Küçük yalanlar

Merhaba, 33 yaşındayım ve bekarım, hiç evlenmedim. Evlilik konusunda bir telaşım yok ama yaşım ilerledikçe arama daha mı çok mesafe giriyor diye zaman zaman da düşünüyorum. Ne yazık ki yıllar önce büyüklerin söylediği “bir yaştan sonra bu işlerin daha zor olması” olayını yaşayarak görüyorum. Bu beğenmemekten daha çok bir yaştan sonra mantık daha çok devreye girdiği için küçük şeylerin bile kafada çok büyümesi.

1,5 yıldır süren bir ilişkim var. Sevgilimin gerçekten mükemmeliyetçi ve onu biraz fazla eleştiren bir annesi var. Erkek arkadaşım 35 yaşında. Ben o yaştaki birinden annesine eleştirecek olsa bile olduğu gibi davranmasını, olayları olduğu gibi aktarmasını bekliyorum (kendim öyle yapacağım için) ama o bazen yeter ki annesi onu bunaltmasın diye yalan söyleyebiliyor. Buna tanık olunca da şöyle düşünüyorum: acaba bu adam zora düştüğünde hep yalan söyler mi, bunu gelecekte bana da yapar mı?

Örneğin konu şu: Kendisi 3-4 gündür hastaydı. Kendisine iyi bakması konusunda ben de günlük hayat el verdiğince bir şeyler yaptım. Annesi normalde şehir dışında yaşıyor. O da kendine bakması konusunda normal olarak ısrarcı olmuş bir ara da çorba yapması için üstelemiş. Erkek arkadaşım da benim ona çorba yaptığımı söylemiş, aslında yapmamıştım. Geçtiğimiz 2-3 günde de biraz bulaşığı birikmiş. Annesinin bir başka konu için ziyarete gelme konusu oldu (biraz çatkapı oldu) ve beni arayıp diyor ki “sen bana şu şu çorbayı yaptın, yaptığında da biraz bulaşık çıktı ve ben saat geç olunca senin yıkamana müsaade etmedim, gittin.”

Ben de yalana gerek olmadığını, çorbayı sipariş ederek içtiğini de söyleyebileceğini, hasta ve halsiz olduğu için de bulaşık yıkayamamasından daha normal bir şey olmadığını söyleyebileceğini kendisine söyledim (aşırı titiz biri değilim bu yüzden bu benim için kabul edilebilir bir şey) ama annesine karşı tabii ki yalanına eşlik edeceğim. Bir taraftan diyorum ki bir şeylerin ciddileştiği bir yoldayız benim tabii ki onun söylediklerine ortak olmam gerek, evlilik böyle şeyleri de kapsayan bir şey; bir taraftan da diyorum ki zorda kalınca yalan söylüyorsa bu çok kötüye gidebilir?

Yani bu konuda daha çok evlilerin fikirlerini bekliyorum, bana fikir verebilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim 🙏🏼
35 yaşındaki adam için fazla değil mi ya ?

Anneci erkek modeli. Kaç arkana bile bakma. Evlenseniz de ilişkiniz 3 kişi olacak. 35 yaşında annesini bu kadar bişilere karıştırması normal değil. Yok çorba da bilmem ne, insan bu kadar küçük şeyi bile söylemeye çekinip yalan söyler mi ya?

Ben de yalanı hiç sevmem. Böyle örnek verdiğiniz şeyleri ben de yaşadım ve çok gereksiz görürüm. Benim kayınpederim çok obsesif, takıntılı ve sorunlu bir insan. Eşim dahil tüm aile, kayınvalidem, görümcem böyle kayınpederimi idare etmek için ufak yalanlar söylüyor. Ben ilk başta çok yadırgadım. Sonra kayınpederimi tanıyınca bir süre onlarla zaman geçirince ben de ortak olmaya başladım bu yalanlara çünkü adam gerçekten sorunlu. Yani sizin sevgilinizin annesini bilemeyeceğim ama belli ki sevgiliniz annesini idare etmek için böyle alışmış. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirdiyse size de söyler mi? Valla benimki söylüyordu. 9 yıldır evliyiz. Bu süreçte çok konuştum. Birbirimize pembe yalanlar dahi olsa söylemeyelim diye. Ben de dikkat ediyorum biraz tepkilerime, yani doğruyu söylediğinde negatif bir şeyse olumsuz tepki vermemeye dikkat ediyorum. Yani yalanı sevmediğimi öğrendi artık o da. Uzun süredir yalanını yakalamadım.

Ben de yalanı hiç sevmem. Böyle örnek verdiğiniz şeyleri ben de yaşadım ve çok gereksiz görürüm. Benim kayınpederim çok obsesif, takıntılı ve sorunlu bir insan. Eşim dahil tüm aile, kayınvalidem, görümcem böyle kayınpederimi idare etmek için ufak yalanlar söylüyor. Ben ilk başta çok yadırgadım. Sonra kayınpederimi tanıyınca bir süre onlarla zaman geçirince ben de ortak olmaya başladım bu yalanlara çünkü adam gerçekten sorunlu. Yani sizin sevgilinizin annesini bilemeyeceğim ama belli ki sevgiliniz annesini idare etmek için böyle alışmış. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirdiyse size de söyler mi? Valla benimki söylüyordu. 9 yıldır evliyiz. Bu süreçte çok konuştum. Birbirimize pembe yalanlar dahi olsa söylemeyelim diye. Ben de dikkat ediyorum biraz tepkilerime, yani doğruyu söylediğinde negatif bir şeyse olumsuz tepki vermemeye dikkat ediyorum. Yani yalanı sevmediğimi öğrendi artık o da. Uzun süredir yalanını yakalamadım.
Çok teşekkür ederim 🙏🏼 Konuyu açarken tam da bu şekilde yaşamış birinin yorumunu alabilmeyi ummuştum, sağ olun 🌸

X