Kiracı sorunu

Brokoli1

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2023
142
34
Merhaba yardımcı olursanız sevinirim.
Geçen sene evi kiraya vermistik 3+1 ev 4.500 tl .Bizde kiracıyız 3+1 evde 5000 tl ye oturuyoruz.Bizimde , kiracimizinda sözleşmesi tüfe üzerinden. Hesaba göre 8500 9000 arası bir kira ödemek durumunda kalıcaz. Bizde aynı kirayı kıracimizdan istedik. Onların mayıs ayında yenileniyor sözleşme bizim temmuzda. Biz yine dedik ki zammı ozaman yapmayalım temmuzda yapalım aynı kirayı sizden alalım ama kabul etmiyorlar yüzde 25 devam ediyor diyerek. 5.750 TL yapıyor bu sefer biz magdur oluyoruz çünkü bizim sözleşmemiz temmuz ayına denk geliyor ve o zamanda yüzde 25 artış kanunu bitiyormuş. Yenı evli oldukları için ve çok borçları olduğu için veremiceklerini soylediler devlet memuru bey ama bizde tüp bebek tedavisi görüyoruz ve ekstra kredilerimiz var zor durumda kaliyoruz . Yeni evli sayılırız 2.5 senelik evliyiz .Daha uygun ev bulurlarsa oraya geçmelerini zor durumda kaldığımızı bizimde kiraci olup giderlerimizin olduğunu söyledik.Esim beyle konuşurken kiracinin karısı telefonu alıp bizi çıkartamazsiniz çıkartacaksanız ihtar çekin mahkemeye verin falan demeye başladı. Kendim oturcam dersen de 1 yil kiraya veremezsin falan diyerek bizi tehdit etti.ev başka bir şehirde biz başka sehirdeyiz eşimin gorev yeri değiştiği için buraya gelmiştik. Böyle olunca evi satma ve suanki kiraci olduğumuz evi alma kararı aldık ama zorluk çıkartacaklar gibi duruyor evi görmek için gelenlere evi göstermemesi gibi bir durumda ne yapmamız gerekir. Nasıl bir yol izlemeliyiz konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum.

Not : arkadaşlar kiraci düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın bende kiracıyım kendi evinizde oturun ozaman demeyin. Oturamıyoruz çünkü eşimin tayini başka şehire çıktı.
Arkadaşlar kendi evimiz ankara bağlum kafkaslarda biz tekirdağ çerkezköyde oturuyoruz
☆ Evi satılığa çıkarttık. Kiracı evi göstermek zorundaymış emlakçı ilgilenecek artık. Burdan da tayin olduktasonra evi askeri personele seçerek kiraya vermeyi düşünüyoruz 4 yil kalıp gidiyorlar. İlerisi ve kiracı için daha uygun bir seçim olacak ( askeriye bölgesine çok yakın alacağımız yer) teşekkürler herkese.

Son düzenleme:
Geçen sene evi kiraya vermistik 3+1 ev 4.500 tl .Bizde kiracıyız 3+1 evde 5000 tl ye oturuyoruz.Bizimde , kiracimizinda sözleşmesi tüfe üzerinden. Hesaba göre 8500 9000 arası bir kira ödemek durumunda kalıcaz. Bizde aynı kirayı kıracimizdan istedik.
Sizin kiranızdan kiracınıza ne? Aynı muhitte aynı şehirde aynı benzer özellikte mi oturuyorsunuz? Yoksa kiracınız Konya’da siz İstanbulda mısınız mesela?

Kiracınız sizin kiranıza göre ödeme yapmak zorunda değil.
Not: kiracı değilim mal sahibiyim

Edit: sonradan gördüm ev başka ildeymiş. Tahmin ettiğim gibi. Kiracınız kendi iline göre normal fiyat ödüyordur bilemeyiz sizin büyükşehirdeki kiranızı birebir karşılamak zorunda değil.

Eve yatırım yapmak böyle bir şey işte

Tabusunu da versın deme kanun var nizam var🤨 kötü niyetli olmamak lazım bence
Ne saçmaladınız anlamadım ama farklı şehirlerde yaşıyorlarmış takdir edersiniz ki her şehrin şartları eşit değil. Ayriyeten bizim kira artıyor diye kiracıdan bunu almaya çalışmak bana son derece kötü niyetli geldi. Hani çok iyi niyetlisiniz ya ondan diyorum.

İçinde kiracı olan evi satmak sıkıntı açıkcası kimse uğraşmak istemediği için kiracı varken almaz.

Bölgede ki kira fiyatlarını ve evin kullanım durumuna bağlı olarak bir zam yapmanız gerekiyor. Belki 10k olan bir ev bilemeyiz

Evi satmaya karar verirseniz gelenlere göstermek zorundalar göstememe gibi bir şey yapamazlar ama farklı illerde oturuyormuşsunuz belkide istediğiniz rakam o ile göre fazladır şimdi bilemiyoruz ki

Kiracınız sizin evinizin kirasını karşılamak zorunda değil ki.
Ayrica her 3 odalı ev aynı ücrette olmaz, yaşadığı şehire, mahalleye, katı ve konumuna göre değişir evin kira ücreti. Ve ihtiyaçlarınıza göre artış yapamazsınız.
Evinde kiracı olan evi satmakta almakta çok sıkıntılı. Gösterir ama satışı zor olur.

Ben size hak verdim. Yüzde yirmibeş olarak yükseltmesi hiç adil değil.

Bu saçma uygulama yüzünden ev sahipleriyle, kiracılar arasında sorunlar baş gösterdi.

Ayrıca memurmuş kiracı. Ocak zammı aldı. Temmuzda da maaşına zam alacak. Alacağı zam yüzde yirmibesten çok daha yüksek olacak.

Ben de hem memur, hem de kiraciyim hem ev sahibi. Yüzde yirmibeş zam yapanları hiç adil bulmuyorum.

B Brokoli1 evler hangi şehirlerde? İstanbul ile Kırıkkale'de ki ya da Hakkari'de ki bir evin aynı fiyata kiralanmasi mantıksız... Mevcut kiralariniz birbirine yakinmis, iki sehir içinde standartlar birbirine yakınsa, ben açıkçası sizi haklı buldum...mevcut kiracı daha ucuza oturmalı ama %25 artış adaletsiz diye düşünüyorum. Not: kirada evim yok, kiracı da değilim.

B Brokoli1 evler hangi şehirlerde? İstanbul ile Kırıkkale'de ki ya da Hakkari'de ki bir evin aynı fiyata kiralanmasi mantıksız... Mevcut kiralariniz birbirine yakinmis, iki sehir içinde standartlar birbirine yakınsa, ben açıkçası sizi haklı buldum...mevcut kiracı daha ucuza oturmalı ama %25 artış adaletsiz diye düşünüyorum. Not: kirada evim yok, kiracı da değilim.
Ev ankarada bağlum da kafkaslarda biz tekirdağ cerkezkoydeyiz kıyaslamayı ona göre yapabilirsiniz

Ev ankarada bağlum da kafkaslarda biz tekirdağ cerkezkoydeyiz kıyaslamayı ona göre yapabilirsiniz
Bağlum kafkaslarda evinizin 10 yıllık olduğunu varsayarak enn fazla 10 bin kira istersiniz ama kimse vermez. Yeni kiralanirsa 7 bin tl şuan oralar. Zaten eski kiracı olduğu için çevre kiralara göre değerlendirme yapamazsınız.

Merhaba yardımcı olursanız sevinirim.
Geçen sene evi kiraya vermistik 3+1 ev 4.500 tl .Bizde kiracıyız 3+1 evde 5000 tl ye oturuyoruz.Bizimde , kiracimizinda sözleşmesi tüfe üzerinden. Hesaba göre 8500 9000 arası bir kira ödemek durumunda kalıcaz. Bizde aynı kirayı kıracimizdan istedik. Onların mayıs ayında yenileniyor sözleşme bizim temmuzda. Biz yine dedik ki zammı ozaman yapmayalım temmuzda yapalım aynı kirayı sizden alalım ama kabul etmiyorlar yüzde 25 devam ediyor diyerek. 5.750 TL yapıyor bu sefer biz magdur oluyoruz çünkü bizim sözleşmemiz temmuz ayına denk geliyor ve o zamanda yüzde 25 artış kanunu bitiyormuş. Yenı evli oldukları için ve çok borçları olduğu için veremiceklerini soylediler devlet memuru bey ama bizde tüp bebek tedavisi görüyoruz ve ekstra kredilerimiz var zor durumda kaliyoruz . Yeni evli sayılırız 2.5 senelik evliyiz .Daha uygun ev bulurlarsa oraya geçmelerini zor durumda kaldığımızı bizimde kiraci olup giderlerimizin olduğunu söyledik.Esim beyle konuşurken kiracinin karısı telefonu alıp bizi çıkartamazsiniz çıkartacaksanız ihtar çekin mahkemeye verin falan demeye başladı. Kendim oturcam dersen de 1 yil kiraya veremezsin falan diyerek bizi tehdit etti.ev başka bir şehirde biz başka sehirdeyiz eşimin gorev yeri değiştiği için buraya gelmiştik. Böyle olunca evi satma ve suanki kiraci olduğumuz evi alma kararı aldık ama zorluk çıkartacaklar gibi duruyor evi görmek için gelenlere evi göstermemesi gibi bir durumda ne yapmamız gerekir. Nasıl bir yol izlemeliyiz konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum.

Not : arkadaşlar kiraci düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın bende kiracıyım kendi evinizde oturun ozaman demeyin. Oturamıyoruz çünkü eşimin tayini başka şehire çıktı.
Açıklamaları okuyunca yorumumu düzeltmek durumunda hissettim kendimi. İstediğiniz tutar eğer ordaki yeni evlerin tutarından bile fazlaysa haksız oluyorsunuz maalesef.

Son düzenleme:
Bu arada evet kanun var ama kanun Temmuzda bitecek diye haber çıkmıştı. Sonra neye göre olacak ama bakmak lazım.

Son düzenleme:
X