Kpss-çözemediğimiz sorular-gk/gy

bunun cvbı 8 değil mi ben mi yanlış çarpıyorum :KK70:

NOT: değiillll tamam çözdüm kızlarrrr

Eklentiler

• mat.png
    mat.png
    17,9 KB · Görüntüleme: 39
şu soruya bi bakar mısınız, şıklarda hata var gibi...

Eklentiler

• tuhaf.png
    tuhaf.png
    45,4 KB · Görüntüleme: 44
şu soruda bi anlam karmaşası yok mu?

aşağıdakilerden hangisi duraklama döneminde padişahların deneyimsiz olarak tahtta çıkma sebepleri arasında yer almaktadır?

a. yeniçeri ocağının bozulması
b. padişah annelerinin ve saray ağalarının devlet işlerine karışması
c. devlet makamlarında devşirme kökenlilerin etkin olması
d. ekber ve erşed sisteminin uygulanması
e. askeri ve mali alanda ıslahatların başlaması

şu soruda bi anlam karmaşası yok mu?

aşağıdakilerden hangisi duraklama döneminde padişahların deneyimsiz olarak tahtta çıkma sebepleri arasında yer almaktadır?

a. yeniçeri ocağının bozulması
b. padişah annelerinin ve saray ağalarının devlet işlerine karışması
c. devlet makamlarında devşirme kökenlilerin etkin olması
d. ekber ve erşed sisteminin uygulanması
e. askeri ve mali alanda ıslahatların başlaması

Bazıları sonucu gibi sanki, onlar çeldirici olmuştur.. ben ilk önce a dedim mesela, ama büyük ihtimalle cevap d, çünkü ekber ve erşed gelince sancağa gitme de kalktı, sancakta deneyim kazanıyorlardı ama kafes usulünde öyle bi imkanları yoktu, deneyimsiz olarak tahta geçiyordu padişahlar..

Bazıları sonucu gibi sanki, onlar çeldirici olmuştur.. ben ilk önce a dedim mesela, ama büyük ihtimalle cevap d, çünkü ekber ve erşed gelince sancağa gitme de kalktı, sancakta deneyim kazanıyorlardı ama kafes usulünde öyle bi imkanları yoktu, deneyimsiz olarak tahta geçiyordu padişahlar..
yani cvp doğru ve soruyu düşünürsek 1. ahmet zamanında oldu bu olay ve 1. ahmette kafes sisteminin ilk padişahı, ama gene de saçma ya

arkadaşlar çayı ihraç etmiyor muyuz biz? E ben haberlerde görmüştüm ihraç ettiğimizi. Hatta üşenmedim google a bile baktım kaç tane ülkeye ihraç etmişiz. crvap çay diyor

Eklentiler

• image.jpeg
    image.jpeg
    65,5 KB · Görüntüleme: 30
arkadaşlar çayı ihraç etmiyor muyuz biz? E ben haberlerde görmüştüm ihraç ettiğimizi. Hatta üşenmedim google a bile baktım kaç tane ülkeye ihraç etmişiz. crvap çay diyor
bi de ben bakayım sorulara.. 2001 varsa tabi

Türkiye’nin İthal Ettiği Başlıca Ürünler

Tarım sektöründe;

• Çay
  • Kahve
  • Muz
  • Pirinç
  • Kauçuk diyor :)

Eğitim sistemi bozulmaya başlamıştır. Okullarda artık sadece dini dersler vardı, bu yüzden medrese öğrencileri de katılmıştı.
ama celali isyanlarının ana nedeni ağır vergiler, tımar sisteminin bozulması, köylünün maddi açıdan zor durumda kalması falan, eğitim ile alakası yok ki? meb in tarih kitabını da baktım aynı bunlar yazıyor

medrese öğrencilerinin olduğunu neden söylüyorsun peki?

şöyle mantık kurdum bi enderun var bi medrese; isyanlar zaten anadolu isyanı anadoludakiler de medreseye gidiyor. bir de beşik ulemalığı gelmişti, medreselerde pozitif bilimler zayıflamıştı vs...

ama celali isyanlarının ana nedeni ağır vergiler, tımar sisteminin bozulması, köylünün maddi açıdan zor durumda kalması falan, eğitim ile alakası yok ki? meb in tarih kitabını da baktım aynı bunlar yazıyor
beşik ulemalığı da var, ilmiye sınıfı 17. yy da bozulmaya başlıyor. hatta 18. yy duraklama da şeyhülismalin yetkileri falan sınırlandırılıyor ya... ulemalık yüzünden...

X