan kayınvalıdem hep en ıyısını aldırdı nişanlıma secımı bana bırakar tabıkıde kınada falan ne olur bılmem ama annem kınayı ben yapıcam dedı bende tamam dedım bılmedıgımız ıcın :) cokta onemlı degıl olsun ıstedıgımız gıbı mutlu olalımda sorun degıl ılk baslarda uyumda sorun yasadık yenı tanıstılar sonucta ama su an sorunumuz yok sukur hatta kayınvalıdem dısarı cıkınca bana sureklı bluz falan alır gecen etek alıcakmıs bedenımı falan sordu ıyı yanı su ana kadar aslında dengeyı koruyarak nişanlınla bırlıkte cık ısın ıcınden derım ıkı tarafıda uzmeden orta yolu bularak ole daha ısın ıcınden cıkılır olur herkeste mutlu olur

bizim oralarda da erkek tarafı alır...madem almıyor düğüne kadar para biriktir kendin al
o da utansın..zaten çok birşey tutmaz bindallıyla tepsi alcaksın altı üstü..

utanmak mı?? utanacak insan zaten o boyuta getirmez alır. almıyorsa da biz aldığımızda da utanmaz akside gevşek gevşek yorum yapar. şu olmuş bu olmamış gibi.

ya gülüyümmü ağlayımmı şaştım bi benim nişanlımın ailesi böle sanıyordum ama benim gibi başkaları varmış benim nişanımdada nişanlımın ailesi hiç ilgilenmedi destek değil köstek oldular tüm akrabalarıma rezil oldum düğünümüz seneye olcak ben şimdiden kara kara düşünüyorum aynı stresi yaşamak istemiyorummmm:KK43:

bizim düğünümüz ve nişan törenimiz olmadığı için kınamız salonda erkekli olarak yapıldı...
salonu biz tuttuk, teyzemin içinden geldi,kına tuvaletimi de o aldı sağolsunkaydirigubbakcemile2
onun dışındaki,çerez, kına örtüsü kesesi, bindallı gibi tüm gereksinimleri de eşimin ailesi karşıladıa.s

benimde aynı salonu biz tuttuk. çerezmiş kına, kına elbisesi, bindallı, ayakkabı vs hepsini erkek tarafı aldı. ama kaşık getirmeyi unutmuşlardı. arkadaşım elime kınayı kendi eliyle koydu :)

kına yerini kız tarafı ayarlar. ev olabilir, salon olabilir. onu kız tarafı öder
kına kıyafeti, saçı, kınalar, kuruyemişleri erkek tarafı alır
hatta kınaya gelirken ellerinde kına ve kuruyemiş sepetleriyle girerler içeri

ama kızlar böyle şeylere pek önem vermeyin bence. bende kınamda arnavut şalvarı giydim. eşimin halasının gelinindi. yarım saatlik bi olay için kalkıpta şalvar diktirtmedim insanlara. günah bence israf
birde kınada içecekleri babam almıştı jest olsun die. karşılıklı anlayışla herşey hallolur.

kesinlikle katılıyorum. diktirmeyin bencede, benim şimdi bindallımda, gelinliğimde duruyor yeni evliyim ama evde boşa yer kaplıyor. ben almayalım dedim ama illa satın aldılar. boşu boşuna para.. yazık günah

X