Davranış Bozuklukları Kızı olan tecrübeli anneler, bir el atar mısınız lütfen?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Herbela

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2007
528
2
Benim dört yaşındaki kızımla problemim. Yeni kıyafet giydiremiyorum çocuğa. Paçalar kısa, kollar kısa bir pejmurdelik ki sormayın.

Nasıl başa çıkacağım? Bu dönem iki yıl önce başladı. Yani önceleri etek giymiyor, toka takmıyordu şimdi kendisine seçtirmemize rağmen yeni kıyafet giydiremiyorum. Evin içinde hadi idare ediyoruz ama dışarı çıkınca mahçup oluyorum. İnsanlar diyorlardır paraya kıyıp da çocuğa kıyafet almamış diye:eek:

3-4 yaş ve üstü kız çocuk anneleri size danışmak istiyorum. Ne yapabilirim de kızıma yeni kıyafet, etek giydirip, saçlarına toka takmayı veya kestirmeyi kabul etmesini sağlayabilirim? Ödüller, telkinler işe yaramıyor. Bu hale nasıl geldi onu da bilmiyorum. Bu konuda yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Ben bu cevaba ne diyecegimi bilemiyorum benim kızım 7 yaşında ve pek süsüne düşkün bu yaşta .Bence kız arkadaşlarla daha fazla zaman geçirirse heveslenir diye düşünüyorum.benim kızım o yaşlarda çanta hastasıydı çantasız dışarı çıkmazdı daha küçük ama düzelir ilerki yaşlarda

aynı benim yeğnim şuan 6 yaşında hala annesi zorla giydiriyor zorlamasa var ya o kıyafetlerini bir görseniz allah yardımcın olsun zor yengem hala başedemiyor

Meltem Hanım çocuğunuzun giyim zevki var zorlamayın dedi ama nereye kadar.
Ben de zaten hiçö zorlamadım onun yerine sabır sınırımı zorladım.

Ben bu cevaba ne diyecegimi bilemiyorum benim kızım 7 yaşında ve pek süsüne düşkün bu yaşta .Bence kız arkadaşlarla daha fazla zaman geçirirse heveslenir diye düşünüyorum.benim kızım o yaşlarda çanta hastasıydı çantasız dışarı çıkmazdı daha küçük ama düzelir ilerki yaşlarda

Yok hayatım kız arkadaşları da var ama banamısın demiyor. Makyajı pek seviyor. Ben yapmam ama teyzelerinden görüyor. Ama süslü ve yeni
elbiselere tahammülü yok :1no2:

valla benim3.5yasi yasinda kizim var ama cok süslü
yani tam kokos
giyinmeyi süslenmeyi cok sever
inan yardim etmek isterdim ama
bu ara dügünlere gidiyoruzzzz
aksam babasina baba bana gelinlik alirmisin
tamam kizim
baba bana gelin arabsi alirmisin
taman kizim
baba bana damat alirmisin
biz burda koptuk gülmekten yerlere serildikkk

Valla benim 5 yaşındaki kelebeğimde pek bir süslü püslü olduğundan öyle her kıyafeti giymez, takıp takıştırıp öyle çıkar sokağa. Benimle yarışıyor sıpa. Senin 5 tane rujun var benim 2 tane, senin bilmem kaç tane ojen var benim 3 tane, vs vs. Hatta hafta sonu düğün için gelinlik ayakkabı filan aldık, değmeyin keyfine" Annneeee bak ne güzel oldum, gelinden bile güzelim"demezmi. Kırıldık biz.

Şimdi senin yapacağın iş ancak ona arkadaşlarını örnek göstererek ,direk suçlamayla değil ama arkadaş ortamına sokarak kendiyle arkadaşlarını arasındaki farkı anlamasını sağlamandır. Belki onlara özenir kendide dikkat etmeye başlar. Ya da bir kreşe filan ver istersen. Düzeleceğine inanıyorum.

benimde iki tane kızım var.büyük benim ortak tamamen küçük daha 1.5 yaşında olmasına rağmen ruj ve oje sürmek istiyor.Yeni bir kıyafet alındığında sevinçle herkese gösteriyor baaaak diye.
Seninki biraz farklı olacak galiba ama değiştirebilirsin zannedersem.Çocuklar genelde onaylanmayı ve beğenilmeyi pek severler.Bunları siz değilde etrafındaki kişiler yaparsa belki faydası olur.Ne kadar güzel olmuşsun,bu elbiseyi nerden aldınız bende kendime alayım bari çok hoşuma gitti gibi cümlelere hiçbir kız çocuğunun tepkisiz kalamayacağını zannediyorum.Kolay gelsin.

valla benimde 3 yaşında kızım var ama o da pek süslü. benden daha çok aynaya bakar, beğenmediğini asla giymez. çantasız ve güneş gözlüksüz sokağa çıkmaz. canım bence sen onu bir psikoloğa götürebilirsin bide profesyonel destek almayı dene bakalım

canım hiç sıkma kendini bence çok akıllı bi çocuk kendi tarzını oluşturuyor sen üstüne düştükçe inatlaşır benim kızım 17 yaşına kadar erkek çocuğu gibiydi şimdi ünüversiteli ve makyajsız dışarı çıkmaz bugün giydiğini yarın giymez.inanırmısın daha önceden katıldığımız düğün vs fotolarında okadar komikki kendi bile görmek istemiyor bence rahat ettiği gibi olsun aynayla tanıştır kendini öğle beğeniyorsa tamamdır

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Söylediklerinizin pek çoğunu denedik ama olmadı. Kızımın yanında başka çocukların kıyafetlerine dikkat çektik.

"Aaa bak Zeynep ne kadar güzel kıyafeti değil mi arkadaşının" gibi.

Çevresinde çok süslü arkadaşları da var. Ben zaten çocuk süslü olsun demiyorum ama toka taktırmayıp saçını da kestirmemesi bir de bu aralar yeni kıyafetleri istememesi beni çok zor durumda bırakıyor. Artık yaz geldi. Yazlıkları görünce" hayır hayır ben bunları giymiycem" diyor.

Zorlamıyorum ama siz de bilirsiniz ki hatırı sayılır bir zora sokuyor beni. Geçer inşallah.

herkesin derdi farklı bendede 2 buçuk yaşında bi kız var aman allah ne süslü olucağı şimdiden belli daha şimdiden pafim sık diyo ruj sürüyo kaldiki ben makyaj senede bi kere belki yaparım ama bizim küçük hanım bayılıyo böyle şeylere bence pek takma zamanla düzelir diye düşünüyorum allah acılarını göstermesin allahım hepsini korusun allah yardımcın olsun

Benim dört yaşındaki kızımla problemim. Yeni kıyafet giydiremiyorum çocuğa. Paçalar kısa, kollar kısa bir pejmurdelik ki sormayın.

Nasıl başa çıkacağım? Bu dönem iki yıl önce başladı. Yani önceleri etek giymiyor, toka takmıyordu şimdi kendisine seçtirmemize rağmen yeni kıyafet giydiremiyorum. Evin içinde hadi idare ediyoruz ama dışarı çıkınca mahçup oluyorum. İnsanlar diyorlardır paraya kıyıp da çocuğa kıyafet almamış diye:eek:

MERHABALAR
Mihracem bu davranış bu yaş dönemi davranışıdır.kız ve erkek çocukları aynı dönemde özerkliklerini ilan edip ön ergenlik davranışlaı gösterirler.bu döneme fallik dönemde denir.sizinde yaptığınız gibi sabırla davranıp neyi neden ve niçin yapmalı yetişkin bir arkadaşınızla konuşur gibi açıklama yapmalısınız eğer sizde onun gibi inatlaşırsanız oda sizden inatlaşmayı öğrenir ve bu olumsuz davranışları çocuğa yerleştirmiş olursunuz.yani 6 yaşına geldiğindede 10 yaşına geldiğindede aynı şekilde dediğim dedik davranır.sevgilerimle..

benimde 3 kizimdan en büyügünde böyle problem yasmistim sabirli ve sinirsiz olmak gerek anlatin ona disari ciktiginda herkezin ona bakicagini sevdigi süslü bir kiz arkadasinin nsilda güzel giyindigini örnekler verin .Neyi nerde giyicegini anltin zor bi durum kolay gelsin.

canım sen yanlış birşey yapmıyorsun benim kızımda bu şekildeydi ama düzeldi şimdi yeni birşey almaktan bıktım hergün değişik kıyafet ona göre toka ve ayakkabı giyiyor serbest bırak fazla üstüne gitme sen üstüne gittikçe daha fazla inadına yapıyorlar ben öyle yaptım........

MERHABALAR
Mihracem bu davranış bu yaş dönemi davranışıdır.kız ve erkek çocukları aynı dönemde özerkliklerini ilan edip ön ergenlik davranışlaı gösterirler.bu döneme fallik dönemde denir.sizinde yaptığınız gibi sabırla davranıp neyi neden ve niçin yapmalı yetişkin bir arkadaşınızla konuşur gibi açıklama yapmalısınız eğer sizde onun gibi inatlaşırsanız oda sizden inatlaşmayı öğrenir ve bu olumsuz davranışları çocuğa yerleştirmiş olursunuz.yani 6 yaşına geldiğindede 10 yaşına geldiğindede aynı şekilde dediğim dedik davranır.sevgilerimle..

Anlatmaz mıyım, anlattım. Hem de anlamamıştır diye değişik şekil ve örneklerle.

Arkadaşlarından sözlerime onay aldım. Ama malesef.

Geçen gün kalktığında gözü şişmiş ve kırazmış olarak kalktı. Tabi gözüne giren saçlardan mikrop kaptı. O ana kadar hiç zorlamadım onu ama gözünü görünce artık müdahale etmemin zamanı geldi dedim ve ona ya saçlarını kestireceğiz ya da toka takacağız dedim. Anne ne olur kestirme diye ağladı. O zaman toka takacağız ve bu tokalar burdan çıkarılmayacak. Yoksa gözün daha da fazla şişecek ve hiçbirşey göremeyeceksin dedim. Korkutmuş oldum ama başka çarem kalmadı. O günden beri takıyor. Gerçi gözüm geçti anne diyip arada çıkarıyor ama asla taviz vermiyorum.

Sevgili ece73 ne zaman geçer bu dönem, sana zahmet yazabilir misin.

3-4 yaş ve üstü kız çocuk anneleri size danışmak istiyorum. Ne yapabilirim de kızıma yeni kıyafet, etek giydirip, saçlarına toka takmayı veya kestirmeyi kabul etmesini sağlayabilirim? Ödüller, telkinler işe yaramıyor. Bu hale nasıl geldi onu da bilmiyorum. Bu konuda yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

bundan kolay ne var...çok beğendii bir kaç kıyafet dışında... kıyafetlerinin hepsini kaldırın ortadan[sorarsada bişeyler uydurun] ben denemiştim valla....ayrıca yemek beğenmiyorsa... aynı şekilde seçme şansı fazla olmasın...mecbur kalacaktır önündekini ergeç yemeye. çünkü hepsini denedim..:emir_bebek: :emir_bebek: :emir_bebek: :emir_bebek: yoksa nasıl başa çıkardım ....haydi kolay gelsin.[sadece o yaş döneminde denedim bu yöntemi] ama eğitmenlerimiz bu işi daha iyi bilirler.yeniyim burada uzmanlarında olması harika.

mrb!5-6 yaşlarında normale döner ama bizlerin davranışlarıyla doğru orantılı.ona bir arkadaşına nasıl açıklama yapıyorsan aynı şekildeyapmalısın.iletişimi sağlıklı bir şekilde kurduğunuzda emin olheşey çok kolay ve olumlu olucak.Ankara da halk eğitim merkezlerinde benim ailem proğramları var seni oraya yönlendirebilim.nasıl iletişim kurabilirim?nasıl dinlemeliyim?kendimi nasıl ifade edebilirim?sorunlarla nasıl başa çıkabilirim?
cevapları bu proğramda bulabilirsin!hangi semttesin?

mrb!5-6 yaşlarında normale döner ama bizlerin davranışlarıyla doğru orantılı.ona bir arkadaşına nasıl açıklama yapıyorsan aynı şekildeyapmalısın.iletişimi sağlıklı bir şekilde kurduğunuzda emin olheşey çok kolay ve olumlu olucak.Ankara da halk eğitim merkezlerinde benim ailem proğramları var seni oraya yönlendirebilim.nasıl iletişim kurabilirim?nasıl dinlemeliyim?kendimi nasıl ifade edebilirim?sorunlarla nasıl başa çıkabilirim?

aşağı yukarı 10 gündür buradayım. en etkilendiğim ve beğendiğim yer burası oldu.malum anneyim.iyi ki burdasınız......:çiçek: başarılar

Tekrar merhabalar,

Size özel mesaj yazdım. Biraz geç oldu ama.

Önerilerini yazan arkadaşlar, yardımlarınız için herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim:)

X