Çocuk Hastalıkları Kolik bebek anneleri

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Esrin mine

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2015
1.823
4.592
Kolik bebek ne zormuş allahım. 20 günlük kızım bir haftadır gece 1 gibi başlayıp 4e kadar ağlıyor. Ne meme tutuyor, ne beşiğinde duruyor. Sürekli canı acıyormuş gibi feryat ediyor. Doktor birşeyi yok dedi. Bir oğlum var, onu ihmal eder oldum çünkü uykusuzluktan zombiye döndüm. Çaresi olmadığını, kızımın keyfi ne zaman isterse o zaman normale döneceğini biliyorum. Sadece bu durumu atlatan annelerden geçecek demelerini bekliyorum galiba. Sanki bundan sonraki ömrüm bebek ağlamasıyla, uykusuzlukla, eve tıkılmakla geçecek diye ciddi ciddi korkmaya başladım. Sizin bebeğiniz bu durumu ne kadar sürede atlattı?

Bizimki epey uzun surdu, moral bozmayayim simdi... gunduz melek gece kabustu ucumuze de, ben sabaha karsi 5 e kadar otururdum sonra eşimi uyandirir yatardim, o da 8 e kadar oyalar sonra bana devredip ise giderdi, o arada 2 saat kadar uyurdu iste kizim da...
Esimin abisi ve abisinin esi cocuk doktorlari, bizde kaldilar o donem bir sure, gozumuzle gormesek inanmazdik dediler. Bebeklik reflusu de vardi bizimkinin o da kaymagi oluyordu tabi...
Neyse gecti o gunler, benimki 4.5 yasina geldi bile...
Size geceleri yardimci olabilecek biri yok mu? Ya da gunduz digeriyle ilgilenecek? O donem banyo yapmaya halim kalmiyordu cunku, degil ki bir cocuga daha bakmak... kolayliklar dilerim size.

Kolik bebek ne zormuş allahım. 20 günlük kızım bir haftadır gece 1 gibi başlayıp 4e kadar ağlıyor. Ne meme tutuyor, ne beşiğinde duruyor. Sürekli canı acıyormuş gibi feryat ediyor. Doktor birşeyi yok dedi. Bir oğlum var, onu ihmal eder oldum çünkü uykusuzluktan zombiye döndüm. Çaresi olmadığını, kızımın keyfi ne zaman isterse o zaman normale döneceğini biliyorum. Sadece bu durumu atlatan annelerden geçecek demelerini bekliyorum galiba. Sanki bundan sonraki ömrüm bebek ağlamasıyla, uykusuzlukla, eve tıkılmakla geçecek diye ciddi ciddi korkmaya başladım. Sizin bebeğiniz bu durumu ne kadar sürede atlattı?
Geçecek ,bitecek ..sabır biraz daha sabır ..40 ı geçince daha çekilir olacak ...3 ayin sonunda gözle görülür değişiklikler olacak inş ...rahatlaa bu günler geri gelmeyecek ,eşinden yada başkasından yardım iste ..atama uyu ..

Eltimin ogluşuda oyleydi:KK43:.. Hic sevdirtmedi kendisini.normal duzgun fotomuz bile yok. Aglamasin diye pış pış liyip durduk veya emerdi gaz cikartmaya calis patalayip dur... 7 veya 8 ayliken bitiyor herhalde ozamanda köye giti,fazla goremedim.. Biz koye gitigimizde bir yasina girmisti.. Artik aglamiyordu sevdirdi kendisini.. Guzel bir bagimiz oldu :anne:.. Papagan gibi herseyi tekrarlardi, yenge demesini ogretim:KK48: ama gece yatmalarinda gine sorunlari var.. Saat 3e kadar otururlar araba oynarlarmis.. Allah sabr versin, bu durumda olan annelere..

Halamin oglunun 2 sene surdu. Hem uzuluyoduk hem uykusuzluktan sinirlerimiz bozulmustu. Ama geciyor cocuk simdi 9 yasinda, gulerek hatirliyoruz o gunleri

Allah sabir versin bunu yasamayan anlamaz. ilk aylar benim oglum gece 1-2 de aglamaya baslayip sabah 7 de falan anca uyurdu.bir de cogu kolik cocuk sabahlari uyuyor en azindan.bizjmkinin bir de sabah 9 -10 civari kalkip 1 saat aglamasi vardi.ve benim oglum bunu 3 yasina gelene kadar surdurdu ve ben yaslandim bittim diyebilirim.1-2 yas civarinda neredeyse hicbir gece uyumadi desem yeridir.yarim saat uyudu 1 saat agladi.gece boyle gecti.herkes niye bu yasta her gece agliyor hasta mi ,nesi var boyle gecti.bu arada umutsuzluga kapilma cunku benim oglumun meger sut alerjisivarmis bu yasa kadar kac kez dr a goturduk anlayamadilar 3 yasinda anlasildi.bence kolik sancisi 4-5 aylikken bitti ama ek besine gecip yogut peynir falan yeyince boyle devam etti uykusuzluk iste.en gec birkac aylikken biter canim insallah.cok zor biliyorum ama gecici oldugunu dusunup sabretmeye calis.valla benim kadar surse bitiyorsun.daha surda 2-3 aydir uyuyorum kendime gelemedim inan

1-Karnını sıcak tut bebegin
2-nurse harvey doktoruna danıs dozunu ayarlasın
3-araba ile gezdir kesin çözüm mışıl mışıl uyuyorlar
4- krize yarım saat kala calpol ver demişti doktorum ama ben vermedim
5-mutlaka dus aldır
6-mutlaka gaz masajı
90. Günden sonra yavad yavas normale dönüyorlar Allah sabır versi

Benim derdime geçici de olsa care olan bir kaç seyi yazayım belki fayda dokunur.

Youtube da kolik bebek yaziyorsunuz, kurutma makinası sesi çalan bir video vardı. Telefonuma indirmiştim sesini, 2-3 hafta bizimkini sakinlestirdi sonra ise yaramadı ama hiç yoktan iyidir :)

Çingene Salıncağı. Usenmeyin kurun eve bir tane. O da biraz care oldu bize. Merak etmeyin alismiyor. Oğlum 7. Aydan sonra asla durmadı içinde.
En azından ağlamasını azaltıyordu.

Sling. Benim kurtarıcım oldu. Google dan araştırın biraz. Eğer baglamayi becerebilirseniz ki ben yaptiysam herkes yapar. Bebeği gogsunuze yapışık bagliyorsunuz. Hem sizin sicaginizdan rahatlıyor, hem bacaklar çömelik pozisyonda olduğu için gazını rahat çıkarıyor. Hemde yurudugunuz için sallanmis oluyor. Benim kesin çözümüm bu oldu. En azından ağlamayı durdurdu.
Çocuk kendini anne karnında gibi hissediyor. Sizin kalp atisinizi ve bağırsak hareketlerinizi vs hissettigi için size yapisikken daha da güvende oluyor.

Bunun yanı sıra kimseye yap diyemem ama 3. Aydan sonra tane kimyon kaynatıp suyundan 3 çay kaşığı kadar veriyordum. Onun da çok faydasını gördüm ama ilk 6 ay yalnızca anne sütü olmalı. Yaptığım bebeği çok rahatlattı ama ben bile doğru bulmuyorum :)

Sağolun kızlar. Birilerinin bunları yaşayıp şu an feraha kavuşmuş olduklarını bilmek güzel. Önerileri doktoru sorup deniyorum. Hangi bebeğin neye cevap vereceği hiç belli olmuyor. İnşallah sakinleştirecek bir şeyler bulabilirim

bizimki 5 ay sürdü
her gece 4 saat kesintisiz ağlardı, sanki etini koparıyormuşuz gibi
gündüzleri de bazen tutardı, çığlık atarak ağlardı
gündüz toplam en fazla 1 saat uyurdu - 20 dk 20 dk 20 dk, hiç daha fazla uyuduğunu hatırlamıyorum
saç kurutma makinesi kriz anlarında biraz yardımcı oluyordu bize
o günler geçti gitti, şimdi biz de gülerek anlatıyoruz :)))

bizimki 5 ay sürdü
her gece 4 saat kesintisiz ağlardı, sanki etini koparıyormuşuz gibi
gündüzleri de bazen tutardı, çığlık atarak ağlardı
gündüz toplam en fazla 1 saat uyurdu - 20 dk 20 dk 20 dk, hiç daha fazla uyuduğunu hatırlamıyorum
saç kurutma makinesi kriz anlarında biraz yardımcı oluyordu bize
o günler geçti gitti, şimdi biz de gülerek anlatıyoruz :)))

Sağolun kızlar. Birilerinin bunları yaşayıp şu an feraha kavuşmuş olduklarını bilmek güzel. Önerileri doktoru sorup deniyorum. Hangi bebeğin neye cevap vereceği hiç belli olmuyor. İnşallah sakinleştirecek bir şeyler bulabilirim
Canım benimde işk oğlum kolikti akşam üstü saat 6 da başlayıp 12 ye kadar ağlar sonra bayılırdı ne yapsak susmazdı...öncelikle acele etme bizimki 6 ay sürdü...kendini fazlasına alıştır az sürerse ne ala...sakın stres yapma bebek daha da gerilir bu normal hepimiz yaşadık..ben elektirk süpürgesi saç kurutma makinesi falan açıyordum biraz sakinleşiyordu ama saatleri çok geç seninkinin yapamazsın heralde...arabayla gezme kesin çözüm...ayaklarının altına be karnına acı elma yağı sür masaj yap adaçayı yağı diye de geçiyor aktarda var...havluyu hafif ısıtıp karnına koyuyordum ben soğudukça ısıtıyprdum 3. Isıtmamdan sonra rahatlıyordu...aklıma gelen bunlar Allah kolaylık versin...ha bi de doktorumuz fenotral diye bir şurup vermişti alerji şurubuymuş bir yan etkisi yok uyutur sadece demişti....arada ondan da veriyordum haftada bir kaç kez hem o heö ben dinlenebiliyorduk böylece...ama doktoruna danış yinde....

Birde sürekli emzirme sütü hazmedemedigi için gazı artıyor sürekli emmek isteyecektir o açlıktan degil emme refleksinden emzige alıstırıp saatle emzirirsen çabuk atlatırsın.

Bizimde oglen 11 den 1 bucuga kadar, gecede 3ten 5e kadar aglama nöbetimiz olurdu. 4 aydan sonra kolik gecti, gaz devam etti. Insallah gececek sizinde. Şimdi en buyuk korkum ilk 4 ay kabus gibi geliyor ve bu olmasin diye dua ediyorum

Bizimki 3 ay sürdü
careyi banyo yapmakta bulduk
her aksam ayni saate suya koyardim karnini ovardim suda
sonra bebek yagiyla masaj yapiyodum sudan cikarinca
özelikle ayaklarina
düzeldi zamanla ve rezene cayi veriyodum rahatliyodu

suan 19 aylik gaz sorunu bitti baska mizmizliklari basladi :))

Geciyor canim gecicek..
Benim de oglum cok gazlıydı.hatta doktor bu cocuk artik gazman olmuş demişti.
Tüm gaz ilaclarini denedik diyebilirim ama bi arkadas da söylemiş,en etkilisi kimyon oldu bizde de.
Simdi 2yaşında oglum 1 yasindan beri deliksiz sabaha kadar uyuyor.
Darısı başına inşallah.:emir_bebek:

Bebeğimin ağlamadığı anları sıralayayım size, belki bir faydası olur.
Mama yerken bile çığlık atan bir bebeğim var, doktor kolik teşhisi koymasa da benzer şeyler yaşıyoruz, gazman lakabı aldı, göbek fıtığı bile oldu bu sebepten.

Banyo yapınca melek gibi, çıkmak istemiyor.
Emziğe alıştırdım, hıncını ondan çıkarıyor, en azından ağlaması hafifliyor.
Sürekli kucakta pışpış zıplama modundayız, koyduğumuz an çığlık çığlığa.
Son 10 gündür kucağımda beraber uyuyoruz, başka yolu yok durmasının çünkü.
Arabayla gezintide açık havada uykuya dalıyor, biz de derin bir nefes alıyoruz.
Gaz damlası başladık, bayağı yardımı oldu ve mamasını keçi sütü mamasına çevirdik.(anne sütü almıyorsa eğer)
Yeni doğduğundan itibaren en fazla günde 12-13 saat uyudu, kendimizi buna şartladık, fazlasında gözümüz yok artık.
Bu uykuları da yemeğinin ardından 50 dk masajla anca sağlayabiliyoruz.
Ama geçecek, elbet benimki de sizinki de geçecek...

Kundak yapmayı deneyin derim

Canim 3 aylik oldugunda bitecektir insallah.
Evrim teorisine gore eskiden gebelik 12 aymis. O yuzden bebekler dogduktan sonra 3 ay suresince kendilerini anne karninda zannederlermis.
Anne karnindaki gurultuyu ararlar, ekmek elden su golden olmali, hatta yukari asagi sallanmak isterler bu surecte.
Yalanci meme kullaniyor musun bilmiyorum ama daha rahat edersin.

İdrar testi yaptırın. Dikkat edin bakalım. Bezinde idrarında hafif pembelik var mı. Böbrek ağrısı çekiyor olabilir. Kesinlikle doktora götürün. Kolik diyip geçmeyin. Her uyumayan bebek kolik değildir. Kusması var mı? Varsa nasıl böyle şar diye mi kusuyor yoksa hafif mi?

X