Kocam ailesi

novelll

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2014
2.084
874
İyi akşamlar 8 yıllık evliyim 5 yaşında bi oğlum var. Eşimle evlendiğimizden beri ailesi ile anlaşamıyorum. Kafalarındaki gelin profili değildim. Neyse gel zaman git zaman şimdi 5 yaşlarında bi oğlum var kreşe gidiyordu pandemi öncesi pandemiden dolayı babane dede bakmaya başladı o da haftada 1_2 gün ben esnek çalışmadaydım zaten. Ama k.v. oğluma bakmak istemiyor sözler davranış laflardan anlaşılıor. Genelde kayınpeder ilgilenio zaten baktıklarında. Neyse ben oğlanı kreşe tekrar yazdırmak istiyorum ama bu sefer oğlum kreşe gitmek istemiyor. Babane dededen de memnun değil bende değilim ha bakmak zorundalar mı değil ama zaten toplasanız 5_6 ay anca baktılar bu arada bu insanlar torun olmadan önce hadi torun olsun bakarız biz diyen insanlar. Neyse şimdi bu durumda ben oğlumu kreşe tekrar vermek istiyorum ama oğlumu bi türlü ikna edemiyorum. Pedagog a da götürdüm; pedagog un dediği kreşi güzel gösterip ikna etmeye çalışın ama yok nuh dio peygamber demio. Ben bu durumda ne yapabilirim tecrübeli annelerden yardım istiyorum. Bir diğer problemde eşim çok sinirli bi insan hemen parlayan evdeki herkeside kendi gibi sinir küpü yaptı oğlumda dahil, çocuk babane dedeye gittiğinde babane tahammülsüz bi kadın evde de böyle bi baba ve bu durumlardan etkilenen sinir küpü olup oğluna yansımasın çabasında olan bi anne, hoş yansımasın desemde baba babane sinir hastası manyak. Napayım ben evladım için

İyi akşamlar 8 yıllık evliyim 5 yaşında bi oğlum var. Eşimle evlendiğimizden beri ailesi ile anlaşamıyorum. Kafalarındaki gelin profili değildim. Neyse gel zaman git zaman şimdi 5 yaşlarında bi oğlum var kreşe gidiyordu pandemi öncesi pandemiden dolayı babane dede bakmaya başladı o da haftada 1_2 gün ben esnek çalışmadaydım zaten. Ama k.v. oğluma bakmak istemiyor sözler davranış laflardan anlaşılıor. Genelde kayınpeder ilgilenio zaten baktıklarında. Neyse ben oğlanı kreşe tekrar yazdırmak istiyorum ama bu sefer oğlum kreşe gitmek istemiyor. Babane dededen de memnun değil bende değilim ha bakmak zorundalar mı değil ama zaten toplasanız 5_6 ay anca baktılar bu arada bu insanlar torun olmadan önce hadi torun olsun bakarız biz diyen insanlar. Neyse şimdi bu durumda ben oğlumu kreşe tekrar vermek istiyorum ama oğlumu bi türlü ikna edemiyorum. Pedagog a da götürdüm; pedagog un dediği kreşi güzel gösterip ikna etmeye çalışın ama yok nuh dio peygamber demio. Ben bu durumda ne yapabilirim tecrübeli annelerden yardım istiyorum. Bir diğer problemde eşim çok sinirli bi insan hemen parlayan evdeki herkeside kendi gibi sinir küpü yaptı oğlumda dahil, çocuk babane dedeye gittiğinde babane tahammülsüz bi kadın evde de böyle bi baba ve bu durumlardan etkilenen sinir küpü olup oğluna yansımasın çabasında olan bi anne, hoş yansımasın desemde baba babane sinir hastası manyak. Napayım ben evladım için
1. çocuğunuzu sizin ekolünüz dışında yetiştiriyorlar.
2.çocuğunuzun ruh hali kötü etkileniyor,sinirli biri oluyor.
3.çocuğa bakmak istemediklerini açıkça söylüyorlar.
4.çocuk hem oraya gitmek istemiyor hem de kreşe karşı çıkıyor,demek ki çocuk kendi evinde kendi annesiyle kalmak istiyor.

şimdi tüm bu yukarıda saydıklarıma rağmen ısrarla kv-kp'den beklentiye niye giriyorsunuz? hem çatışmışsınız zamanında hem de nolur ki biraz baksalar diyorsunuz.

zamanında biz bakarız demiş olsalar bile köprünün altından çok sular akmış,birbirinize uygun olmadığınızı görmüşsünüz. o yüzden öncelikle onlardan beklentiyi kesin.

esnek çalışıyorum diyorsunuz,esnek çalışıyor olmasanız bile çocuğunuza siz bakmalısınız. bu sizin göreviniz.

kreşi istememe sebebi nedir oğlunuzun? önce ona odaklanın. pedagoga devam edin. gerekirse yanınıza uygun birini alın, haftada 1-2 gün kv'nizin bakmasını istediğiniz zamanlarda o kişi sizin evinize gelip oğlunuzla ilgilensin.

benim anladığım kadarıyla çocuk kendi evinde kalmak istiyor. kreşe veya babaannesine gitmek istemiyor.

madem yalnızca birkaç sefer çocukla birinin ilgilenmesi gerekiyor (anladığım kadarıyla siz de çoğunlukla evdesiniz zaten) , o zaman eve bir yardımcı çağırın. bu kuzen vb de olabilir,yeter ki çocuğu mutsuz etmesin.

Artık normal mesaiye geçtim maalesef maddi durumlardan ötürü işe devam etmem gerekiyor. Babane dedeye gelene kadar bakıcı aramadım mı sanki ama yok gğvenilir birini şu covid döneminde de bulamadım. Ben oğlumu kreşe alıştırmak istiyorum öle gebere yollamadım zaten babaneyede yargılamadan önce biraz empati yapın. Pedagog çocuğu getirmene bi durum yok( işinin ehlide biri) çocuğu kreşe alıştırın dedi.

Aslında çocuğunuz küçük değil hatta kreş çağı değil anaokulu çağında. Alışması gerekir e seneye 6 yaşında da ilkokula başlamayacak mi bu çocuk. O zman ne yapılacak alışmadı diye okuldan alma durumu oluşamaz. O yüzden yavaş yavaş okula alıştırmak gerekiyor ilk bi hafta okul bahçesinde olursunuz. Okul yönetimi ve pedagog desteği ile aşılır bu sorun diye düşünüyorum.

Aslında yaşı itibari ile oğlunuzun zaten okul öncesi dönemi. Orada Arkadaşları olacağını, zaten yaşı itibariyle gitmesi gerektiğini söyleyin. Ve bu konuda kararlı olun. Okulu görmeye birlikte gidin,

Oğlum 6 yaşında. Bilmiyorum yöntemim yanlış mı ama,

Oğluma hayatta bazı zorunda olduğumuz şeyler olduğunu, okula gitmenin de bunlardan biri olduğunu. Büyüklerin işe gittiği gibi Çocukların okula gitmasi gerektiğini. Okula gidemezse hiçbir şey öğrenemeyeceğini. Okula gitmeme gibi bir seçeneğinin olmadığını söylemiştim. Bir iki gün suratı asık gitti, sonra düzeldi. Şimdi telafi eğitimlerine bile gitmek istiyor.

Bazı şeylerde gider misin gitmez misin diye seçenek sunulmamalı, oğlunuz anaokulu dönemi çağı çünkü.

Aslında yaşı itibari ile oğlunuzun zaten okul öncesi dönemi. Orada Arkadaşları olacağını, zaten yaşı itibariyle gitmesi gerektiğini söyleyin. Ve bu konuda kararlı olun. Okulu görmeye birlikte gidin,
Aynen anasınıfına gidicek zaten eylülde ama işte nsl aşıcam bu dönemi bilemiyorum

Oğlum 6 yaşında. Bilmiyorum yöntemim yanlış mı ama,

Oğluma hayatta bazı zorunda olduğumuz şeyler olduğunu, okula gitmenin de bunlardan biri olduğunu. Büyüklerin işe gittiği gibi Çocukların okula gitmasi gerektiğini. Okula gidemezse hiçbir şey öğrenemeyeceğini. Okula gitmeme gibi bir seçeneğinin olmadığını söylemiştim. Bir iki gün suratı asık gitti, sonra düzeldi. Şimdi telafi eğitimlerine bile gitmek istiyor.

Bazı şeylerde gider misin gitmez misin diye seçenek sunulmamalı, oğlunuz anaokulu dönemi çağı çünkü.
Bu şekilde de konuştum dinlemeye dahi tahammülü olmuyor

Daha önce gittiği kreşten belki memnun değildir. Bir sıkıntısı olabilir size yansıtmadığı, akran zorbalığı, agresif bir öğretmen/görevli vs başta olmak üzere anlatamadığı bir şey vardır muhakkak.

Yaşı itibariyle zaten okula başlamalı, ilkokul öncesi okulla ilgili soru işaretlerini çözmeniz gerekiyor bir şekilde.

Bunu 2-3 yaş için söyleseniz evde bakıcı ayarlamanızı önerebilirdim ancak 4 yaş ile birlikte doğru okul ile davranış ile ilgili bir çok problemi aşabilirsiniz.

5 yas bakici olmaz bence artık. kreş şart.
beraber kreşleri gezin. belki birini kendi sever. buraya yazdır vs der mi kii

Artık normal mesaiye geçtim maalesef maddi durumlardan ötürü işe devam etmem gerekiyor. Babane dedeye gelene kadar bakıcı aramadım mı sanki ama yok gğvenilir birini şu covid döneminde de bulamadım. Ben oğlumu kreşe alıştırmak istiyorum öle gebere yollamadım zaten babaneyede yargılamadan önce biraz empati yapın. Pedagog çocuğu getirmene bi durum yok( işinin ehlide biri) çocuğu kreşe alıştırın dedi.
siz konunuza ne yazarsanız ben onu yorumluyorum :) eğer daha fazla detay verirseniz benim de sizi anlamam daha kolay olur değil mi? yazmadığınız ancak içinizde hissettiğiniz şeyleri takdir edersiniz ki ben buradan anlayamam :)

pedagog çocuğu kreşe alıştırın dedi de,işte çocuk istemiyor diyorsunuz. pedagoga soracaksınız nasıl alıştırayım diye. o konuda fikir isteyeceksiniz zaten :))

Konu başlığı eşinizin ailesi değilde oğlunuzun okula gitmeyi reddetmesi olmalıymış aslında. :)
Pedagogla görüşmenizde okula alıştırma süreci ile ilgili de bilgi ve öneri vermesi gerekmez miydi?
Ben alternatifi olmayan şeylerde, çocuklara anlayacakları şekilde bunu bu sebepten yapmamız gerekiyor diyorum. Başta tepki verseler de geri adım görmeyince kabulleniyorlar onlarda.

Kresi değiştirin üç yıl gitti oğlum havuzlu okul bulmuştum okadar sevindi ki video çekmiştim zıplaya zıplaya gidiyodu havuzlu okulum var benim diye güzel aktiviteli sürekli bol kitap çalışması yapan sıkıcı bir yere gitmezse sever tekrar

Babane (sanırım babaanne oluyor bu) seçeneğini artık aklınızdan çıkarın zaten, ihtimaller arasında bile olmasın. Çocuğunuz beş yaşındaymış çünkü. Bir süre kreşe ya da anaokuluna sizinle beraber mi gitse acaba? En azından sabah ilk gittiğinde biraz vakit geçirseniz sonra gitseniz, nasıl olur bilemedim.

bu hikayede kayınvalidenin ne kabahati var anlamadım. kendi anneniz de dahil olmak üzere kimse sizin cocugunuza bakmak zorunda degil, bakarsa ne ala ama bakmak istemezse de kimseyi ayiplayamazsiniz. siz bile evde oturup oğlunuza bakmazken o kadın niye baksın? bir de çok siz en başta niye kreşe gitmeyi oğlunuza bir seçenek olarak sundunuz ki? seçenek değil zorunluluk olduğunu anlaması gerekiyor. enerjinizi kayınvalideyi oğlunuza bakmadığı için kötülemeye harcayacağınıza oğlunuzun kreşte neyi sevmediğini anlamaya harcayın bence. yaşıtlarıyla vakit geçirmesi, oyunlar oynaması memnuniyetsiz bir babanneyle eve tıkılmasından iyidir. öğretmenlerini mi sevmiyor arkadaşlarını mı, başına kötü bir şey mi geldi yoksa düpedüz şımarıklığından mı gitmek istemediğini söylüyor, onu anlamanızı ve gerekiyorsa başka bir kreşe yollamanızı tavsiye ederim.

Ben anlamadım

Çocuk kreşe gidiyormuş

Pandemi nedeni ile ara verilmiş
Şimdi istemiyor

Neden sordunuz ki

Yani pandemi nedeni ile ara verince sonra tekrar dönülmez mi neden ister misin diye sordunuz

Birisi okulu kötülemiş olabilir mi yanı basit bir cümle “ne biçim okul, bunu da mı öğretmemişler” demiştir mesela, etkilenmiştir çocuk

Neden istemiyor bunu öğrenin

Hiç okula gitmek istemeyen çocuğum olmadı, anne baba işe çocuk okula gider şiarı ile büyüdü

Okul açılacak ve okula başlayacak ekstra bir şey yok ki

Alıştırılacak vs

Belki ben çok düzüm ama konu kv kp değil çocuğun okula gitmesem de olur algısı

Babaanne dede yoruldu sana bakamıyor, ben de işe gideceğim, sen de okula, başka alternatif yok ki

X