El Sanatları kızlar ayna süsleme için fikir istiyorum

yellowbomb

günün birinde!!!
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2010
2.845
6
kızlar salonda dikdörtgen bir aynamız var duvarda dik halde asılmış..onu süslemek istiyorum şöyle romantik parlak ve çok dikkat çekici olmalı sizlerden bunla ilgili fikirler istiyorum...aklıma hamurlardan küçük küçük çiçekler yapıp altın sarısı spreyle boyayıp aynanın kenarlarına aralıksız yapıştırmak geliyor ama daha önce hiç yapmadım böle bişey..hamurun falan nasıl yapılcağı hakkında fikrim yok...ayrıca bu çiçkeleri hamurdan değilde alimünyum folyodan yapsam da spreylesem olurmu sprey tutarmı folyoya...başka fikirlerede açığım kızlar aklınızad bişeler varsa resim falan koyabilirmisiniz yada tarif edebilirmisiniz ...geçenlerde derya baykal bi ayna süslemişti ama bakamadım bitmiş haline ..yapay yapraklarla ve mor salkımlarla süsledi bitmiş halini göreninz varmı nette falan bulamadım bunu o da çok güzeldi aslında...fikirlerinizi bekliyorum kızlar..yapınca resminide koyarım ama yardım lazım işte sizlerden En Büyük TÜRKİYE

hamur nerden aklına geldi bilmiyorum ama bence çok hoş olur çiçek ve yaprak yapması kolay yalnız aliminyum folyo sprey boyayı tutmaz herhalde ve yumuşak olduğu için kullanışlı olmaz bulunduğun yerde halk eğitime gidip yapabilirsin evdeki diğer eşyalarıda değiştirirsin yanında biri olmadan zor geliyo bana kolay gelsin

canım gerçekten çok hoş olur bende farklı süslerle ilgileniyorum o yüzden sana üç farklı yöntemden bahsedicem,
1-) hamurla yapmak istiyorum dersen ; hamuru seramik hamuru olarak yapabilirsin ve bunun için iki farklı yöntem var biri hazır satılan şekil verildikten sonra ısıtılan ve bir dha hiç bozulmayan seramik hamurları ( büyük yapı marketlerde hobi bölümlerinde bulabilirsin renkleride mevcuttur ) diğeri hamuru kendin yapabilirsin malzemeside çok kolaydır mobilya tutkalı un ve nişasta ile karılır bu hamurlar ve dayanıklı olurlar ölçü veremiyorum çünkü göz kararı ayarlıyorum hep yanlız nişastayı çok az yumruk büyüklüğündeki bir hamura bir çay kaşığı kadar ekliyorsun yoksa çatlama yapar. ayrıca ılık yerde kurut ve şekli verdikten sonrada üzerine nişasta geç ince bir tabaka.(iyice kurumadan boyamamalısın )
2-) taşlama tekniği ; aynayı ters yatırarak üzerini kağıt bantla kapla ve istediğin şekli çiz o bölgeleri oyarak çıkar daha sonra bir camcıya götürerek boşta kalan yerlerin taşlanmasını iste kumlu bir görüntü oluşur o bölegelerde bu şekildede kullanabilirsin yada taşlanmış o bölgelere yaldız kontür çekebilirsin (kontürüde pek çok kitapçı ve hobi malzemesi satanlarda bulabilirsin yine )
3-) varaklama tekniği; aliminyum folyo yada ince bakır , pirinç levha kullanabilirsin bunun için. önce (folyo için konuşalım çünkü hepsinede teknik aynı) folyoya şekilleri verirsin sonra çok ince olduğu için içlerine alçı doldurmalısın ( öylece yıllarca bozulmadan durur) iyice kuruduktan sonrada yapıştırabilirsin. buna birde eklenti yapabilirsin folyyoların işlemi bittiğinde üzerine çin mürekkebi döküp fazlalığını lalarak eskimiş görüntüsü verebilirsin. :KK34:

yapıştırma içinde en sağlıklı ve güvenilir olarak sıcak silikonu tavsiye ederim. yada çabuk krusun uğraşamam kokar dersen tüplerde satılan soğuk silikonda işini görür. yardımcı olabilieceğim bir şey olursa özelimdende ulaşabilirsin canım.kolay gelsin.

canım gerçekten çok hoş olur bende farklı süslerle ilgileniyorum o yüzden sana üç farklı yöntemden bahsedicem,
1-) hamurla yapmak istiyorum dersen ; hamuru seramik hamuru olarak yapabilirsin ve bunun için iki farklı yöntem var biri hazır satılan şekil verildikten sonra ısıtılan ve bir dha hiç bozulmayan seramik hamurları ( büyük yapı marketlerde hobi bölümlerinde bulabilirsin renkleride mevcuttur ) diğeri hamuru kendin yapabilirsin malzemeside çok kolaydır mobilya tutkalı un ve nişasta ile karılır bu hamurlar ve dayanıklı olurlar ölçü veremiyorum çünkü göz kararı ayarlıyorum hep yanlız nişastayı çok az yumruk büyüklüğündeki bir hamura bir çay kaşığı kadar ekliyorsun yoksa çatlama yapar. ayrıca ılık yerde kurut ve şekli verdikten sonrada üzerine nişasta geç ince bir tabaka.(iyice kurumadan boyamamalısın )
2-) taşlama tekniği ; aynayı ters yatırarak üzerini kağıt bantla kapla ve istediğin şekli çiz o bölgeleri oyarak çıkar daha sonra bir camcıya götürerek boşta kalan yerlerin taşlanmasını iste kumlu bir görüntü oluşur o bölegelerde bu şekildede kullanabilirsin yada taşlanmış o bölgelere yaldız kontür çekebilirsin (kontürüde pek çok kitapçı ve hobi malzemesi satanlarda bulabilirsin yine )
3-) varaklama tekniği; aliminyum folyo yada ince bakır , pirinç levha kullanabilirsin bunun için. önce (folyo için konuşalım çünkü hepsinede teknik aynı) folyoya şekilleri verirsin sonra çok ince olduğu için içlerine alçı doldurmalısın ( öylece yıllarca bozulmadan durur) iyice kuruduktan sonrada yapıştırabilirsin. buna birde eklenti yapabilirsin folyyoların işlemi bittiğinde üzerine çin mürekkebi döküp fazlalığını lalarak eskimiş görüntüsü verebilirsin. :KK34:

yapıştırma içinde en sağlıklı ve güvenilir olarak sıcak silikonu tavsiye ederim. yada çabuk krusun uğraşamam kokar dersen tüplerde satılan soğuk silikonda işini görür. yardımcı olabilieceğim bir şey olursa özelimdende ulaşabilirsin canım.kolay gelsin.

canım yaa süpersinnn
çok açıklayıcı anlatmışsın
ama en çok içime birinci önerin yattı güzelim ...
canım şekil verdikten sonra üzerine nişata geç demişsin o nasıl olucak sulanırıp tamı olucak birde bu aynaın etrafına nerden baksan 5 tane çiçek yapılır büyük bir kaba hamuru yoğursam ben yapana kadar donmazmı hamur..yoksa çiçekleri 2- 3 tane yaptıkça yeniden mi yoğurmaya başlasam...
üzerine altın rengi sprey boya düşünüyorum canım birde parlak dursun diye verniklemek istiyorum da verniği boyadan sonramı sürecem nasıl olucak tatlım yazarmısın...

canım yaa süpersinnn
çok açıklayıcı anlatmışsın
ama en çok içime birinci önerin yattı güzelim ...
canım şekil verdikten sonra üzerine nişata geç demişsin o nasıl olucak sulanırıp tamı olucak birde bu aynaın etrafına nerden baksan 5 tane çiçek yapılır büyük bir kaba hamuru yoğursam ben yapana kadar donmazmı hamur..yoksa çiçekleri 2- 3 tane yaptıkça yeniden mi yoğurmaya başlasam...
üzerine altın rengi sprey boya düşünüyorum canım birde parlak dursun diye verniklemek istiyorum da verniği boyadan sonramı sürecem nasıl olucak tatlım yazarmısın...

güzelim seramik hamuru çok çabuk donmaz ancak 24 saat gibi bir ömrü vardır yavaş yavaş yapıcam dersen ufak parçalar halinde yoğurmanı öneririm. nişastayı kuru bir şekilde hani kurabiye üzerine pudra şekeri serperiz ya oöyle düşün onun gibi geçiceksin. sprey boyalar zaten kendiliğinden parlak olurlar o sebeple üzerine vernik atmana gerek yoktur. fakat daha büyük bir parlaklık istiyorsun boyanın hemen üzerine simde kullanabilirsin hem farklı bir boyutlandırma verir. ayrıca sprey boyayı kullanırken mutlaka etrafa gazete falan döşe yoksa temizleyene kadar canın çıkar. :KK34:
başka yardımcı olabileceğim şeyler olursa ben burdayım canım.:KK70:

güzelim seramik hamuru çok çabuk donmaz ancak 24 saat gibi bir ömrü vardır yavaş yavaş yapıcam dersen ufak parçalar halinde yoğurmanı öneririm. nişastayı kuru bir şekilde hani kurabiye üzerine pudra şekeri serperiz ya oöyle düşün onun gibi geçiceksin. sprey boyalar zaten kendiliğinden parlak olurlar o sebeple üzerine vernik atmana gerek yoktur. fakat daha büyük bir parlaklık istiyorsun boyanın hemen üzerine simde kullanabilirsin hem farklı bir boyutlandırma verir. ayrıca sprey boyayı kullanırken mutlaka etrafa gazete falan döşe yoksa temizleyene kadar canın çıkar. :KK34:
başka yardımcı olabileceğim şeyler olursa ben burdayım canım.:KK70:

canım ya çok güzel anlatmışsın ger.ekten çok yardımcı oldun bana..nişasta çatlamasını engelliyor değilmi....nerde kurutucam canım ılık yerde kuruması gerektiğini duymuştum nette....oda da olur dimi...gazete işini söyledin ya çok saol canım sanırım dağılıyor etrafa ..nerden bulabilirim canım sprey boyayı...sim kırtasiyelerde satılır sanırım ama kuaförlerdeki çok parlaklık veren simler varya onlar daha etkili olur onları nerden bulabilirim....

evet canım nişasta çatlamayı önlüyor. ayrıca doğru ılık yerde kurutmalısın çok soğuk ve sıcakta çatlatır.sprey boyayı hobi marketlerde en kalitelisini bulabilirsin. ancak büyük bir badana malzemeleri satan yerde işini görebilir, bazılarında bulunuyor ve daha ucuz olur.:KK34: sime gelince en güzeli boncukçulardan alman canım istediğin renk ve incelikte bulursun. ayrıca sim işi içinde bir tüyo asıl pisliği o yapar çünkü ya banyoda yap simleme işni yada balkonda. çünkü oraların yıkanabilme gibi bi rahatlığı var yoksa halı üzerine falan bulaştımı kurtulamazsın. ve boya ıslakken döküp kuruduktan sonrada iyice silkele içeri almadan. bak bunu anlatınca aklıma gelen bir yöntem daha benim süsleri yaparken kullandığım yöntemdi. çicekleri sıkılaştırılmış strafordanda yapabilirsin. onuda yapı malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin hemde daha hafif olur :KK34:

evet canım nişasta çatlamayı önlüyor. ayrıca doğru ılık yerde kurutmalısın çok soğuk ve sıcakta çatlatır.sprey boyayı hobi marketlerde en kalitelisini bulabilirsin. ancak büyük bir badana malzemeleri satan yerde işini görebilir, bazılarında bulunuyor ve daha ucuz olur.:KK34: sime gelince en güzeli boncukçulardan alman canım istediğin renk ve incelikte bulursun. ayrıca sim işi içinde bir tüyo asıl pisliği o yapar çünkü ya banyoda yap simleme işni yada balkonda. çünkü oraların yıkanabilme gibi bi rahatlığı var yoksa halı üzerine falan bulaştımı kurtulamazsın. ve boya ıslakken döküp kuruduktan sonrada iyice silkele içeri almadan. bak bunu anlatınca aklıma gelen bir yöntem daha benim süsleri yaparken kullandığım yöntemdi. çicekleri sıkılaştırılmış strafordanda yapabilirsin. onuda yapı malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin hemde daha hafif olur :KK34:

canım verdiğin linklerde gül yapımı vardı ya onun tarifini aldım un tutkal ve sıvı yağ ileymiş seninde önerini ben ekledim bir çay kaşığı nişasta diye..valla simi boncukçudan alıağım hiç aklıma gelmemişti demekki satılıyor oralarda da çok saol yaa...tamam canım banyoda yaparım...ama canım sprey boyayı nerede yapayım o da çok etrafa bulaşmazmı çıkmaz da yaa valla..bahçe falan da yokki sereyim gazeteyi yapayım...balkon da olur heralde canım....o son dediğini anlamadım nette de bulamadım ama neyse canım çok çok saolll

strafor tamamen bana özle bişeydi canım :KK1: ilk oğlumun süslerini yaparken düşünürken bulmuştum. çok hafif bir malzemedir. ancak şekil vermeye uygun değil daha çok oyma işlerinde kullanılabilir farklı işler için aklında bulunsun. ayrıca boya işi içinde banyoyu kullanabilirsin canım daha iyi olur fakat bulaşırsada dert etme sentetik tiner le temizleyebilirsin. derslee bulaşanlarıda kalem derzle halledebilirsin .:KK34:

strafor tamamen bana özle bişeydi canım :KK1: ilk oğlumun süslerini yaparken düşünürken bulmuştum. çok hafif bir malzemedir. ancak şekil vermeye uygun değil daha çok oyma işlerinde kullanılabilir farklı işler için aklında bulunsun. ayrıca boya işi içinde banyoyu kullanabilirsin canım daha iyi olur fakat bulaşırsada dert etme sentetik tiner le temizleyebilirsin. derslee bulaşanlarıda kalem derzle halledebilirsin .:KK34:

tamam canım:KK1:
o spreyi bulamassam başka parlak olarak sürebileceğim bir boya varmı
okuldayken bize bişey yaptırmışlardı hatırlamıyorum ama kontür boyasımıydı kumaş boyasımıydı öle bişeydi işte çok güzel simli parlak bir boyaydı onunla da olurmu sence

canım kontürler boyutlu boyalardır genelde çerçevelemelerde kullanılır. sprey olarak bulamazsan büyük boyacılarda soba boyası olarak satılan altın ve gümüş rengi boyalar satılır onlardanda kullanabilirsin. fakat onlar küçük kutularda bulunuyor yani fırçayla sürmek zorundasın. onun içinde ya çok ince yağlı boyalar için kullanılan (kırtayeden almanı öneririm yoksa işine yaramıyacak bir fırçayı kakalama ihtimalleri var ) fırçalardan al yada yie hobi marketlerde bulabileceğin ucu süngerli fırçalar vardır onların en küçük boyundan al. yada bulmam zor dersen bir püf noktası kalın süngeri işine yarayacak boyurlarda keserek onu kullanabilirsin. fakat son dediğimi yaparsan mutlaka eldiven tak :KK1: ve boyayı sürerek değil tampomlayarak uygula yoksa iz bırakır.

canım kontürler boyutlu boyalardır genelde çerçevelemelerde kullanılır. sprey olarak bulamazsan büyük boyacılarda soba boyası olarak satılan altın ve gümüş rengi boyalar satılır onlardanda kullanabilirsin. fakat onlar küçük kutularda bulunuyor yani fırçayla sürmek zorundasın. onun içinde ya çok ince yağlı boyalar için kullanılan (kırtayeden almanı öneririm yoksa işine yaramıyacak bir fırçayı kakalama ihtimalleri var ) fırçalardan al yada yie hobi marketlerde bulabileceğin ucu süngerli fırçalar vardır onların en küçük boyundan al. yada bulmam zor dersen bir püf noktası kalın süngeri işine yarayacak boyurlarda keserek onu kullanabilirsin. fakat son dediğimi yaparsan mutlaka eldiven tak :KK1: ve boyayı sürerek değil tampomlayarak uygula yoksa iz bırakır.

sprey boyayı bulurum da canım küçücük güle püskürtmek zor olurmu soba boyası mı aa ilk defa duydum ay kafam karıştı babamın tanıdığı bir boyacı var bu tarz şeyler satıyor çok büyük biyer oradan temin edicem artık bişeler çok parlak olmalı boya canım

canım o soba boyalarının özelliği zaten yaldızlı olmaları direk gümüş ve altın rengi elde edebiliyosun onlardan. sahi aklıma gelmişken yaldız boya da deniyor bazı yerlerde.

canım o soba boyalarının özelliği zaten yaldızlı olmaları direk gümüş ve altın rengi elde edebiliyosun onlardan. sahi aklıma gelmişken yaldız boya da deniyor bazı yerlerde.

aa yaldız boyaydı sanırım bizim okulda kullandığımız kendiliğinden simli gibi ama o soba boyası değildir canım soba boyaları simsiz oluyor
neyse ben hala bişey almadım buakşam babama diyeceğim o arkadaşından getirsin bana malzemeleri inşallah güzel olur yaa nette aynı yapıcağımı görmüştüm ama kaybettim bulamıyorum onu bi bulsam bakarak daha iyi fikir olucak

canım ya bana çok acil cevabın lazım babam liste yap malezemeleri alırım sana yarın dedi...tutkal toz halinde olucak dimi sıvı halde olanıda var yanlış hatırlamıyosam ben toz tutkal yazdım vernik yazdım ama boya konusunda karasızım sprey boyamı soba boyasımı yani yaldız boyamı ay hangisini yazayım sence ya
birde bunları aynaya neyle yapıştırıcam onuda yazarmısın cnm

Son düzenleme:
canım kusura bakma şimdi gördüm.
tutkal sıvı olanından mobilya tutkalı
bulabilirsen sprey boya daha iyi ama bulamazsan soba boyası (yani yaldız boya rendini söylemeyi unutma ama)
boyayı uygulayabilmek için çok ince fırça yada kalın sünger.
kullanıcaksan sim
ve simi kellanmayı düşünüyorsan ince vernik ( unutm kalın vernik kaba durur hatta onlarında sprey halinde olanı var bulabilirsen ondan )

kolay gelsin hadi bakalım bekliyorum cicilerini :KK34:

canım sıcak silikon en güveniliri ama çok kötü kokar bilgin olsun sıcak silikon kullanacaksan silikon tabancası ve ve parmak silikona ihtiyacın olucak.
birde sıvı silikonlar var oda işini görür büyük ihtimal (garanti veremiyorum ona çünkü hiç cam ayna gibi zeminde kullanmadım onu ama baya güçlü bir yapıştırıcıdır.) küçük tüplerde satılıyor oda.
yada en güveniliri 901 diye bir yapıştırıcı var ayakkabıcılar kullanır japondan daha güçlüdür ama onu kullanırsan çok dikkat etmelisin çünkü tenle temas ettiğinde yakıcı özelliğe sahiptir. deriyi eritir. ve baya pahalı bir malzemedir. ancak bir damlasıyla bütün bir ayakkabı tabanını bir daha ayrılmamak üzere yapıştırıyorlar. ondan bulabilirse en iyisi o ve en küçük boyunu alsın babana söle canım.

canım kusura bakma şimdi gördüm.
tutkal sıvı olanından mobilya tutkalı
bulabilirsen sprey boya daha iyi ama bulamazsan soba boyası (yani yaldız boya rendini söylemeyi unutma ama)
boyayı uygulayabilmek için çok ince fırça yada kalın sünger.
kullanıcaksan sim
ve simi kellanmayı düşünüyorsan ince vernik ( unutm kalın vernik kaba durur hatta onlarında sprey halinde olanı var bulabilirsen ondan )

kolay gelsin hadi bakalım bekliyorum cicilerini :KK34:

canımmmm ben malzemeleri aldırdım ama tutkalı toz diye aldırdım ay hamuru bir deneyeyim dedim hamur demeye bin şahit lazım talaşın içine su koymuşsun gibi oldu yaa ben toz tutkal fikrini netten adindim galiba hani bir bardak tutkal bir bardak un yazıyodu sıvı şekilde olması gerekiyo demekki bardağı mahfetmezmi ya bu....babama yeniden aldırcam ..adam dedi aslında toz la oolmaz d edi yok dedim illede toz olucak dedim hiç de olmadı...yaa silikon getirmiş tüp şeklinde folyoyu kağıt üzerine yapıştırmayı denedim yok o da tutmadı bir gün beklettim baktım şimdi tutmamış hiç bişe ras gitmio canım ya...senin dediğin yağıştırcıyı aldırırım artık ama camı yapıştırır inşalah...vernik güzel ..spreyde çok güzel aynı yaldızlı gibi...diğerleri bi hallolsun hemen başlıcam

X