Konuşma Problemleri Konuşamama ve İşitme problemlerine öneriler..

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

EsTaMania

BüyüLü BaHçeee
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2008
438
2
40
Bayanlar 12 yasında bır kuzenım var..dil kasları geliişmediği için net konuşamıyor..her kelimeyi söleyemıyor..biraz gec farkedildi biraz da yanlış yönlendirmeler sonucu aranılan yeri gec te olsa bulduk..6-7 yıldır her hafta ANKARA ya götürüyor babası..1 yıldır da ben ilgileniyorum..
-böyle durumları gec wakte bırakmayın sakın ne kadar erken o kadar gelişme kaydedersiniz
-gittiğimiz yer türkiye de en iyi işitme algı konusma merkezlerinden biri.eğitim çok iyi son teknolojiler kullanılyor..
-ben kuzenıme her gun 1 saat dil egzersileri yaptırıyorum..bu çok önemli..dil oynamadıgı için konuşma gerçekleşmiyor..
çocugunuztemel gıdaları yemeye basladıgın agzına ciklet werin dilini bol bol oynatmasını saglayın..
isteyen olursa ne tür bır masaj yaptıgımı dil egzersizlerini ayrıntılı olarak anlatırıım..

ama lütfeeeen İHMALLLLL etmeyin..Gec kalmayın..

canım ayrıntılı olarak anlatırsan sevinirim
kızım için ihtiyacım var
bir takım egzersiler öğrendim ve uyguluyorum zaten
ama yeni şeyler varsa iyi olur
ayrıca benzer sorunlu 2 öğrencim var ilköğretim 1.sınıf kız olanı çalıştırıyordum sürekli şükür r ve s sesini çıkarıyor artık
ama erkekte başarılı olamıyorum
oysaki kızın konuşması çok daha anlaşılmazdı
şimdi k harfinde sıra:)
konuşurken karıştırsada okurken doğru söylüyor sesleri
zamanla daha da düzeltir eminim
takipçinim bekliyorum bilgileri

Bayanlar 12 yasında bır kuzenım var..dil kasları geliişmediği için net konuşamıyor..her kelimeyi söleyemıyor..biraz gec farkedildi biraz da yanlış yönlendirmeler sonucu aranılan yeri gec te olsa bulduk..6-7 yıldır her hafta ANKARA ya götürüyor babası..1 yıldır da ben ilgileniyorum..
-böyle durumları gec wakte bırakmayın sakın ne kadar erken o kadar gelişme kaydedersiniz
-gittiğimiz yer türkiye de en iyi işitme algı konusma merkezlerinden biri.eğitim çok iyi son teknolojiler kullanılyor..
-ben kuzenıme her gun 1 saat dil egzersileri yaptırıyorum..bu çok önemli..dil oynamadıgı için konuşma gerçekleşmiyor..
çocugunuztemel gıdaları yemeye basladıgın agzına ciklet werin dilini bol bol oynatmasını saglayın..
isteyen olursa ne tür bır masaj yaptıgımı dil egzersizlerini ayrıntılı olarak anlatırıım..

acaba bu dil egzersileri daha ayrintili anlatirmisiniz nasil yapiliyor neler yapiliyor hic olmazsa ogluma uygulayim bi

öncelikle yuz ve dil masajları cok öenmli..
ben yaptıklarımı yazıyım sırayla..göstermek daha uygun tabıkı ama anlatmaya calışıcam..
--yanaklara dairesel bır biçimde önce ilerri sora geri masaj yapıyorz.bunların sayılarını siz belirleyebilirsiniz ama en az 10 kere yapalım
--iki parmagımızla(işaret ve orta)burundan asagı dogru ucgen seklinde /\ bu sekilde yanı masaj yapıruz
--geene iki parmagımızla alnına sagdan sola soldan saga ve burnun bıttıgı yerden alna dogru ..
---cocuga nefes aldırıp burnunu kapatııp agzı kapalı bır sekilde nefes werdırıp bırakıyoruz..böylece yanaklar şişiyor ve kaslar calışıor.,,
---burundan nefes aldırıp agızdan werdırıyoruz..burnunun kaparsananız sadece agızdan wermesını saglarsınız..

şimdi agız haraketlerıne gecelim..
--gül-öp komutu..gülüp ama dudaklar esneyecek, öp diooruz uzatarak öpecek..ben bu harakette zorlandım benım kuzenım gayet zor zaten..ama basardım artık yapabiliyor..
--dudagın ust kısmına bıyık bölgesı diyim gene iki parmagımızla tabı iki elimizi kullanaarak burunda agza doru masaj
--aynısıını ceneye yapıoyoorz--
--parmaklarımızla agzın ust ve altı dudagın birleşim yerı diyeyim ust dudagı yukarı alt dudagı asagı olacak sekilde 4 pozisyonda iki ust 2 alt olmak uzere yapıyorz..
--işaret parmagımızı cocugun önce ust dişlerinin ustundeki iç dudaga sagdan sola soldan saga yavas bır sekilde gerdirerek gidip geliyoruz..
---aybnısnı alt iç dudaga da yapıoruz..
--dilini ısır tukuruk yut komutu uyguluyorz
---dilini 4 yönlu yukarı asagı saga sola oynatırıyoruz..misal 1o kere yukarı mumkun oldugunca cıkaracak..10 asagı..10 saga 10 sola..eger cocuk yapamıyorsa bır cubuk veya abestang ile destek werip pasif yaptırabiliriz..ama mumkun oldugunca cocuk aktıf yapmaya calışşsın..

mesela sarelleyı duz bır yere surup dilini cıkarttırıp yalatın..surekli ciklet ciğnetın kı dil surekli egzersız yapsın..
ben titreşimli diş fırcası kullanıyorum..dilinin sag kısmınına sol kısmına masaj yapıoorum..tabı fırcası oynatıyorum..destek werıorm sagdan sola soldan saga..alttan yukarı dinin ucunu kaldırırcak..eger etkişieim yoksa limon suruyorum ekşilikten dolayı dilde hareketlenme oluor..
umarım anlatabilmişimdir anlamadıgnız takıldıgınız yerler warsa saha ayrıntılı anlatmaya calışırım..unutmayın muhım olan yuz kaslarını ve dil kaslarını calıştırmak..cunku konusamayan cocuklarda bu kaslar calışmıor ve cok sert..bız bunu yumusatıp konusmayı ses cıkartmasını saglıoyurzz..

ayrintili anlatimin icin tesekkür ederim benim oglumda konusma sorunu var tenmuzda bes yasinda olucak eyitmenleri ilerleme var yasitlarini yakalayamasada cok duzeldi diyorlar ama bir anne olarak birseyler yapmak istiyorum verdigin bilgileri duzenli uygulayacagiim insallah yararli olur
cok tesekkürler:)

suan görebıldım yazınızı :KK43: inşaallah gelebiliyorsnuz buraya ankaraya götürüyorum demişiniz kuzenınızı.bende ankaradayım acaba hangı merkezden yardım aldığınızı adresını alabılırmıyım benımde bır yakınım için ihtiyacım var:KK43: tşk şimdiden bekliyorum

kocatepe camiinden kızılaya doğru inerlen duyum işitme ve ses bozuklukları rahabilitasyon adında bir merkez

X