Korona aşısı kısırlık yapar mı ?

asellavin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2021
7
2
28
Merhaba kızlar. Eşim sağlıkçı olduğu için bana da aşı çıktı. Dün Sinovak aşısı oldum. Fakat internette aşı kadınlarda kısırlığa neden oluyor diye birşeyler gördüm. Çocuğum yok henüz ve bu aşı vurulanlar en az bir ay gebe kalmamalı dedi hemşireler. Ona da baktım ilk üç ay aşı olunursa bebeğin beyninde hasar oluyormuş. Ben daha ilk doz oldum bir ay sonra ikinci doz olacam yani en az iki üç ay olmaması lazım fakat ben çok istiyorum. Bu durumla ilgili bilgisi olan varmı ? ya olmazsa kısırlık yaparsa diye çok korkuyorum. Olursa da hasar olur mu kafam çok karışık 😔

Kısırlık mevzusu tamamen hurafe internette nerede okudunuz bilmiyorum ama inanmayın öyle şeylere.
Evet genelde aşı olduktan sonra 3 ay korunmak mantıklı. Bence bekleyin.

Bende asi randevusu alıp iptal etmiştim, yan etkilere baktim gebelik dusunenler yaptirmamali die okudum ikinci doz derken 3-4ay beklemek demekti vazgectim.
Kisirligini bilemiyorum. Ilk dozu oldum dediniz doktora danışın bence gerci Twitter de bile ikiye ayrılmış durumda doktorlar bir kismi yaptırmayın diyor dier kısım yaptirin die baskılıyor. Yan etkilere Allahtan eklemisler gebelik mevzusunu.

Bende asi randevusu alıp iptal etmiştim, yan etkilere baktim gebelik dusunenler yaptirmamali die okudum ikinci doz derken 3-4ay beklemek demekti vazgectim.
Kisirligini bilemiyorum. Ilk dozu oldum dediniz doktora danışın bence gerci Twitter de bile ikiye ayrılmış durumda doktorlar bir kismi yaptırmayın diyor dier kısım yaptirin die baskılıyor. Yan etkilere Allahtan eklemisler gebelik mevzusunu.
Yaptırmış bulundum artık Allah’a kalmış ne derse o olur yapacak birşey yok

Aşıdan sonra iki ay tüp bebek merkezleri de tedaviye almıyor çiftleri. Böyle bir sürenin konulması konuyla ilgili yeterince çalışma olmamasından kaynaklı. Ben de kronik kısırım ama aşı oldum. Korunmadım da

Aşılar uzun süre bazıları 20 40 yıl almış insanda denenmesi .Yani bu aşı kısa sürede bulundu ,hayvanlarda denenmeden insanda başlanıldığından ,kısır olur denilse bile yanlış olabilir çünkü daha yan etkileri bilinmiyor .
Yani kısır olmazsın desek olabilirisin ,olursun desek olmayabilirsin de herkes de aşı farklı etki eder .
Mesela bazı yazılarda aşıdan ölen var ama bazıları hayatta gibi gibi bu şu an için şans işi.
Yeni denenmeniş aşı olduğundan gönüllülük esasına dayanıp imza alıyorlar ,yani herhangi bir yan etki olursa aşı firmasına ya da devlete dava açamazsınız .O yüzden iyi düşünüp karar vermek lazım ,hakkınızda herşeyin hayırlı olsun .
Çocuk aşılarını anlarım , ama bu gribal bir enfeksiyon devamlı değişen bir hastalık için aşı olmaz gibime geliyor 🙄
Aıds ve kansere bulunamayan aşı hemen bulundu o yüzden aklım karıştı :confused:
Bilemiyorum benim çocuk yok o yüzden ben olmazdım riske atmazdım yani ama size de olmayın diyemem kimse de diyemez siz karar vermelisiniz .
Bir de bizim iş yerinde şimdiden dedikodu başladı aşı sırası gelip olmayan işden çıkarılabilinirmiş ,o zaman ne olacak bilmiyorum offff :rolleyes::mad:

Üç günde ortaya çıkan bir asidan bahsediyoruz. Kısırlıkmi yapar, kısırlıği yokmu eder kimse bilemiyor.
Ne çıkarsa bahtımıza artık,

Hanımlar ben şubat ayında aşımın 2 dozunu yaptırdım tam 1 ay sonrada hamile kaldım şuan 3 aylığız ve hiçbir problem yaşamadım bence kısırlık yaptığı doğru değil ama covid in düzenimizi bozduğu bir gerçek çünkü kasım ayında covid oldum ve 2 ay yumurtlamam olmadı önceden düzenliyken hamilelikte çalışma olmadığı için ben hamile kalmadan vurulması taraftarıyım

Hanımlar ben şubat ayında aşımın 2 dozunu yaptırdım tam 1 ay sonrada hamile kaldım şuan 3 aylığız ve hiçbir problem yaşamadım bence kısırlık yaptığı doğru değil ama covid in düzenimizi bozduğu bir gerçek çünkü kasım ayında covid oldum ve 2 ay yumurtlamam olmadı önceden düzenliyken hamilelikte çalışma olmadığı için ben hamile kalmadan vurulması taraftarıyım
Bende kasımda covıd geçirdim ama 6 ay aşı yapmıyorlar geçirenlere siz nasıl aşı oldunuzki🙄🙄6 ayım mayıs da doldu son gün dolana kadar aşı soram gelmesine rağmen randevu alamadım. 6 ayının dolduğu ertesi günü randevu aldım. Bu sürede de iki aşı arasındaki süreler uzatıldı. Hamileliği aşı nedeniyle ertelemiştim iki aşı arası da uzatılınca ve 2. Dozdan sonrada 3 ay beklemeyi düşünüyorum benim bebek işi baya uzadı.. Size şaşırdım etrafımda geçiren herkese 6 ay dolmadan yapmadılar ilginç olmuşşş

Bende kasımda covıd geçirdim ama 6 ay aşı yapmıyorlar geçirenlere siz nasıl aşı oldunuzki🙄🙄6 ayım mayıs da doldu son gün dolana kadar aşı soram gelmesine rağmen randevu alamadım. 6 ayının dolduğu ertesi günü randevu aldım. Bu sürede de iki aşı arasındaki süreler uzatıldı. Hamileliği aşı nedeniyle ertelemiştim iki aşı arası da uzatılınca ve 2. Dozdan sonrada 3 ay beklemeyi düşünüyorum benim bebek işi baya uzadı.. Size şaşırdım etrafımda geçiren herkese 6 ay dolmadan yapmadılar ilginç olmuşşş
Ben sağlık çalışanı olduğum için covid geçirmiş olmama ve süresine bakılmaksızın aşı yapıldı

X