Kuduz olmuş muyumdur?

Rebel Honey

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2014
57
4
31
en son 2013te kedilere aşı yapıldığını bildiğim ünimde bi kedi sinsice yaklaşıp kucağıma oturdu. kediler böyle teklifsiz gelmez genelde yiyeceğe gelirler ama neyse kediden kediye değişir diye azcık sevdim. sonra kalkmam gerekti oturduğum yerden ama inmedi hayvan. elimi ısırdı. ısırdığı yerde 2-3 tane mercimek büyüklüğünde kızarıklık oldu, kanamadı. doktora gitmek istemedim çünkü 2011de zaten aşı olmuştum ama 4 doz olduğu için koruması sürmüyor maalesef. kediyi bi süre gözlemledim çünkü garip olan tek hareketi acayip acayip hapşırmasıydı. onun dışında salyası falan akmıyodu, yiyecek verince de korkmuyordu. hapşıran kediye de ilk kez rastladım. gitti başka kucaklara teklifsizce oturdu, başkalarıyla oynaştı, uyudu, ısırdı falan. diğerleri benim kadar tırsmadı tabi.

ısırması böyle vahşiliğinden değil onu rahatsız ettiğin anda sana karşılık veriyo gibi bişey ama kedi uzmanı değilim tabi bilemem.

doktora gitmek istemiyorum şartlar böyleyken dediğim gibi kedi uzmanı değilim ama neticede kudurmuş bi kedi oynaşmaz, gördüğü her insana saldırırdı diye düşünüyorum.. sizce napmalıyım? yarın kediyi bulup veterinere götürmek geçiyo aklımdan..

kedinin kucağımda nasıl huzurlu uyuduğunun ve elimin durumunun fotoğrafını çektim, gerekirse atabilirim.

haa bide tetenoz olayı var tabi. tetanozun tırmıkla geçtiğini biliyorum, ısırıkla değil. tetanoz da korkunç tabi de şimdilik önceliğimiz kuduz..

Ben de bir kez kuduzdan korkmuştum yıllar önce. Kediye mama verdim, korktu yaklaşmadı. Mamayı ona doğru ittiriyordum yesin diye. O arada tırmıkladı. Ve mahalle kedisi olmasına rağmen bir daha görmedim. Normalde çok içli dışlıyımdır ama o tırmıktan nedense korktum. Aşı oldum ama sonuncu doza gitmedim.
Hiç kucağıma kendiliğinden gelen görmemiştim diyorsun, ben o kadar çok gördüm ki, kucağımdan indiremediğim de çok oldu. Ama hiç kuduz kedi vakası görmedim, duyan gören var mı böyle bir şey?
Bence bir şey çıkmaz ama içim rahat etsin diyorsan kediyi veterinere götür. Hayvanın kuduz olup olmadığını kolayca anlayamıyorlar sanırım.

Ben de bir kez kuduzdan korkmuştum yıllar önce. Kediye mama verdim, korktu yaklaşmadı. Mamayı ona doğru ittiriyordum yesin diye. O arada tırmıkladı. Ve mahalle kedisi olmasına rağmen bir daha görmedim. Normalde çok içli dışlıyımdır ama o tırmıktan nedense korktum. Aşı oldum ama sonuncu doza gitmedim.
Hiç kucağıma kendiliğinden gelen görmemiştim diyorsun, ben o kadar çok gördüm ki, kucağımdan indiremediğim de çok oldu. Ama hiç kuduz kedi vakası görmedim, duyan gören var mı böyle bir şey?
Bence bir şey çıkmaz ama içim rahat etsin diyorsan kediyi veterinere götür. Hayvanın kuduz olup olmadığını kolayca anlayamıyorlar sanırım.
kediyi tekrar görme şansım olmasa giderdim ben de aşıya.
sonuncu doza nasıl gitmediniz??? gitmezsen polis zorla götürüyormuş diye duydum..
kuduz kedi vakası kuduz köpek kadar yaygın değil de ondan duymamışsın.. benim kuzenimin kızını bizim mahallede kedi tırmaladı. kuzenim dedi ki, "bizim mahalleyi biliyoruz, kedilerden kuduz bulaşacağını sanmıyorum, aşı yaptırmayalım, sadece pansuman yaptıralım" üstelik bunu kendi kızı hakkında söyledi.. ben yine de kuzenimin kızıdır diye kediyi 10 gün gözlemledim bizim mahallede. hala yaşıyor kedi, görüyorum. kuzenimin kızı tehlikede değil yani.
kediyi veterinere götürmeyi düşündüm ama öyle huysuz bişey ki.. hayatta yakalayamam, yakalamaya çalışırsam tekrar ısırır beni
, hooop tekrardan 1o gün say.. bizim üninin veterinerlik fakültesi bizim fakülteye bayaa uzak bi yerde. özel veterinerlerinse kaç para alacağını bilmiyorum.
hayvanın kuduz olup olmadığını kolayca anlayamıyorlar derken ne kastettin??? kuduz kedi kendini çok kolay belli etmez mi yani saldırganlığıyla olsun, iştahsızlığıyla olsun, akıttığı salyalarla olsun..
eğer 10 gün boyunca bu belirtileri göstermiyorsa sağlıklı diye salıyorlar sanıyorum, ısırdığı kişiye de aşı uygulanmıyor..
beni ısıran kedi çok kişiyi ısırdı ama yemesi içmesi gayet yerinde, salyası sümüğü yok.. dediğim gibi biraz huysuz diye içim biraz rahat..
düşünüyorum ki, o kadar ısırdığı insan da benim gibi tehlikede.. ama onlar hiçbişey yapmıyo.. kediyi gözlemleyen bi tek benim.. bi tek hafta sonu gidip durumunu kontrol edemedim o da okul kapalı diye..
hem eğer kuduz vakası varsa okulun içinde, diğer kedilere de bulaşmıştır.. bu salgın hemen yayılır okulda..
pazartesi 5. gün olacak.. 5 gün daha başka sebeplerden ölmez inşallah..
okulun içinde yaşayan bi kedi nerden kuduz kapmış olabilir ki.. okulun içine yarasa girmedi ya.. okulun içinde köpek de yok kediye saldıracak..
bölgede kuduz yok, hatta bu kedi-köpekleri aşılıyor belediyeler diye kendimi rahatlatmaya çalışıyorum vesselam..
eğer işin ucunda iğne ve dolayısıyla aşının yapacağı bir yan etki olmasaydı seve seve giderdim aşıya.. ilk aşısından sonra sağ kolunu eskisi gibi hissedememiş bi vatandaş olarak konuşuyorum.. böyle bi riski tekrar göze almak istemiyor insan..

olay 2013 te mi oldu?
olayın yarın 4. günü. 10 gün sonra sağ görmeme bakıyor iş.. umarım 10 gün içinde bi yerlere kaybolmaz ya da başka sebeplerden ölmez.. ya da ölürse cesedine ben ulaşabilirim çünkü ölü kedi veya köpeği veterinere götürdüğünde kafatasından anlayabiliyorlarmış kuduz virüsünü.. bu olayları çok araştırdım.. 10 günden önce de öldürmek etik değil hayvanı.. ama tek yol kafatası.. o yüzden 10 gün bekliyorlar..

kediyi tekrar görme şansım olmasa giderdim ben de aşıya.
sonuncu doza nasıl gitmediniz??? gitmezsen polis zorla götürüyormuş diye duydum..
kuduz kedi vakası kuduz köpek kadar yaygın değil de ondan duymamışsın.. benim kuzenimin kızını bizim mahallede kedi tırmaladı. kuzenim dedi ki, "bizim mahalleyi biliyoruz, kedilerden kuduz bulaşacağını sanmıyorum, aşı yaptırmayalım, sadece pansuman yaptıralım" üstelik bunu kendi kızı hakkında söyledi.. ben yine de kuzenimin kızıdır diye kediyi 10 gün gözlemledim bizim mahallede. hala yaşıyor kedi, görüyorum. kuzenimin kızı tehlikede değil yani.
kediyi veterinere götürmeyi düşündüm ama öyle huysuz bişey ki.. hayatta yakalayamam, yakalamaya çalışırsam tekrar ısırır beni
, hooop tekrardan 1o gün say.. bizim üninin veterinerlik fakültesi bizim fakülteye bayaa uzak bi yerde. özel veterinerlerinse kaç para alacağını bilmiyorum.
hayvanın kuduz olup olmadığını kolayca anlayamıyorlar derken ne kastettin??? kuduz kedi kendini çok kolay belli etmez mi yani saldırganlığıyla olsun, iştahsızlığıyla olsun, akıttığı salyalarla olsun..
eğer 10 gün boyunca bu belirtileri göstermiyorsa sağlıklı diye salıyorlar sanıyorum, ısırdığı kişiye de aşı uygulanmıyor..
beni ısıran kedi çok kişiyi ısırdı ama yemesi içmesi gayet yerinde, salyası sümüğü yok.. dediğim gibi biraz huysuz diye içim biraz rahat..
düşünüyorum ki, o kadar ısırdığı insan da benim gibi tehlikede.. ama onlar hiçbişey yapmıyo.. kediyi gözlemleyen bi tek benim.. bi tek hafta sonu gidip durumunu kontrol edemedim o da okul kapalı diye..
hem eğer kuduz vakası varsa okulun içinde, diğer kedilere de bulaşmıştır.. bu salgın hemen yayılır okulda..
pazartesi 5. gün olacak.. 5 gün daha başka sebeplerden ölmez inşallah..
okulun içinde yaşayan bi kedi nerden kuduz kapmış olabilir ki.. okulun içine yarasa girmedi ya.. okulun içinde köpek de yok kediye saldıracak..
bölgede kuduz yok, hatta bu kedi-köpekleri aşılıyor belediyeler diye kendimi rahatlatmaya çalışıyorum vesselam..
eğer işin ucunda iğne ve dolayısıyla aşının yapacağı bir yan etki olmasaydı seve seve giderdim aşıya.. ilk aşısından sonra sağ kolunu eskisi gibi hissedememiş bi vatandaş olarak konuşuyorum.. böyle bi riski tekrar göze almak istemiyor insan..
Kediler lağım farelerinden, mazgallarda gezen farelerden kuduz kalabiliyorlarmış. Polis geliyor alıyor diye bir olay yok. :) ama devlet hastanesi olmasına rağmen beni aradılar niye gelmediniz diye. Ben de kediyi sağ gördüm dedim. Tamam dediler. Veteriner kolayca anlayamaz derken gözlem altında tutması gerek bir süre, onu demek istedim. Yani bir veterinere kedi götüreceksin, çok gönüllü bir şekilde kediyi tutmazlar 10 gün. Ücretsiz tutacaklarını sanmıyorum. Kediyi gözlemle, beş gün daha göremezsen gidersin aşıya. Virüs çok geç yayılan bir şey.

Kediler lağım farelerinden, mazgallarda gezen farelerden kuduz kalabiliyorlarmış. Polis geliyor alıyor diye bir olay yok. :) ama devlet hastanesi olmasına rağmen beni aradılar niye gelmediniz diye. Ben de kediyi sağ gördüm dedim. Tamam dediler. Veteriner kolayca anlayamaz derken gözlem altında tutması gerek bir süre, onu demek istedim. Yani bir veterinere kedi götüreceksin, çok gönüllü bir şekilde kediyi tutmazlar 10 gün. Ücretsiz tutacaklarını sanmıyorum. Kediyi gözlemle, beş gün daha göremezsen gidersin aşıya. Virüs çok geç yayılan bir şey.
O zaman ben i ısıran kedinin farelerle işi yok..
O bir süre 10 gün imiş işte bi veterinere sormuştum bir gün.
5 gün beklemek en iyi si heralde canım.. Virüs geç yayılıyor doğru, ama bu kuduz virüsü öyle bi şey ki kuluçka süresi 2 gün ila 19 yıl düşün yani.. Neyse biz niye istisna vaka olalım diye düşünüyorum, yaram beyne yakın olmayan küçük bi yara, bünyem kuvvetli vs.. En iyisi 5 gün daha sabretmek..
Eskiler kuduz u iyileştirmek için çörek otu yağı kullanırlarmiş tabi ise yaramaya cağini biliyoruz bugün. Belki kuluçka dönemini uzatır diye denesem mi acaba. :-D

gelişmeleri yazayım dedim.. bugün, 8. günde kedi yiyor, içiyor ama başka bir hastalığı var sanırım.. grip gibi, burnu akıyor, hapşırıyor, veterinere götüreyim mi sizce..? ben götürmezsem başkaları götürecek, kediyi gözden kaybetmek istemiyorum.. veteriner fiyatları hakkında bilginiz var mı? nasıl götürebilirim peki? kedinin çok huysuz olduğunu söylemiştim, götürürken ayriyeten tırmalanmamak için bi yöntem bulmalıyım, ya da veterinerler gelip kediyi yakalama konusunda yardımcı oluyo mu bi bilginiz var mı..

edit: ayriyeten kedilerin de grip olduğunu ilk kez görüyorum..

X