Saç Uzatma Yöntemleri kırıkları aldırdım yine başa döndüm diyenler

357SACO

Guru
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2009
396
115
39
kızlar ben de saçımı uzatmaya çalışanlardanım .sürekli (3 ayda bir) kırıklarını aldırıyorum sonuç mu?hep başa dönüyorum .Peki benim saçlarım nasıl uzayacak ?

saçına düzenli bakım yaparsan, düzleştirici,maşa ve fönden uzak durursan saçların kolay kolay kırılmaz, çatallaşmaz, 3 ayda 1 kuaförü sevindirmene gerek kalmaz. bir de yumuşak yüzlü olmayacaksın, kuaförü baştan korkutacaksın. istediğinden kısa olduğu taktirde ağır tepki vereceğine dair sinyaller alacak, 1-2 cm den fazla kesemeyecek.
ben 4 aydır uğramıyorum kuaföre, saç uçlarım yeni kesilmiş gibi, en ufak bi incelme,çatallaşma yok.( saçımın ense kısmında problemli 1 tutam var, o tutam hariç)

bende aynı dertten muzdaribim valla inat ediyorum 1 sene kestirmiyorum sonra bi bakıyorum saçlar kendinden geçmiş uçları kırıktan geçilmiyo mecbur gidiyorum kırıklar temizlensin diyorum yine 1 sene önceki boyuna dönüyor napıcaz yaa :gitme: bide saçımın yapısı gereği her hafta fön çektiriyorum yoksa çok kabarıyor ve şekle girmiyor mecburum fön çektirmeye çalışıyorumda bakımlı gözükmem lazım,yıllardır aynı kısır döngü sonuç hiç uzamayan ve hep aynı boya geri dönen saçlar tek çaremiz çıtçıt sanırım yada etkili bi bakım, bisürü bakım reçeteleri var kafam karışıyor hangisi en etkili olanı bilemiyorum -tatlicadiarzu-

bende aynı dertten muzdaribim valla inat ediyorum 1 sene kestirmiyorum sonra bi bakıyorum saçlar kendinden geçmiş uçları kırıktan geçilmiyo mecbur gidiyorum kırıklar temizlensin diyorum yine 1 sene önceki boyuna dönüyor napıcaz yaa :gitme: bide saçımın yapısı gereği her hafta fön çektiriyorum yoksa çok kabarıyor ve şekle girmiyor mecburum fön çektirmeye çalışıyorumda bakımlı gözükmem lazım,yıllardır aynı kısır döngü sonuç hiç uzamayan ve hep aynı boya geri dönen saçlar tek çaremiz çıtçıt sanırım yada etkili bi bakım, bisürü bakım reçeteleri var kafam karışıyor hangisi en etkili olanı bilemiyorum -tatlicadiarzu-

kabaran ve kuru saçların çaresi yağ bakımlarıdır. haftada 1 yapılan yağ bakımı saçı adam ediyor resmen, hem de uzamasını hızlandırıyor. 1 sene de çok uzun bir süre fön-düzleştirici vs. kullanılan saç için, şekli fln da bozulur zaten saçın, hiç değilse 6 ayda 1 kuaföre gitmek lazım.
bakım için sadece yarım çay bardağı zeytin yağını sıcak su dolu kabın içine koyarak ısıtıp, parmağı yakmayacak sıcaklıktayken saç diplerine ve uçlarına güzelce yedirip 2 saat kadar bekledikten sonra bitkisel şampuanla yıkamak da yeterlidir. saçı yağladıktan sonra streç film veya boneyle sarıp üstüne de havlu ya da tülbent sarıp arada bir dışarıdan föl makinesiyle ısı vereceksiniz, en son yıkamaya başlamadan önce de 1-2 dk. tutacaksınız makineyi. sonra bitkisel şampuanla yıkayacaksınız. saçlar yeterli neme kavuşunca kendiliğinden daha düz ve yatışık olacak. ayrıca turplu suyu da tavsiye ederim kabarmalara karşı,fakat çalışan kadınlar için zor bi yöntem.

bir de kolay ve zararsız bi düzleştirme yöntemi var, banyodan sonra saçınıza gereken miktarda durulanmaayan bakım kremi veya en basitinden bebe yağını(miktarı abartırsanız saç yağlı gözükür) sürdükten sonra saç kurutma makinenizin geniş ağzı, yani difüzör ile saçınızı tarar gibi yukarıdan aşağıya doğru kurutacaksınız. bu işlemi akşamdan yaparsanız ertesi gün işe giderken saçlar çok güzel bir formda olacak. bi hafta sonu deneyebilirsiniz bunu, risk almamış olursunuz.

Ben ellemiyorum hiç, 5 senedir de saç uçlarımı aldırmaya kuaföre gitmiyorum, 5 senedir 1 kere ellettim saçımı, o da boya içindi. Kırıklarım oldu elbette, ama ben kendim alıyorum onları, istediğim kadar hem de, gidip de kuaföre budatmam saçımın yarısını, hiçbir şekilde de elletmem bundan sonra.

5 senedir de gitmediğim gibi kuaföre saç kestirmeye, belime kadar uzadı saçlarım, gerek kimyasal gerek doğal bakımlarla idare ediyorum saçlarımı, gayet de sağlıklılar ve uçlarından da memnunum.

Devamlı saçına narin bir ipektenmiş ya da sana bağlı ve istekleri olan ayrı bir canlı gibi özen gösterirsen, gerekli bakımları yaparsan hiçbir sorunu olmaz.

ayda bir kırıkları aldırsam da yine kırılıyor,aldırmamaya karar verdim artık:eek:lmaz: çünkü uzamıyor diğer türlü ve yine kırılıyor kısa zamanda.bikaç aydır aldırmadım 1 aylık haliyle aynı,arada makası elime alıyorum,gözüme çarpanların ucundan çat çat kesiyorum,tavsiye ederim,boyda bir kısalma olmuyorsositososito

ben bu yüzen artık kestiremiyorum.zaten kendi kendine kırılıyor
Sağlıklı değil ama yapacak birşey yok
Kuaförlerde budama hastalığı var illa dediğinden fazlaca saç kesecekler..
Dediğimiz gibi kesseler bahane de uzar,uzar kırığın o kadardı sanane benim kırıklarımdan yahuu ne kadar dediysem o kadarını kes..:eek:klava:

uzun olan saçlarımın kırıklarını aldırmak için gittim, kuaför çok güzel olacaksın filan dedi, başımı öne egdim, durmadan kesiyor bi kaldırdım kafamı önden sezen aksu arkadan ajda pekkan küt olmuş saçlarım.....hippie gibi.o günden beri temkinliyim.

hem bakımları aksatmamak gerek hem de en azında 3-4 ayda bir gidip 1 cmcik kesmek lazım uçlarını... kuaföre biraz gözdağı verin. mesela benim kuaför şimdi bana alıştı ama ilk gittiğimde 'saçlarımı uzatmaya çalışıyorum fazladan gidecek biraz saç bile istemiyorum.' demiştim. azıcıcık kesmişti. sadece kırıklar gidecek kadar.

ancak şu da var saça kırık gözle görülür derecede çoğalmışsa hiç bekletmeyin kestirin. yoksa çoğaldıkça çoğalır. senede bir gider insan ama pir gider...

uzun lafın kısası; saç kırılmasın, püskülleşmesin diye bakımları aksatmıyacağız. ama oldu da kırıklar başladı hemen azıcıcık ucundan keseceğiz ki yayılmasın. kuaförün de gözünü korkutcaz, saç uzatmak için aylar- yıllarca uğraştığımızı baştan söyleyeceğiz....

mesela ne gibi bakımlar yapıosun cnm

Suna Dumankaya'nın 2 maskesini yapıyorum şu sıralar:

Biri bu (Yeni başladım, ayda 1-2 kez yapacağım):
http://www.kadinlarkulubu.com/sac-u...una-dumankayadan-saci-hizli-uzatan-tarif.html

Diğeri de çok çok memnun kaldığım maya ve zeytinyağı maskesi:
http://www.kadinlarkulubu.com/sac-uzatma-yontemleri/300921-maya-sac-uzatma-6.html

Ayrıca Dove Onarıcı Terapi Serisini (şampuan, saç kremi ve maske) kullanıyorum, Dove şampuanı Gliss'in Hassas, Kuru ve Donuk Saçlar için olan Yaban Gülü yağlı şampuanıyla haftalık dönüşümlü kullanıyorum. Ayrıca Gliss'in Liquid Silk Gloss durulanmayan sıvı saç kremini kullanıyorum. Hem ekstra parlaklık veriyor hem de onarıp yumuşatıyor, kokusu da hoştur, şeker gibi :) Bir de bu şampuanların içine bepanthen ampul ve biraz da bal koydum. Bir tane de saç kremine ampul kırdım.

Arasıra pirinç suyu, ve vaktim olmadığı zamanlar içinse fısfıslı şişede hazırda tuttuğum ballı suyu hemen sıkıp 10 dk falan bekletip duşa giriyorum.

Her sabah da yumurta yemeye çalışıyorum ayrıca.

Son düzenleme:
kizlar ben bir aydir iki güde bir düzenli sekilde turplu su uyguladim sonuclar süper oldu 4 cm e yakin bi uzama oldu ama ucunda saclariminboya var ve acayip kirikldi bicimsiz duruyodu sekle girmiyodu kiriklardan bende kestim ama simdi daha bakimli ve yumusak oldu artik iyice kirik olana kadar kesmem bir ay önceki haline geri döndü saclarim turplu sular bosa gitti ama yinede bakimli olmasi iyi devam turplu suya

Ben en son şubatmıydı neydi kestirdiğimde
Normal düzeyde uzardı saçlarım benim..
Kahrolası bir düzleştirici aldım maaf oldu saçlarım
Bir kat var saçımda sadece ama yarısı kırık..
Okulda başlıyor napıcam bilmem
Birde benim saçlarım normalde çok hafif dalgalıdır..
Ve yağlıdır saçlarımm
Kabarmaması için ne yapmam lazımm :nazar:

Ben en son şubatmıydı neydi kestirdiğimde
Normal düzeyde uzardı saçlarım benim..
Kahrolası bir düzleştirici aldım maaf oldu saçlarım
Bir kat var saçımda sadece ama yarısı kırık..
Okulda başlıyor napıcam bilmem
Birde benim saçlarım normalde çok hafif dalgalıdır..
Ve yağlıdır saçlarımm
Kabarmaması için ne yapmam lazımm :nazar:

bebe yağını denedin mi hiç cnm? banyodan sonra ıslak saçına az miktarda sürüyorsun, kabarıklık fln kalmıyor+saç yumuşacık oluyor ipek gibi. bir damla bebe yağını avcuna damlat, iki avucuna yay bunu, parmak araların da dahil. saçının uçlarına, kat uçlarına ve kabaran-kuruyan yerlerine sür. gerekirse 2-3 kez tekrarla. ama 1. yağ miktarını az tut, yoksa saç kirli-yağlı gözükür, 2. sakın diplere sürme.
yurtta kalmıyosan turplu suyu da yap haftada 2-3 defa, düzene girecektir. yurtta kalıosan ya da turplu suyla uğraşamam diyosan da ılık zeytin yağı sürebilirsin saçlarına haftada 1 kez.
düzleştirici kullanmamaya çalış, saçın hafif dalgalıysa dalgalı modeller kullanabilirsin demektir. akşam örüp sabah açarak, ya da sosis bigudilerle pratik modeller yapabilirsin. aklına yatarsa ayrıntılı olarak yardımcı olmaya çalışırım.a.s.

bebe yağını denedin mi hiç cnm? banyodan sonra ıslak saçına az miktarda sürüyorsun, kabarıklık fln kalmıyor+saç yumuşacık oluyor ipek gibi. bir damla bebe yağını avcuna damlat, iki avucuna yay bunu, parmak araların da dahil. saçının uçlarına, kat uçlarına ve kabaran-kuruyan yerlerine sür. gerekirse 2-3 kez tekrarla. ama 1. yağ miktarını az tut, yoksa saç kirli-yağlı gözükür, 2. sakın diplere sürme.
yurtta kalmıyosan turplu suyu da yap haftada 2-3 defa, düzene girecektir. yurtta kalıosan ya da turplu suyla uğraşamam diyosan da ılık zeytin yağı sürebilirsin saçlarına haftada 1 kez.
düzleştirici kullanmamaya çalış, saçın hafif dalgalıysa dalgalı modeller kullanabilirsin demektir. akşam örüp sabah açarak, ya da sosis bigudilerle pratik modeller yapabilirsin. aklına yatarsa ayrıntılı olarak yardımcı olmaya çalışırım.a.s.
Bende bebe yağını düşünüyordum canım
Zaten düzleştirici ve maşaya yarından sonra elveda diyeceğim..
Malesefki yurtta kalıyorum ama turplu suyuda denemeye başlayacağım
En yakın zamanda inşallah..
Bigudi kullanmak bende istiyorum tek başına saçımı sarabilirmiyim bilmiyorum tabii

Bende bebe yağını düşünüyordum canım
Zaten düzleştirici ve maşaya yarından sonra elveda diyeceğim..
Malesefki yurtta kalıyorum ama turplu suyuda denemeye başlayacağım
En yakın zamanda inşallah..
Bigudi kullanmak bende istiyorum tek başına saçımı sarabilirmiyim bilmiyorum tabii

elin alışınca yaparsın cnm, 15 dk alır sarmak.
yurtta turplu su zor gelebilir, bnm eşim bile zor tahammül ediyo evde kokusuna, alem zaten laf söylemeye yer arıyo yurt ortamlarında, sen sebat göstersen de millet rahat bırakmayabilir:KK43:
yağ bakımları daha pratik, tamam saçtan arındırmak zor olabiliyo ama en azından pişirme derdi yok, kokusu yok(sarmısak yağı hariç tabi:))
haftada en az 1 kez yap, bebe yağı olayı da doğru bi karar olur.
inş. düzelir saçların.:teselli:

elin alışınca yaparsın cnm, 15 dk alır sarmak.
yurtta turplu su zor gelebilir, bnm eşim bile zor tahammül ediyo evde kokusuna, alem zaten laf söylemeye yer arıyo yurt ortamlarında, sen sebat göstersen de millet rahat bırakmayabilir:KK43:
yağ bakımları daha pratik, tamam saçtan arındırmak zor olabiliyo ama en azından pişirme derdi yok, kokusu yok(sarmısak yağı hariç tabi:))
haftada en az 1 kez yap, bebe yağı olayı da doğru bi karar olur.
inş. düzelir saçların.:teselli:

Haklısın canım..
İnşallah düzelir..Saçları kestirmek gerçekten çok iyi..
Bir ara çok kestirirdim düzleştiricide yoktu..
Zeytin yağı dahilinde karışımlarda oluşan bakım yağı sürmüştüm saçıma..
Yıkadım çıktım saçım kurumuyor ağır bi hali var..CADIARZU
Meğer arınmamışş tekrar banyonun yolunu tutmuştumm:nazar:

ben kendi yöntemimle çok kolay kurtuluyorum yağdan:
1.yağı ısıtıp sürüyorum, kullanacağım miktardaki yağı bi kaseye koyup sıcak su dolu bi kabın içine bırakıyorum.
2. yeterince ısınınca saçıma sürüyorum, diplerden başlayıp uçlara doğru.
3. saçımı güzelce kapatıyorum. ben buzdolabı poşeti kullanıyorum bunun için, bi tarafını elimle ayırıyorum poşetin, başıma geçirip uçlarını bağlayabileceğim bi şekil alıyo. üstüne de tülbent sarıyorum.
4.arada bir fön makinesiyle tülbentin üstünden ısı veriyorum. böylece saç pulcukları ve kökler açılıyor, yağ saça iyi işliyor. yıkamaya başlamadan önce son bi kez daha ısıtıyorum makineyle.
5. saçımı ılık suyla önce z. yağlı sabunla yıkıyorum.ama sadece diplere sürüyorum sabunu, uçlara değil.
6. sonra da dfn garlıyla şampuanlıyorum tamamını 1 kez, gene ılık suyla.
7.en son dfn garlının maskesini sürüp 5 dk bekliyorum, sonra soğuk suyla duruluyorum.
üstüne maske de sürmeme rağmen 3 gün yağlanmadan dayanıyo saçlarım böyle.hem de dolgun fakat çok uysal oluyolar.

Anladım canım bende bitkisel şampuan kullanmaya başlayacağım..
benim normalde saçlarım yağlıdır..
Ama orialdan artık sadece diplerim yağlı uçlarım çok kuru olduu..
Aynı zamanda kırık olduğundan sanırım düzleştirirken hava çeksem öyle kalıyor
Hanii yanık olupta kabaran cinstenn
Senin yöntemini uygulayacağım bendee..
Uzun saçta öyle merakım varki..
Hiçbir zaman sahip olamayacağım herhalde.. :çok üzgünüm:

Anladım canım bende bitkisel şampuan kullanmaya başlayacağım..
benim normalde saçlarım yağlıdır..
Ama orialdan artık sadece diplerim yağlı uçlarım çok kuru olduu..
Aynı zamanda kırık olduğundan sanırım düzleştirirken hava çeksem öyle kalıyor
Hanii yanık olupta kabaran cinstenn
Senin yöntemini uygulayacağım bendee..
Uzun saçta öyle merakım varki..
Hiçbir zaman sahip olamayacağım herhalde.. :çok üzgünüm:

olursun cnm neden olmayasın.
az önce üni. kimlik kartım koltuğun üstüne düşmüş çantamdan, foto gözüme ilişti. sene 2003 benim saçlar kıpkısacık. arkaları jöleyle havaya kaldırıyodum o kadar kısa. sonra bi kez daha kestirdim 2005 te, gene öyle kısa. şimdi saçım belime değmek üzere. benim istediğim öne alınca göğüslerimi örtecek kadar olmasıydı, hedefimi aştım bile.
sen de başarırsın, hiç korkma. ama kimyasalları ve şekillendiricileri saçından uzak tut. bitkisel şampuan şu an pek uygun olmaz bence senin için,iyice kurutur saçlarını. ama market malı şampuanları da önermem. sebamed in onarıcı şampuanı var onu deneyebilirsin. bi de organicumu çok methediyolar,bi araştır istersen.
gliss in şampuanlarına da bakabilirsin aslında, bi çoğu silikon içermiyor, hem de bitkisel şampuanlara göre daha yumuşak yaparlar saçlarını.
ama saç kremi niyetine dfn garlının maskesini tavsiye ederdim gerçekten, çok çok güzel bi ürün.
kolay gelsin cnm, uzamaz diye düşünme, moralini yüksek tut. sen olumlu düşündükçe saçların da olumlu yanıt verecektir sana.opuyorumnanaktan

X