Kpss, İşkur, Sertifika ve Torpil

Began

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Mart 2012
24.007
55.972
Günaydın hanımlar.
Malum bu sabah Kpss tercihleri başladı.
İşkur'da Kpss puanımı güncellerken Kamu ilanlarına bakıyordum.

İnşaat işçisi ve çöpçü için istenen sertifikalar beni şaşırttı.

Duvar örme sertifikası, betonarme vb alakalı sertifika, çöp toplama sertifikası vs bir sürü evrak isteniyor. Bu kadar sertifikanın anlamı "kendi adamımı alacağım" demek değil mi sizce de?

Lise mezunu olmak yetmiyor. Her iş için özel kurslara gidip para ödeyip sertifika almak gerekiyor.
O zaman neden zorunlu eğitim?
Liselerde bu sertifika yerine geçecek eğitim kalitesi yok mu yani?
O halde her meslek için eğitim verilsin.
Eşim yeni bir işe girdi. Onda da sertifika istediler. 300 tl ödedi, 1 saat ders aldı, sertifikayı aldı.

Çok enteresan geliyor bana.
DuHudBeXgAUApiH.jpeg

İstedikleri sertifika ile aynı şey mi bilmiyorum ama bundan bi 7-8 sene önce serbest meslek çalışanları için zorunlu tutulmuştu. Benim babamda badana ustası. Onun için bu kaydı yaptırmıştım. Ama öyle özel kurs vs falan değildi olay. Kaymakamlıkta bir belge mi ne doldurmuştum babam adına. Belki öyle birşeydir.

İstedikleri sertifika ile aynı şey mi bilmiyorum ama bundan bi 7-8 sene önce serbest meslek çalışanları için zorunlu tutulmuştu. Benim babamda badana ustası. Onun için bu kaydı yaptırmıştım. Ama öyle özel kurs vs falan değildi olay. Kaymakamlıkta bir belge mi ne doldurmuştum babam adına. Belki öyle birşeydir.
Anlamadığım şu;
O sertifikalar için 1 saatlik sözde eğitim veriliyor. Ama onaylatamıyorsun çünkü 300-500 artık ne kadar istenirse o firmaya (o ildeki meslek odasına) ödeme yapmak zorundasın.
Böyle böyle yine birileri para kazanıyor havadan.

Tabi ki heryer torpil.

Ben müfettişlik idari yargı Hakimliği Sınavlarjna girecektim bir dershane ile görüştüm. Onlarda dedi ki referans önemli bizde.

Yani Açıkça torpil dediler. Bu dğnya böyle olmuş.
Torpil tavandan tabana inmiş.
Yakında Meb onaylı reyon görevlisi sertifikası da istenecek korkarım.

Bak şimdi idareciler sınavla alınmıyor ama çöp toplayacak adamdan sertifika istiyorlar
Eğitime verdikleri değerden mi? değil! işi kılıfına bir şekilde uydurma bunun çokta mantıklı olması gerekmiyor
Torpil dışında bağlantılı oldukları kişi/firmaya para kazandırıyorlar.

Çarkı kurmuşlar, olan halka oluyor.

Bak belki bazıları kızacak ama
Bu halk biraz hak ediyor
Geçmişte de torpil vardı da en azından cepten para çıkmıyordu.
Şimdi asgari ücretli çalışan "garanti" işi olsun diye her işin sertifikasını almaya çalışıyor.
Cebinden bir sürü para çıkıyor.
Ona da yazık.

Artık çalışanlardan bu tür sertifikaların istenmesi yasal olarak şart. Ayrıca Kpss ile atanma tarih oldu. Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan kanuna göre kurumlar ihtiyacı olan elemanlar için kadro açarak yeteneklerine bağlı olarak yarışma ya da mülakat gibi değerlendirmelerle seçip cumhurbaşkanı tarafından da onaylanması halinde doğrudan 657 kadrosuna tabi çalışanları seçebilecek. Kpss şartı yok yani. yarışma adı altındaki mülakatlarda başarılı olanlar 657 kadrosuna kavuşuyor !!!!

Kimse artık Kpssye girmiyor. Yayın evleri bile kpss için yayın çıkarmaktansa üniv. ve lise sınavları için yayın çıkarıyor.

Sadece devlette mi özel sektörde hep torpil. Hiç İNG bilmeyen arkadasım yabancı şirkette Çalışıyor. Nasıl girdin dedim. Tanıdığım vardı dedi
Doğru.
Benim zar zor girdiğim bir işe, sıfır bilgisayar bilgisine rağmen tanıdık kız hemen işbaşı yaptı ve onun en basit evrak işlerini bile ben yapıyordum.
Sonra ben mobbinge dayanamayıp ayrıldım, kız devam etti.

Torpil tavandan tabana inmiş.
Grill gecen sene (nasıl anlatsam bilmiyorum...bu tarz diyeyim) Bir organizasyonda görevliydim. Benim sorumlu olduğum alanda bir adam burada değil de x yerde stand acmak istediğini çok mantıklı sebeplerle açıkladı. Gerçekten de o adam benim alanımda değil x yerde olsa çok daha mantıklı olurdu. Yetkililere ilettim, x yerin çok kıymetli olduğunu ve oranın planının aylardır hazır olduğunu söylediler.
Sonuç olarak ne oldu biliyor musun?
Devlet erkanlarimizdan birinin oğlunun koruması ile bu stand sahibi dolaylı yoldan (hemşehrilik yönünden) tanış ciktilar. Ve o adamın KORUMASİ hem de organizasyonun ilk günü her yer tıklım tiklimken 'tamam, x yere kur' demiş.
O "imkansız imkansız" diyen yetkililer hemen iki masa ayarladılar x alan için ve bir teknik personel görevlendirdiler. İçerisi tıklım tiklimken x alanda resmen inşaat yaptılar! Ve benim alanım bir anda bombos kaldı...
Yani demek istediğim gerçekten de torpil tavandan tabana inmiş durumda. Yetkili bir kişinin berberini bile tanısan senin işin halloluyor, öteki türlü ağzında kuş da tutsan bir adım öteye gidemiyorsun

Korkutmak istemem ama oda var. Parekendecilik hizmetleri diye geciyor.
Valla mı?
Şu anda marketlerde bir sürü üniversite mezunu çalışan var.
Onlara hakaret bu.
Üniversite bitirdin ama reyondan anlamazsın git sertifika al.
O zaman hiç ünv diye masraf yapmayalım çocuklarımıza.
Lisede tüm sertifikaları para basıp alalım. Artık hangi işe girerse "kapı gibi sertifika" gösterir diploma yerine.

Doğru.
Benim zar zor girdiğim bir işe, sıfır bilgisayar bilgisine rağmen tanıdık kız hemen işbaşı yaptı ve onun en basit evrak işlerini bile ben yapıyordum.
Sonra ben mobbinge dayanamayıp ayrıldım, kız devam etti.
Bende yeni mezundum o zamanlar o Bahsettiğim şirkete girebilmek için kac tane CV gönderdim k .. Adlı siteden devamlı Başvuruda bulundum ama yok Görüşmeye bile çağırmadılar. Sonra bi baktım hep torpili olanı alıyorlarmış meğer.
Baska bi arkadasım okulu bitirir bitirmez asistan olarak atandı yüksek lisans bile yapmıyor OLMASINA rağmen düşünün.

X