Kişisel tarihime bir not düşmek istedim

hayatdevamedecek

Guru
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2013
1.634
2.359
bu siteye yaklaşık bir yıldır düzenli olarak her gün giriyorum. tanışmamız daha eskilere dayanıyor ama hiç bu kadar ilgili olmamıştım.
çünkü sekiz dokuz aydır kalıcı şekilde kilo problemime son verme arayışındayım. burası tamda aradığım yermiş.Evimde internet olmadığı için hiç bir topiğe katılamadım. hepsi düzenli bildirim yapmayı gerektiriyordu. Bende kendim beslenme günlüğü tutmaya başladım. günlük tuytmayı çok severim zaten.birde beslenme günlüğüm olsun istedim. bunu bütün diyetisyenler öneriyor.
kendimi bildim bileli kiloluydum. Ergenlik yıllarından , ortaokuldan beri hep diyet yapma telaşında oldum. O yüzden diyet yapmak artık zor gelmiyor. Yani hep beslenmeme dikkat etmek durumundaydım.Kendimi azıcık salsam hemen simitlerim taşmaya başlıyor.
şu anda 32 yaşındayım.Boyum 1.60. Kilom 53.5.
hayatım boyunca hiç bu kiloya inemedim.( çocukluk yıllarını saymıyorum...)
Dikkat etme modundayken 57- 58 ' i görünce rehavete kapılır, tekrar homini gırtlak yemeye başlar 65 sınırına dayanınca tekrar aburcubur, hamurişini keser, akşam öğününü en aza indirir, fiziksel aktivitemi arttırır ve hep hayalim olan 55 kiloya inmeye çalışırdım. Dönem dönem 56- 57 görmüşlüğüm vardır ama bu durum 2- 3 ay bile sürmemiştir.
genç kızlık dönemimde gördüğüm en yüksek kilo 71 di. O zaman önlem almasaydım 100 ü bile görürdüm herhalde.genetiğim yatkın .
hamileykende 73 le doğum yaptım.Buda hayatımda gördüğüm en yüksek kilo oldu.Bunu saymıyorum tabii.Özel bir durum sonuçta.
Bu son kilo verme serüvenime başladığımda baskül 70.8 gösteriyordu. Hamilelik kiloma ne kalmıştı ki , hey hat.....
o gün bu gidişata dur deme zamanının geldiğini anladım.
her yıl olduğu gibi yaz tatili dönüşü, işe yeni başladığım dönemlerde iş arkadaşlarımı şıkşıkrdım görünce gaza gelip fazlalıklarımdan kurtulmaya karar verdim.( her yaz tatilinde memlekete gider ,1- 1,5 ay kalır, 2- 3 kilo almadan dönmezdim.geçen yaz daha fazla almışım.bebek emziriyordum, tatlı isteğimin önüne geçemiyordum.sütüm boldu tabiki.)

iki tane üstüste hamilelik ( çocuklarımın 2 yaş arası var.), bebek emzirme dönemleri derken diyet dünyasından iyice uzaklaşmıştım.(çocuklarımın çok yaş farkının olmasını istemiyordum.hemde ikisi peşpeşe olsun,daha sonra kendime çeki düzen veririm diye düşündüm.Eşimin aşırı çocuk sevgisi ve yardımları bu düşüncelerimi hayata geçirmemde baş rolü oynadı tabiki.)

Sonuç olarak, yaklaşık 8 ayda 17 kilo verdim. ilk başlarda ayda 2, 2buçuk sonlara doğru 2 2buçuk gitti.
hiç acele etmedim.
önümde en uygun özel gün küçük oğlumun doğum günü vardı (mart ayında ) Oğlumun doğum gününde 55- 56 falandım. Arkadaşlarımın beğenisi, ve kendimi çok iyi hissetmem biraz daha kilo verme isteğimi kamçıladı.Hayatım boyunca 38 beden giyemedim.hep 40 - 42 giydim. Bu sefer 40 beden pantolonlarım popomda kötü durmaya başalmıştı. ( popom dümdüz,basenimde yok.birazda bunun etkisiyle 40 bedenin beli tam gelsede popo, kalça kısmı kötü duruyordu.) Sonra bir kaç kilo daha verip 38 bedene rahat girmeye başladım.kalıbı azcık genişse,kumaşı esnekse , biraz sıksa bile 36 bedende olabiliyor. Ama 36 olmak istemem.iyice çocuk gibi olurum yoksa.
bu kadar kiloyu nasıl verdiğime gelince, Karatay Diyeti yapmaya çalıştım. Tüm kurallarına yüzde yüz uyamadım. Özgür tavuk ve yumurta bulmam zor biraz.Ekmek düşkünü değilim ama ailem sofrada fırından yeni çıkmış mis gibi ekmekleri yerken ucundan kıyısından tırtıklamasam olmazdı. kokusu baştan çıkarmaya yetiyor. Zaten öyle katı diyet yapamam. Hayatım boyuncada yapmadım.
sadece ilk 2- 3 ay nefsimi köreltmem zor olacağından fırınımı el altından kaldırdım.Sakladım resmen.(büyük oğlum yeni dillenmişti çok tatlı konuşoyordu.Anne keeeek. anne böleeeek deyince kıyamıyor hemen yapıyordum.Hamurişi çok sevdiğim için çok yiyordum tabii.Artık öyle değilim. Kilo almaktan korkuyorum.Vermek için uğraşmaktansa iradene sahip çıkıp hiç almamak daha kolay.

Yaptığım bir diger hata da mutfağımdan sebzeleri uzaklaştırmak olmuş. Kendim bütün sebzeleri çok severim. (sadece kerevizi kokusundan dolayı yiyemezdim. bu kış azda olsa yedim) eşim sebze yemez(sadece kara lahana yer),çocuklarda malum pek sevmezler.Ama ben ailemi sağlıklı besleyeceğim diye ne yaptım;bir hafta ıspanaklı börek, diğer hafta pırasalı börek. hepimiz bol bol afiyetle yedik.Eşim pek kilo almıyor ama ben aldım başımı gittim...
bu kış ise onların sebzeli böreğini eksik etmedim ama kendimede ayrıca sevdiğim gibi sebze yemekleri pişirip 2 gün öğlen akşam yedim.
Birde diyete ilk başladığım zaman dolapta kase kase yemeklerin arttığını fark ettim.Demekki önceden kalmasın diye tencerenin dibinde kalan yemekleri yiyormuşum.Artık bu hatayıda yapmıyorum.
bir şey daha eklemek istiyorum. hiç katı diyet yapmadım dedim ama bu seneki kilo verme serüvenimin başlarında hayatımda ilk kez hakl arasında bilinen anlamıyla diyet yaptım. ( çünkü diyet kökü yunanca bir sözcüktür ve anlamı yaşam biçimi demektir.)
7 günlük lahana diyeti yaptım veçok sıkı yaptım. Aslında son birkaç yıldır yediğim abur cubur ve hazır gıdalrın artıklarından vücudumu temizlemek adına detoks amacıyla yaptım. İyiki yapmışım. Bana ders oldu. O iğrenç lahana çorbasının tadını hatırladıkça karataya sıkı sıkı bağlandımBir kaç hafta sonar 2.tur döneyim dedim 2. gün bıraktım. bir sure sonra 3. tur yapayım dedim Sabah yedim ama devamı gelmedi. Bir dahada yapmadım. Bir ara yine detoks yapmak istiyorum ama daha lezzetli bir şeyler bulursam...
İşte o dönemlerde burdaki lahana diyeti yapanları takip ettim.Karatay mı, dukan mı diye araştırırkende kendimi Karataycıların arasında buldum. Kesinlikle Türk insanlarına en uygun diyet.( Bu arada Dukan testinide yapmaktan geri kalmadım. İdeal kilom 58.2 çıktı . Doğru aslında. 54 kiloda yüzüm çok çöktü.Tombiş yüzüm daha hoştu. Ama şu anda fiziğim çok güzel oldu. Belki ilerleyen zamanlarda uygun bir yer bulabilirsem profesyonel destekle spor yapıp yine 38 bedende kalıp, 4- 5 kilo alıp yüzümü dolgunlaştırabilirim. Bakalım zaman ne gösterecek.)

bundan sonraki amacım bu kilomu korumak.32 yaş, ve 2 çocuktan sonra istediğim kilonunda altındayım.Çok mutluyum.
kilo koruma planımda şöyle (yaklaşık 2 aydır uyguluyorum. Hiç kilo almadım.)
Karatayın ana kurallarına uymak. En temeli öğünler arasında 5 saat bırakmak ve öğünler arasında asla hiç birşey atıştırmamak. Beni bu ara öğünler, tatlı ve masum sandığım meyveler şişirmişte haberim yokmuş.
Kendime yemek saatleri belirledim.ve toplam 1 saatle sınırlandırdım.Yani her öğünüm 1 saat sürüyor. bu 1 saat içinde sofrada adam gibi karnımı doyuruyorum; böylece aralarda açlık hissetmiyorum.Canımın çektiği yasaklı şeylerden azar azar yiyorum.Karataydan çokda uzaklaşmamaya çalışıyorum.Genelde 3öğün, bazende 2 öğün yiyorum.

şu anda eksikliğini hissettiğim tek şey spor yapmamak. Sıcakta 2 çocukla hiç bir yere çıkamıyorum.En zevkli aktivite yürüyüş bence.Evdede 30 günlük jıılıan programına başlicam ama üşeniyorum.Bayramda memlekete gideceğim. Dönüşte işe başlayınca her şey düzene girecek. uygun bir yer bulabilirsem salona yazılacağım.
bu kış akşamları diziler başladığında yere uzanıp ısınma gevşemede dahil bildiğim pilates hareketleri, mekik, kız şınavı,şugıt vb. 1buçuk saat yaptım.Hemen hemen her gece yapıyordum.Belim ve boynumu zorlamadan dinlene dinlene rahat rahat yaptım ve çok faydasını gördüm.havalar ısınıp günler uzamaya başlayınca çocuklar sokağa çıkmak istedi.bende başlarında durmak için çıktım.Eve dönüncede yemek, bulaşık mutfak temizliği darken saat geç oldu, spora zamanım ve enerjim kalmadı( hepsi bahane aslında ) Akşam sporunu bir şekilde bıraktım işte. Bir ara parktaki spor aletlerine dadanmıştım.Yalnızsam en az yarım saat, çocuklar yanımdaysa 1, 1 buçuk saat kalıyordum. yürüme mesafeside gidiş dönüş toplam 20 dakika. havalar ısınınca parka güneşten duramaz olduk. Maalesef hiç ağaç yok. olanlar çok küçük gölgesi kendine bile yetmiyor. Ben akşam yemeğinden sonra gitmeyi çok istiyorum ama eşim uzak diye karanlıkta göndermiyor, kendiside yorgunum diye gelmiyor.Böylece park sporu maceramda bitmiş oluyor. Ama çok büyük eksikliğini duyuyorum .fiziksel aktivitem arada çocuklarla markete gitmek ve her hafta pazara gitmek.hepsi bu.
Tatil dönüşü eve eliptik bisiklet almayı düşünüyorum. Kışın hiç dışarı çıkılmıyor çünkü. İşimde çok hareketli değil.
HAREKET ŞART...
Hem eşimide zorla bisiklete alıştırmayı düşünüyorum.Son yıllarda çok hareketsiz kaldı.

Yaşasın ! Artık benimde bir topiğim oldu. Bundan sonra ara sıra gelip önemli gelişmeleri kaydedeceğim. Kendimi sürekli kontrol altında tutacağım. 1 kilo bile alsam iyice biriktirmeden bir an once vermeye çalışacağım.
inşallah bu son diyet maceram olur.Artık çocuk değilim.yetişkin bir insanım.Kendimi beslenme konusunda çok bilinçli hissediyorum.Karatay ve kadınlar kulubünün bundaki rolü çok büyük tabiki.
Yaşasın KK ve KK.

bu siteye yaklaşık bir yıldır düzenli olarak her gün giriyorum. tanışmamız daha eskilere dayanıyor ama hiç bu kadar ilgili olmamıştım.
çünkü sekiz dokuz aydır kalıcı şekilde kilo problemime son verme arayışındayım. burası tamda aradığım yermiş.Evimde internet olmadığı için hiç bir topiğe katılamadım. hepsi düzenli bildirim yapmayı gerektiriyordu. Bende kendim beslenme günlüğü tutmaya başladım. günlük tuytmayı çok severim zaten.birde beslenme günlüğüm olsun istedim. bunu bütün diyetisyenler öneriyor.
kendimi bildim bileli kiloluydum. Ergenlik yıllarından , ortaokuldan beri hep diyet yapma telaşında oldum. O yüzden diyet yapmak artık zor gelmiyor. Yani hep beslenmeme dikkat etmek durumundaydım.Kendimi azıcık salsam hemen simitlerim taşmaya başlıyor.
şu anda 32 yaşındayım.Boyum 1.60. Kilom 53.5.
hayatım boyunca hiç bu kiloya inemedim.( çocukluk yıllarını saymıyorum...)
Dikkat etme modundayken 57- 58 ' i görünce rehavete kapılır, tekrar homini gırtlak yemeye başlar 65 sınırına dayanınca tekrar aburcubur, hamurişini keser, akşam öğününü en aza indirir, fiziksel aktivitemi arttırır ve hep hayalim olan 55 kiloya inmeye çalışırdım. Dönem dönem 56- 57 görmüşlüğüm vardır ama bu durum 2- 3 ay bile sürmemiştir.
genç kızlık dönemimde gördüğüm en yüksek kilo 71 di. O zaman önlem almasaydım 100 ü bile görürdüm herhalde.genetiğim yatkın .
hamileykende 73 le doğum yaptım.Buda hayatımda gördüğüm en yüksek kilo oldu.Bunu saymıyorum tabii.Özel bir durum sonuçta.
Bu son kilo verme serüvenime başladığımda baskül 70.8 gösteriyordu. Hamilelik kiloma ne kalmıştı ki , hey hat.....
o gün bu gidişata dur deme zamanının geldiğini anladım.
her yıl olduğu gibi yaz tatili dönüşü, işe yeni başladığım dönemlerde iş arkadaşlarımı şıkşıkrdım görünce gaza gelip fazlalıklarımdan kurtulmaya karar verdim.( her yaz tatilinde memlekete gider ,1- 1,5 ay kalır, 2- 3 kilo almadan dönmezdim.geçen yaz daha fazla almışım.bebek emziriyordum, tatlı isteğimin önüne geçemiyordum.sütüm boldu tabiki.)

iki tane üstüste hamilelik ( çocuklarımın 2 yaş arası var.), bebek emzirme dönemleri derken diyet dünyasından iyice uzaklaşmıştım.(çocuklarımın çok yaş farkının olmasını istemiyordum.hemde ikisi peşpeşe olsun,daha sonra kendime çeki düzen veririm diye düşündüm.Eşimin aşırı çocuk sevgisi ve yardımları bu düşüncelerimi hayata geçirmemde baş rolü oynadı tabiki.)

Sonuç olarak, yaklaşık 8 ayda 17 kilo verdim. ilk başlarda ayda 2, 2buçuk sonlara doğru 2 2buçuk gitti.
hiç acele etmedim.
önümde en uygun özel gün küçük oğlumun doğum günü vardı (mart ayında ) Oğlumun doğum gününde 55- 56 falandım. Arkadaşlarımın beğenisi, ve kendimi çok iyi hissetmem biraz daha kilo verme isteğimi kamçıladı.Hayatım boyunca 38 beden giyemedim.hep 40 - 42 giydim. Bu sefer 40 beden pantolonlarım popomda kötü durmaya başalmıştı. ( popom dümdüz,basenimde yok.birazda bunun etkisiyle 40 bedenin beli tam gelsede popo, kalça kısmı kötü duruyordu.) Sonra bir kaç kilo daha verip 38 bedene rahat girmeye başladım.kalıbı azcık genişse,kumaşı esnekse , biraz sıksa bile 36 bedende olabiliyor. Ama 36 olmak istemem.iyice çocuk gibi olurum yoksa.
bu kadar kiloyu nasıl verdiğime gelince, Karatay Diyeti yapmaya çalıştım. Tüm kurallarına yüzde yüz uyamadım. Özgür tavuk ve yumurta bulmam zor biraz.Ekmek düşkünü değilim ama ailem sofrada fırından yeni çıkmış mis gibi ekmekleri yerken ucundan kıyısından tırtıklamasam olmazdı. kokusu baştan çıkarmaya yetiyor. Zaten öyle katı diyet yapamam. Hayatım boyuncada yapmadım.
sadece ilk 2- 3 ay nefsimi köreltmem zor olacağından fırınımı el altından kaldırdım.Sakladım resmen.(büyük oğlum yeni dillenmişti çok tatlı konuşoyordu.Anne keeeek. anne böleeeek deyince kıyamıyor hemen yapıyordum.Hamurişi çok sevdiğim için çok yiyordum tabii.Artık öyle değilim. Kilo almaktan korkuyorum.Vermek için uğraşmaktansa iradene sahip çıkıp hiç almamak daha kolay.

Yaptığım bir diger hata da mutfağımdan sebzeleri uzaklaştırmak olmuş. Kendim bütün sebzeleri çok severim. (sadece kerevizi kokusundan dolayı yiyemezdim. bu kış azda olsa yedim) eşim sebze yemez(sadece kara lahana yer),çocuklarda malum pek sevmezler.Ama ben ailemi sağlıklı besleyeceğim diye ne yaptım;bir hafta ıspanaklı börek, diğer hafta pırasalı börek. hepimiz bol bol afiyetle yedik.Eşim pek kilo almıyor ama ben aldım başımı gittim...
bu kış ise onların sebzeli böreğini eksik etmedim ama kendimede ayrıca sevdiğim gibi sebze yemekleri pişirip 2 gün öğlen akşam yedim.
Birde diyete ilk başladığım zaman dolapta kase kase yemeklerin arttığını fark ettim.Demekki önceden kalmasın diye tencerenin dibinde kalan yemekleri yiyormuşum.Artık bu hatayıda yapmıyorum.
bir şey daha eklemek istiyorum. hiç katı diyet yapmadım dedim ama bu seneki kilo verme serüvenimin başlarında hayatımda ilk kez hakl arasında bilinen anlamıyla diyet yaptım. ( çünkü diyet kökü yunanca bir sözcüktür ve anlamı yaşam biçimi demektir.)
7 günlük lahana diyeti yaptım veçok sıkı yaptım. Aslında son birkaç yıldır yediğim abur cubur ve hazır gıdalrın artıklarından vücudumu temizlemek adına detoks amacıyla yaptım. İyiki yapmışım. Bana ders oldu. O iğrenç lahana çorbasının tadını hatırladıkça karataya sıkı sıkı bağlandımBir kaç hafta sonar 2.tur döneyim dedim 2. gün bıraktım. bir sure sonra 3. tur yapayım dedim Sabah yedim ama devamı gelmedi. Bir dahada yapmadım. Bir ara yine detoks yapmak istiyorum ama daha lezzetli bir şeyler bulursam...
İşte o dönemlerde burdaki lahana diyeti yapanları takip ettim.Karatay mı, dukan mı diye araştırırkende kendimi Karataycıların arasında buldum. Kesinlikle Türk insanlarına en uygun diyet.( Bu arada Dukan testinide yapmaktan geri kalmadım. İdeal kilom 58.2 çıktı . Doğru aslında. 54 kiloda yüzüm çok çöktü.Tombiş yüzüm daha hoştu. Ama şu anda fiziğim çok güzel oldu. Belki ilerleyen zamanlarda uygun bir yer bulabilirsem profesyonel destekle spor yapıp yine 38 bedende kalıp, 4- 5 kilo alıp yüzümü dolgunlaştırabilirim. Bakalım zaman ne gösterecek.)

bundan sonraki amacım bu kilomu korumak.32 yaş, ve 2 çocuktan sonra istediğim kilonunda altındayım.Çok mutluyum.
kilo koruma planımda şöyle (yaklaşık 2 aydır uyguluyorum. Hiç kilo almadım.)
Karatayın ana kurallarına uymak. En temeli öğünler arasında 5 saat bırakmak ve öğünler arasında asla hiç birşey atıştırmamak. Beni bu ara öğünler, tatlı ve masum sandığım meyveler şişirmişte haberim yokmuş.
Kendime yemek saatleri belirledim.ve toplam 1 saatle sınırlandırdım.Yani her öğünüm 1 saat sürüyor. bu 1 saat içinde sofrada adam gibi karnımı doyuruyorum; böylece aralarda açlık hissetmiyorum.Canımın çektiği yasaklı şeylerden azar azar yiyorum.Karataydan çokda uzaklaşmamaya çalışıyorum.Genelde 3öğün, bazende 2 öğün yiyorum.

şu anda eksikliğini hissettiğim tek şey spor yapmamak. Sıcakta 2 çocukla hiç bir yere çıkamıyorum.En zevkli aktivite yürüyüş bence.Evdede 30 günlük jıılıan programına başlicam ama üşeniyorum.Bayramda memlekete gideceğim. Dönüşte işe başlayınca her şey düzene girecek. uygun bir yer bulabilirsem salona yazılacağım.
bu kış akşamları diziler başladığında yere uzanıp ısınma gevşemede dahil bildiğim pilates hareketleri, mekik, kız şınavı,şugıt vb. 1buçuk saat yaptım.Hemen hemen her gece yapıyordum.Belim ve boynumu zorlamadan dinlene dinlene rahat rahat yaptım ve çok faydasını gördüm.havalar ısınıp günler uzamaya başlayınca çocuklar sokağa çıkmak istedi.bende başlarında durmak için çıktım.Eve dönüncede yemek, bulaşık mutfak temizliği darken saat geç oldu, spora zamanım ve enerjim kalmadı( hepsi bahane aslında ) Akşam sporunu bir şekilde bıraktım işte. Bir ara parktaki spor aletlerine dadanmıştım.Yalnızsam en az yarım saat, çocuklar yanımdaysa 1, 1 buçuk saat kalıyordum. yürüme mesafeside gidiş dönüş toplam 20 dakika. havalar ısınınca parka güneşten duramaz olduk. Maalesef hiç ağaç yok. olanlar çok küçük gölgesi kendine bile yetmiyor. Ben akşam yemeğinden sonra gitmeyi çok istiyorum ama eşim uzak diye karanlıkta göndermiyor, kendiside yorgunum diye gelmiyor.Böylece park sporu maceramda bitmiş oluyor. Ama çok büyük eksikliğini duyuyorum .fiziksel aktivitem arada çocuklarla markete gitmek ve her hafta pazara gitmek.hepsi bu.
Tatil dönüşü eve eliptik bisiklet almayı düşünüyorum. Kışın hiç dışarı çıkılmıyor çünkü. İşimde çok hareketli değil.
HAREKET ŞART...
Hem eşimide zorla bisiklete alıştırmayı düşünüyorum.Son yıllarda çok hareketsiz kaldı.

Yaşasın ! Artık benimde bir topiğim oldu. Bundan sonra ara sıra gelip önemli gelişmeleri kaydedeceğim. Kendimi sürekli kontrol altında tutacağım. 1 kilo bile alsam iyice biriktirmeden bir an once vermeye çalışacağım.
inşallah bu son diyet maceram olur.Artık çocuk değilim.yetişkin bir insanım.Kendimi beslenme konusunda çok bilinçli hissediyorum.Karatay ve kadınlar kulubünün bundaki rolü çok büyük tabiki.
Yaşasın KK ve KK.

merhabalaaaar öncelikle hayırlı olsun topiğin :)

bende senin gibiyim hayatımın son 2 senesi aldığım kilolar hakkında endişelenerek geçirdim. benim babamın kurbanı oldum. çünkü babam et yemeyi kızartmayı anlayacağğın sağlıksız beslenmeyi çok sever. ve beslenme alışkanlığımızda hiç sebze yoktu. bunun da bana geri dönüşü acı oldu. şimdi evlenmek üzereyim. ve ideal kiloma inmek istiyorum ki hayalimde ki gelinliği yaptırayım :) dukanla şimdiden 4 kilo verdim bile (17 günde) benimde ideal kilom 61. seni tebrik ediyorum bende umarım ideal kiloma en kısa zamanda ulaşırım :)

13.7.2013.cumartesi yediklerim
8.30 kendi evimde
1 kayısı. su
10-11 arası
yarım haşlanmış yumurta, 15 minicik zeytin,1buçuk kk peynir,domates,salatalık,yeşil biber,maydanoz, 2 çor.k. tahin pekmez,1 dilim kadar ekmek, 2 çatal patates kızartması
buraya kadar herşey iyiydi.çünkü kendi evimdeydim.
16-17 arası ( misafirlikte 9
bol salata,bir lokma kaşar,bir kase türlü patateslerini yemedim,bir orta boy çay bardağı kadar tahin pekmez ve yanında 2-3 dilim kadar ekmek, 1 tane burçak, çayyyyyyyyy, çayyyyyyyyyy
Yemekten sonra yürüyüşe çıkacağım diye güvenip tatlıyı bol yedim ama ....
19.00parkta
1 dolu kase kadar ay çekirdeği ve kabak çekirdeği ( iç olarak )
21.00 parkta iftarda
3 çor.kaşığı ezogelin, 1 çor.k. pirinç pilavı, bir çatal mantar sote,1 dilim güllaç( çok hafifti )
22.00 evde
bir küçük çay bardağı kadar çekirdeklerin içi,badem,yer fıstığı. 10 tane kadar çubuk kraker, çayyyyyyyyyyy

zaten bu çay sevdası beni mahvetti.boş çay içemiyorum.Çayın yanında da kuru, hamurlu, tatlı, tuzlu.....Allah ne verdiyse...

14. 7. 2013.pazar (gece burda kaldık. 22 de evde yediğim çerezler midemi yaktı.midem bulandı.çıkarmamak için kendimi zor tututum.çıkarmak çok zararlı . Hem yediğim çerezlerin omega 3 ve b vitaminleri vücuda çok faydalı.uzun zamandır yememiştim,vücudum faydalansın diye çıkrmamak için kendimi tuttum,uyumaya çalıştım.
sabah 5te su ve wc için uyanmıştım.Hala midem cayır cayır yanıyordu. REFLÜ den. Midem ne kadar boş olursa o kadar rahatım.Yani ömür boyu yediğime içtiğime dikkat etmek zorundayım...
Kayınvalidemde yediği çerezlerden rahatsız olmuş,yediklerini yeni çıkarmıştı.
birer kase yoğurt yedik.saat sabah 5 te. Ben bir tanede kuru incir yedim.wc için.
kahvaltı 10.30 - 12 arası
bol salata, yarım haşlanmış yumurta,8-10 zeytin,avuçiçi kadar kepekli kaşarlı tost,2 köz biber,
2 tatlı kaşığı kadar sarelle,2 dilim kadar ekmek,1 çay kaşığı kadar çikolatalı krem peyir,5- 10 tane kadar kabak çekirdeği,5- 6 tane kadar badem, çayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
( her oturanla sofraya oturursam böyle olur.Çay servisi yapmak zorundaydım.Çay servisi yaparkende ondan bundan atıştırmadan duramadım işte. ARTIK KİLO VERME DERDİM YOK. ONDAN BU KADAR ÇOK YİYORUM AMA SÜREKLİ BÖYLE YERSEM ESKİ ŞİŞKO HALİME DÖNMEM AN MESELESİ..... FAZLA MİSAFİRLİĞE GİTMEMEM LAZIM.....
İnşallah yarın sabah kendi evimde olacağım ve sıkıyönetim başlayacak... Kendi düzenime döneceğim. EVİM EVİM GÜZEL EVİM....
bu günüde 2 öğün yapıp, 2.öğünü mümkün olduğunca hafif geçirmeye çalışıp dünü telafi etmeye çalışacağım. İnşallah.
kilo verme programımın en önemli basamağıda bu olacak . fazla kaçırdığım bir öğünü hemen telafi edeceğim....
bu kilomu, 2 yıl kadar sabitlersem bundan sonra kolay kolay almam. Bundan sonraki hedefim bu.
HADİ BAKALIM KOLAY GELSİN.....

eskiden Amerikan mutfak fikri çok hoşuma giderdi.ama bu evde gördüm ki açık mutfa insanda sürekli yemek yapmak ve yemek yemek fikrini çağrıştırıyor. Artık kendi evimde açık mutfak istemiyorum.Mutfakta ne kadar az zaman geçirirsek o kadar iyi.

Birde bu evde görümcemi gözlemliyorum. 9 yıldır tanıyorum kendisini . Hep aynı kiloda .1- 2 kilo alır; verir hemen.
Formülü herşeyi yiyor ama ucundan azıcık azıcık yiyor.
birde hep sebze pişiriyor. Hamurişi bilmez,yapmaz. En basiti kek çırpmayı bile bilmez. Tatlı bilmez, yapmaz, yemez.Ben yaparsam azcık tadına bakıp bırakır. Köyde hangi damak tadıyla büyüdüyse şu andada öyle devam ediyor.
En iyisini yapıyor. Biz yıllarca hamurları, tatlıları yedikte noodu.
Kilo vericez diye canımız çıkıyo sonra..

17-18.30 arası
1 kase sebzeli şehriye çorbası
1domaates,1 salatalık
3-4 burçak
9-10 tane çubuk kraker
yarım ramazan pidesi ( tereyağlı. bazende sdarelleli )
10 kadar tulumba tatlısı
çayyyyyyyyy

zavallı midem, ne kadar yoruldu......

yazmayı unutmuşum.1 tatlı kaşığı kadar labne peynirde vardı.1 tanede dalından koparılmış erik.
bunların hepsini bir oturuşta yemedim tabiiki.çocuklarımla birlikte otura kalka, tv karşısında yayıla yayıla yedik.
bu öğünden sonar kendi evime geldim.İnşallah yarından itibaren kilo koruma moduna kesin dönüş yapacağım.
EVİM EVİM GÜZEL EVİM.......

Bu son günlerdeki yeme içme işlerini abartmamda yaklaşan reglimin rolü yadsınamaz..

Birde yazarken şunu fark ettim; ya çay içme sevdamdan vazgeçeceğim yada boş çay içmeye alışacağım. Yoksa bu çay keyifle bana çok pahalıya patlayacak...

8.30 1 kuru incir
10-11 arası kahvaltı
1 haşlanmış yumurta, bol salata semizotlu, 20 minik zeytin

16.15- 17.30 arası
1 kase taze fasulye, 1,buçuk kase bulgur pilavı, 2 kase yogurt ( 2. yogurt midemi mahvetti),1 kırmızı erik

saat 17 gibi regl oldum....

dün akşamüstü yediklerimin üstüne 2 yemek kaşığı kadar dondurma yedim. buzlukta duracağına aklımda dursun dedim, o kadar şiş olmama ragmen yedim.Reglimya; irade sıfır. Normalde ben evde dayanamadığım yiyeekleri bulundurmam ama bunu geçen hafta gelen misafirler geirmişti, ordan kaldı yani.
Birde menümde salata yoktu. salata olsaydı, kalmasın ziyan olmasın diye salataya yüklenir o kadar pilav yogurt yemezdim. fazla yogurt yüzünden sabaha karşı bile hala midemde şişlkinlik hissi vardı.
Demekki neymiş, sofradan salatayı eksik etmiyoruz, bol bol yapıp yemek zorunda kalıyoruz, midemizi salatayla dolduruyoruz...

8.30 2 kuru kayısı + su
9.30 - 10 arası
Avuçiçi kadar beyaz peynir,örgü ve dil peyniri ( 1 kk kadar vardır) 5 minik zeytin, bollllll salata, yeşil soğan kavurması ( kimse yemez diye az yapmıştım.Çocuklar ben yerken istediler onlarla paylaştım. 4-5 kaşık ancak yemişimdir. Ama o bile çok tok tutu.İçindeki mısır unundan galiba.)Çayyyyyyyy

15 -16, 30
1 kase ezogelin çorba, 1 kaseden az yogurt, 1 kase semizotu bulgurlu, 1 yemek tabağı kadar salata, 1 patlıcan dolma pirinçli,4-5 kaşık dondurma ( bitti sonunda )

dün 2.öğünümde mutfaknmasasının üstünde duran karpuzdanda gidip gelip bir tabak kadar yemişimdir. Tadı hiç güzel değildi aslında ama göz aşinalığından onu tatlı gibi algıladım sanırım.Neyse reglim bitince irademe kavuşacağım...

Balkon püfür püfür esiyor... Orda çekirdek yiyip çay içmek isterdim şimdi.Çayın yanındada kahvaltılık birşeyler, tuzlu kurabiye falan....... çekidekte iyi giderdi.
Çay içerdim aslında, boş olarakta içerimde.gündüz biraz uyudum gece iyice uykum kaçmasın diye çay içmeye korkuyorum.öbü gün tersim dömüyor sonar.
bu arada az önc ebir tane yeşil elma yedim. Yeni sezon elmalar çıkmış.Çok güzeldi. Dayanamadığımdan değil aslında Karataydan sonar meyvelerimi hep Sabah yada öğlen yiyorum. Ama aynı zamanda bir diyetisyenin bloğunuda sürekli takip ediyorum. o da hemen hemen hergün neyiyip ne içtiğini yazıyor. Taze meyve yemeden günü kapatmıyor asla. Ama öğünleri hep dengeli, bütün besin gruplarındanalıyor ama azıcık. ( diyetisyen 55 kilo )Ben bu azıcık kısmını pek başaramıyorum işte. Sanki sağlıklı gıdalardan çok yersem kilo yapmazmış gibime geliyor.Bu yüzden Karatay bana iyi geldi.karnımda gözümde doyana kadar yiyorum.
sanırım çay demleyip balkon keyfi yapacağım. yeşilçay yada sütlü kahve de olabilir.
Çay uzun zamanda oluyor, hemde muhabbet edecek birileri gerekiyor. kahve öyle değil ama .yapmasıda içmeside Pratik...
ÇAY KALABALIĞI SEVER, KAHVE YALNIZLIĞI ...........

bilgisayarın başından kalkmadım. Çay may içmedim. Güzel bir uyku çekip Sabah çocuklarımla birlikte yapacağım mutlu bir kahvaltının hayaliyle yatacağım birazdan... bir demlikte çay içeceğim....
hafiften yağmur başladı... bu günkü amansız rüzgar onanmış demek ki....

büyük oğluşun uyandırmasıyla erken kalktım iyide oldu , uykumu almıştım ve artık iyice acıkmıştım.
7.30 gibi 2 kuru kayısı yedim ve su içtim...
8.30 - 9 arası kavvaltı yaptım
11 e kadarda tv karşısında, yemek programlarını izleyerek çay keyfimi sürdürdüm......yediklerim ise şöyle :
1 yemek tabağı kadar mısır unlu yumurtalı yeşil soğan kavurması ( oğluşda çok sevdi.artık sık sık yaparım yumurtaya güzel bir alternatif hemde çok tok tutuyor.oğluşun sevmeside cabası ...)
1 avuçiçi kadar beyaz peynir,işaret parmağım kadar tel peynir
3 minik zeytin
1 yemek tabağından biraz az salata, semizotlu,domates salatalıklı (çok geldi,hepsini bitiremedim..)
1 patlıcan dolma (dün saat geç oldu,eritemem diye korkudan 1 tane yemiştim. Eskiden olsa en az 4-5 tane yemeden gözüm doymazdı. Nefsimi terbiye edebilmem beni çok mutlu ediyor... )

saat14.00
1 kase semizotu buıgurlu, 5-6 kaşık yogurt
1 dolu dolu tabak kuymak.Bol tereyağlı, bol eritme peynirli. Yine olsa yine yerim.Pişman değilim.Uzun zamandır canım çekiyordu.

buson yemeğim olacaktı ama duş alıp çocukları parka götürdüm. Çok esiyordu, çok üşüdüm. Canım çok çay istedi.Yulaflı bisküvi ve çekirdek aldım. Çay ve tv keyfi yapıcam. Bir yıldır hiç akşam bu keyfi yapmamıştım. özledim doğrusu.Artık istediğim kiloya indim.Arada böyle kaçamaklarım olabilir.
Yarında misafir var.Tiramisu yapıcam, bir tatlı birde tuzlu kurabiye.çekirdekte aldım.dolapta lokum vardı.Lokum hariç hepsinden yicem ama gündüzü çok hafif geçirmeyi planlıyorum.Becerebilirsem tabii. çünkü, bugünde kuymağın üstüne hiçbirşey yemicektim güya ama şimdi yemeye gidiyorum işte...( bu arada saat 20. 20 )

çayımı içtim, bir avuç kadar çekirdek yedim.7 tane de yulaflı bisküvi. Keyfim yerine geldi yani. Eh bnim gibi abur cubur düşkünü birine gore fena bir performans sayılmaz....
Geçen yaz çocukları sokağa çıkardığımda her allahın günü 2-3 bazende 4-5 avuç çekirdek yerdim. Boşuna 70 kiloya çıkmadım.
Kilomu ve hatalarımı sık sık kendime hatırlatıyorum ki dikkatli olayım.

9.25- 10 arası
yarım tereyağda pişmiş yumurta, 1kk peynir, yarım domates,yarım salatalık, çayyyyyyyyyyy
ve dün gece yaptığım tatlı minik kurabiyelerden 8 tane kadar, tuzlulardanda 7-8 tane yemişimdir.
Allahtan öğünlerime saat sınırı koymayı becerebiliyorum.Sağolsun canan hoca bunu öğretti bize...
canım pek birşey istemedi bu Sabah. tam olarak acıkmamıştım ama sofraya oturunca ondan bundan yedim.sofra kurmasam olmayacaktı. çocuklar acıkmıştı..

saat 1 gibi acıkmaya başladım. Sabah az yemiştim ya. dayandım ama ev işleriyle oyalandım. bol bol su içtim.Ve 15.30 da tv karşısında yemek keyfi yaptım.
1 tabak erişteli yeşil mercimek,1,5 kase yogurt, 1 yemek tabağı salata
1 ince dilim tiramisu , 2 kupa limonlu yeşil çay ( wc yoktu bugün ) (çocuklar pasta, pasta diye isteyince dayanamadım, bende yedim.Çok hafif olmuştu.Akşam misafirlerlede yiyeceğim. Diğer kurabiyelerim de çok lezzetli olmuştu.Onlardan yememeyi başardım, hevesimi Sabah kahvaltısına saklıyorum. Gece millet yerken dayanabilirsem tabiiki.Az kalmış zaten, belki sabaha bile kalmayabilir.
bu kadar hamurdan sonra kaç kilo olduğumu merak ediyorum doğrusu. Sanki simitlerim hafiften genişlemeye başladı gibi. Evde tartım yok , komşuda tartılırım bir ara ama sabahı köründe kaldıramam ancak tokken tartılabilirim.
bakalım artık........

21 - 22 arası
çayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
minik tek lokmalık kakao kaplı kurabiyelerden 10 tane yemiş olabilirim
tuzlular 3- 4 ısırıklık ebatlardaydı. 4- 5 tane ymişimdir. Tiramisu ince bir dilim yedim.Çekirdeğin kabuklu hali bir avuç doldurmamıştı.Onada çocuklar ortak oldu zaten.Lokum yemedim. Kendi yaptıklarım güzeldi.Lokumla fazla aram yok zaten.
Saatin 10 olduğunu görünce kendime dur dedim.Leptin meptin kalmadı ama olsun.Zararın neresinden dönersen kardır...

9.30 - 10 arası
1 ince dilim tiramisu, 5-6 minik zeytin, 1,5 kk peynir,domates,salatalık,2 tuzlu kurabiye.8 minik kakaolu kurabiye.çayyyyyyy

16.00
2 kaşık yayla çorbası,1 avuç siyah üzüm, 1 tabak sarımsaklı yoğurtlu, az yağda buharda kabak kızartması,soğan ve domatesde kızarttım birer tane.
Tepeleme 1 yemek tabağı marul salatası. 2-3 kupa limonlu yeşil çay
21.00
1 kupa sek sütlü türk kahvesi

X