Kordon Bankaları, Kök Hücre

Eos_

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2013
19
6
Arkadaşlar merhabalar doğumda bebeğimin kordon kanı, kordon dokusunun saklanmasını istiyorum. Bu önemli konu hakkında bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var. Önereceğiniz kuruluşlar hangileri, süreç nasıl işliyor, ücret gibi gibi konularda bilgilendirebilirseniz beni çok memnun olurum.

Arkadaşlar merhabalar doğumda bebeğimin kordon kanı, kordon dokusunun saklanmasını istiyorum. Bu önemli konu hakkında bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var. Önereceğiniz kuruluşlar hangileri, süreç nasıl işliyor, ücret gibi gibi konularda bilgilendirebilirseniz beni çok memnun olurum.
Evet ben de yaklaşık 2 aydır (eski bir yazı olduğu için kopyalayıp yapıştırdım) araştırıyorum. Ücret olarak ne bekliyorsunuz bilmiyorum ama ben çok daha pahalı olduğunu düşünüyordum.

Devletin böyle bir girişimi var mı bilemiyorum (devlette yok) ama olduğunu sanmıyorum. Daha çok özel kan bankaları bu işi sektör haline getirmiş durumda. İki firma ile görüştüm. FomiCord Yaşam Bankası ve babylife kordon kanı bankası.

Genel bilgi olarak zaten araştırmışsınızdır ama benim bildiğim şekliyle bahsedeyim:

Doğumdan önce size bir şey veriliyor adı kit. Bu kite ister doğumu yapan kişi, ister firma bebeğin kesilen kordon kanından ilgili kök hücrelerin bulunduğu kanı alıyorlar ve gerekli zamanda bebeğinizin kanını saklıyorlar. Bu ne işe yarıyor? Bilmem zilyon tane kalıtsal hastalık var ve bunların tedavisinde ister anne babada ister çocuğun kendinde ister kardeşinde isterseniz de bir başkasında kullanılıyor. Yıllık da her yıl saklamak için sizden kasa bedeli alınıyor.

Burada şöyle şüphelerim var kızlar. İlgili yazı ve makalelerde doktorlar gelecek vadettiğini fakat henüz o kadar da geliştirilen bir teknoloji olmadığını söylüyorlar. Acıbadem hastanesi 10 hastasını bu şekilde iyileştirmiş ama kime göre neye göre bilemiyorum. Türk Hematoloji Derneği'nden yapılan açıklamaya göre ise saklanması tamamen saçmalık ve bir işe yaramıyor. Ben bu konuda henüz şüphelerimi gidermiş değilim. Gerisi sizlere kalmış.

Gelelim firmalara. Her firmada farklı özellikler var. Kimisi Türkiye'de ilk koruma özelliğine sahip, kimisi Dünya'da ilk falan, her firmanın kendine has ilk'leri var ve hepsi de birbirinden farklı, kafam karışık:63:

FomiCord Yaşam Bankası.. Sevil diye çok tatlış bir ablamız konuşuyor da konuşuyor, artık ikna etmeye mi çalışıyor yoksa gerçekten samimi mi bilemiyorum. Neyse doğumdan önce 400 TL alıyorlar, sonra doğumdan 1 ay sonra sizden diğer ücreti talep ediyorlar. Bana 2300 TL dediler. Taksit yapıyorlarmış. Aylık banka ücreti alıyorlar mı bilmiyorum. Ama diğer firma aldığını söyledi bunlar söylemedi.

babylife Kordon Kanı Bankası... Burada şöyle bir güzellik var... Kadın ablamız Müjde diyor ki... Kardeşim kanı aldım ama belki işe yaramicak? İşe yaramicak şey için neden 400 TL kapora gibi bişey alayım? Ben bakacam diyor, baktım işe yarıyor sakladık diye geri dönücem ve sizden 2750-3000 TL gibi bir tutarı alıcam amaaaa diyor aylık 100 euro kasa bedeliniz olacak saklandığı süre boyunca diyor.

Gelelim sonuca :

Kesin çözüm değil. Gelişmekte olan bir tedavi yöntemi ve sanırım ticarete dönüşmüş durumda.. Kime nasıl güveneceğiz bilemiyorum.. (vazgeçtim..)

Kızlar merhaba, ben hamilelik döneminde doktor tavsiyesiyle (emriyle)işten izin alıp evde istirahat etmek zorunda kaldım. Böyle olunca da bütün gün televizyon izliyorum internette dolaşıyorum. Kendimi de sürekli bir şeyleri araştırma verdim. Bu aralarda da şu kordon kanı meselesine takmış durumdayım. Otologdur, allojeniktir, kök hücredir oku oku kafam allak bullak oldu. Herkes bir şeyler yazmış çok savunan da var gerek görmeyen de var. Çok da hakim değilim bu konuya ama emin olduğum bir şey var teknoloji inanılmaz gelişiyor. Şu an o kordon kanı zibilyon tane hastalığın tedavisinde kullanılıyormuş. On sene sonra neler olacak Allah bilir.
Burada herkes yaşam bankasından bahsetmiş ben de hafta içi eşimle yaşam bankasına bir uğrayıp aklımdaki her şeyi sormayı düşünüyorum. Birebir bilgi alacağım. Sizi de bilgilendiririm. Allah korusun bu kordon kanlarını kullanmaya inşallah hiç gerek kalmaz.

Cnm selamlar oncelikle. Anladigım kadariyla senin bebisin olmus Tebrik ederim Allah bagislasin.ben senin 2016 yilinda yazdigin polip mesajini okumuştum.Bendede polip var ve bebek istiyoruz. Gecirdigin sureci benimle paylasir misin? Hem gerildim hem korkuyorum.ustelik bendeki polipin boyutu buyuk baya 2 ile 3 cm arasi dediler

Cnm selamlar oncelikle. Anladigım kadariyla senin bebisin olmus Tebrik ederim Allah bagislasin.ben senin 2016 yilinda yazdigin polip mesajini okumuştum.Bendede polip var ve bebek istiyoruz. Gecirdigin sureci benimle paylasir misin? Hem gerildim hem korkuyorum.ustelik bendeki polipin boyutu buyuk baya 2 ile 3 cm arasi dediler

Anne olamamaktan cok korkuyorum :* Benimle ayni durumu yasayan arkadaslara yaziyorum.Bu skntiyı ancak yasayanlar bilir

X