Kiralık mı satılık mı :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok haklisiniz , tavsiye almak cok iyi oldu🌸 en iyisi kiraya cikmak. Zamanin ne getirecegi belli olmaz, babami ikna etmeye calisacagim, insAllah ikna olur 😓 hepinize çok teşekkür ederim 😊😊
babanizi ikna etmenize gerek yok , kendi paranizi nasil harcayacaginiza karar vermek sizin en dogal hakkiniz .ustelik kredi faizide cok yuksek .tam maasa baglanmissiniz biraz rahat etmeniz lazim hemen ev gecindirme yuku sirtlanmayin.

normalde satılık derim ama

siz daha yeni atanmışsınız, ailenizle yaşıyorsunuz hayatınızın değişiklikler getirmesi çok olası

evde daha 2 tane daha çocuk var

kredi miktarı çok yüksek 6500 nedir! annenizin babanızın tüm maaşından fazla siz 5 bir şey alıyorsunuz bin lira da evden kira gelse 5 kişi ancak ucu ucuna geçinirsiniz. zaten şimdiye kadar da anne babanızın maaşıyla da ucu ucuna geçinmişsiniz demek ki hiç birikim olmamış... üstelik şimdi enflasyon daha yüksek. çocuklar okullu, masrafları okul bitip işe girene kadar her gün daha da yüksek olacak.
yani nasıl olacka o iş...imkansız bence.

başka kiralık evlere bakıp bu evi de kiraya verirseniz biraz daha büyük bir evde rahat edersiniz.
ya da 1-2 sene bu evde kalıp biriktirmeye çalışırsınız- bu meşakkatli tabi ama. kardeşlerinizden şehir dışına okumaya gidecek filan olan var mı?

Geniş düşünün. Siz yıllarca aileyi geçindiremezsiniz. Bir gelecek kurmaya ak mısınız? Gezip tozacak, evleneceksiniz. Maaşı o kadar kilitlemek makul değil.

Herkese iyi günler 😊, yaklasik 2 3 aydir atama surecini bekliyordum buraya da yazmistim,Allaha şükürler olsun atandim atanınca ailemle daha iyi bir kiralik eve geçeriz diye hayal ediyordum 5 kisiyiz ve yasadigimiz ev 1+1 artik bir kitap bile alamiyorum cunku koyucak yer kalmadi bu konuyu konuştuğumuzda babam kiralik eve cikmanin mantiksiz oldugunu ( paranin cope gidecegini dusunuyor) onun yerine 400.000 tl kredi çekip satilik ev almamiz daha iyi olur dedi. Bana gore de bu mantiksiz geliyor cunku yaklasik 430.000 tl de faiz ödeyeceğiz ( 10 sene icerisinde her ay 6.500 verecegiz) ekstra banka masraflari da var ben de faize giden para cop degil mi dedim. Maasimin hepsini vermeyecegimi soyledim o da maasimi vermeyecegim dedigimi sanmis kirildi biraz ben de tekrar ettim "hepsini" diyerek annemle babamin maasi toplami yaklasik olarak 6 milyar onlarin maasi krediye gidecek geriye kalan her gideri ben ödeyeceğim tabi ev senin olur dedi babam. Ancak kardeslerimin okul taksidi,faturalar diger giderleri benim maasim karşılarmi o bile meçhul ev de oyle ahim sahim degil sizce kiralik eve cikmak mi daha mantikli yoksa babamin dedigi gibi mi yapmaliyim onu da cok kirdim sanirim sessizlesti birden ama bana o kadar faiz odemek cok sacma geliyor :KK43: (benim maasim yaklasik 5.000)
Tabi ki saçma. Bende cocuklarinin getireceği maasi düşünüp ev alalım diyen anne babaları anlayamiyorum..sonuçta belli yastasinizdir sizin yuvaniz olmayacak mı ilerde...evlenmeyecek misiniz....o zaman napicaklar nasıl ödeyecekler...sakın bu topa girmeyin....tutun ki evlenmediniz gene de sizin harcamalariniz sizin özeliniz olmayacak mı hiç...aman diyeyim

bazen evlatlar aıleyı zora sokacak ısteklerde bulunuyor
bazende ebeveynler
babanızda pek akıllı masallah sızın maasınıza guvenerek planlar yapıyor
sızı dusunmuyor sıkıntıya sıkacak planlar bunlar hıc hos degıl daha sımdıden strese gırmıssınız bır kac ay ınsan maasının tadına bakar ıhtıyaclarını karsılar aılesıne hedıye falan alır daha maası almadan borca sokuyorlar kızı pes

Kesinlikle satın almayın kendinizi 10 yıl boyunca krediye mahkum edeceksiniz.Diyelim ki bu süre zarfında evlenmek istediniz o zaman napacaksınız ? Ailenizin masraflarını ödemekten kendinize bir çöp dahi alamazsınız.10 yıl çok uzun bir süre

Ev kötü madem sığmıyorsunuz, kiraya verin ,üzerine para ekler daha iyi geniş bir eve çıkarsınız.
Evi satıp peşinat yapsanız mantıklı ama baba izin vermiyor demissiniz. Bu durumda kiraya çıkmak mantıklı.
400.000 tlye 400.000 tl faiz korkunç bir meblag. Ayrica aylik 6500 fipan odemeyi kaldiramazsiniz.

Ayrica yeni memursunuz galiba. Size 400.000tl kredi cikmaz

Maşallah baban da ne uyanikmis.
Kendi maaş toplamı 6bin, kiti kitina geciniyorlar ama senin on yıllık 6500 liralık ödeme yapmani istiyorlar.
Madem ev almak kolaydı bu yaşına gelmiş neden daha güzel, onca çocuğa yetecek bir eve taşınmamis??? Ne kolay baskasinin parasıyla hesap yapmak.
Benim atanan kadın arkadaşlarımın neredeyse hepsi aile baskısıyla ev kredisine girdi. Yarısı da parasıyla rezil oldu,hem paranın neredeyse tamamını ödeyip hem de onlardan para desteği isteyince kötü oldu. Ayrıca ailesi tarafından kredi çekilip zorla ev aldirilan kızlardan evlilik zamani gelince güle oynaya giden de yok..aileler vermek istemiyor kızı,para gider korkusuna.
Bence hiç bulaşma. Gerekirse her ay bin TL kredi desteği vereceğini soyle. Paranl rezil olma

Babam satilmasina izin vermiyor :KK43:

babanız bu kadar yatırım yapmak için gözü kara madem neden bunca zaman sizi beklemiş acaba. sizin tüm maaşınızı komple istiyor resmen. ben olsam asla böyle bi topa girmezdim. biraz daha büyük bir ev kiralanabilir. 1+1 den gelecek kira + sizin kira desteğiniz daha mantıklı bu olayda.

tabi ev senin olur dedi babam.
Annen baban daha gencecik insanlar.
Eğer onları evden atma planin yoksa (Allah gecinden versin) ama vefat edince o ev sana gelecek demektir.
En büyük çocuk yeni atandiysa kirklarin sonu, ellililerin basindadir. Allah ömür versin ama otuz kırk yıl sonra,o artık çürümüş evden sana ne hayır gelir ki???
Anca kentsel dönüşüm falan filan ayağına bir şekilde yıkılırsa para getirir .
Yatırım mı yani bu?
Bence en mantıklı olan
Şimdiki evi kiraya verin, daha ucuz bir ev satın alın
Kiradan bin lira gelse, annen bin lira, baban bin lira,sen bin lira ... Aylık 4bin ödemeli bir kredi çekin
Her ay bin lira da verirsin yani,o evde yaşıyorsun sonuçta:)
Sakın 6.500 lük krediye ortak olma. Çoook pişman olursun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X