Kredi Kartları Üyelik Aidatlarının Geri Alınması

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Kredi kartı üyelik aidatlarını geri almak isteyenler bir denemekte fayda var derim. Ben bugün faks çektim. cevabı size bildiririm.

Kredi Kartı Üyelik Aidatı Geri Alım Dilekçesi

.../.../2007​

................... GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE;

Bankanız ait olan kredi kartını kullanmaya başladığım tarihten itibaren her sene kart üyelik aidatı adı altında bedeller alınmıştır. Bu bedeller tarafımdan haksız ve hukuksuz olarak istenmiştir.

Şöyle ki; Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuni Sözleşmedeki Haksız Şartlar başlığı adı ile verilen 6. Maddesinde; Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve hükümlülüklerini iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmamışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki etmemişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Hükmü getirilmiştir. Bu hükme göre banka tarafından hazırlanan tek taraflı sözleşmedeki bu ve benzeri bedeller geçersizdir ve haksız olarak talep edilmektedir.

Öte yandan alınan söz konusu bedelin nasıl ve neye göre tespit edildiği belli değildir. En önemlisi hangi hizmet karşılığında istendiği ise meçhuldür. Bu bedelle itiraz eden bazı bankaların müşteri kaybetmemek için bedeli tahsil etmediği ise uygulamanın keyfiliğini ortaya koymaktadır.

Yukarıda izah ettiğim nedenlerle alınan tüm bedellerin kredi kartı aidat ücretlerinin tarafıma iadesini, aksi taktirde kullanmış olduğum ....................... numaralı kredi kartımın kapatılmasını arz ve talep ederim.

Konuyla İlgili Ekler: 1 Adet Mahkeme Kararı

Ad Soyad
Adres
Telefon
İmza​

Vadesiz Hesap İşletim Ücreti ve Kredi Kartı Üyelik Aidatı Geri Alım Dilekçesi

.../.../2007​

................... GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE;

Bankanız ait olan kredi kartını kullanmaya başladığım tarihten itibaren her sene kart üyelik aidatı adı altında bedeller alınmıştır. Bu bedeller tarafımdan haksız ve hukuksuz olarak istenmiştir.

Şöyle ki; Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuni Sözleşmedeki Haksız Şartlar başlığı adı ile verilen 6. Maddesinde; Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve hükümlülüklerini iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmamışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki etmemişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Hükmü getirilmiştir. Bu hükme göre banka tarafından hazırlanan tek taraflı sözleşmedeki bu ve benzeri bedeller geçersizdir ve haksız olarak talep edilmektedir.

Öte yandan alınan söz konusu bedelin nasıl ve neye göre tespit edildiği belli değildir. En önemlisi hangi hizmet karşılığında istendiği ise meçhuldür. Bu bedelle itiraz eden bazı bankaların müşteri kaybetmemek için bedeli tahsil etmediği ise uygulamanın keyfiliğini ortaya koymaktadır.

Yukarıda izah ettiğim nedenlerle alınan tüm bedellerin kredi kartı aidat ücretlerinin ve vadesiz hesabımdan dönem dönem alınan hesap iletim ücretini tarafıma iadesini, aksi taktirde kullanmış olduğum ....................... numaralı kredi kartımın ve ........ şubesinde bulunan ...... numralı vadesiz hesabımın kapatılmasını arz ve talep ederim.

Konuyla İlgili Ekler: 1 Adet Mahkeme Kararı

Ad Soyad
Adres
Telefon
İmza​

ADABANK A.Ş.
Faks: (212) 272 64 46
AKBANK T.A.Ş.
Faks: (212) 269 73 83
ALTERNATİFBANK A.Ş.
Faks: (212) 225 76 15
ANADOLUBANK A.Ş.
Faks: (212) 296 57 15
CITIBANK A.Ş.
Faks: (212) 288 77 60
DENİZBANK A.Ş.
Faks: (212) 267 27 24
FİNANSBANK A.Ş.
Faks: (212) 318 55 78
FORTİS BANK A.Ş.
Faks: (212) 211 58 79
HSBC BANK A.Ş.
Faks: (212) 336 26 41
MILLENNIUM BANK A.Ş.
Faks: (212) 233 19 68
OYAK BANK A.Ş.
Faks: (212) 286 61 00
ŞEKERBANK T.A.Ş.
Faks: (212) 319 70 79
T.C ZİRAAT BANKASI GEN. MD.SERMAYE PİYASALARI MD.
Faks: (212) 584 31 40
TEKFENBANK A.Ş.
Faks: (212) 357 08 08
TEKSTİL BANKASI A.Ş.
Faks: (212) 328 13 28
T.GARANTİ BANKASI A.Ş.
Faks: (212) 318 18 88
T.HALK BANKASI A.Ş.
Faks: (212) 393 05 96
T.İŞ BANKASI A.Ş.
Faks: (212) 316 09 00
TURKISH BANK A.Ş.
Faks: (212) 225 03 53
TURKLAND BANK A.Ş.
Faks: (212) 368 35 35
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (TEB)
Faks: (212) 249 65 68
T.VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Faks: (312) 455 76 90
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
Faks: (212) 339 60 00

Bugün itibariyle Akbanktan cep telefonuma mesaj geldi. İade edemeyiz diye...

bende hbscye mail attım edemeyiz dediler...ilçe bilmem nelerine başvurunca etmek zorundalarmış heralde valilikle ilgili bi yerdi ama...sanırım şikayetimvar.da okumuştum sizde bi okuyun...

bende geçen sene hem garantiye hemde akbanka denedim canım ters tepti tatlicadiarzu

bende hbscye mail attım edemeyiz dediler...ilçe bilmem nelerine başvurunca etmek zorundalarmış heralde valilikle ilgili bi yerdi ama...sanırım şikayetimvar.da okumuştum sizde bi okuyun...

şikayetimvara şikayet ettim ve iade etmek zorunda kaldılar :1closedeyes:
yine istesinler yine şikayet ederim:kızgın:

alla alla bende şikayetimvara yazdım ama sonra yazım nerde ne oldu bulamadım :KK70::KK70: nerden bulucam yazımı

İşyerimdeki arkadaşım kartlarını aldığı bütün bankalara bu dilekçeyi gönderdi. yaklaşık 6 ay kadar oldu. Fakat bir sonuç alamadı. Ben pek ümitli değilim açıkçası çünkü sonuçta bir kılıfını mutlaka uyduruyorlar. Ama denemekten de zarar gelmez. Olumlu sonuç alan olursa buraya yazarmı?
not: Ben telefonla bu isteğimi dile getirmiştim ve mahkeme kararından bahsetmiştim yanlış hatırlamıyorsam o kararın sadece özel bir durum için o kişiye verildiğini ve benim gibi kart sahiplerini kapsamadığını söylemişti. Bilemiyorum . arkasınıda araştırmadım.

Ben Akbanktan kartımı bile iptal ettiremiyom,bırakın eski kart aidatlarını geri almayı,nerdeyse telefonda yalvarıcam artık iptal edin diye,herkes bir başkasına bağlıyor,habire telefonumu arıyorlar niye iptal ediyorsunuz diye.Ya arabistan fukaraları gibi bi yapıştılar mı bırakmıyorlar bunlar.

e...k gibi ödedim valla iptal etmiyolar. ama kaynımın kart bedelini almadılar geçen sene iptel ettirimcem diyince adammı seçiyolar ne?

arkadaşlar ben işbankasından üyelik ücretini geri aldım bir sonraki ekstrede geri ödendi:)
ama ben genel müdürlüğe değil kartın ait olduğu şubeye yazdım sonuç olumlu:)

geçen yıl garanti bankası ve iş bankası ile mücedele ettim....garanti bankasında ki tüm ısrarlarıma rağmen bunu dilekçe ile genel müdürlüğe bildirmem gerektiğini kendilerinin şube olarak bu tür yetkilerinin bulunmadığını söyledi....o zaman iptal edin kardeşim dedim onuda genel müd.dilekçe ile başvurarak halletmem gerektiğini söyledi....oraya yazılan dilekçelerin akibeti muallak ya aylaaaaaaaaar sonra olumsuz bir cevap yada hiç cevap gelmediğini söyledim ne yapabilirimki, gibi ellerini kaldırdı....üstelik ekstreleri ödeme noktalarına yatırdığınızdaad 1 ytl işlem ücreti alıyorlar....bankaya gittim sıra no butonunun üstüne 800 ytl altı ödemeleri ödeme noktaalrından yapınız diye yazı asmışlar...tabii millet bankaya gidecek ödeme için tepki olarak en azından enayi yerine konmak herkesin ağrına gidiyor...bu yığılmayı önlemek içinde oraya o not iliştirilmiş.....(bizim millet te bazen koyun gibi valla yazıyı okuyan dışarı gidiyor hiç sorgulama yok bu neden diye hani bu kadar parayı ödeyen 1 ytl yide verir hesabı...habuki kaçyüzbin kart müşterisi var herkesten alacağı o 1 ytl nerde ise çalışanların maaşını karşılar bunu düşünen yok)sıra no'mu aldım 85 ytl için bir saatten fazla bekedim..(inat ya)sıram geldi bankoya gittim ordaki memure kibarca bu seferlik alayım ama 800 ytl altı ödemeler ödeme noktasına ödeniyor deyince bende kibarca evet bilgim var 1 ytl karşılığında.... bankanızın kartını kullanarak onları kazandırırken ,o kartı kullandığım için üstüne 30 ytl gibi hiç bir açıklaması olmayan yıllık bedel ödediğim gibi, borcumu ödediğim içimde 1 ytl istiyorsunuz....özür dilerim ama bu kadar da enayi yerine konmak çok ağırıma gidiyor insanları bu kadarda aptal yerine koymasınlar patronlarınız ....ben ulaşaamıyorum kendilerine adımla adresimle bu söylediklerimi onlara iletirseniz mutu olurum...şimdi ödemeyi alın ve bundan sonraki tüm ekstrelerimi gelip burda yatıracağım sizde alacaksınız...itiraz ederseniz..küçük çaplı provake çalışmama bizzat şahit olacaksınız ...dedim hiç sesini çıkarmadan aldı.....iş bankasının şube müdürü ile ise tartıştık çünkü daha konuyu açar açmaz lafı ağzıma tıkadı ve çok kaba davrandı ...kendi kızım bile ödüyor bu paaryı deyince sizin kızınızın babası banka müdürü ödeyabilir ona dokunmaz ....ama bana dokunuyor dedim...o zaman gidin dava açın dedi....sonrası karşılıklı bir atışmya döndü baktım adam çirkinleşecek iyice o konuşurken arkamı dönüp çıktım....neticede her iki bankadanda kartlarımı ne iptal ettirebildim nede aidat ödemelerimin durdurulmasını sağlayabildim....ama vazgeçmedim haal uğraşıyorum tabii ...akbank bizim maaş aldığımız banka onunla ise başından oturup anlaşma yapıldı oraya ödeme yapmıyoruzç...hatta ilk ay yansıtmışlar ekstreye itiraz ettik sonraki ay iade edildi....finans bank eşimin adıyla bana ek kart çıkarıp yollamışlar gittik bankaya kardeşim bunada yıllık ödeme alıyorsunuz değilmi ???evet ama bir yıl sonra heralde öyle olacak kullanmadığım karttan paramı alacaksınız dedim sonrada biz asıl kartıda istemiyoruz bunuda iptal edin dedik....ama ek kart iptal edilirken asıl kart hala duruyor....vallahi karasakız gibi yapışıyorlar insan yakasınıda kurtaramıyor....böyle işte.....

Ben Akbanktan kartımı bile iptal ettiremiyom,bırakın eski kart aidatlarını geri almayı,nerdeyse telefonda yalvarıcam artık iptal edin diye,herkes bir başkasına bağlıyor,habire telefonumu arıyorlar niye iptal ediyorsunuz diye.Ya arabistan fukaraları gibi bi yapıştılar mı bırakmıyorlar bunlar.

Akbank yapışır ve bırakmaz bilirim. Ben bankaya gittim kardeşim borcum varmı yok,al şu dilekçeyi iptal edin , borcu yoktur yazısı verin, diye bir hırlaşma yaşadımda öyle ayrıldılar yakamdan.:dance: Ben şu dilekçeyi Yapıkredi Bankasına gönderdim, sonuç olumsuz.. :çok üzgünüm:Birde cavabın olumsuz olduğunu anladım ama niye olduğunu anlamadım öyle bir cevap döşemişlerkiiiii:icecream:

Dün yapıkrediden ilginç bir mektup aldım. Diyiki mektupta: eğer 90 gün içinde 750 ytl alışveriş yaparsam 2008 aitını almayacaklarmış. Garip olan şu ki:
-bana verilen süre 21/10/2007 başlıyor. mektup 22/10/2007 yazılmış
-elime 22/11/2007 geçiyor
-750 ytl den bahsediyor ama benim limitim 600 ytl
sanırım anlayan anladı:1closedeyes:

X