Davranış Bozuklukları Kızımda bir sorun olabilirmi.yardım edin

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Yelbur

cücücükkk
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2010
7.073
39
Merhaba anneler
Kızım 10 gün sonra 10 aylık olacak.
Dogdu gğnden beri bende sürekli bu çocuk otistşkmi korkusu oluştu ve başedemiyorum.ilaç kullanıyorum.ama yok fayda etmiyo.
Kızım bir ay önceye kadar bilinçsiz olarak gel gel bay bay tel sararı yapıyodu.ama bugünlerde tamamen bıraktı çok nadir bir iki gündür yapıyo.onun dışında beni anlamıyo gibi geliyo bana gerçi bu kadarlık bebek anlarmı onuda bilmiyorum :KK43: dışarı çıkmayı çok seviyo özellikle kapıya emeklemiyo ama kucagıöda kapıyı açıp kapattıgımda aglıyo yada dışardan eve geldigimizde aglıyo.göz teması var gülüyo degilik bi ses duydugunda hemen dikkat kesiliyo ismine genel olarak bakıyo gülücüklere gülücükle cevap verşyo hatta bazen kendini zorluyo gülmek için. Evimde köpegim ve kedim var inanılmaz tepkili onlara kuyruklarını kulaklarını çekiyo seviniyo onları görünce zeytin geliyo diyince kaçmaya çalışıyo gülerek.anne nerde baba nerde göstermiyo yada bize bakmıyo ama zeytin nerde diyince arıyo. İstemedigi kişiye gitmiyo bana gelmeye çalışıyo kollarını açıyo. Emeklemeye yeni başladı bi yerelre tutunup kalkıyo ama sıralamıyo.alkışı ögretemiyorım alkış diyince iki eliyle bacaklarına vuruyo. Baba anne anane mama dada dede gibi şeyler söylüyo bişey almak isterse ımma ımmaa diye bagırıyo. Ce kendş yapmıyp ama yapınca gülüyo arada psikiuatriye götürdüm. Hiç bişeyi yok dedi ama sadece bir oyıncagı yukarı saga sola oynattı kızım tanımadıfgı için adama dikkatlice baktı oyuncagı almak için bi hamle yapmadı adam al diyince uzandı çekinerek ama. b ir türlü ikna edemiyorum kemdimi bunlar normalmi lütfen yardım edin :KK43:

Merhaba,
Belli ki kızınızın gelişimini yakından takip ediyorsunuz. Annelerin gözlemleri ve sezgileri önemlidir. Siz de yaşadığınız tedirginliğin peşine düşüp gerekeni yapmışsınız. Doktor gelişiminin normal olduğunu söylemişse bence artık biraz rahatlamalısınız.
Aylık gelişim tablolarına baktığınızda yaşına uygun ve gerisinde olan özelliklerini görmüşsünüzdür. Her çocuğun ritmi farklıdır ve kimi kazanımları henüz elde etmemiş olması her zaman bir soruna işaret etmez.
Yaşadığınız kaygı dolayısıyla farkında olmadan bebeğinize karşı ısrarcı bir tutum sergiliyor olabilirsiniz. Aynı şekilde kaygınızı da mutlaka hissediyordur. Bu da istediğiniz davranışları göstermemesinde etkili oluyordur.
Düşmesin, zarar görmesin diye sık müdahale ve uyarıda bulunuyorsanız bu da bebeğinizin emekleme, sıralama gibi kaba motor becerilerini olumsuz etkiliyor olabilir.
Bebeğinizin ne yapıp ne yapamadığını test etmek yerine keyif almayı deneyin. Bir daha bu yaşlarını yaşamayacaksınız, her anın tadını çıkarmaya çalışın. :) bu ilişkinizi de çok olumlu etkileyecektir.
Çeşitli sosyal medya platformlarında çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak etkinlik ve oyunlar paylaşan çok güzel hesaplar var. Oralardan mutlaka ki evde oynayabileceğiniz fikirler bulursunuz.
Bunun dışında bol bol konuşun bebeğinizle. Neler yaptığınızı açıklayın, yaptığı hareketlere sözlü tepkilerde bulunun. Birlikte kitaplara bakın. Anlamıyor gibi görüse de aslında her şeyi kaydediyor ve zaman içerisinde anladığını size de gösterecektir.
Bebeğinizle keyif ve huzur dolu günler diliyorum size. :)

Merhaba,
Belli ki kızınızın gelişimini yakından takip ediyorsunuz. Annelerin gözlemleri ve sezgileri önemlidir. Siz de yaşadığınız tedirginliğin peşine düşüp gerekeni yapmışsınız. Doktor gelişiminin normal olduğunu söylemişse bence artık biraz rahatlamalısınız.
Aylık gelişim tablolarına baktığınızda yaşına uygun ve gerisinde olan özelliklerini görmüşsünüzdür. Her çocuğun ritmi farklıdır ve kimi kazanımları henüz elde etmemiş olması her zaman bir soruna işaret etmez.
Yaşadığınız kaygı dolayısıyla farkında olmadan bebeğinize karşı ısrarcı bir tutum sergiliyor olabilirsiniz. Aynı şekilde kaygınızı da mutlaka hissediyordur. Bu da istediğiniz davranışları göstermemesinde etkili oluyordur.
Düşmesin, zarar görmesin diye sık müdahale ve uyarıda bulunuyorsanız bu da bebeğinizin emekleme, sıralama gibi kaba motor becerilerini olumsuz etkiliyor olabilir.
Bebeğinizin ne yapıp ne yapamadığını test etmek yerine keyif almayı deneyin. Bir daha bu yaşlarını yaşamayacaksınız, her anın tadını çıkarmaya çalışın. :) bu ilişkinizi de çok olumlu etkileyecektir.
Çeşitli sosyal medya platformlarında çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak etkinlik ve oyunlar paylaşan çok güzel hesaplar var. Oralardan mutlaka ki evde oynayabileceğiniz fikirler bulursunuz.
Bunun dışında bol bol konuşun bebeğinizle. Neler yaptığınızı açıklayın, yaptığı hareketlere sözlü tepkilerde bulunun. Birlikte kitaplara bakın. Anlamıyor gibi görüse de aslında her şeyi kaydediyor ve zaman içerisinde anladığını size de gösterecektir.
Bebeğinizle keyif ve huzur dolu günler diliyorum size. :)
Cevabınız için teşekkür ederim.
Malesef kaygılatımdan hala kurtulamadım.işe başladım kafam dagılsın diye annem bakıyo kızıma ama benim kafam dagılacagına daha çok takmaya başladım malesef.
Kızım sıralamaya başladı artık çok güzel emekliyorda hatta şu anda yürüteçte erik yiyo köpegime uzqtıp geri çekiyo gülüyo bay bay yapmaya başlamıştı ama şimdi yine bıraktı gel gel yapıyo kendi kendine.hayır dedigimde kızıyo bagırıyo baba dede mama heceleri var bilinçsiz ada diye bagırıyo sürekli alkış yapmayı ögrendi sayılır.ama onun dışında oyun oynamaya çalışıyorum eline ne versem agzına götürüyo. Beni anlamıyomuş gibi geliyo.taklit ögretemiyorum asla.buda kafama çok takılıyo haliyle.birde bugün sabah tak tak diye sese uyandım beşiginde ayaga kalkmış komidinin üzerindeki tahta oyuncagı almış kenara vuruyodu ezgi diye seslendim hatta yırttındım dönüp bakmadı bana duymuyomuş gibiydi.ne yapacagımı şaşırdım cidden doktor ekstra bi test falan istemedi sadece bi oyuncagı saga sola aşşagı yukatı oynatyı ve al dedi ezgiye ezgide çekinerek almaya çalıştı buna dayanarak bişeyi yok dedi ama o zaman naieden ismine her söyledigimizde bakmaz bazen bakar bazen bakmaz bilmiyorum cidden.dediginiz gibi bu zamanın telafisi yok ve ben bu hallerinden keyif almak uerine biran önce saglıkla büyüsün onu görüyüm diyorum :KK43:(( kafayı yemek üzereyim.bu arada kızım artık neredeyse 10 buçuk aylık

Cevabınız için teşekkür ederim.
Malesef kaygılatımdan hala kurtulamadım.işe başladım kafam dagılsın diye annem bakıyo kızıma ama benim kafam dagılacagına daha çok takmaya başladım malesef.
Kızım sıralamaya başladı artık çok güzel emekliyorda hatta şu anda yürüteçte erik yiyo köpegime uzqtıp geri çekiyo gülüyo bay bay yapmaya başlamıştı ama şimdi yine bıraktı gel gel yapıyo kendi kendine.hayır dedigimde kızıyo bagırıyo baba dede mama heceleri var bilinçsiz ada diye bagırıyo sürekli alkış yapmayı ögrendi sayılır.ama onun dışında oyun oynamaya çalışıyorum eline ne versem agzına götürüyo. Beni anlamıyomuş gibi geliyo.taklit ögretemiyorum asla.buda kafama çok takılıyo haliyle.birde bugün sabah tak tak diye sese uyandım beşiginde ayaga kalkmış komidinin üzerindeki tahta oyuncagı almış kenara vuruyodu ezgi diye seslendim hatta yırttındım dönüp bakmadı bana duymuyomuş gibiydi.ne yapacagımı şaşırdım cidden doktor ekstra bi test falan istemedi sadece bi oyuncagı saga sola aşşagı yukatı oynatyı ve al dedi ezgiye ezgide çekinerek almaya çalıştı buna dayanarak bişeyi yok dedi ama o zaman naieden ismine her söyledigimizde bakmaz bazen bakar bazen bakmaz bilmiyorum cidden.dediginiz gibi bu zamanın telafisi yok ve ben bu hallerinden keyif almak uerine biran önce saglıkla büyüsün onu görüyüm diyorum :KK43:(( kafayı yemek üzereyim.bu arada kızım artık neredeyse 10 buçuk aylık
Tekrar merhaba,
Bahsettiğiniz gelişmeler gayet olumlu aslında. Her şeyi ağzına almaya çalışması bu dönemde son derece normal bir davranış. Kızınız şu an oral dönemde ve bu dönemin en önemli özelliklerinden biri de, bebeğin dünyayı ağız yoluyla tanımasıdır. Bu durum ortalama iki yaşına kadar devam edecek. İki yaşa yaklaştığında yoğunluğu biraz daha azalmış olacak, fakat iki yaş sonrasında da sıklığı azalmış şekilde gözlemlenebiliyor.
Bebekler ve çocuklar taklit yoluyla öğreniyor en çok. Fakat bir önceki mesajımda da dediğim gibi, kızınıza bir şeyler öğretme kaygısıyla yaklaşırsanız, onu sürekli test ederseniz istediğiniz karşılığı almanız pek mümkün olmayacaktır maalesef. Üstelik ilişkinizi de olumsuz etkileyecektir. Sizin gerginliğinizi ve kaygınızı hisseden kızınız ( bebekler ve çocuklar yetişkinlerden çok daha iyi gözlem yaparlar, dolayısıyla hissettirmediğinizi düşünseniz de kesinlikle hissederler) sizinle benzer tepkiler verecektir. Taklit yoluyla öğreniyor olmaları her istediğimizi taklit edecekleri anlamına gelmiyor, lütfen unutmayın. Sizin öğretmeye çalıştığınız şeye karşılık kızınızın deneyimlemek istediği farklı şeyler olabilir. Bu son derece normal bir durum.
Hem kendiniz hem bebeğiniz için yapabileceğiniz en güzel şey, birlikte geçirdiğiniz zamandan keyif almaya odaklanmak olacak. Hormonal olarak şu an hala hamilelik öncesindeki gibi değilsiniz. Bu durum da duygu ve düşüncelerinizi etkiliyor olabilir. Eğer ki tek başınıza üstesinden gelmek mümkün olmuyorsa psikolojik destek almayı denemenizi öneririm. Sürekli kaygılı ve tetikte olma sizin için de oldukça yıpratıcı oluyordur.

bebeginize a$i vurdurmadan once tekrar tekrar iyice dusunun.
asilarin icinde cok tehlikeli kimyasallar var, ve bu a$i dogal olarak kana karisiyor. Bebeklerin beyninde hasar birakabiliyor.

Asilarin zararlarini bilin ve okuyun lutfen. Internet elimizin altinda, herseyi cok kolay bulup bilgilenebilirsiniz.
geri donulmez hasarlari olabilir, her cocukta olacak diye bir sey yok. Her bunye farkli...

Tercihinize saygı duyuyorum fakat hangi gerekçeyle aşı zararlıdır diyorsunuz siz nasıl bi araştırma gerçekleştirdiniz sadece internet araştırmalarına dayanarak bu tezi öne sürüyo olamazsınız. Bilimsel dayanaklarınız nelerdir acaba?hangi aşı hangi kimyasallar. Zararlı olmasında ki kastınız nedir Size dünyada aşılar bulunmadan önce ve bulunduktan sonra ölüm oranlarını incelemenizi tavsiye ediyorum. Ortaçağa dönmek istiyor olamazsınız ayrıca birkaç örneğe dayanarak genelleme yapmak doğru değil. Aşı bağımlısı ya da yaptırma meraklısı biri de değilim Ama aşının olması olmamasının yaratacağı durumlardan daha iyidir.

bebeginizin hareketlerinden emin degilseniz bi pedagogla gorusun en saglikli bilgiyi onlardn alirsiniz. ben bi cocuk gelisimci olarak sunu soyleyebilirim ki her bebek farklidir ve gelisim surecleri de farklidir. o yuzden cok fazla gozlem altinda tuttugunuzu bebeginize hissettirmeyin. surekli izlendigi kaygisina dusmesin. ikinci ve en onemlisi telefon televizyon gibi uyaranlari kaldirin. beraber oyun kurun goz temasi cok onemli. minik kuklalar yapin..

bebeginizin hareketlerinden emin degilseniz bi pedagogla gorusun en saglikli bilgiyi onlardn alirsiniz. ben bi cocuk gelisimci olarak sunu soyleyebilirim ki her bebek farklidir ve gelisim surecleri de farklidir. o yuzden cok fazla gozlem altinda tuttugunuzu bebeginize hissettirmeyin. surekli izlendigi kaygisina dusmesin. ikinci ve en onemlisi telefon televizyon gibi uyaranlari kaldirin. beraber oyun kurun goz temasi cok onemli. minik kuklalar yapin..
Merhabalar lütfen bana da yardımcı olabilir misiniz benim bebeğim 3 ayı bitirdi iki gündür 4 girdi yaklaşık bir haftadır sürekli ağlıyor gazdan dolayıdır diye düşündüm gaz damlası aldım gerçekten de gazı daha da rahat yapmaya başladı ama ağlaması geçmedi ve sütümde ciddi bir azalma oldu Doğumdan bu yana da ilkez dün reğl olmaya başladım sütüm bu yüzden mi azaldı acaba regl dönemi bitikten sonra sütüm çoğalır mı. Çocuk aç diye gitti aptamil Bebek maması aldım çocuk bir biberonu birden bitirdi gerçekten de açmış korkum biberona alışıp tamamen sütümün kesilmesi. Nasıl mama vermeliyim ki sütüm tekrar gelene kadar bebeğim biberona alışmasın lütfen yardımcı olun

biberon icin erken oldugunu dusunuyorum sonucta onun icin en sagliklisi anne sutu. bebekler her seferinde bi ihtiyactan dolayi aglayamiyabilir. sizinle temasa gecmek istiyor oynamak istiyor olabilir. sutunuzun azaldigi konusuna gelince annelik psikolojisi olabilir aglayinca yetmiyorum diye dusunebilirsiniz.. oncelike rahat olun gergin olmayin ve bebeginize zaman ayirin. ters gelen bi konu olursa doktorunuzla gorusebilirsiniz

X