Kına Gecesi yapmak şart mı?

daphnelena

İyiye,güzele inanırım.
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2015
264
92
Arkadaşlar merhaba,
Söz,nişan birarada yapıldı bizim. Kına gecesi için hiç ne nişanlım ne de ben istekli değiliz. Geleneklerimize saygı duyuyoruz o yüzden aileleri de kırmamak için nişanı istedikleri gibi yaptık. Her iki taraf da cok anlayışlı. Bizim mutlulugumuz için uğraşıyorlar. Ben Eskişehir'deyım, nişanlımın ailesi Hatay'da o yüzden git gel yormamak için söz-nişan beraber yapıldı. Düğünümüz eylülde ve nişanlım Antalya'da çalışıyor. Ben de haziranda Antalya'ya gideceğim ve aynı yerde 3 ay çalışacağım. Balayı paramızı kendımız cıkarmak istiyoruz. İkimiz de tur rehberiyiz. Yaz boyu kına için zaman yok. Eylülde işlerimizi bırakıp düğün yapcaz direk. Yaz boyu zaten gelınlık damatlık provaları derken zaman geçecek tatlı telaşlarla. Kına'ya gerek var mı sizce?

merhaba öncelikle hayırlı olsun bende antalyadayım burada yaşayacaksın artık sanırım :) bence ufakta olsa bi kına eğlencesi yapmalısın ailenin evinde bi kaç yakın akraba ve arkadaşlarınla ev kınası yapabilirsin illaki büyük çalgılı çengili kına yapmana gerek yok kendi aranızda samimi bi ortam olur hem masrafa hemde fazla zahmete gerek kalmaz diye düşünüyorum :) bi cd çalar yeter eğlenir oynarsınız sonrada kına yakılır ufak tefek ikramlar olur kek kuruyemiş falan yeter bence

merhaba öncelikle hayırlı olsun bende antalyadayım burada yaşayacaksın artık sanırım :) bence ufakta olsa bi kına eğlencesi yapmalısın ailenin evinde bi kaç yakın akraba ve arkadaşlarınla ev kınası yapabilirsin illaki büyük çalgılı çengili kına yapmana gerek yok kendi aranızda samimi bi ortam olur hem masrafa hemde fazla zahmete gerek kalmaz diye düşünüyorum :) bi cd çalar yeter eğlenir oynarsınız sonrada kına yakılır ufak tefek ikramlar olur kek kuruyemiş falan yeter bence

Ailem orda değil ama, onun ailesi de orda değil. Yazın orda sadece biz olucaz nişanlımla. Düğünden önce hem çalışıp hem gelinlik dikim prova derken onlarla uğraşcaz. Ailem Eskişehir'de onun ailesi de uzakta,boş yere telaşe olucak. Düğün hazırlıkları ve ev hazırlıkları eşyalar falan ev tutulcak eşyalar yerleştirilcek of cok strelı gelıyor bana :)

Ailem orda değil ama, onun ailesi de orda değil. Yazın orda sadece biz olucaz nişanlımla. Düğünden önce hem çalışıp hem gelinlik dikim prova derken onlarla uğraşcaz. Ailem Eskişehir'de onun ailesi de uzakta,boş yere telaşe olucak. Düğün hazırlıkları ve ev hazırlıkları eşyalar falan ev tutulcak eşyalar yerleştirilcek of cok strelı gelıyor bana :)
benimde haziranda düğünüm :) inan istesen yetişir herşey 1 hafta önceden ailenin yanına gidip yapabilirsin sonra geri döner düğüne hazırlanırsın 2 gününü alır kına yapmak ama yok ben istemiyorum diyosan o ayrı konu içine nasıl siniyosa öyle yap canım :)

ben bu tür konularda kimseyi kırmama taraftarııyım. yani biz bir kere evleniyor olabiliriz. ailelerde bir kere çocuk evlendiriyor. nasıl bizim isteklerimiz önemliyse onlarınki de önemli diye düşünüyorum. hem siz kına yapınca bir şey kaybetmiyorsunuz.illaki büyük bir şey olmasa da evde küçük bir kına yapılabilir. öyle büyük bir hazırlığada gerek kalmaz. bir günde çıkar kına alışverişi yaparsınız o kadar. hem ilerde fikrinizi değiştirirseniz pişman olursunuz. bu dönemler geriye bir daha gelmiyor. bence tadını çıkarın mutluluklar dilerim. :21:

bende kına gecesini çok büyük bir eğlence şeklinde yapmayı gereksiz buluyorum...
ertesi günü düğün varsa tabi...

yani bana göre de büyük çalgılı eğlence sadece bir kere olmalı, önce kına sonra düğün çok gereksiz masraf geliyor..
ee bir de kına kız tarafının düğün erkek tarafının denir ya hani, hal böyle olunca kimileri sadece kınaya geliyor düğün salonu boş kalıyor... böyle şeyleri de hiç sevmiyorum...
herkes evi kime yakında oraya gidiyor ...

o sebeple biz davetiyeye sadece düğünü yazdırmayı planlıyoruz.. kına gecesi yok olacak...
eee ama kınasız da elbette ki olmaz,
sadece kadınlar arasında ufak bir yer bulduk, kendi imkanlarımızla müziğimizi açıp kınayı yapıcaz inşallah...
sadece yakın çevremi davet etmeyi düşünüyorum... herkes bilmeyecek..

sizde kendi memleketinizde kız arkadaşlarınızla öyle küçük bir eğlence yapabilirsiniz..
güzel bir anı kalır sadece ..

bence yapmalısın çok sonra yapmadığına pişman olabilirsin.düğünden birkaç gün önce aile içinde masrafsız şekildede yapabilirisin çok çaba sarfetmene gerek yok bunun için ve yapmazsan bi daha yapma şansında olamayacak böyle söylüyorum çünkü düğünümde boşverdiğim şeyleri sonradan çok yapasım geldi içimde kaldı valla sadece tavsiye benden :)

Kızlarrr sanırım nişan Hatay'da düğünden bi gün önce kayınvalidemin evinde yapılcak.. Annemle ikisi konuşmuş. Kına için milleti tekrar yormayalım demişler. Sonucu size yazarım :)

O ne demek ya neden kına geceniz kayınvalidenizin evinde yapılsın anlamadım ben. kına gecesi kızın baba evinde yapılır anlamı onu gerektirir. hem tekrar yormak ne demek evleniyorsunuz siz. erkek tarafından çok kişinin gelmesi gerekmiyor. yorulmayacaklarsa sadece kayınvalideniz gelsin. bana göre çok bilinmeyeli ters bir cümle oldu.

O ne demek ya neden kına geceniz kayınvalidenizin evinde yapılsın anlamadım ben. kına gecesi kızın baba evinde yapılır anlamı onu gerektirir. hem tekrar yormak ne demek evleniyorsunuz siz. erkek tarafından çok kişinin gelmesi gerekmiyor. yorulmayacaklarsa sadece kayınvalideniz gelsin. bana göre çok bilinmeyeli ters bir cümle oldu.

:) Çok farklı düşünüyoruz sizinle,ama yine de fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şahsım adına kına gecesine zaten gerek yok. Ama annem çok istiyor yapmayı. Bir kızım var ve kınasını yakmak istiyorum diye. Kına yapmayan çok arkadaşım var, maddi durumlarından dolayı yapamayan insanlar da var. Masrafı falan sorun değil, ailelerimizin durumu yerinde çok şükür nişanlım ve ben de çalışıyoruz. Allah'a bin şükür hepsinin altından kalkmaya çalışırız. Ama yukarıda da konuyu açarken uzun uzun belirttim zaman sorunu var,şehirler farklı ve düğüne kadarki süreç de nişanlımla benim çalıştığımız yerler bile ailelerimizin olduğu şehirden farklı. Yani erkek tarafının benım ailemin evine gitmesi sıkıntı değil, yoralım hadi yorulsunlar bi kere oluyor dediğiniz gibi ama, benim ve nişanlımın düğünden önce izin alıp benim ailemin olduğu yere gitmemiz için zamanımız yok şu an görünürdeki planda hiçbir şekilde uymuyor takvimimize. Düğünden önceki kısa süreçte tuttuğumuz eve eşya alıp, eşyalarımızı yerleştireceğiz,evimizi tamamen döşeyip düğünümüzü yapmaya gideceğiz. Bizim yaşayacağımız yer Ankara. Benim ailem ile nişanlımın ailesinin olduğu şehirler de farklı. :)
Sizin fikrinizi almak da benim için önemliydi,o yüzden tekrardan açıklamak istedim.

Teşekkür ederim,herkesin fikrini değerlendiriyorum.

ben ve nışanlımda ayrı şehirlerdeyiz iki ayrı yerde kınamız ve düğünümüz olcak. benim demek istediğim kına gecesi kızın baba evinde kalacağı son gece yapılır anlamı zaten baba evinde yapılmasında ama anlamsız buluyorsanız siz bilirsiniz dilerim bu konuda ileride pişmanlık duymazsınız. mutluluklar.

ben ve nışanlımda ayrı şehirlerdeyiz iki ayrı yerde kınamız ve düğünümüz olcak. benim demek istediğim kına gecesi kızın baba evinde kalacağı son gece yapılır anlamı zaten baba evinde yapılmasında ama anlamsız buluyorsanız siz bilirsiniz dilerim bu konuda ileride pişmanlık duymazsınız. mutluluklar.

Bizim düğünümüz 1 tane olacak. O yüzden kınayı da aynı yerde yapabiliriz diye aileler konuşuyorlar. Sonuca bağlanınca burdan yazarım dedım zaten,şu an netliğe kavuşan bir şey yok ortada,daha 4 ayımız var :)

Size de mutluluklar diliyorum, Allah herkesin kalbine göre versin..

X