Kova Burcu 21 Ocak - 19 Şubat Kova Çağı

E

EU1

Ziyaretçi
Mayalar 2012 için 'zamanların sonu' diyor. Ancak bu son kavramı yok oluş anlamında bir son değil fiziksel ve ruhsal bir değişim. Mayalara göre; 2012 yılı insanlığın yükselişinin başlangıcı olacak.
Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde günümüzde çok sık konu edilen Kova burcu çağı başlıyor mu? Başladı mı? Başlayacak mı tartışmalarını ele almadan önce önemli bir Maya kehanetini anımsatmayı doğru buldum. Konuyu araştıran herkes görür ki, Maya Kehanetleri'ne göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli. Çünkü bu dönemde içinde yaşadığımız çağ sona ererek yeni bir çağ başlayacak.
Mayaların şifreleyerek günümüze taşıdığı, büyük bir tufanla gelecek olan bu yeni çağın ipuçlarını bilim adamlarının verileri de destekler konumda, iklimsel değişimleri şimdiden hepimiz zaten gözlemleyebiliyoruz. Özellikle tufan da gerekli değil. Bir göktaşının yaklaşımı ve atmosferi etkilemesi de değişimlere yol açar ama yöresel ve bölgesel değişimlerdir bunlar, tüm dünyayı yok etmez. Dünyayı yok ederseniz değişimin ne anlamı kalır ki?
Ezoterik tradisyonlara göre, "Beşinci kutupsal kayma" olarak adlandırılan bu değişiminde daha önceki değişimlerde olduğu gibi yine kutupların manyetik alanının değişmesiyle meydana geleceği söyleniyor. Tabii ki, böyle durumlarda hipotezler çoktur ve farklı farklıdır. Bilim adamlarının görüşleri ezoterik bilgiler, astrolojik ve astronomik verilerle de uyumlu aslında.
"Kutuplar yer veya açı değiştirdiğinde kutuplarda buzlar eriyor. Küresel ısınma sonucu şu anda Kuzey Kutbu'ndaki buzullar erimeye başlamış durumda. Mayalar'a göre de daha önce yaşanan dört çağda tıpkı bu şekilde sona erdi. Olayları iyi gözlemlemek ve aralarındaki bağları, benzerlikleri iyi takip etmek gerekir.”
Dünyanın en az dört kez kutupsal kayma (kuzey ve güney kutbu) yaşadığı bilimsel verilerle kanıtlandı. Bunun da en büyük nedeni güneşte meydana gelen değişimler. İlginç olan Mayalar bunu biliyordu.
Konunun bir diğer yanı da Mayaların bununla da yetinmeyip, gelecekte tüm insanlığı etkileyecek trajediyi bizlere şifreli bir şekilde duyurmuş olmalarıdır. Mayaların kriptolarına göre dünya için 2012 yılı çok önemli. Çünkü onlar üzerinde çok spekülasyon yapılan kova çağının başlangıcını 2012 olarak kabul ediyor yani düşüşün yükselişe geçmesi ve yeni bir başlangıç olasılığı.
Yalnız Mayalar değil Sümer takvimleri de aynı tarihleri işaret etmekte. Mayalar 2012 için 'zamanların sonu' diyor. Fakat bu anlatımlar da sembolik. Sembolik olarak zamanların sonu demek yeni bir zamanın da başlangıcı demek anlamına gelir çünkü her son bir başlangıçtır tıpkı ölüm ve doğum gibi.
Sembolik bilgileri iyi yorumlamak gerekir. Dünyanın yeni yaşayacağı dönemler için hepimizin az çok ezoterik bilgileri olursa ya da bu tip ezoterik konularda doğru yorumlar yapan kaynaklara başvurursak, aslında rahatlarız çünkü pek çok şey yanlış anlaşılıyor. Gezegenin top yekun yok oluşu değil, bir fiziksel ve dolayısıyla ruhsal değişim söz konusu. Daha önce yaşanan tufanlar gibi düşünebiliriz. Bu fiziksel değişimlerle birlikte ruhsal değişimler de birbirleriyle orantılı devam ediyor. Her bir büyük fiziksel değişimlerle birlikte insanlık ruhsal değişimde yaşıyor. Şu ana kadar insanlar aşağıya inişi yaşadı. Yani sık sık şikayet ettiğimiz hızlı dejenerasyon ve tüm değer yargılarının alt-üst oluşu. Ezoterizm buna “ayakların baş başların ayak oluşu” adını veriyor.
Birincisinde biraz daha kabalaştı, ikincisinde biraz daha, üçüncüsünde biraz daha... Dördüncünün sonunda tam anlamıyla bir dip yaptı. Bu yüzden 2012'yi Mayalar insanlığın yeniden yukarı çıkışın yaşanacağı bir çağ olarak tanımlıyor. Hatta çeşitli dinler bundan Altın Çağ, vaat edilen cennet veya Nirvana, Aydınlanma Çağı diye söz ediyor.
2012'nin önemi burada. Aşağıya inen insanlık tekrar yukarı çıkışın ilk adımlarını atmaya başlama zamanının geldiğini anlayacak olabilir.Yani daha açıkçası, “ruhsal değerlerin, sevginin kardeşliğin, dayanışmanın, insanı insan olarak kabul edip sevmenin, günlük yaşamı ruhsal yasalara uygun yaşamanın zamanı” diye anlamaya çalışmak bizleri daha ileriye götürücü, bir basamak daha yükseltici bir anlayış olarak kabul edilebilir ve kimseye de zararı yoktur. Bunun da ilk basamağı 2012'dir diyor Mayalar.

"Bana göre de newage akımının çok ilgilendiği ünlü kova çağının başlangıcı…"

Efsanevi Balık Burcu Çağı
Ezoterik tradisyona göre bundan önceki Balık burcu (Pisces) çağı ismini verdikleri devreye aşağı yukarı milattan önce altıncı asır civarlarında girmiş olmalıyız. Bu dönem dünya üzerinde Grek filozofların en etkin olduğu bir dönem. Aynı zamanda İbranilerde de peygamberliklerin başladığı bir dönemi işaret ediyor. Doğuda Zerdüşt, Laotse, Buddha, Konfiçyüs, Jaina ve diğer öğretilerle birlikte yeni felsefeler ortaya çıkıyor. Düşünce, din, inanç akımlarında büyük bir bereket ve bolluğun olduğu bir dönem.
Daha gerilere gidersek, daha önceleri aynen Grek medeniyeti gibi Maya medeniyeti de altın çağını yaşamakta idi. Milattan önce 2000 'li yıllarda başlayan Koç (Aries) burcu çağına girerken Meksika'da ve Mısır'da piramitler inşa ediliyordu. Daha önceki tarihlere inebilmek için yeterli materyal olmadığından genel geçer bilgiler vermekten başka çaremiz kalmıyor. Aşağı yukarı milattan önce 8400-8000 arasında Aslan burcundan çıkıp Yengeç burcuna girildiği tahmîn edilebilir. Astronomik hesaba sıkı sıkıya bağlı kalmak isterseniz, Kova burcuna girilen tarihten tam 11027 sene öncesini kabul etmeniz gerekir. Fakat bu sayı sadece matematik bir çözümlemedir. Çünkü bu kadar uzun bir zaman periyodu içinde arzın beklenmedik değişmelere maruz kalmış olması her zaman mümkündür.
Efsanevî Atlantis kıtasından da, inisiye eğitmenlerin kıtanın batacağını anlayıp aşağı yukarı bu tarihte ayrılmak ihtiyacını hissettikleri söyleniyor.

26000 yıllık devre
Görüldüğü gibi, ezoterizmin ifade ettiği 26000 yıllık devir ve periyotları hesaplamak sanıldığı kadar kolay değildir bu nedenle de Kova burcu çağı aslında başı-sonu kesin olarak hesaplanamayacak bir zaman aralığıdır. Şu burçta doğan insanların tamamında aynı günde aynı değişikliklerin olması nasıl imkânsız ise, Kova burcu çağıdır diyerek iki bin yıllık bir devreye aynı etiketi yapıştırmak da o derece gereksiz olur. Aslında, Astroloji'de bir araştırma branşı olan gezegensel periyotlar ve zodyak siklusları hakkındaki incelemelerin bir bölümünü teşkîl eden bu konu yeterince açığa çıkmamıştır. Yoksa bu 26000 yıllık devirden çok daha sağlam temellere oturtulmuş periyotlar ve sikluslar vardır.
" Bu nedenle bende eğer Kova çağından söz edilecekse o çağ kadim Aztek-İnka-Maya-Sümer medeniyetlerinin işaret ettiği zaman aralığı neden olmasın demek istiyorum."

İsterdim ki, astrolojinin bütün incelemeleri halka değiştirilmeden duyurulsun. Böylece halk arasında hala “yıldız falı” diye hafife alınan disiplinin aslında kadim bir bilim olduğu anlaşılsın.
Dileğim şu an izlerini sürdüğümüz ve 2012 başlayacağını düşündüğümüz Kova burcu çağında Astroloji'nin ne olduğunun doğru dürüst anlaşılmasıdır. Fakat şu sıralar araştırmalar gösteriyor ki içinde bulunduğumuz bu şaşkınlık devresi daha uzun müddet devam edecek.

Bana göre Kova Burcu Çağı bu şaşkınlık ve bilgi karmaşası devresi bitip, "ben kimim" sorusunun sahiden sorulduğunda başlayacak bir çağ
 

YildizlarVeGece

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2008
597
20
yazının başinda 22 aralık 2012 diyor ama ben bunu daha once 12.12.12 yan 12 aralık 2012 diye okumuştum bircok yazıda.

bu mayalar ve son çağ olan 5.çağ yarasa ile simgelenmektedir.yarasa da olumu simgeler. fi tarihindeki uygarlıkların bu kadar şey bilmesi şaşirtici
 
X